2022 CMS Winter Meeting

Toronto, December 2 - 5, 2022

Schedules        

Schedule - by day

Detailed session schedules will be posted on the web site beginning in late April. Once the schedules are made available to us by the organizers, we will post them as quickly as possible. Please note that schedules are subject to change without notice.

 
Friday December 2
8:00 - 20:00 Registration, Churchill Court

9:00 - 12:00 Mini-Course, Pursuit-evasion games on graphs, Wren
9:00 - 12:00 Mini-Course, Sphere packing and semidefinite programming, Scott
9:00 - 12:00 Mini-Course, Introduction to Topological Data Analysis, Rosetti AB

11:00 - 11:30 Henry Wolkowicz (Waterloo), Variational Analysis: Applications and Theory, Regularized Nonsmooth Newton Algorithms for Best Approximation, with Applications, Austen

11:30 - 12:00 Andersen Ang (Waterloo), Variational Analysis: Applications and Theory, Multigrid proximal gradient method for convex optimization, Austen

12:00 - 16:30 CMS Board of Directors Meeting, Rosetti

13:00 - 16:00 Mini Course, Student Writing Workshop, Baker
13:00 - 16:00 Mini-Course, Introduction to discrete quantum walks, Wren
13:00 - 16:00 Mini-Course, Instructional skills for new instructors, Rosetti AB
13:00 - 16:00 Mini-Course, Machine learning from the perspective of data science, Scott
13:00 - 16:00 Mini-Course, Multiplication kernels, Carlyle
13:00 - 13:30 Hristo Sendov (Western), Variational Analysis: Applications and Theory, Polar convexity and a refinement of the Gauss-Lucas theorem, Austen

13:30 - 14:00 Walaa Mousi (Waterloo), Variational Analysis: Applications and Theory, How to project onto the intersection of a closed affine subspace and a hyperplane, Austen

14:00 - 14:30 Kennedy Idu (Toronto), Variational Analysis: Applications and Theory, On Approximating Zeros of Monotone Operators in Banach Spaces, Austen

14:30 - 15:00 Break, Churchill Court
14:30 - 15:00 Phillip Braun (Western), Variational Analysis: Applications and Theory, On the Hadamard-Fischer's Inequality, the Inclusion-Exclusion Formula, and Bipartite Graphs, Austen

15:00 - 15:30 Haesol Im (Waterloo), Variational Analysis: Applications and Theory, Revisiting Degeneracy, Strict Feasibility, Stability in Linear Programming, Austen

15:30 - 16:00 Fei Wang (Waterloo), Variational Analysis: Applications and Theory, Singularity degree for non-facially exposed faces, Austen

17:00 - 18:00 Dr. Suzanne L. Weekes (Society for Industrial and Applied Mathematics), Public Mitacs Lecture, Churchill Ballroom

18:00 - 19:30 Welcome Reception, Churchill Court
 
Saturday December 3
2:30 - 3:00 Ethan Ross (Toronto), Complex Geometry and Moduli Space, An Introduction to Stratified Vector Bundles

3:00 - 3:30 Tom Baird (Memorial), Complex Geometry and Moduli Space, E-polynomials of character varieties associated to a real curve, Gerrard

4:00 - 4:30 Brent Pym (McGill), Complex Geometry and Moduli Space, (Shifted) Poisson structures from noncommutative surfaces, Gerrard

4:30 - 5:00 Eric Boulter (Waterloo), Complex Geometry and Moduli Space, Moduli Spaces of Sheaves on Kodaira Surfaces, Gerrard

5:00 - 5:30 Changho Han (Waterloo), Complex Geometry and Moduli Space, Moduli of K3 surfaces with cyclic nonsymplectic automorphisms, Gerrard

5:30 - 6:00 Jeremy Usatine (Brown), Complex Geometry and Moduli Space, Motivic integration for Artin stacks, Gerrard

7:30 - 18:00 Registration, Churchill Court

8:00 - 8:30 Yeganeh Bahoo (Toronto Metropolitan University), Analysis of PDEs, Visibility: Theory and Application, Rosetti A
8:00 - 8:30 Jason Bell (University of Waterloo), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Intersections of orbits of self-maps with subgroups in semiabelian varieties, Carlyle B
8:00 - 8:30 Robert Stephen Cantrell (University of Miami), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, A two-stage reaction-diffusion system, Churchill Ballroom
8:00 - 8:30 Kenneth Davidson (University of Waterloo), Facets of Operator Algebras, Positive Maps and Entanglement in Real Hilbert Spaces, Scott B
8:00 - 8:30 Franklin Tall (University of Toronto), Set theory and its applications, An undecidable extension of Morley's theorem on the number of countable models, Baker
8:00 - 8:30 Dan Wolczuk (University of Waterloo), Where are we on the mathematics and statistics education hype curve?, Fact, Fiction, or Fad?, Whistler

8:30 - 9:00 Jason Crann (Carleton), Quantum Information Theory, Gaussian quantum information over general kinematical systems, Rosetti B
8:30 - 9:00 Michel Delfour (Université de Montréal), Analysis of PDEs, Three-dimensional model of paclitaxel release from biodegradable polymer films, Rosetti A
8:30 - 9:00 Remus Floricel (University of Regina), Facets of Operator Algebras, $C^*$-subproduct and product systems, Scott B
8:30 - 9:00 Manuela Girotti (Saint Mary's University), Recent advances on nonlinear evolution equations, The dynamics soliton gasses: Fredholm determinants, asymptotics, and kinetic equations, Duchesse
8:30 - 9:00 Keping Huang (MSU), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Greatest Common Divisors on the Complement of Numerically Parallel Divisors, Carlyle B
8:30 - 9:00 Christopher Musco (New York University), Mathematics of machine learning, Robust Active Learning via Leverage Score Sampling, Rosetti C
8:30 - 9:00 Aleksandr Nikolov (University of Toronto), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Computing and Using Factorization Norms, Wren A
8:30 - 9:00 Vinicius Rodrigues (York University), Set theory and its applications, Special sets of reals and weakenings of normality in Isbell-Mrówka spaces, Baker
8:30 - 9:00 Michael Roysdon (CRM-ISM, Concordia), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Weighted Projection Bodies, Scott A
8:30 - 9:00 Sabrina H. Streipert (University of Pittsburgh), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Introduction and Application of the Augmented Phase Portrait, Churchill Ballroom
8:30 - 9:00 Peter Taylor (Queen’s University), Where are we on the mathematics and statistics education hype curve?, How are we doing?, Whistler
8:30 - 9:00 Milen Yakimov (Northeastern University), Representation Theory of Algebras, Poisson geometry and representation theory of root of unity quantum cluster algebras, Carlyle A

9:00 - 9:20 Steve Boyer (UQAM), Low-dimensional Topology, The JSJ graph of knot exteriors and the L-space conjecture, Austen
9:00 - 9:30 Julien Arino (University of Manitoba), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Backward bifurcation in an SLIARS model with vaccination, Churchill Ballroom
9:00 - 9:30 Kelvin Chan (York University), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Recent progress on super harmonics, Wren B
9:00 - 9:30 Cesar Corral (York University), Set theory and its applications, Strong Fréchet properties, squares and AD families, Baker
9:00 - 9:30 Joshua Flynn (CRM-ISM, McGill), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Helgason-Fourier Analysis and Sharp Geometric Inequalities on the Rank One Symmetric Spaces, Scott A
9:00 - 9:30 Marcelo Laca (University of Victoria), Facets of Operator Algebras, Equilibrium on C*-algebras of product systems, Scott B
9:00 - 9:30 Rongjie Lai (Rensselaer Polytechnic Institute), Mathematics of machine learning, Learning Manifold-structured Data using Deep networks: Theory and Algorithms, Rosetti C
9:00 - 9:30 Jeremy Levick (Guelph), Quantum Information Theory, Generalizing a result of Watrous on Mixed Unitarity, Rosetti B
9:00 - 9:30 Alessandro Malusà (Toronto), Complex Geometry and Moduli Space, Quantisation on hyper-Kähler spaces, Gerrard
9:00 - 9:30 Matt Olechnowicz (University of Toronto), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Dynamically improper hypersurfaces for endomorphisms of projective space, Carlyle B
9:00 - 9:30 Kostya Pashkovich (University of Waterloo), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Non-Adaptive Matroid Prophet Inequalities For Minor-Closed Matroid Classes, Wren A
9:00 - 9:30 Scott Rodney (Cape Breton University), Analysis of PDEs, Bounded Solutions and Counterexamples, Rosetti A
9:00 - 9:30 Amanda Harsy, Marie Meyer, Michael Smith, Cara Sulyok, Where are we on the mathematics and statistics education hype curve?, Grading with a Growth Mindset, Whistler
9:00 - 10:00 Slim Ibrahim (University of Victoria), Recent advances on nonlinear evolution equations, Duchesse

