Réunion d'hiver SMC 2020

Montréal, 4 - 7 décembre 2020

Sessions        

Sessions scientifiques

Toutes les sessions scientifiques auront lieu en ligne.

Additive Combinatorics and Discrete Geometry
Org: Malabika Pramanik et Josh Zahl (UBC)
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Orit Raz (The Hebrew University of Jerusalem), Dimension-expanding polynomials and the discretized Elekes-R\'onyai theorem
11:30 - 12:00 Alexia Yavicoli (University of St Andrews), Patterns in thick compact sets
12:00 - 12:30 Sophie Stevens (Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics), The Elekes-Szabó Problem and the Uniformity Conjecture
13:00 - 13:30 Daniel Di Benedetto (University of British Columbia), Discretised point-line incidences and the dimension of Besicovitch sets
13:30 - 14:00 Brandon Hanson (University of Georgia), A better-than-Plunnecke bound for $A + 2A$
14:00 - 14:30 Jongchon Kim (University of British Columbia), Estimates for some geometric maximal functions associated with a set of directions
14:30 - 15:00 Jonathan Tidor (Massachusetts Institute of Technology), Joints of Varieties
16:00 - 16:30 Tongou Yang (University of British Columbia), Uniform decoupling in l2 for polynomials
16:30 - 17:00 Caroline Terry (Ohio State University)
17:00 - 17:30 Weikun He (Korea Institute of Advanced Study), Sum-product in representations of Lie groups
 
Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
Org: Angele Foley (Laurier) et Steph van Willigenburg (UBC)
 
vendredi 4 décembre
14:00 - 14:30 Rosa Orellana (Dartmouth College)
14:30 - 15:00 Sophie Spirkl (University of Waterloo), A complete multipartite basis for the chromatic symmetric function
15:30 - 16:00 Samantha Dahlberg (Arizona State University)
16:00 - 16:30 Megumi Harada (McMaster University)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Pamela Harris (Williams College), Kostant's partition function and magic multiplex juggling sequences
14:30 - 15:00 Lucy Martinez (Stockton University), Minimum Rank of Regular Bipartite Graphs
15:00 - 15:30 Sunita Chepuri (University of Michigan)
15:30 - 16:00 Nancy Wallace (UQAM), Toward a Schurification of Schröder path formulas.
16:00 - 16:30 Anna Pun (University of Virginia)
16:30 - 17:00 Olya Mandelshtam (Brown University)
 
Algebraic Geometry of Integrable Systems
Org: Michael Groechenig (Toronto) et Steven Rayan (Saskatchewan)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Alexei Oblomkov (UMass Amherst), 3D sigma models with defects and knot homology
13:30 - 14:00 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Moduli spaces of stable bundles on complex nilmanifolds
14:00 - 14:30 Jack Ding (University of Toronto)
14:30 - 15:00 Davesh Maulik (MIT), Cohomology of the moduli of Higgs bundles and the Hausel-Thaddeus conjecture
15:30 - 16:00 Junliang Shen (MIT), Cohomological $\chi$-independence for moduli of 1-dimensional sheaves and moduli of Higgs bundles
16:00 - 16:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Lagrangian correspondences in Schubert calculus
 
samedi 5 décembre
10:00 - 10:30 Eloise Hamilton (IMJ-PRG, University of Paris), Moduli spaces for unstable Higgs bundles of rank 2 and their geometry
10:30 - 11:00 Peter Crooks (Northeastern University), Hessenberg varieties and Poisson slices
14:00 - 14:30 Ana Balibanu (Harvard University), Steinberg slices in quasi-Poisson varieties
14:30 - 15:00 Olivia Dumitrescu (UNC Chapel Hill)
15:00 - 15:30 Lisa Jeffrey (University of Toronto), The triple reduced product and Higgs bundles
15:30 - 16:00 Brent Pym (McGill University), Beauville-Bogomolov-Weinstein splitting for Poisson varieties
16:00 - 16:30 Shiyu Shen (University of Toronto), Topological mirror symmetry for parabolic Higgs bundles
16:30 - 17:00 Jacques Hurtubise (McGill University), Moduli of bundles and degenerations of curves.
 
Applications and Recent Developments in Discontinuous Dynamical Systems
Org: Kevin Church (McGill) et Stacey Smith? (Ottawa)
 
Horaire à déterminer
Everaldo de Mello Bonotto (Universidade de Sau Paulo), Impulsive semidynamical systems
Elena Braverman (Calgary), Stabilization of cycles with impulse stochastic control
Kevin Church (McGill), Spectral theory for impulsive delay differential equations
Gabriel Duchesne (McGill), Rigorous computations of periodic solutions for the pulse-harvested Hutchinson equation
Marcia Federson (Universidade de Sau Paulo), An overview on stability results for impulsive and measure functional differential equations
Xinzhi Liu (Waterloo), Impulsive Formation Control of Multi-Agent Systems
Frithjof Lutscher (Ottawa), Population dynamics of discrete breeders
Tyler Meadows (University of Idaho), Self-cycling fermentation with a produced compound
Iain Moyles (York), A model of phosphorus recycling at the plant scale
Gergely Rost (Szeged University)
Stacey Smith? (Ottawa), Using non-smooth models to determine thresholds for microbial pest management
Marco Tosato (York), Multi-cycle Periodic Solutions of a Differential Equation with Delay that Switches Periodically
Aili Wang (Baoji University of Arts and Sciences)
Gail Wolkowicz (McMaster), Bifurcation analysis of an impulsive system describing Partial Nitritation and Anammox in a hybrid reactor
Kexue Zhang (Calgary), A unified asymptotic stability result for time-delay systems with delayed impulses
 
