Year:
The 2020 Canadian Open Mathematics Challenge -- Oct 29/30

The 2020 Canadian Open Mathematics Challenge — Oct 29/30

British Columbia

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were 66/80 or more for an invitation to write the CMO and 61/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of 33/80.

British Columbia Champions
     Gold Award: Yiu Him Chung
   Seaquam S.S., Delta, BC
    
     Silver Award: Jiangxu(Justin) Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Michael Hahn
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Honour Roll: Warren Bei
   Homeschool, Vancouver, BC
Hongyi Chen
   St. George's School, Vancouver, BC
yuzhong(WeiWei) Luo
   Rootofmath Academy, Coquitlam, BC
Henry Yan
   Collingwood School, West Vancouver, BC
    
Best in British Columbia
Grade 12
     Gold Award: Michael Hahn
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Hongyi Chen
   St. George's School, Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Anna Rojrattanachai
   Moscrop Secondary School, Burnaby, BC
    
     Honour Roll: Harry Jiang
   Burnaby North S.S., Burnaby, BC
Winnie Wu
   Moscrop Secondary School, Burnaby, BC
Aaron Zhou
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
Best in British Columbia
Grade 11
     Gold Award: Jiangxu(Justin) Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Henry Yan
   Collingwood School, West Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Bradley Louie
   Burnaby Central S.S., Burnaby, BC
    
     Honour Roll: Jason Fang
   Prince of Wales S.S., Vancouver, BC
Zhiyuan Li
   Pinetree S.S., Coquitlam, BC
Kevin Yan
   R.C. Palmer S.S., Richmond, BC
    
Best in British Columbia
Grade 10
     Gold Award: Yiu Him Chung
   Seaquam S.S., Delta, BC
    
     Silver Award: Kaixin Wang
   Magee S.S., Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Eric Shao
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
    
     Honour Roll: Edward Chen
   Port Moody Secondary, Port Moody, BC
Samuel Li
   Mount Douglas Secondary School, Victoria, BC
Dongli Tian
   Mulgrave School, West Vancouver, BC
    
Best in British Columbia
Grade 9
     Gold Award: Raymond Wang
   University Transition Program, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Aaron Han
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Bronze Award: Alex An
   Collingwood School, West Vancouver, BC
    
     Honour Roll: Kevin Liu
   University Transition Program, Vancouver, BC
Kiran Sun
   St. George's School, Vancouver, BC
Jerry Wang
   St. John's School, Vancouver, BC
Carol Wu
   Rootofmath Academy, Coquitlam, BC
    
Best in British Columbia
Grade 8 or under
     Gold Award: Warren Bei
   Homeschool, Vancouver, BC
    
     Silver Award: yuzhong(WeiWei) Luo
   Rootofmath Academy, Coquitlam, BC
    
     Bronze Award: William Zhao
   WRMS, Vancouver, BC
    
     Honour Roll: Harry Gong
   St. George's School, Vancouver, BC
Derek Li
   St. George's School, Vancouver, BC
Juntian Ye
   Rootofmath Academy, Coquitlam, BC
Bryan Zhu
   Youth STEM Academy, White Rock, BC
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.