9:10 - 9:40 Charles Paquette (Royal Military College), Representation Theory of Algebras, Biserial algebras and bricks, Carlyle A

9:30 - 9:50 Alberto Cavallo (UQAM), Low-dimensional Topology, Slice links and smooth 4-manifolds, Austen
9:30 - 10:00 Samantha-Jo Caetano (University of Toronto), Where are we on the mathematics and statistics education hype curve?, Using student feedback to tailor your teaching., Whistler
9:30 - 10:00 Daniel Calderon (University of Toronto), Set theory and its applications, Borel's conjecture and meager-additive sets, Baker
9:30 - 10:00 Oscar Dominguez (Universidad Complutense Madrid), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Truncated smooth function spaces, Scott A
9:30 - 10:00 Masoud Khalkhali (Western University), Facets of Operator Algebras, Double scaling limits of Dirac ensembles and Liouville quantum gravity, Scott B
9:30 - 10:00 Michael Kozdron (Regina), Quantum Information Theory, A Quantum Martingale Convergence Theorem, Rosetti B
9:30 - 10:00 Nguyen Lam (Memorial University), Analysis of PDEs, Sharp quantitative stability for the Uncertainty Principle, Rosetti A
9:30 - 10:00 Anthony Lazzeroni (Hong Kong Baptist University), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Powersum Bases in Quasisymmetric Functions and Quasisymmetric Functions in Non-commuting Variables, Wren B
9:30 - 10:00 Maxence Mayrand (Sherbrooke), Complex Geometry and Moduli Space, Twistor constructions of hyperkähler and hypercomplex structures near complex submanifolds, Gerrard
9:30 - 10:00 Robert Robere (University of McGill), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, On the Proof Complexity of Integer Programming Solvers, Wren A
9:30 - 10:00 Shigui Ruan (University of Miami), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Imperfect and Bogdanov-Takens Bifurcations in Biological Models: From Harvesting of Species to Removal of Infectives, Churchill Ballroom
9:30 - 10:00 Esha Saha (University of Waterloo), Mathematics of machine learning, SPADE4: Sparsity and Delay Embedding based Forecasting, Rosetti C
9:30 - 10:00 Xiao Zhong (University of Waterloo), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, $p$-Adic interpolation of orbits under rational maps, Carlyle B

9:50 - 10:20 Shiping Liu (Université de Sherbrooke), Representation Theory of Algebras, Module categories with a null forth power of the radical, Carlyle A

10:00 - 16:30 Exhibits, Churchill Court
10:00 - 10:20 Patrick Naylor (Princeton), Low-dimensional Topology, Doubling Gluck twists, Austen
10:00 - 10:30 Davoud Abdi (University of Calgary), Set theory and its applications, Counterexample to Conjectures of Bonato-Tardif, Thomassé and Tyomkyn, Baker
10:00 - 10:30 Jananan Arulseelan (McMaster University), Facets of Operator Algebras, Computable Continuous Logic, QWEP, and Type III Factors, Scott B
10:00 - 10:30 Troy Day (Queen's University), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, The Epidemiology and Economics of Physical Distancing during Infectious Disease Outbreaks, Churchill Ballroom
10:00 - 10:30 Diane Guignard (University of Ottawa), Mathematics of machine learning, Nonlinear approximation of high-dimensional anisotropic analytic functions, Rosetti C
10:00 - 10:30 Hamed Hatami (University of McGill), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, A Borsuk-Ulam lower bound for sign-rank, Wren A
10:00 - 10:30 Julie Jenkins (McMaster University), Where are we on the mathematics and statistics education hype curve?, Whistler
10:00 - 10:30 Borys Kadets (University of Georgia), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Subspace configurations and low degree points on curves, Carlyle B
10:00 - 10:30 Claude LeBrun (Stony Brook), Complex Geometry and Moduli Space, Twistors, Hyper-Kähler Manifolds, and Complex Moduli, Gerrard
10:00 - 10:30 Kodjo Raphael Madou (Université Laval), Analysis of PDEs, On the supercritical fractional diffusion equation with Hardy-type drift., Rosetti A
10:00 - 10:30 Cintia Pacchiano (Calgary), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Existence of parabolic minimizers to the total variation flow on metric measure spaces, Scott A
10:00 - 10:30 Kevin Purbhoo (University of Waterloo), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, The MTV machine, Wren B
10:00 - 10:30 Yakov Shlapentokh-Rothman (University of Toronto), Recent advances on nonlinear evolution equations, Self-Similarity for the Einstein Vacuum Equations and Applications, Duchesse
10:00 - 10:30 Yuming Zhao (Waterloo), Quantum Information Theory, An operator-algebraic formulation of self-testing, Rosetti B

10:30 - 11:00 Break, Churchill Court

11:00 - 12:00 AARMS-CMS Student Poster Session, Churchill Court
11:00 - 15:00 Publications Committee, Turner
11:00 - 12:00 Dr. Gigliola Staffilani (Massachusetts Institute of Technology), Plenary Lecture, A small window on wave turbulence theory, Churchill Ballroom

12:00 - 13:00 Equity and Diversity in Mathematics Luncheon, Mountbatten Salon

13:30 - 14:30 Dr. John Mighton (JUMP Math), Prize Lectures, Solving the problem of equality with math, Churchill Ballroom

14:30 - 14:50 Alexander Kolpakov (Neuchâtel), Low-dimensional Topology, Subspace stabilizers in hyperbolic lattices, Austen
14:30 - 15:00 Shaun Allison (University of Toronto), Set theory and its applications, Polish groups involving $S_\infty$, Baker
14:30 - 15:00 Jason Bramburger (Concordia University), Mathematics of machine learning, Deep Learning of Conjugate Mappings, Rosetti C
14:30 - 15:00 Benjamin Dequêne (Université du Québec à Montréal), Representation Theory of Algebras, Some Jordan recoverable subcategories of modules over gentle algebras., Carlyle A
14:30 - 15:00 Hermann Eberl (University of Guelph), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Chaos in the Hive and Beyond: A Multiscale Model of Nosemosis in an Apiary, Churchill Ballroom
14:30 - 15:00 Lilia Krivodonova (University of Waterloo), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Stabilization techniques for solution of hyperbolic conservation laws on unstructured nonconforming meshes, Wren C
14:30 - 15:00 Euiwoong Lee (University of Michigan, Ann-Arbor), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Correlation Clustering with Sherali-Adams, Wren A
14:30 - 15:00 Robert McCann (University of Toronto), Analysis of PDEs, Asymptotics near extinction for nonlinear fast diffusion on a bounded domain, Rosetti A
14:30 - 15:00 David McKinnon (University of Waterloo), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Rational curves and rational points, Carlyle B
14:30 - 15:00 Aaron Tikuisis (University of Ottawa), Facets of Operator Algebras, Groupoids with prescribed torsion homology, Scott B
14:30 - 15:00 Ignacio Uriarte-Tuero (Toronto), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Two weight norm inequalities for singular and fractional integral operators in $\mathbb{R}^n$, Scott A
14:30 - 15:00 Luc Vinet (Université de Montreal), Algebraic and Spectral Graph Theory, Bivariate $P$-polynomial association schemes
14:30 - 15:00 Alex Wilson (Dartmouth College), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, A Diagram-Like Basis for the Multiset Partition Algebra, Wren B
14:30 - 15:00 Jianhong Wu (York University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology
14:30 - 15:30 Michael Sigal (University of Toronto), Recent advances on nonlinear evolution equations, Vacuum solutions of the theory of electroweak interactions, Duchesse