Arithmetic Statistics
Org: Chantal David (Concordia), Matilde Lalin (UdeM) et Jerry Wang (Waterloo)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Neha Prabhu (Chennai Mathematical Instittue), A joint distribution theorem with applications to extremal primes for elliptic curves
13:30 - 14:00 Anup Dixit (Chennai Mathematical Institute), On the classification problem for general Dirichlet series
14:00 - 14:30 Lucile Devin (Chalmers University of Technology and University of Gothenburg), Chebyshev’s bias and sums of two squares
14:30 - 15:00 Alexandra Florea (Columbia University), Non-vanishing for cubic $L$-functions
15:30 - 16:00 Nathan Ng (University of Lethbridge), Mean values of long Dirichlet polynomials
16:00 - 16:30 Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Mean squares of long Dirichlet polynomials with the divisor function $\tau_2(n)$
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Ahmet Guloglu (Bilkent University), Non-vanishing of Cubic Twists of L-functions
14:30 - 15:00 Asif Zaman (Toronto), An approximate form of Artin's holomorphy conjecture and nonvanishing of Artin L-functions
15:00 - 15:30 Amita Malik (AIM), Bias statistics for the zeros of L-functions
15:30 - 16:00 Allysa Lumley (CRM), Primes in short intervals: Heuristics and calculations
16:00 - 16:30 Will Sawin (Columbia), Measures from moments for random groups
16:30 - 17:00 Seoyoung Kim (Queen's University), From the Birch and Swinnerton-Dyer conjecture to Nagao's conjecture
17:00 - 17:30 Stanley Xiao (University of Toronto), The number of quartic-$D_4$ fields having monogenic cubic resolvent ordered by conductor
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Arul Shankar (University of Toronto)
14:30 - 15:00 Emilia Alvarez (University of Bristol), Moments of the logarithmic derivative of characteristic polynomials from $SO(N)$ and $USp(2N)$
15:00 - 15:30 Emma Bailey (University of Bristol)
15:30 - 16:00 Antoine Comeau-Lapointe (Concordia University), One-level density of the family of twists of an elliptic curve over function fields
16:00 - 16:30 Martin Cech (Concordia University), Mean values of real Dirichlet characters and double Dirichlet series
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queen's University), Primes in short intervals in number fields
17:00 - 17:30 Wanlin Li (CRM), The Central Value of Dirichlet L-functions over Rational Function Fields
 
Combinatorial Designs
Org: Peter Dukes (UVic), Karen Meagher (Regina) et Brett Stevens (Carleton)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Stefan Glock (ETH Zurich), Approximate Steiner triple systems of large girth
13:30 - 14:00 Curtis Bright (Waterloo), A Resolution of Lam's Problem via Satisfiability Solvers
14:00 - 14:30 Iren Darijani (Memorial), Colourings of star systems
15:30 - 16:00 Daniel Horsley (Monash), An Evans-style result for block designs
16:00 - 16:30 Tao Feng (BJTU), Nov\'{a}k's conjecture on cyclic Steiner triple systems and its generalization
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Joanna Niezen (Victoria), Sarvate-Beam Group Divisible Designs
14:30 - 15:00 Kevin Halasz (SFU), Near transversals in group-based latin squares
15:00 - 15:30 Coen del Valle (Victoria), Block designs of dimension three
15:30 - 16:00 Trent Marbach (Ryerson University), The localization number of designs
16:00 - 16:30 Kirsten Nelson (Carleton), Interleaved Sequences
16:30 - 17:00 Mahsa Nasrollahi (Regina), The Erdős-Ko-Rado theorem for 2-intersecting families of perfect matchings
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Esther Lamken, Applications of incomplete pairwise balanced designs
14:30 - 15:00 David Pike (Memorial), Colourings of Group Divisible Designs
15:00 - 15:30 Mateja Sajna (Ottawa), Bipartite 2-factorizations of complete multigraphs via layering
15:30 - 16:00 Peter Danziger (Ryerson), Directed cycle decompositions of complete digraphs
16:00 - 16:30 Andrea Burgess (UNB), On the Oberwolfach Problem for single-flip 2-factors via graceful labellings
16:30 - 17:00 Hadi Kharaghani (Lethbridge), On Equiangular Tight Frames
 
Computations with Arithmetic Groups
Org: Haluk Sengun (The University of Sheffield) et John Voight (Dartmouth)
 
jeudi 3 décembre
9:30 - 10:00 Marc Masdeu (Universitat Autònoma de Barcelona), Quaternionic rigid meromorphic cocycles
10:00 - 10:30 Graham Ellis (National University of Ireland, Galway), An algorithm for computing Hecke operators
10:45 - 11:15 Angelica Babei (Centre de recherches mathématiques), Zeros of period polynomials for Hilbert modular forms
11:15 - 11:45 Ben Breen (Clemson University), A trace formula for Hilbert modular forms
12:00 - 12:30 Avner Ash (Boston College), Cohomology of congruence subgroups of $SL_3(Z)$ and real quadratic fields
 
mardi 8 décembre
9:30 - 10:00 Cecile Armana (Université de Franche-Comté), Sturm bounds for Drinfeld-type automorphic forms over function fields
10:00 - 10:30 Neil Dummigan (University of Sheffield), Congruences involving non-parallel weight Hilbert modular forms
10:45 - 11:15 Fang-Ting Tu (Louisiana State University), A Geometric Interpretation of a Whipple's $_7F_6$ Formula
11:15 - 11:45 Mark McConnell (Princeton University)
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
 
Creative Assessments in the COVID-19 times
Org: Andie Burazin (Toronto), Lauren DeDieu (Calgary) et Miroslav Lovric (McMaster)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Amenda Chow and Iain Moyles (York), Choose your own adventure in a multi-variable calculus course for engineering students
14:30 - 15:00 Dan Wolczuk and Paul McGrath (Waterloo), Using Virtual Escape Rooms to Promote Student-Student Interactions
15:00 - 15:30 Sean Fitzpatrick (Lethbridge), Deconstructing Exams for Remote Learning
15:30 - 16:00 Samantha-Jo Caetano (Toronto), Trump vs. Biden - who will win?
16:00 - 16:30 Jerrod Smith (Calgary), Peer and Open-ended Assessment in Linear Algebra and Intro Proof Courses
16:30 - 17:00 Anton Mosunov (Waterloo), Let’s Think Together: Using Oral Assessments to Develop Students’ Thought Process
 
Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry
Org: Matthew Ballard (USC), Nitin Chidambaram (Alberta) et David Favero (Alberta)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 15:00 Tony Pantev (Penn)
15:00 - 16:00 Katrina Honigs (Oregon)
16:00 - 17:00 Sabin Cautis (UBC)
 
mardi 8 décembre
11:00 - 12:00 Ellen Kirkman (Wake Forest), Degree bounds for Hopf actions on Artin-Schelter regular algebras
13:00 - 14:00 Colin Ingalls (Carleton), Explicit coverings of families of elliptic surfaces by squares of curves
14:00 - 15:00 Alicia Lamarche (Utah)
15:30 - 16:30 Dylan Allegretti (UBC)
16:30 - 17:30 Max Lieblich (Washington)
 
