Réunion d'hiver SMC 2020

Montréal, 4 - 7 décembre 2020

Horaires        

Horaire - par jour

Les horaires détaillés des sessions seront publiés sur le site Web à partir du fin-octobre. Dès que les organisateurs nous les remettront, nous les publierons le plus rapidement possible. Veuillez prendre note que les horaires peuvent changer sans préavis. Toutes les heures ci-dessous sont exprimées en temps normal de l'est.

 
mardi 1er décembre
13:00 - 17:00 Comité exécutif SMC
 
jeudi 3 décembre
9:30 - 10:00 Marc Masdeu (Universitat Autònoma de Barcelona), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Quaternionic rigid meromorphic cocycles

10:00 - 10:30 Graham Ellis (National University of Ireland, Galway), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, An algorithm for computing Hecke operators

10:45 - 11:15 Angelica Babei (Centre de recherches mathématiques), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Zeros of period polynomials for Hilbert modular forms

11:00 - 12:00 Réunion du Groupe de développement SMC
11:00 - 14:00 Paulina Chin (Software Architect, Maplesoft), An Introduction to Programming in Maple

11:15 - 11:45 Ben Breen (Clemson University), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, A trace formula for Hilbert modular forms

12:00 - 12:30 Avner Ash (Boston College), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Cohomology of congruence subgroups of $SL_3(Z)$ and real quadratic fields

12:30 - 17:30 Réunion du Conseil d'administration SMC

14:30 - 17:30 Anton Bernshteyn (Georgia Tech), The Lovász Local Lemma and its applications in ergodic theory and descriptive set theory
14:30 - 17:30 Mike Bennett (University of British Columbia), Stacey Smith? (University of Ottawa), and NSERC., Student Committee Mini-Course
14:30 - 17:30 Andrew Harder (Lehigh University), Filtrations on cohomology in mirror symmetry
14:30 - 17:30 Maxence Mayrand (University of Toronto), Symplectic Reduction and Geometric Invariant Theory
 
vendredi 4 décembre
11:00 - 11:15 Ouverture et bienvenue

11:15 - 12:45 CMS |CMESG Panel

12:45 - 13:00 Pause
12:45 - 13:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - COVID19 Panel Discussion

13:00 - 13:20 Fernando Peruani (CY Cergy Paris Université), Biomathématiques, A mathematical approach to bacterial infections: models for bacterial exploration and infection
13:00 - 13:30 Kristine Bauer (University of Calgary), Théorie de l'Homotopie, Operads of functors with derivatives
13:00 - 13:30 Sam Chow (Warwick), Analyse Discrète, Bohr sets in diophantine approximation
13:00 - 13:30 Craig Fraser (IHSPT-Toronto), Histoire et philosophie des mathématiques, Henri Poincaré's Development of Hamilton-Jacobi Theory
13:00 - 13:30 Stefan Glock (ETH Zurich), Design combinatoire, Approximate Steiner triple systems of large girth
13:00 - 13:30 Jan Hubicka (Charles University), Logique et Applications, Big Ramsey degrees of the homogeneous universal partial order
13:00 - 13:30 Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, How concentrated can the divisors of a typical integer be?
13:00 - 13:30 Lucas Mol (University of Winnipeg), Théorie des graphes, The Threshold Dimension of a Graph
13:00 - 13:30 Romain Petrides (Université Paris Diderot), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Free boundary minimal surfaces of any topological type in euclidean balls via shape optimization (Part 1)
13:00 - 13:30 Neha Prabhu (Chennai Mathematical Instittue), Statistique Arithmétique, A joint distribution theorem with applications to extremal primes for elliptic curves
13:00 - 13:40 Zhang Jun (Montreal), Topologie Symplectique, Quantitative Lagrangian embeddings
13:00 - 14:00 Jordon Kostiuk (Brown University), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, Geometric Variations of Local Systems

13:20 - 13:40 Grant Lythe (University of Leeds), Biomathématiques, How many TCR clonotypes does a body maintain?

13:30 - 14:00 Ricardo Alonso (Texas A&M University at Qatar, Qatar), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Brief Intro to Dissipative Particle Systems and the role of self-similarity
13:30 - 14:00 Emma Bailey (CUNY), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Random matrices and $L$-functions: moments of moments, branching, and log-correlation
13:30 - 14:00 Curtis Bright (Waterloo), Design combinatoire, A Resolution of Lam's Problem via Satisfiability Solvers
13:30 - 14:00 Ben Cameron (Guelph), Théorie des graphes, The mean subtree order of a graph under edge addition
13:30 - 14:00 Anup Dixit (Chennai Mathematical Institute), Statistique Arithmétique, On the classification problem for general Dirichlet series
13:30 - 14:00 Colin Jahel (Lyon), Logique et Applications, Actions of automorphism groups of Fraïssé limits on the space of linear orderings.
13:30 - 14:00 Henrik Mathiesen (Chicago), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Free boundary minimal surfaces of any topological type in Euclidean balls via shape optimization (Part 2)
13:30 - 14:00 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Moduli spaces of stable bundles on complex nilmanifolds
13:30 - 14:00 Apurva Nakade (University of Western Ontario), Théorie de l'Homotopie, Discrete Chern-Simons via 2-group bundles on elliptic curves
13:30 - 14:00 Yelda Nasifoglu (Oxford), Histoire et philosophie des mathématiques, The changing nature of mathematical diagrams in the seventeenth century

13:36 - 14:06 Marina Iliopoulou (Kent), Analyse Discrète, A discrete Kakeya-type inequality

13:40 - 14:00 Bard Ermentrout (University of Pittsburgh), Biomathématiques, A model for the the inflammatory response to SARS-CoV-2 in the upper- and lower-respiratory tracts.