15:00 - 15:20 Keegan Boyle (UBC), Low-dimensional Topology, Equivariant slice disks for symmetric knots, Austen
15:00 - 15:30 Nathan Bendetto-Proença (University of Waterloo), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, An approximation algorithm for the weighted fractional cut-covering problem, Wren A
15:00 - 15:30 Monica Cojocaru (University of Guelph), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Individual risk and discomfort perceptions, NPI policies and the evolution of the pandemic in Ontario 2020, Churchill Ballroom
15:00 - 15:30 Manuela Girotti (Saint Mary's University), Mathematics of machine learning, Neural Networks Efficiently Learn Low-Dimensional Representations with SGD, Rosetti C
15:00 - 15:30 Sumun Iyer (Cornell University), Set theory and its applications, Dynamics of the Knaster continuum homeomorphism group, Baker
15:00 - 15:30 Hyungseop Kim (University of Toronto), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Thomason filtration via $T(1)$-local topological cyclic homology, Carlyle B
15:00 - 15:30 Sabrina Lato (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, Characterizations of Distance-Biregular Graphs and Related Problems
15:00 - 15:30 Jose Pablo Lucero Lorca (University of Colorado Boulder), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Nonoverlapping Schwarz Preconditioners in linear and nonlinear settings applied to radiation transport problems., Wren C
15:00 - 15:30 Ming Mei (McGill University), Analysis of PDEs, Structural stability of subsonic steady-state for Euler-Poisson equations with sonic boundary, Rosetti A
15:00 - 15:30 Deepanshu Prasad (Queen's University), Representation Theory of Algebras, An Extension of Sato-Kimura Theorem for Semi-invariant rings, Carlyle A
15:00 - 15:30 Thomas Ransford (Laval), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Constructive polynomial approximation, Scott A
15:00 - 15:30 Junping Shi (College of William and Mary), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Evolution of dispersal in advective patchy environments
15:00 - 15:30 Etienne Tétreault (Université du Québec à Montréal), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Plethystic decomposition of a power of homogeneous symmetric functions, Wren B
15:00 - 15:30 Dilian Yang (University of Windsor), Facets of Operator Algebras, Topological full groups of ample groupoids, Scott B

15:30 - 16:00 Break, Churchill Court

16:00 - 16:20 Dror Bar-Natan (Toronto), Low-dimensional Topology, Simple, Concise, Powerful, and Not Understood, Austen
16:00 - 16:30 Yuming Chen (Wilfrid Laurier University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Global dynamics of an advective Lotka-Volterra competition-diffusion system
16:00 - 16:30 Lucas Gagnon (York University), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Unipotent symmetric functions, Wren B
16:00 - 16:30 Bin Han (Alberta), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Gibbs Phenomenon of Wavelets and Quasi-projection Approximation, Scott A
16:00 - 16:30 Colin Ingalls (Carleton University), Representation Theory of Algebras, Sets of mutually orthogoval projective and affine planes, Carlyle A
16:00 - 16:30 Keegan Kirk (Rice University), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Convergence analysis of a pressure-robust space-time HDG method for incompressible flows, Wren C
16:00 - 16:30 Shi Li (State University of New York, Buffalo), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Online Unrelated-Machine Load Balancing and Generalized Flow with Recourse, Wren A
16:00 - 16:30 Gabor Lippner (Northeastern University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Pretty Good Fractional Revival via diagonal perturbation
16:00 - 16:30 Rongsong Liu (University of Wyoming), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, An Age-structured Model of Bird Migration, Churchill Ballroom
16:00 - 16:30 Mathav Murugan (University of British Columbia), Analysis of PDEs, Harnack inequalities and conformal walk dimension, Rosetti A
16:00 - 16:30 Camila Fabre Sehnem (University of Waterloo), Facets of Operator Algebras, A uniqueness theorem for Toeplitz algebras of semigroups, Scott B
16:00 - 16:30 Chrystal Smith (York University), Mathematics of machine learning, Natural Language Processing in the field of Medical Translation, Rosetti C
16:00 - 16:30 Ruiran Sun (CRM/McGill, postdoc), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Isotriviality of algebraic fiber spaces and the distribution of entire curves, Carlyle B
16:00 - 16:30 Olga Trichtchenko (Western University), Recent advances on nonlinear evolution equations, Duchesse
16:00 - 16:30 Jing Zhang (University of Toronto), Set theory and its applications, Baker

16:30 - 16:50 Ty Ghaswala (Waterloo), Low-dimensional Topology, Small covers of big surfaces, Austen
16:30 - 17:00 Jason Crann (Carleton University), Facets of Operator Algebras, Quantum teleportation and subfactors, Scott B
16:30 - 17:00 Feng Dai (Alberta), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Marcinkiewicz-type discretization for functions from a finite dimensional space, Scott A
16:30 - 17:00 Samuel Matthias Fischer (Osnabrück University), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, KDE-likelihood: a tool for fitting stochastic dynamic models to equilibrium data, Churchill Ballroom
16:30 - 17:00 Tetsuya Ishiu (Miami University), Set theory and its applications, The Marde{\v s}i{\'c} Conjecture for Countably Compact Spaces, Baker
16:30 - 17:00 Theodore Kolokolnikov (Dalhousie University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Modelling of disease spread through heterogeneous population
16:30 - 17:00 Debanjana Kundu (PIMS/UBC), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Studying Hilbert's 10th problem via explicit elliptic curves, Carlyle B
16:30 - 17:00 Conor McCoid (Université Laval), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Robust algorithm for the intersection of simplices, Wren C
16:30 - 17:00 Jeremy Quastel (University of Toronto), Analysis of PDEs, Integrable fluctuations in random growth, Rosetti A
16:30 - 17:00 Tanya Schmah (University of Ottawa), Mathematics of machine learning, Diffeomorphic image matching with a preference for “simple” transformations, Rosetti C
16:30 - 17:00 Yujia Shi (Northeastern University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Achieving strong state transfer using a bounded potential
16:30 - 17:00 Alex Tung (University of Waterloo), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Cheeger Inequalities for Vertex Expansion and Reweighted Eigenvalues, Wren A
16:30 - 17:00 Nancy Wallace (York University), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, String decomposition of Parking functions, Wren B
16:30 - 17:30 Catherine Sulem (University of Toronto), Recent advances on nonlinear evolution equations, A Hamiltonian approach to nonlinear modulation of surface water waves in the presence of linear shear currents., Duchesse

16:40 - 17:10 Gordana Todorov (Northeastern University), Representation Theory of Algebras, Nakayama Algebras which are Defect Invariant, Carlyle A

17:00 - 17:20 Yvon Verberne (Toronto), Low-dimensional Topology, Automorphisms of the fine curve graph, Austen
17:00 - 17:30 Oscar Dominguez-Bonilla (Universidad Complutense de Madrid), Analysis of PDEs, Functional\&geometrical analysis of logarithmic Gagliardo-Lipschitz spaces, Rosetti A
17:00 - 17:30 Thomas Hillen (University of Alberta), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Pattern formation in non-local population models
17:00 - 17:30 Arundhathi Krishnan (University of Waterloo), Facets of Operator Algebras, Markovianity and the Thompson Group $F$, Scott B
17:00 - 17:30 Sebastian Moraga (Simon Fraser University), Mathematics of machine learning, Deep neural Networks are effective at learning high-dimensional Banach-valued functions from limited data, Rosetti C
17:00 - 17:30 Sebastian Dominguez Rivera (Siemens), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Eigenvalues in linear elasticity: theory and approximation, Wren C
17:00 - 17:30 Chunhua Shan (University of Toledo), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Transmission dynamics and periodic phenomena in a model of West Nile virus with maturation time, Churchill Ballroom
17:00 - 17:30 Gord Sinnamon (Western), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, The Fourier transform in rearrangement-invariant spaces, Scott A
17:00 - 17:30 Farhad Soltani (York University), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Wren B
17:00 - 17:30 Weichen Xie (Clarkson University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Breaking the Perfect State Transfer Speed Limit
17:00 - 17:30 Sina Zabanfahm (University of Toronto), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Cluster pictures for Hitchin fibers of rank two Higgs bundles, Carlyle B
17:00 - 17:30 Yibin Zhao (University of Toronto), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, A Simple and Efficient Parallel Laplacian Solver, Wren A