Discrete Analysis
Org: Tess Anderson (Purdue), Leo Goldmakher (Williams) et Brandon Hanson (Georgia)
 
vendredi 4 décembre
1:36 - 2:06 Marina Iliopoulou (Kent), A discrete Kakeya-type inequality
2:12 - 2:42 Aled Walker (CRM Montreal), Effective results on the structure of sumsets
2:48 - 3:18 Sarah Peluse (IAS), Modular zeros in the character table of the symmetric group
3:24 - 3:54 Fernando Shao (University of Kentucky), Gowers uniformity of primes in arithmetic progressions
13:00 - 13:30 Sam Chow (Warwick), Bohr sets in diophantine approximation
 
samedi 5 décembre
1:30 - 2:00 Oleksiy Klurman (Bristol), Zeros of Fekete polynomials
2:06 - 2:36 Zane Li (Indiana University), Connections between decoupling and efficient congruencing
2:42 - 3:12 Larry Guth (MIT), Incidence estimates for well spaced rectangles
3:18 - 3:48 Hong Wang (IAS), Small cap decouplings
3:54 - 4:24 Ruxiang Zhang (IAS), Local smoothing for the wave equation in 2+1 dimensions
4:30 - 5:00 Dominique Kemp (Indiana University)
 
dimanche 6 décembre
1:30 - 2:00 Michael Curran (Oxford), Khovanskii's Theorem and Effective Results on Sumset Structure
2:06 - 2:36 Amita Malik (AIM), Partitions into primes in arithmetic progression
2:42 - 3:12 Jose Madrid (UCLA), Improving estimates for discrete polynomial averages and related problems
3:18 - 3:48 Felipe Ramirez (Wesleyan University), Remarks about inhomogeneous pair correlations
3:54 - 4:24 Ayla Gafni (University of Mississippi), Asymptotics of Restricted Partition Functions
4:30 - 5:00 Freddie Manners (UC San Diego)
 
Enumerative Combinatorics
Org: Sergi Elizalde (Dartmouth), Steven Karp (LaCIM, UQAM), Nadia Lafreniere (Dartmouth) et Alejandro Morales (UMass Amherst)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Matjaž Konvalinka (University of Ljubljana), Some natural extensions of the parking space
14:30 - 15:00 Vasu Tewari (University of Pennsylvania), Refined mixed Eulerian numbers
15:00 - 15:30 Svetlana Poznanovikj (Clemson University), Hecke insertion and maximal increasing and decreasing sequences in fillings of polyominoes
16:00 - 16:30 Colleen Robichaux (University of Illinois Urbana-Champaign), An Efficient Algorithm for Deciding the Vanishing of Schubert Polynomial Coefficients
16:30 - 17:00 David Keating (University of California, Berkeley), A Vertex Model for LLT Polynomials
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Justine Falque (Université Paris-Sud), 3-dimensional Catalan objets: a (partial) overview and a new bijection
14:30 - 15:00 Sam Hopkins (University of Minnesota), Promotion of Kreweras words
15:00 - 15:30 Maria Gillespie (Colorado State University), Parking functions and a projective embedding of $\overline{M}_{0,n}$
16:00 - 16:30 Ali Assem Mahmoud (University of Ottawa), On the Enumerative Structures in QFT
16:30 - 17:00 Nathan Williams (University of Texas, Dallas), Strange Expectations in Affine Weyl Groups
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Arvind Ayyer (Indian Institute of Science), Toppleable permutations and excedances
11:30 - 12:00 Ilse Fischer (University of Vienna), Bijective proofs of (skew) Schur polynomial factorizations
12:00 - 12:30 Helen Jenne (Université de Tours), Double-dimer condensation and the dP3 Quiver
13:00 - 13:30 Marni Mishna (Simon Fraser University), Enumerating excursions on Cayley graphs
13:30 - 14:00 Joel Lewis (George Washington University), Hurwitz numbers for reflection groups
 
Equidistribution on Arithmetic Manifolds
Org: Ilya Khayutin (Northwestern) et Simon Marshall (Wisconsin)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Amir Mohammadi (University of California, San Diego), Effective results in homogeneous dynamics
14:30 - 15:00 Asaf Katz (University of Michigan), An application of Margulis’ inequality to effective equidistribution
15:00 - 15:30 Shai Evra (Princeton University), Ramanujan Conjecture and the Density Hypothesis
15:30 - 16:00 Mikolaj Fraczyk (The University of Chicago), Density hypothesis in horizontal families
16:00 - 16:30 Nicholas Miller (University of California, Berkeley), Geodesic submanifolds of hyperbolic manifolds
16:30 - 17:00 Alex Kontorovich (Rutgers University), Applications of Thin Orbits
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Lam Pham (Hebrew University), Arithmetic Groups and the Lehmer conjecture
11:30 - 12:00 Arie Levit (Yale University), Quantitative weak uniform discreteness
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
13:00 - 13:30 Will Sawin (Columbia University), The mixing conjecture over function fields
13:30 - 14:00 Junehyuk Jung (Brown University), Intersections of geodesics on the modular surface
14:00 - 14:30 Lindsay Dever (Bryn Mawr College), Ambient prime geodesic theorems on compact hyperbolic 3-manifolds
14:30 - 15:00 Matthew Young (Texas A&M University), Moments and hybrid subconvexity for symmetric-square L-functions
15:30 - 16:00 Wenyu Pan (The University of Chicago), Exponential mixing of geodesic flows for geometrically finite hyperbolic manifolds with cusps
16:00 - 16:30 Thomas Hille (Northwestern University), Bounds for the Least Solution of Homogeneous Quadratic Diophantine Inequalities.
16:30 - 17:00 Alireza Salehi Golsefidy (University of California, San Diego), Two new concepts for compact groups: Spectral independence and local randomness
 
Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry
Org: Chuck Doran (Alberta) et Andrew Harder (Lehigh)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 14:00 Alan Thompson (Loughborough University)
14:00 - 15:00 Elana Kalashnikov (Harvard University)
15:30 - 16:30 Daniel Lopez (IMPA)
16:30 - 17:30 Tokio Sasaki (University of Miami)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 15:00 Matt Kerr (Washington University at St. Louis)
15:00 - 16:00 Sukjoo Lee (University of Pennsylvania)
16:00 - 17:00 Ursula Whitcher (Mathematical Reviews)
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 15:00 Jordon Kostiuk (Brown University)
15:00 - 16:00 Adrian Clingher (University of Missouri - St. Louis)
 