14:00 - 14:20 Sam Jamaleddine (McGill University), Biomathématiques, Investigating the effects of T cell avidity distributions on acute vs. chronic viral infection dynamics
14:00 - 14:30 Iain Beaton (Dalhousie University), Théorie des graphes, The Average Order of Dominating Sets of a Graph
14:00 - 14:30 Gong Chen (Fields Institute and University of Toronto, Canada), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Long-time dynamics of the sine-Gordon equation
14:00 - 14:30 Iren Darijani (Memorial), Design combinatoire, Colourings of star systems
14:00 - 14:30 Lucile Devin (Chalmers University of Technology and University of Gothenburg), Statistique Arithmétique, Chebyshev’s bias and sums of two squares
14:00 - 14:30 Jack Ding (University of Toronto), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Equivariant multiplicities of Schubert Varieties in the Based Loop Group
14:00 - 14:30 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Counting tangencies of nodal domains
14:00 - 14:30 Juan Fernández González and Dirk Schlimm (McGill), Histoire et philosophie des mathématiques, From a doodle to a theorem: a case study in mathematical discovery
14:00 - 14:30 Dakota Ihli (UIUC), Logique et Applications, What generic automorphisms of the random poset look like
14:00 - 14:30 Sacha Ikonicoff (University of Calgary), Théorie de l'Homotopie, Unstable algebras over an operad
14:00 - 14:30 Rosa Orellana (Dartmouth College), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Restricting Howe Duality
14:00 - 14:30 Jeffrey Ovall (Portland State U.), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Exploring Eigenvector Localization Using Filtered Subspace Iteration (FEAST)
14:00 - 15:00 Elana Kalashnikov (Harvard University), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique

14:10 - 14:50 Marcelo Atallah (Montreal), Topologie Symplectique, Hamiltonian no-torsion

14:12 - 14:42 Aled Walker (CRM Montreal), Analyse Discrète, Effective results on the structure of sumsets

14:20 - 14:40 Jürgen Reingruber (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Biomathématiques, Monitoring and predicting the Covid-19 epidemic and its implications for hospitals

14:30 - 15:00 Katharine Adamyk (University of Western Ontario), Théorie de l'Homotopie, Lifting A(1)-Modules
14:30 - 15:00 Zheng Chen (University of Massachusetts Dartmouth, US), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Multiscale Convergence Properties for Spectral Approximation of a Model Kinetic Equation
14:30 - 15:00 Graham Cox (Memorial), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Defining the spectral position of a Neumann domain
14:30 - 15:00 Alexandra Florea (Columbia University), Statistique Arithmétique, Non-vanishing for cubic $L$-functions
14:30 - 15:00 Jeannette Janssen (Dalhousie University), Théorie des graphes, Simultaneous embeddings of nested interval graphs
14:30 - 15:00 Sacha Mangerel (CRM), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Arrangements of Consecutive Values of Real Multiplicative Functions
14:30 - 15:00 Davesh Maulik (MIT), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Cohomology of the moduli of Higgs bundles and the Hausel-Thaddeus conjecture
14:30 - 15:00 Margaret E. Schotte (York), Histoire et philosophie des mathématiques, ‘Demonstrate all this with diagrams’: Recovering mathematical practice from early modern navigation exams
14:30 - 15:00 Sophie Spirkl (University of Waterloo), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), A complete multipartite basis for the chromatic symmetric function
14:30 - 15:00 Andy Zucker (UCSD), Logique et Applications, Big Ramsey degrees via coding trees

14:48 - 15:18 Sarah Peluse (IAS), Analyse Discrète, Modular zeros in the character table of the symmetric group

15:00 - 15:30 Pause

15:24 - 15:54 Fernando Shao (University of Kentucky), Analyse Discrète, Gowers uniformity of primes in arithmetic progressions

15:30 - 16:00 Matt Bowen (McGill), Logique et Applications, Monochromatic products and sums in $\mathbb{N}$
15:30 - 16:00 Francesco Cellarosi (Queens), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Rational Horocycle lifts and the tails of Quadratic Weyl sums
15:30 - 16:00 Samantha Dahlberg (Arizona State University), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Diameters of Graphs of Reduced Words of Permutations
15:30 - 16:00 Daniel Horsley (Monash), Design combinatoire, An Evans-style result for block designs
15:30 - 16:00 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison), Théorie des graphes, Reconfiguration for Dominating Sets
15:30 - 16:00 Boris Mordukhovich (Wayne State), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, A Generalized Newton Method for Subgradient Systems
15:30 - 16:00 Iosif Polterovich (Montréal), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, The Dirichlet-to-Neumann map, the boundary Laplacian and an unpublished paper of Hörmander
15:30 - 16:00 Dayton Preissl (University of Victoria, Canada), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, The Hot, Magnetized Relativistic Maxwell Vlasov System
15:30 - 16:00 Junliang Shen (MIT), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Cohomological $\chi$-independence for moduli of 1-dimensional sheaves and moduli of Higgs bundles
15:30 - 16:00 Quanli Shen (University of Lethbridge), Statistique Arithmétique, The fourth moment of quadratic Dirichlet $L$-functions
15:30 - 16:00 David Waszek (McGill), Histoire et philosophie des mathématiques, From notational change to substantial discovery: Leibniz, Bernoulli, and the exponential notation for differentials
15:30 - 16:30 Daniel Lopez (IMPA), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, Homology supported in Lagrangian submanifolds in mirror quintic threefolds

16:00 - 16:30 Robert Bailey (Grenfell Campus, MUN), Théorie des graphes, On the 486-vertex distance-regular graphs of Koolen--Riebeek and Soicher
16:00 - 16:30 William Dou (University of Hawaii-Manoa), Histoire et philosophie des mathématiques, What Does "Aligning" Mean? Practices of Justification across Chinese Logic and Mathematics
16:00 - 16:30 Tao Feng (BJTU), Design combinatoire, Nov\'{a}k's conjecture on cyclic Steiner triple systems and its generalization
16:00 - 16:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Lagrangian correspondences in Schubert calculus
16:00 - 16:30 Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Statistique Arithmétique, Mean squares of long Dirichlet polynomials with the divisor function $\tau_2(n)$
16:00 - 16:30 Megumi Harada (McMaster University), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Permutation bases for the cohomology rings of regular semisimple Hessenberg varieties.
16:00 - 16:30 Jamal Kawach (Toronto), Logique et Applications, Fraïssé and Ramsey properties of Fréchet spaces
16:00 - 16:30 Walaa Moursi (Waterloo), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications
16:00 - 16:30 Aled Walker (CRM & Cambridge), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Triple correlations of dilates squares modulo 1