17:20 - 17:50 Charles Senécal (Université de Montréal), Representation Theory of Algebras, Centralizers of products of $LU_q(\mathfrak{sl}_2)$-modules at roots of unity, Carlyle A

17:30 - 17:50 Homayun Karimi (McMaster), Low-dimensional Topology, Concordance invariants of null-homologous knots in thickened surfaces, Austen
17:30 - 18:00 Stephanie Abo (University of Waterloo), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Can the clocks tick together despite the noise? Stochastic simulations and analysis, Churchill Ballroom
17:30 - 18:00 Aaron Berk (McGill University), Mathematics of machine learning, Compressed sensing with generative models and Fourier measurements: provable guarantees under incoherence, Rosetti C
17:30 - 18:00 Nicolas Doyon (Université Laval), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Finite element implementation of Poisson Nernst Planck equations in models of neural structures, Wren C
17:30 - 18:00 Mehrdad Ghadiri (Georgia Tech), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Bit Complexity of Efficient Optimization, Wren A
17:30 - 18:00 Paula Kimmerling (Washington State University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Rank of Average Mixing Matrix in Dutch Windmill Graphs, Whistler
17:30 - 18:00 Dolapo Oyetunbi (University of Ottawa), Facets of Operator Algebras, On $\ell$-open and $\ell$-closed $C^*$-algebras., Scott B
17:30 - 18:00 Manuel Palacios (University of Toronto), Recent advances on nonlinear evolution equations, Asymptotic Stability of Peakons for the Novikov equation, Duchesse
17:30 - 18:00 GaYee Park (Université du Québec à Montréal), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Minimal skew semistandard Young tableaux and the Hillman--Grassl correspondence, Wren B
17:30 - 18:00 Scott Rodney (Cape Breton), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, More Limits of Orlicz Norms, Scott A
17:30 - 18:00 Subham Roy (University of Montreal), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Generalized Mahler measure of Laurent polynomials, Carlyle B
17:30 - 18:00 Zhongwei Shen (University of Alberta), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Population dynamics under climate change
17:30 - 18:00 Alexey Shevyakov (University of Saskatchewan), Analysis of PDEs, Analytical Properties of Nonlinear Partial Differential Equations in Fluid Dynamics and Beyond, Rosetti A

17:50 - 18:20 Yvan Saint-Aubin (Université de Montréal), Representation Theory of Algebras, Spin chains as modules over the affine Temperley-Lieb algebra, Carlyle A

18:00 - 18:20 Matt Stoffregen (Michigan State), Low-dimensional Topology, Concordance of cables of the figure eight knot, Austen
18:00 - 18:30 Javier Almonacid (Simon Fraser University), Advances in Finite Elements & Application to Solid and Fluid Mechanics, Finite-element discretization of a 3D hyperelastic model of skeletal muscle, Wren C
18:00 - 18:30 Jintao Deng (University of Waterloo), Facets of Operator Algebras, The coarse Baum-Connes conjecture for certain relative expanders, Scott B
18:00 - 18:30 Alex Iosevich (Rochester), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Frame theory and finite point configurations, Scott A
18:00 - 18:30 Baptiste Louf (Université du Québec à Montréal), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, Wren B
18:00 - 18:30 Jonathan Love (CRM/McGill), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, On $\ell$-torsion of superelliptic Jacobians over finite fields, Carlyle B
18:00 - 18:30 Ming Mei (Champlain College-Saint-Lambert), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Sharp traveling waves for degenerate viscosity Burgers equations with time-delay
18:00 - 18:30 Tan Minh Nguyen (University of California, Los Angeles), Mathematics of machine learning, FourierFormer: Transformer Meets Generalized Fourier Integral Theorem, Rosetti C
18:00 - 18:30 Rafael Oliveira (University of Waterloo), Algorithms and Complexity aspects of Optimization, Optimization, Invariant Theory, Computer Science and Math, Wren A
18:00 - 18:30 Thomas Wolf (Brock University), Recent advances on nonlinear evolution equations, Exact solitary wave solutions for a coupled gKdV-NLS system, Duchesse

18:30 - 18:50 Mike Wong (LSU/Ottawa), Low-dimensional Topology, Ribbon homology cobordism, Austen
18:30 - 19:00 François Bergeron (Université du Québec à Montréal), Algebraic Combinatorics and Representation Theory, The Super $\nabla$-Operator, Wren B
18:30 - 19:00 Christopher Heggerud (University of California), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Niche differentiation in the light spectrum promotes coexistence of phytoplankton species: a spatial modelling approach
18:30 - 19:00 Alejandro Santacruz-Hidalgo (Western), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Down spaces over a measure space with an ordered core, Scott A

19:00 - 21:00 Student Social, Twilight Cafe
 
Sunday December 4
3:30 - 4:00 Xuemiao Chen (Waterloo), Complex Geometry and Moduli Space, Tangent cones of admissible Hermitian-Yang-Mills connections, Rosetti C
3:30 - 4:00 Bartek Protas (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Searching for Singularities in Navier-Stokes Flows Using Variational Optimization Methods, Austen

4:00 - 4:30 Sullivan Macdonald (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Degenerate Ellipticity and Hypoellipticity for Divergence Operators, Austen
4:00 - 4:30 Carlo Scarpa (UQAM), Complex Geometry and Moduli Space, Special representatives of complexified Kähler classes, Rosetti C

4:30 - 5:00 Nicholas Kevlahan (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Data assimilation for bathymetry in the nonlinear shallow water equations, Austen
4:30 - 5:00 Xi Sisi Shen (Columbia), Complex Geometry and Moduli Space, The Continuity Equation on Hopf and Inoue Surfaces, Rosetti C

5:00 - 5:30 Benoit Charbonneau (Waterloo), Complex Geometry and Moduli Space, Symmetric instantons, Rosetti C
5:00 - 5:30 Andrew Colinet (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Zeroth Order Limiting Behaviour of the Ginzburg-Landau Functional, Austen

7:30 - 18:00 Registration, Churchill Court

8:00 - 8:20 Charles Daly (Brown), Low-dimensional Topology, Projective Rigidity of Dehn-Surgery on the Figure Eight Knot, Austen
8:00 - 8:30 Shaun Fallat (University of Regina), Algebraic and Spectral Graph Theory, Revisiting the Parter-Wiener Theorem, Whistler
8:00 - 8:30 Kilian Fatras (Mila), Mathematics of machine learning, Minibatch Optimal Transport distances meets Deep Learning, Rosetti C
8:00 - 8:30 Michael Groechenig (University of Toronto), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Arithmetic properties of rigid local systems, Carlyle B
8:00 - 8:30 Larissa Kroell (Waterloo), Quantum Information Theory, An operator system view on regular quantum graphs, Rosetti B
8:00 - 8:30 Xinzhi Liu (University of Waterloo), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Multi-group flocking control of multi-agent systems, Churchill Ballroom
8:00 - 8:30 Milivoje Lukic (Rice University), Analysis of PDEs, An approach to universality using Weyl m-functions, Rosetti A
8:00 - 8:30 James Mingo (Queen's University), Facets of Operator Algebras, The Infinitesimal Distribution of Commutators and Anti-commutators, Scott B
8:00 - 8:30 Thomas Wong (Heirot-Watt University), Community building in instructor training, Fostering Global Teaching Teams in a pandemic., Wren C