Geometric and Computational Spectral Theory
Org: Alexandre Girouard (Université Laval), Mikhail Karpukhin (California Institute of Technology), Jean Lagacé (University College London), Michael Levitin (University of Reading) et Nilima Nigam (Simon Fraser University)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Romain Petrides (Université Paris Diderot), Free boundary minimal surfaces of any topological type in euclidean balls via shape optimization (Part 1)
13:30 - 14:00 Henrik Mathiesen (Chicago), Free boundary minimal surfaces of any topological type in Euclidean balls via shape optimization (Part 2)
14:00 - 14:30 Jeffrey Ovall (Portland State U.), Exploring Eigenvector Localization Using Filtered Subspace Iteration (FEAST)
14:30 - 15:00 Graham Cox (Memorial), Defining the spectral position of a Neumann domain
15:30 - 16:00 Iosif Polterovich (Montréal), The Dirichlet-to-Neumann map, the boundary Laplacian and an unpublished paper of Hörmander
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 David Sher (DePaul U.), Inverse Steklov spectral problem for curvilinear polygons
14:30 - 15:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Entropy of $\epsilon$-logarithmic quasimodes
15:00 - 15:30 Oscar Bruno (Caltech), Domains Without Dense Steklov Nodal Sets
15:30 - 16:00 Braxton Osting (Utah), Maximal Spectral Gaps for Periodic Schroedinger Operators
16:00 - 16:30 Xuwen Zhu (North Eastern), Spectral properties of spherical conical metrics
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Mikhail Karpukhin (Caltech), Continuity of eigenvalues with applications to eigenvalue optimization
14:30 - 15:00 Jean Lagacé (UCL), Geometric homogenisation theory and spectral shape optimisation
15:00 - 15:30 Dima Jakobson (McGill), Zero and negative eigenvalues of conformally covariant operators, and nodal sets in conformal geometry
15:30 - 16:00 Emily Dryden (Bucknell), Heat content of polygons
16:00 - 16:30 Daniel Stern (Chicago), Shape optimization in spectral geometry via variational methods for harmonic maps
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Asma Hassanezhad (Bristol), Eigenvalue and multiplicity bounds for the mixed Steklov problem
14:30 - 15:00 Carolyn Gordon (Dartmouth), Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 1
15:00 - 15:30 Katie Gittins (Durham), Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 2.
15:30 - 16:00 Sebastian Dominguez (Simon Fraser)
16:00 - 16:30 Antoine Metras (Montréal), Steklov extremal metrics in higher dimension
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Mario Schulz (Quenn Mary U. of London), Free boundary minimal surfaces in the unit ball
11:30 - 12:00 Benjamin Bogosel (Polytechnique Paris), Shape optimization of the Steklov eigenvalues under various constraints
12:00 - 12:30 Jeffrey Galkowski (UCL), Geodesic beams and Weyl remainders
13:00 - 13:30 Dave Hewett (UCL), Acoustic scattering by fractal screens
13:30 - 14:00 Chiu-Yen Kao (Claremont Mckenna College), Computation of free boundary minimal surfaces via extremal Steklov eigenvalue problems
14:00 - 14:30 Alexandre Girouard (Laval), Planar domains with prescribed perimeter and large Steklov spectral gap must collapse to a point
 
Graph theory
Org: Danielle Cox (Mount Saint Vincent University), Kyle Mackeigan (Dalhousie University) et Todd Mullen (University of Saskatchewan)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Lucas Mol (University of Winnipeg), The Threshold Dimension of a Graph
13:30 - 14:00 Ben Cameron (Guelph), The mean subtree order of a graph under edge addition
14:00 - 14:30 Iain Beaton (Dalhousie University), The Average Order of Dominating Sets of a Graph
14:30 - 15:00 Jeannette Janssen (Dalhousie University), Simultaneous embeddings of nested interval graphs
15:30 - 16:00 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison), Reconfiguration for Dominating Sets
16:00 - 16:30 Robert Bailey (Grenfell Campus, MUN), On the 486-vertex distance-regular graphs of Koolen--Riebeek and Soicher
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Melissa Huggan (Ryerson), The Orthogonal Colouring Game
14:30 - 15:00 Nancy Clarke (Acadia University), Surrounding Cops and Robber
15:00 - 15:30 Todd Mullen (University of Saskatchewan), Recent Results in Diffusion
15:30 - 16:00 Danny Dyer (MUN), Gracefully labelling triangular cacti using Skolem sequences
16:00 - 16:30 Ahmad Alkasasbeh (MUN), Graceful Labellings of Variable Windmills Using Skolem Sequences
16:30 - 17:00 Kyle MacKeigan (Dalhousie University), Orthogonal Colourings of Graphs
17:00 - 17:30 Chris Duffy (University of Saskatchewan), Homomorphisms to Reflexive Oriented and Edge-Coloured Graphs
 
Hacking COVID-19: Share your innovative ways to deal with teaching online
Org: Judy Larsen (University of the Fraser Valley) et Miroslav Lovric (McMaster University)
CMESG Working Group
 
Histoire et philosophie des mathématiques
Org: Maritza Branker (Niagara)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Craig Fraser (IHSPT-Toronto), Henri Poincaré's Development of Hamilton-Jacobi Theory
13:30 - 14:00 Yelda Nasifoglu (Oxford), The changing nature of mathematical diagrams in the seventeenth century
14:00 - 14:30 Juan Fernández González and Dirk Schlimm (McGill), From a doodle to a theorem: a case study in mathematical discovery
14:30 - 15:00 Margaret E. Schotte (York), ‘Demonstrate all this with diagrams’: Recovering mathematical practice from early modern navigation exams
15:30 - 16:00 David Waszek (McGill)
16:00 - 16:30 William Dou (University of Hawaii-Manoa), What Does "Aligning" Mean? Practices of Justification across Chinese Logic and Mathematics
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Mariya Boyko (Independent scholar), Socialist competition and its role in Soviet mathematics education
14:30 - 15:00 Maryam Vulis (St Johns University), The Life and Work of Zygmunt Janiszewski (1888 -1920)
15:00 - 15:30 Tom Drucker (University of Wisconsin-Whitewater)
15:30 - 16:00 Sandra Visokolskis (National University of Cordoba, Argentina), Fourier’s Resolution of the Heat Equation by Transduction: A Contemporary Approach.
16:00 - 16:30 Brenda Davison (SFU)
16:30 - 17:00 Maritza Branker (Niagara University), Euphemia Lofton Haynes: her forgotten legacy
 