16:30 - 17:30 Alicia Carriquiry (Iowa State University), Conférence publique, Statistics, Mathematics, and the Fair Evaluation of Evidence
16:30 - 17:30 Tokio Sasaki (University of Miami), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, Limits of geometric higher normal functions and Apéry constants

17:00 - 18:00 Women in Algebraic Combinatorics Social, Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique)

17:30 - 18:30 Soirée étudiante

19:00 - 19:30 Hiroaki Kikuchi (Tsuda University, Japan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Existence of a ground state and blowup problem for a class of nonlinear Schr\"{o}dinger equations

19:30 - 20:00 Takafumi Akahori (Shizuoka University, Japan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Uniqueness of ground states for combined power-type nonlinear scalar field equations

20:00 - 20:30 Kai Koike (Kyoto University, Japan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Refined pointwise estimates for the solutions to a system of a 1D viscous compressible fluid and a moving point mass

20:30 - 21:00 Tong Yang (City University of Hong Kong, Hong Kong), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Some recent progress on the Boltzmann equation without angular cutoff

21:00 - 21:30 I-Kun Chen (National Taiwan University, Taiwan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, A Revisit of the Velocity Averaging Lemma: On the Regularity of Stationary Boltzmann Equation in a bounded Convex Domain
 
samedi 5 décembre
9:00 - 9:30 Karen Strung (Czech Academy of Sciences), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Constructions in minimal amenable dynamics and applications to classification of C*-algerbas.

9:30 - 10:00 Kristin Courtney (University of Münster), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, C*-structure on images of completely positive order zero maps

10:00 - 10:30 Jamie Gabe (University of Southern Denmark), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Classification of embeddings
10:00 - 10:30 Eloise Hamilton (IMJ-PRG, University of Paris), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Moduli spaces for unstable Higgs bundles of rank 2 and their geometry

10:30 - 11:00 Peter Crooks (Northeastern University), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Hessenberg varieties and Poisson slices
10:30 - 11:00 Aaron Tikuisis (University of Ottawa), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Classification of embeddings II

11:00 - 12:00 Yvan Saint Aubin (Université de Montréal), Conférence plénière, Teaching modeling in first year - Un cours de modélisation en première année

12:00 - 12:30 Pause

12:30 - 13:30 Veselin Jungic (Simon Fraser University), Prix Adrien-Pouliot, Teaching and Preaching Mathematics: Reflections on the Past and Thoughts on the Future

13:30 - 14:00 Pause
13:30 - 14:00 Oleksiy Klurman (Bristol), Analyse Discrète, Zeros of Fekete polynomials
13:30 - 14:00 Alexei Oblomkov (UMass Amherst), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, 3D sigma models with defects and knot homology

14:00 - 14:20 Simon Girel (Université Côte d'Azur), Biomathématiques, Mathematical modeling of the CD8 T-cells immune response
14:00 - 14:30 Montaz Ali (University of the Witwatersrand), Optimisation et Science des Données, Convex Formulation for Planted Quasi-Clique Recovery
14:00 - 14:30 Mariya Boyko (Independent scholar), Histoire et philosophie des mathématiques, Socialist competition and its role in Soviet mathematics education
14:00 - 14:30 Patrick Combettes (NCSU), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Proximal Analysis of Deep Neural Networks
14:00 - 14:30 Brandon Doherty (University of Western Ontario), Théorie de l'Homotopie, Cubical models of (infinity,1)-categories
14:00 - 14:30 Olivia Dumitrescu (UNC Chapel Hill), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Mirror curve of orbifold Hurwitz numbers
14:00 - 14:30 Ahmet Guloglu (Bilkent University), Statistique Arithmétique, Non-vanishing of Cubic Twists of L-functions
14:00 - 14:30 Timon Gutleb (Imperial College London), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Computing Equilibrium Measures with Power Law Kernels
14:00 - 14:30 Adam Harper (Warwick), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Large fluctuations of random multiplicative functions
14:00 - 14:30 Pamela Harris (Williams College), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Kostant's partition function and magic multiplex juggling sequences
14:00 - 14:30 Deirdre Haskell (McMaster), Logique et Applications
14:00 - 14:30 Melissa Huggan (Ryerson), Théorie des graphes, The Orthogonal Colouring Game
14:00 - 14:30 Matjaž Konvalinka (University of Ljubljana), Combinatoire Énumérative, Some natural extensions of the parking space
14:00 - 14:30 Robert McCann (University of Toronto), Transport Optimal et Applications, Inscribed radius bounds for lower Ricci bounded metric measure spaces with mean convex boundary
14:00 - 14:30 Joanna Niezen (Victoria), Design combinatoire, Sarvate-Beam Group Divisible Designs
14:00 - 14:30 David Sher (DePaul U.), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Inverse Steklov spectral problem for curvilinear polygons
14:00 - 14:30 Stacey Smith? (Ottawa), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Using non-smooth models to determine thresholds for microbial pest management
14:00 - 14:40 Ilia Kirillov (Toronto), Topologie Symplectique, Classification of coadjoint orbits for symplectomorphism groups of surfaces with boundary
14:00 - 15:00 Matt Kerr (Washington University at St. Louis), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, Frobenius constants and limiting mixed Hodge structures

14:06 - 14:36 Zane Li (Indiana University), Analyse Discrète, Connections between decoupling and efficient congruencing

14:20 - 14:40 Jacques Bélair (Université de Montréal), Biomathématiques, Waning immunity in a two-strain disease model