8:30 - 8:50 Jie Chen (McMaster), Low-dimensional Topology, FlatKnotInfo: A Table of Flat Knots, Austen
8:30 - 9:00 Quentin Bertrand (Mila), Mathematics of machine learning, Synergies Between Disentanglement and Sparsity: a Multi-Task Learning Perspective, Rosetti C
8:30 - 9:00 Andrew Dean (Lakehead University), Facets of Operator Algebras, Structure and classification of real C*-algebras, Scott B
8:30 - 9:00 Frank Fu (Dalhousie), Quantum Information Theory, Programming quantum circuits with Proto-Quipper, Rosetti B
8:30 - 9:00 Ryan Gibara (Cincinnati), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, A Dirichlet problem for unbounded domains in metric measure spaces, Scott A
8:30 - 9:00 Yu Jin (University of Nebraska-Lincoln), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Population dynamics in a habitat with a protection zone, Churchill Ballroom
8:30 - 9:00 Caroline Junkins & Jessie Meanwell (McMaster University), Community building in instructor training, Takeaways from MacPRIME: partnering with undergraduates to foster and sustain a mathematical learning community, Wren C
8:30 - 9:00 Prateek Vishwakarma Kumar (University of Regina), Algebraic and Spectral Graph Theory, The Gantmacher--Krein determinantal inequalities via planar networks, Whistler
8:30 - 9:00 Wanlin Li (University of Washington St. Louis), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Ordinary Reductions of Abelian Varieties, Carlyle B
8:30 - 9:00 Giusy Mazzone (Queen’s University), Recent advances on nonlinear evolution equations, Periodic motion of a harmonic oscillator interacting with a viscous fluid, Duchesse
8:30 - 9:00 Eric Sawyer (McMaster University), Analysis of PDEs, Sums of squares of functions and matrices with application to hypoellipticity in the infinitely degenerate regime, Rosetti A
8:30 - 9:00 Nicholas Williams (Lancaster University), Representation Theory of Algebras, Cyclic polytopes and representation theory, Carlyle A

9:00 - 9:20 Robert Harris (Waterloo), Low-dimensional Topology, Non-cyclic branched covers of the complex projective plane, Austen
9:00 - 9:30 Xiaoning Bian (Dalhousie), Quantum Information Theory, Generators and relations for 3-qubit Clifford+CS operators, Rosetti B
9:00 - 9:30 Andrea Burgess (University of New Brunswick Saint John), Pursuit-evasion games on graphs, The Deduction Game, Wren A
9:00 - 9:30 Steve Butler (Iowa State University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Complements of coalescing sets, Whistler
9:00 - 9:30 Yuming Chen (Wilfrid Laurier University), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Threshold dynamics of a viral infection model with defectively infected cells, Churchill Ballroom
9:00 - 9:30 Gael Yomgne Diebou (Fields Institute), Recent advances on nonlinear evolution equations, Remarks on the heat flow of harmonic maps: uniqueness and weak-strong theory, Duchesse
9:00 - 9:30 Marina Garrote-Lopez (University of British Columbia), Mathematics of machine learning, Algebraic Optimization of Sequential Decision Problems, Rosetti C
9:00 - 9:30 Jose Iovino (UTSA), Topological Methods in Model Theory, The undefinability of Tsirelson's space, Wren B
9:00 - 9:30 Siva Sankar Nair (University of Montreal), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, An Invariant Property of Mahler Measures, Carlyle B
9:00 - 9:30 Zhuang Niu (University of Wyoming), Facets of Operator Algebras, Weak Rokhlin Property and Weak Tracial Approximation, Scott B
9:00 - 9:30 Chelsea Uggenti (University of Waterloo), Community building in instructor training, Training graduate teaching assistants on active learning, Wren C
9:00 - 9:30 Reihaneh Vafadar (Université Laval), Analysis of PDEs, On divergence-free (form-bounded type) drifts, Rosetti A
9:00 - 9:30 Michael Wilson (Vermont), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Smooth approximations to the $d$-dimensional Haar system, Scott A
9:00 - 9:30 Gail Wolkowicz (McMaster University), Transient Behaviors in Population Dynamics, Transient oscillations induced by delayed growth response in the chemostat, Duchesse

9:10 - 9:40 Khrystyna Serhiyenko (University of Kentucky), Representation Theory of Algebras, Title: Leclerc’s conjecture on a cluster structure for type A Richardson varieties, Carlyle A

9:30 - 9:50 Patricia Sorya (UQAM), Low-dimensional Topology, Pentes caractérisantes et nœuds satellites / Characterizing slopes for satellite knots, Austen
9:30 - 10:00 Andersen Ang (University of Waterloo), Mathematics of machine learning, Imhomogeous graph signal estimation via a cardinality penalty, Rosetti C
9:30 - 10:00 Matthew Coles, Katie Faulkner and Jaye Sudweeks (University of British Columbia), Community building in instructor training, Incorporating sustained community building in graduate TA experience, Wren C
9:30 - 10:00 Eric Culf (Ottawa), Quantum Information Theory, Rigidity for Monogamy-of-Entanglement Games, Rosetti B
9:30 - 10:00 Eduardo Duenez (UTSA), Topological Methods in Model Theory, Structures of random variables and stability of Orlicz spaces, Wren B
9:30 - 10:00 Cristian Ivanescu (MacEwan University), Facets of Operator Algebras, The Cuntz semigroup and the structure of C*-algebras, Scott B
9:30 - 10:00 Sun Kai Leung (University of Montreal), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, Dirichlet law for factorization of integers, polynomials and permutations, Carlyle B
9:30 - 10:00 Michael Yi Li (University of Alberta), Transient Behaviors in Population Dynamics, Transient Oscillations that Are Robust in a Model for Immune Responses to Viral Infections, Duchesse
9:30 - 10:00 JD Nir (Toronto Metropolitan University), Pursuit-evasion games on graphs, On the Best Way to Play with Fire: an Adversarial Burning Game, Wren A
9:30 - 10:00 Chunhua Ou (Memorial University of Newfoundland), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Dynamics of Diffusive Lotka-Volterra competition systems in a shifting environment, Churchill Ballroom
9:30 - 10:00 Eric Sawyer (McMaster), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Two weight T1 theorems for Sobolev and Lp spaces with doubling measures and Calderón-Zygmund operators., Scott A
9:30 - 10:00 Jia Shi (MIT), Recent advances on nonlinear evolution equations, On the analyticity of the Muskat equation, Duchesse
9:30 - 10:00 Deping Ye (Memorial University), Analysis of PDEs, The Minkowski type problems for unbounded convex hypersurfaces, Rosetti A
9:30 - 10:00 Harmony Zhan (Simon Fraser University), Algebraic and Spectral Graph Theory, The second largest eigenvalue of a tree, Whistler

9:50 - 10:20 Emily Barnard (DePaul University), Representation Theory of Algebras, Triangulations and maximal almost rigid representations, Carlyle A