Homotopy Theory
Org: Agnès Beaudry (University of Colorado Boulder), Martin Frankland (University of Regina) et Donald Stanley (University of Regina)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Kristine Bauer (University of Calgary)
13:30 - 14:00 Apurva Nakade (University of Western Ontario), Discrete Chern-Simons via 2-group bundles on elliptic curves
14:00 - 14:30 Sacha Ikonicoff (University of Calgary), Unstable algebras over an operad
14:30 - 15:00 Katharine Adamyk (University of Western Ontario), Lifting A(1)-Modules
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Brandon Doherty (University of Western Ontario), Cubical models of (infinity,1)-categories
14:30 - 15:00 Dorette Pronk (Dalhousie University), Three approaches toward orbifold mapping objects
15:00 - 15:30 Nicholas Meadows (Carleton University), Spectral Sequences in $(\infty, 1)$-categories
15:30 - 16:00 Niny Arcila Maya (University of British Columbia), Decomposition of topological Azumaya algebra with involution
16:00 - 16:30 Rachel Hardeman (University of Calgary)
16:30 - 17:00 Luis Scoccola (Michigan State University), Homotopy coherence in applied topology
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Sander Kupers (University of Toronto), The rational homotopy type of certain diffeomorphism groups
14:30 - 15:00 Marzieh Bayeh (University of Ottawa), Higher Equivariant and Invariant Topological Complexities
15:00 - 15:30 Ivan Limonchenko (University of Toronto), On homotopy theory of polyhedral products with Golod face rings
15:30 - 16:00 Steven Amelotte (University of Rochester), The homotopy type of the fibre of the $p^\text{th}$ power map on loop spaces of spheres
16:00 - 16:30 Kate Poirier (New York City College of Technology), Polyhedra for V-infinity algebras, string topology, and moduli spaces
 
Logic and Applications
Org: Marcin Sabok (McGill) et Anush Tserunyan (Mcgill/UIUC)
 
Horaire à déterminer
Shaun Allison (CMU), Polish groups with the pinned property
Matt Bowen (McGill), Monochromatic products and sums in $\mathbb{N}$
Filippo Calderoni (UIC), Descriptive set theory: order and classification
Taboka Chalebgwa (McMaster), A remark on certain Schanuel $n$-tuples for the $j$-function.
William Chan (CMU), Definable Combinatorics of the First Uncountable Cardinal
Ronnie Chen (UIUC), A universal characterization of standard Borel spaces
Tomasz Ciesla (Lancaster), On lifting invariant probability measures
Noe de Rancourt (Vienna), Intersection-smooth equivalence relations
Saeed Ghasemi (Czech Academy of Sciences), Strongly self-absorbing C*-algebras and Fra\"\i ss\'e limits
Bradd Hart (McMaster), Undecidability and embedding problems in continuous logic
Deirdre Haskell (McMaster)
Jan Hubicka (Charles University), Big Ramsey degrees of the homogeneous universal partial order
Dakota Ihli (UIUC)
Chris Kapulkin (Western Ontario), Canonicity for Homotopy Type Theory
Jamal Kawach (Toronto), Fraïssé and Ramsey properties of Fréchet spaces
Antonina Kolokolova (Memorial)
Claude Laflamme (Calgary), How many siblings do you have?
Pavlos Motakis (York), Coarse Universality
Aristotelis Panagiotopoulos (Munster), Dynamical obstructions to classification by (co)homology and other TSI-group invariants.
Dino Rossegger (Waterloo), Degree spectra of analytic complete equivalence relations
Assaf Shani (Harvard), Classification by sequences of countable sets of reals
Forte Shinko (Caltech), Lifts of Borel actions on quotient spaces
Riley Thornton (UCLA), Factor of i.i.d. processes and Cayley diagrams
Spencer Unger (Toronto), Embeddings and factor maps between $\mathbb{Z}^d$ actions
Zoltán Vidnyánszky (Caltech), Bases for Borel graphs of large chromatic number: injective case
Felix Weilacher (CMU), Descriptive Chromatic Numbers of Locally Finite and Everywhere Two Ended Graphs
Michael Wolman (Caltech), Probabilistic Programming Semantics for Name Generation
Jenna Zomback (UIUC), A backward ergodic theorem and its forward implications
Andy Zucker (UCSD), Big Ramsey degrees via coding trees
 
Mathematical biology
Org: Claire Guerrier (Université Côte d'Azur) et Anmar Khadra (McGill)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:20 Fernando Peruani (CY Cergy Paris Université), A mathematical approach to bacterial infections: models for bacterial exploration and infection
13:20 - 13:40 Grant Lythe (University of Leeds), How many TCR clonotypes does a body maintain?
13:40 - 14:00 Bard Ermentrout (University of Pittsburgh), A model for the the inflammatory response to SARS-CoV-2 in the upper- and lower-respiratory tracts.
14:00 - 14:20 Sam Jamaleddine (McGill University), Investigating the effects of T cell avidity distributions on acute vs. chronic viral infection dynamics
14:20 - 14:40 Jürgen Reingruber (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Monitoring and predicting the Covid-19 epidemic and its implications for hospitals
14:40 - 15:00 Becca Asquith (Imperial College London)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:20 Simon Girel (Université Côte d'Azur), Mathematical modeling of the CD8 T-cells immune response
14:20 - 14:40 Jacques Bélair (Université de Montréal), Waning immunity in a two-strain disease model
14:40 - 15:00 Eric Foxall (University of British Columbia), Bifurcation theory of well-mixed stochastic population models
15:00 - 15:20 Paul Francois (McGill University), Information in cytokine dynamics : robotic mapping and machine learning
15:20 - 15:40 Nathanael Hozé (Institut Pasteur)
15:40 - 16:00 Johannes Textor (Radboud University Medical Center), A tipping point in cancer-immune dynamics leads to divergent immunotherapy responses and hampers biomarker discovery
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:20 Arthur Sherman (National Institutes of Health), Clinical Insights from a Diabetes Progression Model
14:20 - 14:40 Anmar Khadra (McGill University), Excitable media in fish keratocytes model: Canard explosion, traveling waves and beyond
14:40 - 15:00 Thomas Hillen (University of Alberta), Non-local Models for Cellular Adhesion
15:00 - 15:20 Khoren Ponsin (McGill University), Mathematical Modeling of Cellular Phagocytosis During Embryogenesis of the Urogenital System
15:20 - 15:40 Lisanne Rens (TU Delft), Computational models for feedback between cell shape, cell signaling and extracellular matrix
15:40 - 16:00 Stephanie Portet (University of Manitoba), Intracellular transport driven by antagonistic motor proteins
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:20 Laurent Mackay (McGill University)
14:20 - 14:40 Marc Roussel (University of Lethbridge), Dynamics-preserving model reduction using bipartite-graph representations of biochemical systems
14:40 - 15:00 Khanh Dao Duc (University of British Columbia), A study of stochastic dynamics of mRNA translation and their impact across biological scales
15:00 - 15:20 Brian Merchant (University of British Columbia), Using a Rho GTPase based model of cell polarization to explain group advantage in chemotaxis
15:20 - 15:40 Justin Tzou (Macquarie University), Localized patterns and narrow escape problems in more general geometries
 
mardi 8 décembre
13:00 - 13:20 John Rinzel (New York University), A neuronal model for learning to keep a rhythmic beat.
13:20 - 13:40 David Holcman (Institut de Biologie École Normale Supérieure)
13:40 - 14:00 Lawrence Oprea (McGill University), Simulation and analysis of white matter in a variably hypomyelinated transgenic mouse model
14:00 - 14:20 Charles S. Peskin (New York University – Courant), Interaction of Facilitation and Depression in Synaptic Transmission
14:20 - 14:40 Saeed Farjami (Univeristy of Surrey), Non-sequential Spike Adding in Cerebellar Stellate Cells
14:40 - 15:00 Igor Belykh (Georgia State University), When repulsive coupling promotes synchronization of bursting neurons
15:00 - 15:20 Romain Veltz (INRIA-Sophia Antipolis), Mean field study of stochastic spiking neural networks
 