14:30 - 15:00 Travis Askham (NJIT), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Fast multipole methods for continuous charge distributions
14:30 - 15:00 Ana Balibanu (Harvard University), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Steinberg slices in quasi-Poisson varieties
14:30 - 15:00 Everaldo de Mello Bonotto (Universidade de Sau Paulo), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Impulsive semidynamical systems
14:30 - 15:00 Minh Bui (NCSU), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form
14:30 - 15:00 Claire Burrin (CRM), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Higher moment formulas for discrete lattice orbits in the plane
14:30 - 15:00 Taboka Chalebgwa (McMaster), Logique et Applications, A remark on certain Schanuel $n$-tuples for the $j$-function.
14:30 - 15:00 Nancy Clarke (Acadia University), Théorie des graphes, Surrounding Cops and Robber
14:30 - 15:00 Luigi De Pascale (Università di Pisa), Transport Optimal et Applications, The relaxation of the Coulomb multi-marginal optimal transport cost and applications
14:30 - 15:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Entropy of $\epsilon$-logarithmic quasimodes
14:30 - 15:00 Kevin Halasz (SFU), Design combinatoire, Near transversals in group-based latin squares
14:30 - 15:00 Lucy Martinez (Stockton University), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Minimum Rank of Regular Bipartite Graphs
14:30 - 15:00 Courtney Paquette (McGill University), Optimisation et Science des Données, Halting Time is Predictable for Large Models: A Universality Property and Average-case Analysis
14:30 - 15:00 Dorette Pronk (Dalhousie University), Théorie de l'Homotopie, Three approaches toward orbifold mapping objects
14:30 - 15:00 Vasu Tewari (University of Pennsylvania), Combinatoire Énumérative, Refined mixed Eulerian numbers
14:30 - 15:00 Maryam Vulis (St Johns University), Histoire et philosophie des mathématiques, The Life and Work of Zygmunt Janiszewski (1888 -1920)
14:30 - 15:00 Asif Zaman (Toronto), Statistique Arithmétique, An approximate form of Artin's holomorphy conjecture and nonvanishing of Artin L-functions

14:40 - 15:00 Eric Foxall (University of British Columbia), Biomathématiques, Bifurcation theory of well-mixed stochastic population models

14:42 - 15:12 Larry Guth (MIT), Analyse Discrète, Incidence estimates for well spaced rectangles

15:00 - 15:20 Paul Francois (McGill University), Biomathématiques, Information in cytokine dynamics : robotic mapping and machine learning
15:00 - 15:30 Oscar Bruno (Caltech), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Domains Without Dense Steklov Nodal Sets
15:00 - 15:30 Sunita Chepuri (University of Michigan), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Kazhdan-Lusztig Immanants for $k$-Positive Matrices
15:00 - 15:30 Coen del Valle (Victoria), Design combinatoire, Block designs of dimension three
15:00 - 15:30 Tom Drucker (University of Wisconsin-Whitewater), Histoire et philosophie des mathématiques, From Plato to the Jabberwocky
15:00 - 15:30 Dan Fortunato (Harvard University), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, The ultraspherical spectral element method
15:00 - 15:30 Hao Hu (Waterloo), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Computing the Nearest Doubly Stochastic Matrix by a Newton-type Method
15:00 - 15:30 Lisa Jeffrey (University of Toronto), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, The triple reduced product and Higgs bundles
15:00 - 15:30 Claude Laflamme (Calgary), Logique et Applications, How many siblings do you have?
15:00 - 15:30 Youness Lamzouri (Lorraine), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Zeros of linear combinations of $L$-functions near the critical line
15:00 - 15:30 Tongseok Lim (Purdue University), Transport Optimal et Applications, Geometry of interaction energy minimizers
15:00 - 15:30 Zhaosong Lu (University of Minnesota), Optimisation et Science des Données, First-Order Augmented Lagrangian Methods for Convex Conic Programming
15:00 - 15:30 Amita Malik (AIM), Statistique Arithmétique, Bias statistics for the zeros of L-functions
15:00 - 15:30 Nicholas Meadows (Carleton University), Théorie de l'Homotopie, Spectral Sequences in $(\infty, 1)$-categories
15:00 - 15:30 Todd Mullen (University of Saskatchewan), Théorie des graphes, Recent Results in Diffusion
15:00 - 15:30 Svetlana Poznanovikj (Clemson University), Combinatoire Énumérative, Hecke insertion and maximal increasing and decreasing sequences in fillings of polyominoes
15:00 - 15:40 Lara Suarez Lopez (Bochum), Topologie Symplectique, On the rigidity of Legendrian cobordisms
15:00 - 16:00 Sukjoo Lee (University of Pennsylvania), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, The mirror P=W conjecture from Homological Mirror Symmetry
15:00 - 17:00 CMESG/CMS Working Group, Passer à travers la COVID-19 : Partage d'expériences d'enseignement à distance., Hacking COVID-19: Sharing experiences with online teaching

15:18 - 15:48 Hong Wang (IAS), Analyse Discrète, Small cap decouplings

15:20 - 15:40 Nathanael Hozé (Institut Pasteur), Biomathématiques, Assessing virus circulation levels in the context of high serological cross-reactivity: the case of Mayaro and Chikungunya virus

15:30 - 16:00 Maritza Branker (Niagara University), Histoire et philosophie des mathématiques, Euphemia Lofton Haynes: her forgotten legacy
15:30 - 16:00 Yankai Cao (UBC), Optimisation et Science des Données, A Global Optimization Algorithm for Clustering Problems
15:30 - 16:00 William Chan (CMU), Logique et Applications, Definable Combinatorics of the First Uncountable Cardinal
15:30 - 16:00 Vesselin Dimitrov (Toronto), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Small algebraic points and random polynomials: a distributional parallel and some recent results
15:30 - 16:00 Gabriel Duchesne (McGill), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Rigorous computations of periodic solutions for the pulse-harvested Hutchinson equation
15:30 - 16:00 Danny Dyer (MUN), Théorie des graphes, Gracefully labelling triangular cacti using Skolem sequences
15:30 - 16:00 Andrew Horning (Cornell University), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Twice is enough for dangerous eigenvalues
15:30 - 16:00 Yash Jhaveri (Columbia University), Transport Optimal et Applications, On the (in)stability of the identity map in optimal transportation
15:30 - 16:00 Allysa Lumley (CRM), Statistique Arithmétique, Primes in short intervals: Heuristics and calculations
15:30 - 16:00 Trent Marbach (Ryerson University), Design combinatoire, The localization number of designs
15:30 - 16:00 Niny Arcila Maya (University of British Columbia), Théorie de l'Homotopie, Decomposition of topological Azumaya algebras with involution
15:30 - 16:00 Braxton Osting (Utah), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Maximal Spectral Gaps for Periodic Schroedinger Operators
15:30 - 16:00 Brent Pym (McGill University), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Beauville-Bogomolov-Weinstein splitting for Poisson varieties
15:30 - 16:00 Nancy Wallace (UQAM), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Toward a Schurification of Schröder path formulas.

