Year:
The 2018 Canadian Open Mathematics Challenge -- Nov 8/9

The 2018 Canadian Open Mathematics Challenge — Nov 8/9

BC Zone 2

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were 61/80 or more for an invitation to write the CMO and 52/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of 23.5/80.

BC Zone 2 Champions
     Gold Award: Mario Marcos Losada
   OKM Secondary, Kelowna, BC
    
     Silver Award: Kevin Yan
   R.C. Palmer S.S., Richmond, BC
    
     Bronze Award: Yongxing Zhang
   Kelowna Christian School, Kelowna, BC
    
     Honour Roll: Hansen Dan
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
Jinho Jeon
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
David Liao
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Yechen Wang
   Mulgrave School, West Vancouver, BC
Larry Yu
   St. Michaels University School, Victoria, BC
    
Best in BC Zone 2
Grade 12
     Gold Award: Jinho Jeon
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Silver Award: Benjamin Wong
   Oak Bay High School, Victoria, BC
    
     Bronze Award: Zaira del Rosario
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
    
     Honour Roll: Eugene Chau
   Steveston London Secondary School, Richmond, BC
Tianding He
   Handsworth S.S., North Vancouver, BC
Danny Liu
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
Matthew Poon
   Steveston London Secondary School, Richmond, BC
Jihua Tian
   Pinetree S.S., Coquitlam, BC
Zhaofu Wang
   Pinetree S.S., Coquitlam, BC
Ruo Hai Yu
   Pinetree S.S., Coquitlam, BC
    
Best in BC Zone 2
Grade 11
     Gold Award: Mario Marcos Losada
   OKM Secondary, Kelowna, BC
    
     Silver Award: Yongxing Zhang
   Kelowna Christian School, Kelowna, BC
    
     Bronze Award: Hansen Dan
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
David Liao
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Larry Yu
   St. Michaels University School, Victoria, BC
    
     Honour Roll: Houjin Chen
   Fleetwood Park Secondary, Surrey, BC
Roy Huang
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Jerry Li
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
Yechen Wang
   Mulgrave School, West Vancouver, BC
Xunchao Zhang
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
Best in BC Zone 2
Grade 10
     Gold Award: James Fang
   Elgin Park Secondary, Surrey, BC
    
     Silver Award: Richard Cao
   Rockridge Secondary School, West Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Aaron Zhou
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Honour Roll: Howard Ma
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Simon Park
   Abbotsford Christian Secondary School, Abbotsford, BC
Zhenyuan Sun
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
    
Best in BC Zone 2
Grade 9
     Gold Award: Kevin Yan
   R.C. Palmer S.S., Richmond, BC
    
     Silver Award: Lawrence Fu
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Bronze Award: William Dan
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Honour Roll: David Chen
   Collingwood School, West Vancouver, BC
Jongmin Brian Lim
   St. Michaels University School, Victoria, BC
Olivia Xiao
   Collingwood School, West Vancouver, BC
Michelle Zhou
   Burnaby Mountain Secondary, Burnaby, BC
    
Best in BC Zone 2
Grade 8 or under
     Gold Award: Lehang (Leo) Liu
   Pacific Academy Middle School, Surrey, BC
    
     Silver Award: Jianuo Liu
   Meadowridge School, Maple Ridge, BC
Joanna Weng
   Elgin Park Secondary, Surrey, BC
Albert Zhou
   Surrey Academy of Innovative Learning - SAIL, Surrey, BC
    
     Bronze Award: Oliver Ridge
   Rossland Summit School, Rossland, BC
    
     Honour Roll: YuTai (Terry) Xie
   Pacific Academy Middle School, Surrey, BC
Tim Zou
   Seaquam S.S., Delta, BC
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.