Nonlinear PDEs and kinetic problems
Org: Slim Ibrahim (Victoria) et Weiran Sun (SFU)
 
vendredi 4 décembre
13:30 - 14:00 Ricardo Alonso (Texas A&M University at Qatar, Qatar), Brief Intro to Dissipative Particle Systems and the role of self-similarity
14:00 - 14:30 Gong Chen (Fields Institute and University of Toronto, Canada)
14:30 - 15:00 Yakine Bahri (University of Victoria, Canada)
15:30 - 16:00 Dayton Preissl (University of Victoria, Canada), The Hot, Magnetized Relativistic Maxwell Vlasov System
19:00 - 19:30 Hiroaki Kikuchi (Tsuda University, Japan), Existence of a ground state and blowup problem for a class of nonlinear Schr\"{o}dinger equations
19:30 - 20:00 Takafumi Akahori (Shizuoka University, Japan), Uniqueness of ground states for combined power-type nonlinear scalar field equations
20:00 - 20:30 Kai Koike (Kyoto University, Japan), Refined pointwise estimates for the solutions to a system of a 1D viscous compressible fluid and a moving point mass
20:30 - 21:00 Tong Yang (City University of Hong Kong, Hong Kong), Some recent progress on the Boltzmann equation without angular cutoff
21:00 - 21:30 I-Kun Chen (National Taiwan University, Taiwan)
 
samedi 5 décembre
19:00 - 19:30 Quyuan Lin (Texas A&M, US), The Inviscid Primitive Equations and the Effect of Rotation
19:30 - 20:00 Ikkei Shimizu (Kyoto University, Japan)
20:00 - 20:30 Yanxia Deng (Sun Yat-sen University), Global existence and singularity of the Hill’s type lunar problem
20:30 - 21:00 Leslie Chen (University of Massachusetts Dartmouth, US), Multiscale Convergence Properties for Spectral Approximation of a Model Kinetic Equation
21:00 - 21:30 Razvan Fetecau (Simon Fraser University, Canada), Aggregation with intrinsic interactions on Riemannian manifolds
21:30 - 22:00 Shugo Yasuda (University of Hyogo, Japan), Numerical analysis of the instability and aggregation in a kinetic transport equation with internal state
 
Operator algebras, (semi)groups, and dynamics
Org: Chris Bruce (Queen Mary University of London) et Marcelo Laca (Victoria)
 
samedi 5 décembre
9:00 - 9:30 Karen Strung (Czech Academy of Sciences), Constructions in minimal amenable dynamics and applications to classification of C*-algerbas.
9:30 - 10:00 Kristin Courtney (University of Münster), C*-structure on images of completely positive order zero maps
10:00 - 10:30 Jamie Gabe (University of Southern Denmark), Classification of embeddings
10:30 - 11:00 Aaron Tikuisis (University of Ottawa), Classification of embeddings II
 
lundi 7 décembre
9:00 - 9:30 Takuya Takeishi (Kyoto Institute of Technology), Partition functions as C*-dynamical invariants and actions of congruence monoids
9:30 - 10:00 Xin Li (University of Glasgow), K-theory for semigroup C*-algebras and partial crossed products
10:00 - 10:30 Nadia Larsen (University of Oslo), Equilibrium states on C*-algebras of right lcm monoids
10:30 - 11:00 Camila Fabre Sehnem (Victoria University of Wellington), Nuclearity for partial crossed products by exact discrete groups
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (University of Waterloo), Amenability, proximality and higher order syndeticity
14:30 - 15:00 Dilian Yang (University of Windsor), Zappa-Sz\'ep Actions of Groups on Product Systems
15:00 - 15:30 Elizabeth Gillaspy (University of Montana), Homotopy of product systems, and K-theory for higher-rank graphs
15:30 - 16:00 Anna Duwenig (University of Wollongong), Cartan subalgebras for non-principal twisted groupoid C*-algebras
16:00 - 16:30 Ben Hayes (University of Virginia), A random matrix approach to the Peterson-Thom conjecture
16:30 - 17:00 Tyrone Crisp (University of Maine), An imprimitivity theorem for Hilbert modules
 
mardi 8 décembre
9:00 - 9:30 Dan Ursu (University of Waterloo), Characterizing traces on crossed products of noncommutative C*-algebras
9:30 - 10:00 Hung-Chang Liao (University of Ottawa), Almost finiteness, comparison, and tracial Z-stability
10:00 - 10:30 Maria Grazia Viola (Lakehead University), Regularities properties of Cuntz-Pimsner algebras associated to C*-correspondences over commutative C*-algebras
10:30 - 11:00 Johannes Christensen (KU Leuven), A new approach to describing KMS states on $C^{*}$-algebras.
11:00 - 11:30 Kari Eifler (Texas A&M University), Non-local games and quantum metric spaces
11:30 - 12:00 Boyu Li (University of Victoria), The Zappa-Szép product of a Fell bundle by a groupoid
 
Optimal Transport and Applications
Org: Jun Kitagawa (Michigan State) et Abbas Momeni (Carleton)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Robert McCann (University of Toronto), Inscribed radius bounds for lower Ricci bounded metric measure spaces with mean convex boundary
14:30 - 15:00 Luigi De Pascale (Università di Pisa), The relaxation of the Coulomb multi-marginal optimal transport cost and applications
15:00 - 15:30 Tongseok Lim (Purdue University), Geometry of interaction energy minimizers
15:30 - 16:00 Yash Jhaveri (Columbia University), On the (in)stability of the identity map in optimal transportation
16:00 - 16:30 Young-heon Kim (University of British Columbia), Optimal transport for dendritic structures
16:30 - 17:00 Seonghyeon Jeong (Michigan State University), Equivalence of the synthetic MTW conditions
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Alfred Galichon (New York University), Equilibrium transport with entropic regularization
14:30 - 15:00 Shuangjian Zhang (École normale supérieure, Paris), Wasserstein Control of Mirror Langevin Monte Carlo
15:00 - 15:30 Adrian Tudorascu (West Virginia University), ON THE CONVEXITY CONDITION FOR THE SEMI-GEOSTROPHIC SYSTEM
15:30 - 16:00 Farhan Abedin (Michigan State University), Exponential Convergence of Parabolic Optimal Transport on Bounded Domains
16:00 - 16:30 Katy Craig (University of California, Santa Barbara), A blob method for spatially inhomogeneous degenerate diffusion and applications to sampling and two layer neural networks.
16:30 - 17:00 René Cabrera (University of Massachusetts Amherst), The Monge-Kantorovich Optimal Transportation of Mass Problem on Rectifiable Continuous Paths
 