15:40 - 16:00 Johannes Textor (Radboud University Medical Center), Biomathématiques, A tipping point in cancer-immune dynamics leads to divergent immunotherapy responses and hampers biomarker discovery

15:54 - 16:24 Ruxiang Zhang (IAS), Analyse Discrète, Local smoothing for the wave equation in 2+1 dimensions

16:00 - 16:30 Ahmad Alkasasbeh (MUN), Théorie des graphes, Graceful Labellings of Variable Windmills Using Skolem Sequences
16:00 - 16:30 Jim Bremer (UC Davis), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, A fast algorithm for simulating scattering from a radially symmetric potential
16:00 - 16:30 Saeed Ghasemi (Czech Academy of Sciences), Logique et Applications, Strongly self-absorbing C*-algebras and Fra\"\i ss\'e limits
16:00 - 16:30 Rachel Hardeman (University of Calgary), Théorie de l'Homotopie, A Search for Model Structure for A-Homotopy Theory
16:00 - 16:30 Young-heon Kim (University of British Columbia), Transport Optimal et Applications, Optimal transport for dendritic structures
16:00 - 16:30 Kirsten Nelson (Carleton), Design combinatoire, Interleaved Sequences
16:00 - 16:30 Ibrahim Numanagić (University of Victoria), Optimisation et Science des Données, Optimization in Pharmacogenomics
16:00 - 16:30 Anna Pun (University of Virginia), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), Distribution properties for t-hooks in partitions
16:00 - 16:30 Colleen Robichaux (University of Illinois Urbana-Champaign), Combinatoire Énumérative, An Efficient Algorithm for Deciding the Vanishing of Schubert Polynomial Coefficients
16:00 - 16:30 Will Sawin (Columbia), Statistique Arithmétique, Measures from moments for random groups
16:00 - 16:30 Shiyu Shen (University of Toronto), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Topological mirror symmetry for parabolic Higgs bundles
16:00 - 16:30 Mohamed Tawhid (TRU), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Improved Salp Swarm Optimization Algorithm for Data Clustering
16:00 - 16:30 Aili Wang (Baoji University of Arts and Sciences), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités
16:00 - 16:30 Asif Zaman (Toronto), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Low moments of random power series
16:00 - 16:30 Xuwen Zhu (North Eastern), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Spectral properties of spherical conical metrics
16:00 - 16:40 Jordan Payette (Montreal), Topologie Symplectique, Mean value inequalities for the Poisson bracket invariant
16:00 - 17:00 Ursula Whitcher (Mathematical Reviews), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique

16:30 - 17:00 Salihah Alwadani (UBCO), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Resolvents and Yosida approximations of displacement mappings of isometries
16:30 - 17:00 Jacques Hurtubise (McGill University), Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables, Moduli of bundles and degenerations of curves.
16:30 - 17:00 Seonghyeon Jeong (Michigan State University), Transport Optimal et Applications, Equivalence of the synthetic MTW conditions
16:30 - 17:00 David Keating (University of California, Berkeley), Combinatoire Énumérative, A Vertex Model for LLT Polynomials
16:30 - 17:00 Dominique Kemp (Indiana University), Analyse Discrète
16:30 - 17:00 Seoyoung Kim (Queen's University), Statistique Arithmétique, From the Birch and Swinnerton-Dyer conjecture to Nagao's conjecture
16:30 - 17:00 Kyle MacKeigan (Dalhousie University), Théorie des graphes, Orthogonal Colourings of Graphs
16:30 - 17:00 Olya Mandelshtam (Brown University), Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique), The multispecies TAZRP and modified Macdonald polynomials
16:30 - 17:00 Pavlos Motakis (York), Logique et Applications, Coarse Universality
16:30 - 17:00 Mahsa Nasrollahi (Regina), Design combinatoire, The Erdős-Ko-Rado theorem for 2-intersecting families of perfect matchings
16:30 - 17:00 Nilima Nigam (Simon Fraser University), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Steklov eigenfunctions: how and why to compute them
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queens), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, The distribution of sums of two squares in short intervals
16:30 - 17:00 Luis Scoccola (Michigan State University), Théorie de l'Homotopie, Homotopy coherence in applied topology
16:30 - 17:00 Jabed Tomal and Jan Ciborowski (Thompson River University, University of Calgary), Optimisation et Science des Données, Detection of environmental thresholds by assessing discontinuities in slopes and variances via a Bayesian regression model

17:00 - 17:30 Chris Duffy (University of Saskatchewan), Théorie des graphes, Homomorphisms to Reflexive Oriented and Edge-Coloured Graphs
17:00 - 17:30 Stanley Xiao (University of Toronto), Statistique Arithmétique, The number of quartic-$D_4$ fields having monogenic cubic resolvent ordered by conductor

19:00 - 19:30 Quyuan Lin (Texas A&M, US), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, The Inviscid Primitive Equations and the Effect of Rotation

19:30 - 20:00 Ikkei Shimizu (Kyoto University, Japan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Local well-posedness for the Landau-Lifshitz equation with helicity term

20:00 - 20:30 Yanxia Deng (Sun Yat-sen University), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Global existence and singularity of the Hill’s type lunar problem

20:30 - 21:00 Yakine Bahri (University of Victoria, Canada), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Self-similar blow-up profiles for slightly supercritical nonlinear Schrödinger equations