10:00 - 16:30 Exhibits, Churchill Court
10:00 - 14:00 Student Committee, Turner
10:00 - 10:20 Puttipong Pongtanapaisan (Saskatchewan), Low-dimensional Topology, Behaviors of meridional ranks under various operations, Austen
10:00 - 10:30 Emily Braley (Johns Hopkins University), Community building in instructor training, A Distributed Leadership Model for Course Design and Building Community within an Instructional Team, Wren C
10:00 - 10:30 Almut Burchard (Toronto), Approximation Theory, Function Spaces and Harmonic Analysis, Strong and weak maximal extensions of $\overline\partial$ on the Hartogs triangle, Scott A
10:00 - 10:30 Der-Chen Chang (Georgetown University), Analysis of PDEs, Rosetti A
10:00 - 10:30 Jessica Enright (University of Glasgow), Pursuit-evasion games on graphs, Multilayer cops-and-robbers, Wren A
10:00 - 10:30 Clovis Hamel (Toronto), Topological Methods in Model Theory, Topological Function Spaces, Double Ultralimits and Definability, Wren B
10:00 - 10:30 Adilbek Kairzhan (University of Toronto), Recent advances on nonlinear evolution equations, Asymptotic stability near the soliton for quartic Klein-Gordon in 1D, Duchesse
10:00 - 10:30 Mark Kempton (Brigham Young University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Isospectral Reductions and Quantum Walks, Whistler
10:00 - 10:30 Matilde Lalin (University of Montreal), Diophantine Arithmetic Geometry and Number Theory, On the Northcott property for zeta functions over function fields and number fields, Carlyle B
10:00 - 10:30 Debbie Leung (Waterloo), Quantum Information Theory, The platypus of the quantum channel zoo and their generic nonadditivity, Rosetti B
10:00 - 10:30 Javad Mashreghi (Université Laval), Facets of Operator Algebras, Lebesgue's constants in local Dirichlet spaces, Scott B
10:00 - 10:30 Stephanie Portet (University of Manitoba), Transient Behaviors in Population Dynamics, Impact of noise on the regulation of intracellular transport of intermediate filaments, Duchesse
10:00 - 10:30 Weiqi Wang (Concordia University), Mathematics of machine learning, Compressive Fourier collocation methods for high-dimensional diffusion equations with periodic boundary conditions., Rosetti C
10:00 - 10:30 Xiaoqiang Zhao (Memorial University of Newfoundland), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Spatial Dynamics of Species with Annually Synchronized Emergence of Adults, Churchill Ballroom

10:30 - 11:00 Break, Churchill Court

11:00 - 12:00 Dr. Peter Shor (Massachusetts Institute of Technology), Plenary Lecture, Quantum Money, Churchill Ballroom

13:00 - 14:00 Dr. Fabio Pusateri (University of Toronto), Prize Lectures, Nonlinear PDEs with potentials and the stability of Solitons and Kinks, Churchill Ballroom

14:00 - 15:00 Dr. Jacques Hurtubise (McGill), Prize Lectures, Gauge theory, looking back., Churchill Ballroom

15:00 - 15:30 Break, Churchill Court
15:00 - 17:00 Mathematical Competitions Committee, James
15:00 - 15:30 Michael Molnar (Toronto Metropolitan University), Pursuit-evasion games on graphs, Limited Visibility Localization, Wren A

15:30 - 16:00 Michel Delfour (Université de Montréal), Control of dynamical systems, Control, Shape, and Topological Derivatives via Minimax Differentiability of Lagrangians, Rosetti A
15:30 - 16:00 Isaac Goldbring (UCI), Topological Methods in Model Theory, An application of infinitely generic structures to von Neumann algebras, Wren B
15:30 - 16:00 Steve Kirkland (University of Manitoba), Algebraic and Spectral Graph Theory, Kemeny's constant for an undirected graph: how much can adding one edge change things?
15:30 - 16:00 Feodor Kogan (University of Toronto), Facets of Operator Algebras, Groupoid models of the irrational rotation algebra, Scott B
15:30 - 16:00 Mark Lewis (University of Alberta), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Models and empirical evidence for the use of memory in animal movement patterns
15:30 - 16:00 Trent Marbach (Toronto Metropolitan University), Pursuit-evasion games on graphs, Limited visibility localization, Wren A
15:30 - 16:00 Shirin Moein (Mt Allison), Quantum Information Theory, Absolutely $k$-Incoherent Quantum States and Spectral Inequalities for Factor Width of a Matrix, Rosetti B
15:30 - 16:00 Vanessa Radzimski (University of the Fraser Valley), Community building in instructor training, A Team Teaching Model for Graduate Students' Development as Instructors, Wren C
15:30 - 16:00 Junping Shi (William & Mary), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Turing type bifurcation in reaction-diffusion models with nonlocal dispersal, Churchill Ballroom
15:30 - 16:00 David Speyer (University of Michigan), Representation Theory of Algebras, Coxeter groups and torsion classes of quiver and preprojective algebras, Carlyle A
15:30 - 16:00 Pei Yu (Western University), Transient Behaviors in Population Dynamics, Complex Bifurcations of a Predator-Prey System with Allee Effect, Duchesse

16:00 - 16:30 Sue Ann Campbell (University of Waterloo), Transient Behaviors in Population Dynamics, Dynamics of a Diffusive Nutrient-Phytoplankton-Zooplankton Model with Spatio-Temporal Delay, Duchesse
16:00 - 16:30 Michael Cavers (University of Toronto Scarborough), Algebraic and Spectral Graph Theory, Spectra of sign patterns
16:00 - 16:30 Nicolas Chavarria Gomez (Notre Dame), Topological Methods in Model Theory, Pontryagin duality and continuous logic, Wren B
16:00 - 16:30 Frédéric Hamelin (Université de Rennes), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, The proportion of resistant hosts in mixtures should be biased towards the resistance with the lowest breaking cost, Churchill Ballroom
16:00 - 16:30 Therese Landry (Fields Institute for Research in Mathematical Sciences), Facets of Operator Algebras, Noncommutative Solenoids, Length Functions on Twisted Group $C^*$-Algebras, and Inductive Limits of Spectral Triples, Scott B
16:00 - 16:30 Pierre Lissy (Université Paris Dauphine), Control of dynamical systems, Desensitizing controls for the heat equation with respect to boundary variations, Rosetti A
16:00 - 16:30 Brittany Pittman (Toronto Metropolitan University), Pursuit-evasion games on graphs, The localization game on directed graphs, Wren A
16:00 - 16:30 Shigui Ruan (University of Miami), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, On the Dynamics of a Diffusive Foot-and-Mouth Disease Model with Nonlocal Infections
16:00 - 16:30 Carlo Maria Scandolo (Calgary), Quantum Information Theory, The operational foundations of PT-symmetric and quasi-Hermitian quantum theory, Rosetti B
16:00 - 16:30 Jason Siefken (University of Toronto), Community building in instructor training, Active Learning and the Novice Instructor, Wren C

16:10 - 16:30 Will Dana (University of Michigan), Representation Theory of Algebras, Walls of shards and filtrations of shard modules, Carlyle A

16:30 - 17:00 James Charbonneau (University of British Columbia), Community building in instructor training, Experiences In Instructor Development Through Paired Teaching, Wren C
16:30 - 17:00 Leonardo Coregliano (IAS), Topological Methods in Model Theory, Continuous combinatorics and natural quasirandomness, Wren B
16:30 - 17:00 Christopher M Heggerud (University of California, Davis), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Mathematical comparison and empirical review of the Monod and Droop forms for resource-based population dynamics, Churchill Ballroom
16:30 - 17:00 Adrian Lam (Ohio State University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Invasion of open space by multiple competing species
16:30 - 17:00 Jun Liu (University of Waterloo), Control of dynamical systems, Neural Lyapunov Control with Stability Guarantees, Rosetti A
16:30 - 17:00 Rongsong Liu (University of Wyoming), Transient Behaviors in Population Dynamics, Multiple dose pharmacokinetic models predict bioavailability of toxins in vertebrate herbivores, Duchesse
16:30 - 17:00 Seyed Ahmad Mojallal (University of Regina), Algebraic and Spectral Graph Theory, Distribution of Laplacian eigenvalues of graphs
16:30 - 17:00 Todd Mullen (University of Prince Edward Island), Pursuit-evasion games on graphs, Surrounding an Active Robber, Wren A
16:30 - 17:00 Paul Skoufranis (York University), Facets of Operator Algebras, Joint Majorization in Continuous Matrix Algebras, Scott B
16:30 - 17:00 Thomas Theurer (Calgary), Quantum Information Theory, Resource theories of operations, Rosetti B

16:40 - 17:10 Thomas Brüstle (Université de Sherbrooke), Representation Theory of Algebras, Relative torsion classes, Carlyle A