Optimization and Data Science
Org: Michael Friedlander (University of British Columbia), Abraham P Punnen (Simon Fraser University) et Mohamed Tawhid (Thompson Rivers University)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Montaz Ali (University of the Witwatersrand), Convex Formulation for Planted Quasi-Clique Recovery
14:30 - 15:00 Courtney Paquette (McGill University), Halting Time is Predictable for Large Models: A Universality Property and Average-case Analysis
15:00 - 15:30 Zhaosong Lu (University of Minnesota), First-Order Augmented Lagrangian Methods for Convex Conic Programming
15:30 - 16:00 Yankai Cao (UBC), A Global Optimization Algorithm for Clustering Problems
16:00 - 16:30 Ibrahim Numanagić (University of Victoria), Optimization in Pharmacogenomics
16:30 - 17:00 Jabed Tomal and Jan Ciborowski (Thompson River University, University of Calgary), Detection of environmental thresholds by assessing discontinuities in slopes and variances via a Bayesian regression model
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Paula Fermín Cueto (University of Edinburgh), Machine learning and statistical methods for characterising and predicting capacity degradation of Li-ion cells
14:30 - 15:00 Gonçalo dos Reis (University of Edinburgh), State of Health for the capacity and internal resistance of Li-ion cells: A machine learning approach with knees and elbows
15:00 - 15:30 Lukasz Golab (University of Waterloo), Explanation Tables
15:30 - 16:00 Mark Schmidt (UBC), Faster Algorithms for Deep Learning?
16:00 - 16:30 Tamon Stephen (SFU), Minimal Cuts Set and Computing with Monotone Boolean Functions
16:30 - 17:00 Xuekui Zhang (University of Victoria), The Optimal Design of Clinical Trials with Potential Biomarker Effects, A Novel Computational Approach
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Abdelmonem Ibrhaim (Alzahr University), Binary whale optimization algorithm for feature selection
14:30 - 15:00 Aleksandr Aravkin (University of Washington), A Robust Risk Score for Evaluating Evidence in Global Health
15:00 - 15:30 Warren Hare (UBC), Imaginary Derivative Free Optimization
15:30 - 16:00 Xiaoping Shi (Thompson River University), Graph-based change-point test
16:00 - 16:30 Thomas Humphries (University of Washington Bothell), Unrolled iterative algorithm for CT image reconstruction with learned penalty term
16:30 - 17:00 Monica Gabriela Cojocaru (University of Guelph)
 
Probability in Number Theory
Org: Louis-Pierre Arguin et Andrew Granville (Université de Montréal)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), How concentrated can the divisors of a typical integer be?
13:30 - 14:00 Emma Bailey (CUNY), Random matrices and $L$-functions: moments of moments, branching, and log-correlation
14:00 - 14:30 Francesco Cellarosi (Queens)
14:30 - 15:00 Sacha Mangerel (CRM), Arrangements of Consecutive Values of Real Multiplicative Functions
15:30 - 16:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Counting tangencies of nodal domains
16:00 - 16:30 Aled Walker (CRM & Cambridge), Triple correlations of dilates squares modulo 1
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Adam Harper (Warwick), Large fluctuations of random multiplicative functions
14:30 - 15:00 Claire Burrin (CRM), Higher moment formulas for discrete lattice orbits in the plane
15:00 - 15:30 Youness Lamzouri (Lorraine), Zeros of linear combinations of $L$-functions near the critical line
15:30 - 16:00 Vesselin Dimitrov (Toronto)
16:00 - 16:30 Asif Zaman (Toronto), Low moments of random power series
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queens), The distribution of sums of two squares in short intervals
 
dimanche 6 décembre
14:30 - 15:00 Michel Pain (NYU), Extrema of branching random walks and log-correlated fields
15:00 - 15:30 Paul Bourgade (NYU), The Fyodorov-Hiary-Keating Conjecture
15:30 - 16:00 Maksym Radziwill (Caltech)
16:00 - 16:30 Yu-Ru Liu (Waterloo), Number of Prime Factors with a Given Multiplicity
16:30 - 17:00 Karl Dilcher (Dalhousie), General Convolution Identities for Bernoulli and Euler Polynomials
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Winston Heap (Max Planck), Random multiplicative functions and a model for the Riemann zeta function
14:30 - 15:00 Frédéric Ouimet (Caltech)
15:00 - 15:30 Cameron Stewart (Waterloo), Counting solvable S-unit equations
15:30 - 16:00 Richard Gottesman (Queens)
16:00 - 16:30 Jean-Marie de Koninck (Laval), Consecutive integers divisible by a power of their largest prime factor
16:30 - 17:00 Ram Murty (Queens), An "all-purpose" Erdos-Kac theorem
 
Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis
Org: Ilia Binder (Toronto), Damir Kinzebulatov (Université Laval) et Javad Mashreghi (Université Laval)
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Paul Gauthier (Université de Montréal), Asymptotic first boundary value problem for holomorphic functions of several complex variables
14:30 - 15:00 Galia Dafni (Concordia University), Extension domains for bmo
15:00 - 15:30 Ryan Gibara (Université Laval), Boundedness and continuity of rearrangements on spaces defined by mean oscillation
15:30 - 16:00 Adi Glucksam (University of Toronto), Computability of harmonic measures
16:00 - 16:30 Malik Younsi (University of Hawaii), Holomorphic motions, capacity and conformal welding
16:30 - 17:00 Alexander Brudnyi (University of Calgary), On nonlinear Runge approximation problems
17:00 - 17:30 Ludovick Bouthat (Université Laval), The norm of an infinite L-matrix
17:30 - 18:00 Wenbo Li (University of Toronto), Conformal dimension and minimality of stochastic objects
18:00 - 18:30 Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ), La $\ast$-stabilité de l’espace pondéré des suites de carré sommable sur la somme directe de groupes abéliens finis
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Thomas Ransford (Université Laval), A Gleason-Kahane-Żelazko theorem for reproducing kernel Hilbert spaces.
14:30 - 15:00 Almaz Butaev (University of Calgary), On geometric preduals of jet spaces on subsets of $\mathbb{R}^n$
15:00 - 15:30 Pierre-Olivier Parisé (Université Laval), Cesàro summability of Taylor series in weighted Dirichlet spaces
15:30 - 16:00 Larissa Richards (University of Toronto), On the rate of convergence of discrete interfaces to SLE.
16:00 - 16:30 Ignacio Uriarte-Tuero (Michigan State University), Two weight norm inequalities for singular integrals in $\mathbb{R}^n$
16:30 - 17:00 William Verreault (Université Laval), Nonlinear Oscillatory Expansions of holomorphic functions
17:00 - 17:30 James Wilson (University of Vermont), Discretization of adapted functions
17:30 - 18:00 Javad Mashreghi (Université Laval), Outer Functions and the Schur Class
 