21:00 - 21:30 Razvan Fetecau (Simon Fraser University, Canada), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Aggregation with intrinsic interactions on Riemannian manifolds

21:30 - 22:00 Shugo Yasuda (University of Hyogo, Japan), ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques, Numerical analysis of the instability and aggregation in a kinetic transport equation with internal state
 
dimanche 6 décembre
11:00 - 12:00 Irene Fonseca (Carnegie Mellon's Center for Nonlinear Analysis (CNA)), Conférence plénière, Geometric Flows and Phase Transitions in Heterogeneous Media

12:00 - 12:30 Pause

12:30 - 13:30 Jacopo De Simoi (University of Toronto), Prix Coxeter-James, Dynamical spectral rigidity and determination

13:30 - 14:00 Pause
13:30 - 14:00 Michael Curran (Oxford), Analyse Discrète, Khovanskii's Theorem and Effective Results on Sumset Structure

14:00 - 14:20 Sourabhashis Das (University of Lethbridge), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s
14:00 - 14:20 Arthur Sherman (National Institutes of Health), Biomathématiques, Clinical Insights from a Diabetes Progression Model
14:00 - 14:30 Matthew Colbrook (Cambridge University), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, A Mathieu function boundary spectral method for acoustic scattering
14:00 - 14:30 Paula Fermín Cueto (University of Edinburgh), Optimisation et Science des Données, Machine learning and statistical methods for characterising and predicting capacity degradation of Li-ion cells
14:00 - 14:30 Justine Falque (Université Paris-Sud), Combinatoire Énumérative, 3-dimensional Catalan objets: a (partial) overview and a new bijection
14:00 - 14:30 Alfred Galichon (New York University), Transport Optimal et Applications, Equilibrium transport with entropic regularization
14:00 - 14:30 Paul Gauthier (Université de Montréal), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Asymptotic first boundary value problem for holomorphic functions of several complex variables
14:00 - 14:30 Mikhail Karpukhin (Caltech), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Continuity of eigenvalues with applications to eigenvalue optimization
14:00 - 14:30 Antonina Kolokolova (Memorial), Logique et Applications
14:00 - 14:30 Sander Kupers (University of Toronto), Théorie de l'Homotopie, The rational homotopy type of certain diffeomorphism groups
14:00 - 14:30 Esther Lamken, Design combinatoire, Applications of incomplete pairwise balanced designs
14:00 - 14:30 Arul Shankar (University of Toronto), Statistique Arithmétique, The 2-torsion subgroups of the class groups in families of cubic fields
14:00 - 14:30 Levent Tuncel (Waterloo), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, A journey from the theory of self-concordant functions and variable metrics to applications in convex optimization
14:00 - 14:30 Kexue Zhang (Calgary), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, A unified asymptotic stability result for time-delay systems with delayed impulses
14:00 - 14:40 Francisco Torres de Lizaur (Toronto), Topologie Symplectique, Knots and links in Beltrami fields
14:00 - 15:00 Alan Thompson (Loughborough University), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, Mirror Symmetry for Fibrations and Degenerations

14:06 - 14:36 Amita Malik (AIM), Analyse Discrète, Partitions into primes in arithmetic progression

14:20 - 14:40 Anmar Khadra (McGill University), Biomathématiques, Excitable media in fish keratocytes model: Canard explosion, traveling waves and beyond

14:22 - 14:42 William Verreault (Université Laval), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

14:30 - 15:00 Emilia Alvarez (University of Bristol), Statistique Arithmétique, Moments of the logarithmic derivative of characteristic polynomials from $SO(N)$ and $USp(2N)$
14:30 - 15:00 Marzieh Bayeh (University of Ottawa), Théorie de l'Homotopie, Higher Equivariant and Invariant Topological Complexities
14:30 - 15:00 Kevin Church (McGill), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Spectral theory for impulsive delay differential equations
14:30 - 15:00 Galia Dafni (Concordia University), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Extension domains for bmo
14:30 - 15:00 Gonçalo dos Reis (University of Edinburgh), Optimisation et Science des Données, State of Health for the capacity and internal resistance of Li-ion cells: A machine learning approach with knees and elbows
14:30 - 15:00 Sam Hopkins (University of Minnesota), Combinatoire Énumérative, Promotion of Kreweras words
14:30 - 15:00 Jean Lagacé (UCL), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Geometric homogenisation theory and spectral shape optimisation
14:30 - 15:00 Sheehan Olver (Imperial College London), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Sparse spectral methods for singular integral and fractional differential equations
14:30 - 15:00 Michel Pain (NYU), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Extrema of branching random walks and log-correlated fields
14:30 - 15:00 David Pike (Memorial), Design combinatoire, Colourings of Group Divisible Designs
14:30 - 15:00 Dino Rossegger (Waterloo), Logique et Applications, Degree spectra of analytic complete equivalence relations
14:30 - 15:00 Steve Vavasis (Waterloo), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Nonlinear Conjugate Gradient for Convex Functions
14:30 - 15:00 Shuangjian Zhang (École normale supérieure, Paris), Transport Optimal et Applications, Wasserstein Control of Mirror Langevin Monte Carlo

14:40 - 15:00 Thomas Hillen (University of Alberta), Biomathématiques, Non-local Models for Cellular Adhesion

14:42 - 15:12 Jose Madrid (UCLA), Analyse Discrète, Improving estimates for discrete polynomial averages and related problems

14:44 - 15:04 Alexis Langlois-Rémillard (Ghent University), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