17:00 - 17:30 Ala' Alalabi (University of Waterloo), Control of dynamical systems, Boundary Stabilization of a Parabolic-Elliptic System Using Backstepping Approach, Rosetti A
17:00 - 17:30 Maryam Basiri (University of Ottawa), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Traveling wave solutions for a free boundary problem modeling spread of ecosystem engineers, Churchill Ballroom
17:00 - 17:30 Jacques Belair (University of Montreal), Transient Behaviors in Population Dynamics, Modelling the use of Fangsang shelter hospitals in Wuhan, Duchesse
17:00 - 17:30 Lord Kavi (University of Ottawa), Algebraic and Spectral Graph Theory, $3$-independence number of graphs
17:00 - 17:30 Fok-Shuen Leung (University of British Columbia), Community building in instructor training, Panel for Community Building in Instructor Training, Wren C
17:00 - 17:30 John Marcoux (Toronto Metropolitan University), Pursuit-evasion games on graphs, Distance-Restricted Firefighting on Finite Graphs, Wren A
17:00 - 17:30 Miguel Moreno (Vienna), Topological Methods in Model Theory, Finding the main gap in the generalised descriptive set theory, Wren B
17:00 - 17:30 Olga Vasilyeva (Memorial University of Newfoundland), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Phase-plane analysis of steady states of a spruce budworm model with advection

17:30 - 18:00 Massoud Amini (Tarbiat Modares University), Facets of Operator Algebras, Scott B
17:30 - 18:00 Caleb Jones (Memorial University of Newfoundland), Pursuit-evasion games on graphs, Burning Triple Systems, Wren A
17:30 - 18:00 Laurence Ketchemen (University of Ottawa), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Populations dynamics in fragmented landscapes under monostable and bistable growth dynamics, Churchill Ballroom
17:30 - 18:00 Jude Kong (York University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology
17:30 - 18:00 Ao Li (York University), Transient Behaviors in Population Dynamics, Transient disease dynamics of some SIR models over patchy environments, Duchesse
17:30 - 18:00 Ivan Moyano (Université de Nice), Control of dynamical systems, Rosetti A
17:30 - 18:00 Anand Pillay (Notre Dame), Topological Methods in Model Theory, Topological dynamics and model theory, Wren B
17:30 - 18:00 Mahsa Shirazi (University of Manitoba), Algebraic and Spectral Graph Theory, Graphs with $r$-friendship property

18:00 - 18:30 Tianyu Cheng (Western University), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, A new perspective on infection forces with demonstration by a DDE infectious disease model, Churchill Ballroom
18:00 - 18:30 Yurij Salmaniw (University of Albera), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Modelling habitat loss with partial differential equations: the effects of habitat fragmentation on survival and abundance

19:00 - 22:30 Awards Banquet, Mountbatten Salon
 
Monday December 5
0 - 0 James Watmough (University of New Brunswick), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Gerrard
3:00 - 3:30 Zhichao Wang (University of British Columbia), Calculus of Variations and its Applications, Min-max minimal hypersurfaces with higher multiplicity, Austen

3:30 - 4:00 Ivan Salgado (University of Toronto), Calculus of Variations and its Applications, Approximate Solutions to the Superconducting Interface Model, Austen

4:00 - 4:30 Robert Haslhofer (University of Toronto), Calculus of Variations and its Applications, Classification of compact ancient noncollapsed flows in $R^4$, Austen

4:30 - 5:00 Almut Burchard (University of Toronto), Calculus of Variations and its Applications, Symmetry-breaking in isodiametric capacitor problems, Austen

7:30 - 18:00 Registration, Churchill Court

8:00 - 8:25 Nicolas Grisouard (University of Toronto), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Causes and diagnostics of internal tide scattering by balanced vortices, Wren B
8:00 - 8:30 Mireille Broucke (University of Toronto), Control of dynamical systems, Principles and Paradoxes of Systems Neuroscience, Rosetti A
8:00 - 8:30 Stephen Cantrell (University of Miami), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Resource matching in spatial ecology and evolutionary advantage, Gerrard
8:00 - 8:30 Pingping Cong (University of Western Ontario), Student Research Talks, Dynamics of a three-species food chain model with fear effect, Carlyle B
8:00 - 8:30 Galia Dafni (Concordia), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Approximate moment conditions for $h^p$ atoms and molecules, and the boundedness of inhomogeneous Calder\'on--Zygmund operators, Scott
8:00 - 8:30 Chris Godsil (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, State transfer on big graphs, Whistler
8:00 - 8:30 Hanna Jankowski (York University), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, The isotonic single index model under fixed and random designs, Rosetti C
8:00 - 8:30 Roy Kwon (University of Toronto), Machine learning in finance, Data-driven Integration of Norm Penalized Mean-variance Optimization, Carlyle A
8:00 - 8:30 Dominik Stantejsky (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, A finite element approach for minimizing line and surface energies arising in the study of singularities in liquid crystals, Austen
8:00 - 8:30 Huaiping Zhu (York University), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Churchill Ballroom

8:25 - 8:50 Greg Lewis (Ontario Tech University), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Numerical continuation of amplitude-modulated rotating waves in sheared annular electroconvection, Wren B

8:30 - 9:00 Elena Braverman (University of Calgary), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, The influence of the choice of a diffusion strategy on the harvesting outcome for spatially heterogeneous populations, Gerrard
8:30 - 9:00 Meixi Chen (University of Waterloo), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Decoding Neural Population Dynamics Through Latent Factor Models, Rosetti C
8:30 - 9:00 Carrie Clark (University of Illinois Urbana-Champaign), Calculus of Variations and its Applications, Droplet formation in a nonlocal aggregation model, Austen
8:30 - 9:00 Michel Duprez (Inria, Université de Strasbourg), Control of dynamical systems, Models of mosquito population control strategies for fighting against arboviruses, Rosetti A
8:30 - 9:00 David Feder (Calgary), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Scott
8:30 - 9:00 Serhii Koval (Memorial University of Newfoundland), Student Research Talks, Carlyle B
8:30 - 9:00 Chifeng Shen (York University), Machine learning in finance, Bayesian Online Changepoint Detection in Finance, Carlyle A
8:30 - 9:00 Diana Skrzydlo (University of Waterloo), Inclusive Practices in Large Classes, Universal Design for Learning in Stats, Wren C
8:30 - 9:00 Christopher van Bommel (University of Manitoba), Algebraic and Spectral Graph Theory, Perfect State Transfer on Trees with Small Diameter, Whistler
8:30 - 9:00 Hao Wang (University of Alberta), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Cognitive Animal Movement Modelling, Churchill Ballroom

8:50 - 9:15 Francis Poulin (University of Waterloo), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, The Dynamics of Magnetic Vortices, Wren B

9:00 - 9:30 Denis Brazke (University of Heidelberg), Calculus of Variations and its Applications, $\Gamma$–limit for a sharp interface model related to pattern formation on biomembranes, Austen
9:00 - 9:30 Lobna Khadraoui (University of Ottawa), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Large graph limit for an epidemic evolution process in random network with heterogeneous age, variant and connectivity, Rosetti C
9:00 - 9:30 Jenny Lawson (University of Calgary), Student Research Talks, Optimality and Sustainability of Delayed Impulsive Harvesting, Carlyle B
9:00 - 9:30 Bingtuan Li (University of Louisville), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Effects of a barrier zone on invasion of a population with a strong Allee effect, Gerrard
9:00 - 9:30 Milivoje Lukic (Rice), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Stahl--Totik regularity for Schrodinger operators, Scott
9:00 - 9:30 Weiwei Qi (University of Alberta), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Noise-induced transient dynamics, Churchill Ballroom
9:00 - 9:30 Wanting Sun (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, Perfect Laplacian state transfer in graphs, Whistler
9:00 - 9:30 Jaimal Thind (University of Toronto Mississauga), Inclusive Practices in Large Classes, Wren C
9:00 - 9:30 Wei Xu (Toronto Metropolitan University), Machine learning in finance, Random Willow Tree with Application in Risk Management, Carlyle A
9:00 - 9:30 Kexue Zhang (University of Calgary), Control of dynamical systems, Event-Triggered Control for Linear Time-Delay Systems, Rosetti A