Spectral Methods and Singular Integral Equations
Org: Richard Slevinsky (Manitoba)
 
samedi 5 décembre
2:00 - 2:30 Matthew Colbrook (Cambridge University), A Mathieu function boundary spectral method for acoustic scattering
2:30 - 3:00 Travis Askham (NJIT), Fast multipole methods for continuous charge distributions
3:00 - 3:30 Dan Fortunato (Harvard University), The ultraspherical spectral element method
3:30 - 4:00 Andrew Horning (Cornell University), Twice is enough for dangerous eigenvalues
4:00 - 4:30 Jim Bremer (UC Davis), A fast algorithm for simulating scattering from a radially symmetric potential
4:30 - 5:00 Nilima Nigam (Simon Fraser University), Steklov eigenfunctions: how and why to compute them
 
dimanche 6 décembre
2:00 - 2:30 Timon Gutleb (Imperial College London), Computing Equilibrium Measures with Power Law Kernels
2:30 - 3:00 Sheehan Olver (Imperial College London), Sparse spectral methods for singular integral and fractional differential equations
3:00 - 3:30 Manas Rachh (Flatiron Institute), Towards automatically adaptive solvers for Maxwell's equations in three dimensions
3:30 - 4:00 Richard Mikael Slevinsky (University of Manitoba), Fast associated classical orthogonal polynomial transforms
4:00 - 4:30 Alex Townsend (Cornell University), Computing the spectra of differential operators
4:30 - 5:00 Tom Trogdon (University of Washington), On arbitrary-precision enabled inverse scattering for the 1-dimensional Schr\"odinger operator
 
STUDC Research Session
 
Symplectic Topology
Org: Octav Cornea et Egor Shelukhin (Université de Montréal)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:40 Zhang Jun (Montreal), Quantitative Lagrangian embeddings
14:10 - 14:50 Marcelo Atallah (Montreal), Hamiltonian no-torsion
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:40 Ilia Kirillov (Toronto), Classification of coadjoint orbits for symplectomorphism groups of surfaces with boundary
15:00 - 15:40 Jeremy Lane (McMaster), Canonical bases, toric degenerations, and collective integrable systems
16:00 - 16:40 Jordan Payette (Montreal), Mean value inequalities for the Poisson bracket invariant
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:40 Francisco Torres de Lizaur (Toronto), Knots and links in Beltrami fields
15:00 - 15:40 Dominique Rathel-Fournier (Montreal), Unobstructed Lagrangian cobordism groups of surfaces
16:00 - 16:40 Jean-Philippe Chassé (Montreal), The impact of metric constraints on the behavior of shadow metrics
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:40 Xiudi Tang (Toronto), Symplectic ray removal
11:50 - 12:30 Lara Suarez Lopez (Bochum), On the rigidity of Legendrian cobordisms
13:10 - 13:50 Qun Wang (Toronto), Choreographies in the N-Vortex Problem
14:10 - 14:50 Shira Tanny (Tel Aviv), The Poisson bracket invariant: elementary and hard approaches.
15:30 - 16:10 Pranav Chakravarthy (Western Ontario), Homotopy type of equivariant symplectomorphisms of rational ruled surfaces.
16:20 - 17:00 Cheng Yang (Toronto), Symplectic reduction and perturbation theory
 
The legacy of Mindstorms
Org: Andrijana Burazin (Toronto) et Peter Taylor (Queen's University)
 
mardi 8 décembre
13:00 - 13:20 Peter Taylor (peter.taylor@queensu.ca), Let’s invite Seymour into our calculus classroom.
13:20 - 13:40 Alfonso Gracia-Saz (alfonso@math.toronto.edu), Playing with Desmos in the classroom
13:40 - 14:00 Andrew McEachern (andrewm6@yorku.ca), Tournaments in a Proofs Class
14:00 - 14:20 Bernardo Galvao-Sousa (beni@math.toronto.edu), Open ended modelling problems
14:20 - 14:40 Sarah Mayes-Tang (smt@math.toronto.edu), Using Stories to Learn Math in A First-Year Seminar
14:40 - 15:00 General Discussion
 
Variational Analysis: Theory and Applications
Org: Heinz Bauschke (UBC), Walaa Moursi (Waterloo), Shawn Wang (UBC) et Henry Wolkowicz (Waterloo)
 
vendredi 4 décembre
15:30 - 16:00 Boris Mordukhovich (Wayne State), A Generalized Newton Method for Subgradient Systems
16:00 - 16:30 Walaa Moursi (Waterloo)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Patrick Combettes (NCSU), Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form I: Theory and Algorithms
14:30 - 15:00 Minh Bui (NCSU), Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form II: Applications
15:00 - 15:30 Hao Hu (Waterloo)
15:30 - 16:00 Kimon Fountoulakis (Waterloo)
16:00 - 16:30 Mohamed Tawhid (TRU), Improved Salp Swarm Optimization Algorithm for Data Clustering
16:30 - 17:00 Salihah Alwadani (UBCO), Resolvents and Yosida approximations of displacement mappings of isometries
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Levent Tuncel (Waterloo)
14:30 - 15:00 Steve Vavasis (Waterloo)
15:00 - 15:30 Hristo Sendov (Western), A unified approach to operator monotone functions
15:30 - 16:00 Sedi Bartz (UM Lowell), Open questions in multi-marginal monotonicity and convex analysis
16:00 - 16:30 Tim Hoheisel (McGill), From perspective maps to epigraphical projections
16:30 - 17:00 Jane Ye (Victoria), Second-order optimality conditions for non-convex set-constrained optimization problems

© Société mathématique du Canada : http://www.smc.math.ca/