15:00 - 15:20 Khoren Ponsin (McGill University), Biomathématiques, Mathematical Modeling of Cellular Phagocytosis During Embryogenesis of the Urogenital System
15:00 - 15:30 Emma Bailey (University of Bristol), Statistique Arithmétique, Moments of Moments of $L$-functions
15:00 - 15:30 Paul Bourgade (NYU), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, The Fyodorov-Hiary-Keating Conjecture
15:00 - 15:30 Elena Braverman (Calgary), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Stabilization of cycles with impulse stochastic control
15:00 - 15:30 Ryan Gibara (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Boundedness and continuity of rearrangements on spaces defined by mean oscillation
15:00 - 15:30 Maria Gillespie (Colorado State University), Combinatoire Énumérative, Parking functions and a projective embedding of $\overline{M}_{0,n}$
15:00 - 15:30 Lukasz Golab (University of Waterloo), Optimisation et Science des Données, Explanation Tables
15:00 - 15:30 Bradd Hart (McMaster), Logique et Applications, Undecidability and embedding problems in continuous logic
15:00 - 15:30 Dima Jakobson (McGill), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Zero and negative eigenvalues of conformally covariant operators, and nodal sets in conformal geometry
15:00 - 15:30 Ivan Limonchenko (University of Toronto), Théorie de l'Homotopie, On homotopy theory of polyhedral products with Golod face rings
15:00 - 15:30 Manas Rachh (Flatiron Institute), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Towards automatically adaptive solvers for Maxwell's equations in three dimensions
15:00 - 15:30 Mateja Sajna (Ottawa), Design combinatoire, Bipartite 2-factorizations of complete multigraphs via layering
15:00 - 15:30 Hristo Sendov (Western), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, A unified approach to operator monotone functions
15:00 - 15:30 Adrian Tudorascu (West Virginia University), Transport Optimal et Applications, ON THE CONVEXITY CONDITION FOR THE SEMI-GEOSTROPHIC SYSTEM
15:00 - 15:40 Dominique Rathel-Fournier (Montreal), Topologie Symplectique, Unobstructed Lagrangian cobordism groups of surfaces
15:00 - 16:00 Adrian Clingher (University of Missouri - St. Louis), Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique, On K3 surfaces of Picard rank 14
15:00 - 17:00 CMESG/CMS Working Group, Passer à travers la COVID-19 : Partage d'expériences d'enseignement à distance., Hacking COVID-19: Sharing experiences with online teaching

15:06 - 15:26 Benoît Corsini (McGill University), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

15:18 - 15:48 Felipe Ramirez (Wesleyan University), Analyse Discrète, Remarks about inhomogeneous pair correlations

15:20 - 15:40 Lisanne Rens (TU Delft), Biomathématiques, Computational models for feedback between cell shape, cell signaling and extracellular matrix

15:28 - 15:48 Farzaneh Nikbakhtsarvestani (University of Manitoba), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

15:30 - 16:00 Farhan Abedin (Michigan State University), Transport Optimal et Applications, Exponential Convergence of Parabolic Optimal Transport on Bounded Domains
15:30 - 16:00 Steven Amelotte (University of Rochester), Théorie de l'Homotopie, The homotopy type of the fibre of the $p^\text{th}$ power map on loop spaces of spheres
15:30 - 16:00 Sedi Bartz (UM Lowell), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Open questions in multi-marginal monotonicity and convex analysis
15:30 - 16:00 Ronnie Chen (UIUC), Logique et Applications, A universal characterization of standard Borel spaces
15:30 - 16:00 Antoine Comeau-Lapointe (Concordia University), Statistique Arithmétique, One-level density of the family of twists of an elliptic curve over function fields
15:30 - 16:00 Peter Danziger (Ryerson), Design combinatoire, Directed cycle decompositions of complete digraphs
15:30 - 16:00 Emily Dryden (Bucknell), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Heat content of polygons
15:30 - 16:00 Marcia Federson (Universidade de Sau Paulo), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, An overview on stability results for impulsive and measure functional differential equations
15:30 - 16:00 Adi Glucksam (University of Toronto), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Computability of harmonic measures
15:30 - 16:00 Maksym Radziwill (Caltech), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Moments of the Riemann zeta function in tiny intervals
15:30 - 16:00 Mark Schmidt (UBC), Optimisation et Science des Données, Faster Algorithms for Deep Learning?
15:30 - 16:00 Richard Mikael Slevinsky (University of Manitoba), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Fast associated classical orthogonal polynomial transforms

15:40 - 16:00 Stephanie Portet (University of Manitoba), Biomathématiques, Intracellular transport driven by antagonistic motor proteins

15:54 - 16:24 Ayla Gafni (University of Mississippi), Analyse Discrète, Asymptotics of Restricted Partition Functions

16:00 - 16:30 Andrea Burgess (UNB), Design combinatoire, On the Oberwolfach Problem for single-flip 2-factors via graceful labellings
16:00 - 16:30 Martin Cech (Concordia University), Statistique Arithmétique, Mean values of real Dirichlet characters and double Dirichlet series
16:00 - 16:30 Katy Craig (University of California, Santa Barbara), Transport Optimal et Applications, A blob method for spatially inhomogeneous degenerate diffusion and applications to sampling and two layer neural networks.
16:00 - 16:30 Tim Hoheisel (McGill), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, From perspective maps to epigraphical projections
16:00 - 16:30 Xinzhi Liu (Waterloo), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Impulsive Formation Control of Multi-Agent Systems
16:00 - 16:30 Yu-Ru Liu (Waterloo), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Number of Prime Factors with a Given Multiplicity
16:00 - 16:30 Ali Assem Mahmoud (University of Ottawa), Combinatoire Énumérative, On the Enumerative Structures in QFT
16:00 - 16:30 Kate Poirier (New York City College of Technology), Théorie de l'Homotopie, Polyhedra for V-infinity algebras, string topology, and moduli spaces
16:00 - 16:30 Tamon Stephen (SFU), Optimisation et Science des Données, Minimal Cuts Set and Computing with Monotone Boolean Functions
16:00 - 16:30 Daniel Stern (Chicago), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Shape optimization in spectral geometry via variational methods for harmonic maps
16:00 - 16:30 Alex Townsend (Cornell University), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, Computing the spectra of differential operators
16:00 - 16:30 Michael Wolman (Caltech), Logique et Applications, Probabilistic Programming Semantics for Name Generation
16:00 - 16:30 Malik Younsi (University of Hawaii), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Holomorphic motions, capacity and conformal welding
16:00 - 16:40 Jean-Philippe Chassé (Montreal), Topologie Symplectique, The impact of metric constraints on the behavior of shadow metrics