9:15 - 9:40 Jason Olsthoorn (Queen's University), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Optimal Heat Flux Estimates, Wren B

9:30 - 10:00 Blaise Bourdin (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Phase-field approximation of diffusion-driven fracture, Austen
9:30 - 10:00 Elena Braverman (University of Calgary), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, On stability and asymptotics of equations and systems of population dynamics with concentrated and distributed delays, Churchill Ballroom
9:30 - 10:00 Jesse Gronsbell (University of Toronto), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Leveraging electronic health records for data science, Rosetti C
9:30 - 10:00 Martin Guay (Queen's University), Control of dynamical systems, Rosetti A
9:30 - 10:00 Frederic Hamelin (Université de Rennes), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Host Diversification May Split Epidemic Spread into Two Successive Fronts Advancing at Different Speeds, Gerrard
9:30 - 10:00 Yongzeng Lai (Wilfrid Laurier University), Machine learning in finance, Carlyle A
9:30 - 10:00 Sun-Kai Leung (Université de Montréal), Student Research Talks, Carlyle B
9:30 - 10:00 Hermie Monterde (University of Manitoba), Algebraic and Spectral Graph Theory, Fractional revival between twin vertices, Whistler
9:30 - 10:00 Anton Mosunov and Graeme Turner (University of Waterloo), Inclusive Practices in Large Classes, Following Principles of UDL When Authoring Electronic Textbooks and Auto-Graded Assessments, Wren C
9:30 - 10:00 Pierre-Olivier Parisé (University of Hawaii at Manoa), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Infinite Matrices of Operators, Scott

9:40 - 10:05 Andrew Grace (University of Waterloo), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Gravity Currents in the Cabbeling Regime, Wren B

10:00 - 10:30 Qiuting Chen (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, Bipartite walks are better than Grover's walk, Whistler
10:00 - 10:30 Sanjeena Dang (Carleton University), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Clustering matrix-variate count data, Rosetti C
10:00 - 10:30 Group Discussion, Inclusive Practices in Large Classes, Wren C
10:00 - 10:30 Stevan Dubljevic (University of Alberta), Control of dynamical systems, Observer-based model predictive control for a class of well-posed linear systems, Rosetti A
10:00 - 10:30 Dmitry Pelinovky (McMaster University), Calculus of Variations and its Applications, Austen
10:00 - 10:30 Zhongwei Shen (University of Alberta), Topics in Mathematical Biology: Theory, Applications and Future Perspectives, Coexistence in random environments, Churchill Ballroom
10:00 - 10:30 Ignacio Uriarte-Tuero (Toronto), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), An operator theoretic application of two weight norm inequalities for SIOs in $\mathbb{R}^n$, Scott
10:00 - 10:30 Silas Vriend (McMaster University), Student Research Talks, Infinite bubbles: a planar isoperimetric problem with two unbounded chambers, Carlyle B
10:00 - 10:30 Shuwen Xue (Northern Illinois University), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Global existence, persistence and spreading speeds of a parabolic-parabolic chemotaxis model with logistic source, Gerrard

10:05 - 10:30 Marek Stastna (University of Waterloo), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Rotation effects in long-thin lakes, Wren B

10:30 - 11:00 Break, Churchill Court

11:00 - 12:00 Dr. Fok-Shuen Leung (University of British Columbia), Education Plenary, Teaching Assistance, Churchill Ballroom

13:30 - 14:30 Dr. Qin Deng (Massachusetts Institute of Technology), Prize Lectures, Non-branching on metric measure spaces with Ricci curvature bounded below, Churchill Ballroom

14:30 - 15:00 Break, Churchill Court

15:00 - 15:25 Kelly Ogden (Western University), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Mixing and Structure of Internal Hydraulic Jumps, Wren B
15:00 - 15:30 Robert F. Bailey (Memorial University), Algebraic and Spectral Graph Theory, Cataloguing strongly regular graphs with primitive automorphism groups
15:00 - 15:30 Alyssa Lumley (York University), Inclusive Practices in Large Classes, Wren C
15:00 - 15:30 Marcu-Antone Orsoni (Toronto), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Scott
15:00 - 15:30 Dan Roy (University of Toronto), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Admissibility is Bayes optimality with infinitesimals, Rosetti C
15:00 - 15:30 Hao Wang (University of Alberta), Transient Behaviors in Population Dynamics, Multi-scale and qualitative analysis of a stoichiometric algae model, Duchesse
15:00 - 15:30 Xingfu Zou (University of Western Ontario), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Evolution of anti-predation response of prey in a general patchy environment

15:25 - 15:50 Nicholas Kevlahan (McMaster University), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Realistic Modelling of the Gulf Stream Using Brinkman Penalization, Wren B

15:30 - 16:00 Ludovick Bouthat (Université Laval), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), The convergence of Doubly Stochastic Markov Chains, Scott
15:30 - 16:00 Osvaldo Espin Garcia (Western University), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Using genetic algorithms in the design of two-phase studies, Rosetti C
15:30 - 16:00 Caroline Junkins (McMaster University), Inclusive Practices in Large Classes, Wren C
15:30 - 16:00 Maxwell Levit (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, Covers of Graphs from Extensions of Groups
15:30 - 16:00 Ankai Liu (Queen’s University), Transient Behaviors in Population Dynamics, Properties of long transient dynamic and its applications, Duchesse

15:50 - 16:15 Erica Rosenblum (University of Manitoba), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Observed and simulated surface salinity under transitioning ice cover in the Canada Basin, Wren B

16:00 - 16:30 Andrijana Burazin (University of Toronto Mississauga), Inclusive Practices in Large Classes, making learning math great again for everyone, Wren C
16:00 - 16:30 David Kribs (University of Guelph), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Graph theory, matrix theory, and operator theory, and distinguishing quantum states via LOCC, Scott
16:00 - 16:30 Chunhua Ou (Memorial University of Newfoundland), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Selection of the asymptotic spreading speed to the diffusive Lotka-Volterra competition model
16:00 - 16:30 Mariia Sobchuk (University of Waterloo), Algebraic and Spectral Graph Theory, Quantum isomorphisms
16:00 - 16:30 Mohan Wu (University of Waterloo), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, Parameter Inference for Differential Equations Using the Kalman Filter, Rosetti C
16:00 - 16:30 Huaiping Zhu (York University), Transient Behaviors in Population Dynamics, Dynamics of the asymptomatic infection in the spread of SARS-CoV-2, Duchesse

16:15 - 16:40 Jordan Fazio (University of Toronto), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Differential Geometric Formalism for GFD Coordinate Transformation Applications, Wren B

16:30 - 17:00 Micah Brush (University of Alberta), Mathematical Modeling and Analysis in Spatial Ecology and Epidemiology, Modelling long term mountain pine beetle dynamics with changing tree resilience
16:30 - 17:00 Group Discussion, Inclusive Practices in Large Classes, Wren C
16:30 - 17:00 Cameron Jakub (Guelph University), Stochastic Systems, Probability, and Other Mathematical Aspects of Data Science, The Angle Process in Deep Neural Networks and the Bessel Numbers of the Second Kind, Rosetti C
16:30 - 17:00 Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ), Matrix Analysis and Operator Theory (Bilingual Session), Sur une question posée par Erdös au sujet des matrices doublement stochastiques, Scott
16:30 - 17:00 Xiaohong Zhang (Université de Montreal), Algebraic and Spectral Graph Theory, Constructing cospectral graphs, Whistler

16:40 - 17:05 Michael Waite (University of Waterloo), Environmental and Geophysical Fluid Mechanics, Viscous generation of potential enstrophy in breaking gravity waves, Wren B

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/