16:05 - 16:25 David Stapleton (University of Amsterdam), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

16:27 - 16:47 Maiko Serizawa (University of Ottawa), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

16:30 - 17:00 Alexander Brudnyi (University of Calgary), Développements récents en analyses harmonique et complexe, On nonlinear Runge approximation problems
16:30 - 17:00 René Cabrera (University of Massachusetts Amherst), Transport Optimal et Applications, The Monge-Kantorovich Optimal Transportation of Mass Problem on Rectifiable Continuous Paths
16:30 - 17:00 Jean-Marie de Koninck (Laval), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Consecutive integers divisible by a power of their largest prime factor
16:30 - 17:00 Chris Kapulkin (Western Ontario), Logique et Applications, Canonicity for Homotopy Type Theory
16:30 - 17:00 Hadi Kharaghani (Lethbridge), Design combinatoire, On Equiangular Tight Frames
16:30 - 17:00 Freddie Manners (UC San Diego), Analyse Discrète, Some facts about very dense Sidon sets
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queen's University), Statistique Arithmétique, Primes in short intervals in number fields
16:30 - 17:00 Tom Trogdon (University of Washington), Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières, On arbitrary-precision enabled inverse scattering for the 1-dimensional Schr\"odinger operator
16:30 - 17:00 Nathan Williams (University of Texas, Dallas), Combinatoire Énumérative, Strange Expectations in Affine Weyl Groups
16:30 - 17:00 Jane Ye (Victoria), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, Second-order optimality conditions for non-convex set-constrained optimization problems
16:30 - 17:00 Xuekui Zhang (University of Victoria), Optimisation et Science des Données, The Optimal Design of Clinical Trials with Potential Biomarker Effects, A Novel Computational Approach

16:49 - 17:09 Tingzhou Yu (University of Victoria), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

17:00 - 17:30 Ludovick Bouthat (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, The norm of an infinite L-matrix
17:00 - 17:30 Kimon Fountoulakis (Waterloo), Analyse Variationnelle : Théorie et Applications, p-Norm Flow Diffusion for Local Graph Clustering
17:00 - 17:30 Wanlin Li (CRM), Statistique Arithmétique, The Central Value of Dirichlet L-functions over Rational Function Fields

17:11 - 17:31 Damanvir Binner (Simon Fraser University), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

17:30 - 18:00 Wenbo Li (University of Toronto), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Conformal dimension and minimality of stochastic objects

17:33 - 17:53 Antoine Poulin (McGill University), Session de présentations de recherche des étudiant.e.s

18:00 - 18:30 Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ), Développements récents en analyses harmonique et complexe, La $\ast$-stabilité de l’espace pondéré des suites de carré sommable sur la somme directe de groupes abéliens finis
 
lundi 7 décembre
9:00 - 9:30 Takuya Takeishi (Kyoto Institute of Technology), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Partition functions as C*-dynamical invariants and actions of congruence monoids

9:30 - 10:00 Xin Li (University of Glasgow), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, K-theory for semigroup C*-algebras and partial crossed products

10:00 - 10:30 Nadia Larsen (University of Oslo), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Equilibrium states on C*-algebras of right lcm monoids

10:30 - 11:00 Camila Fabre Sehnem (Victoria University of Wellington), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Nuclearity for partial crossed products by exact discrete groups

11:00 - 12:00 Nicolas Bergeron (École normale supérieure), Conférence plénière, Linking in torus bundles and Hecke L functions

12:00 - 12:30 Pause
12:00 - 12:30 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Challenges Faced by Mathematicians from Underrepresented Groups
12:00 - 12:30 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Challenges Faced by Parents of Young Children

12:30 - 13:30 Duncan Dauvergne (Princeton), Prix de doctorat, The Archimedean limit of random sorting networks

13:30 - 14:00 Pause
13:30 - 14:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Supporting Early Career Researchers
13:30 - 14:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Supporting LGBTQ+ Mathematicians

14:00 - 14:20 Laurent Mackay (McGill University), Biomathématiques, Feedback onto cellular polarization from paxillin, implications for migrating cells.
14:00 - 14:25 Amenda Chow and Iain Moyles (York), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Choose your own adventure in a multi-variable calculus course for engineering students
14:00 - 14:30 Tomasz Ciesla (Lancaster), Logique et Applications, On lifting invariant probability measures
14:00 - 14:30 Asma Hassanezhad (Bristol), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Eigenvalue and multiplicity bounds for the mixed Steklov problem
14:00 - 14:30 Winston Heap (Max Planck), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Random multiplicative functions and a model for the Riemann zeta function
14:00 - 14:30 Abdelmonem Ibrhaim (Alzahr University), Optimisation et Science des Données, Binary whale optimization algorithm for feature selection
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (University of Waterloo), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Amenability, proximality and higher order syndeticity
14:00 - 14:30 Amir Mohammadi (University of California, San Diego), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Effective results in homogeneous dynamics
14:00 - 14:30 Thomas Ransford (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, A Gleason-Kahane-Żelazko theorem for reproducing kernel Hilbert spaces.
14:00 - 14:30 Gail Wolkowicz (McMaster), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Bifurcation analysis of an impulsive system describing Partial Nitritation and Anammox in a hybrid reactor
14:00 - 15:00 Tony Pantev (Penn), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Mirror symmetry, intersection of quadrics, and Hodge theory

14:20 - 14:40 Marc Roussel (University of Lethbridge), Biomathématiques, Dynamics-preserving model reduction using bipartite-graph representations of biochemical systems

14:25 - 14:50 Sean Fitzpatrick (Lethbridge), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Deconstructing Exams for Remote Learning

14:30 - 15:00 Aleksandr Aravkin (University of Washington), Optimisation et Science des Données, A Robust Risk Score for Evaluating Evidence in Global Health
14:30 - 15:00 Almaz Butaev (University of Calgary), Développements récents en analyses harmonique et complexe, On geometric preduals of jet spaces on subsets of $\mathbb{R}^n$
14:30 - 15:00 Carolyn Gordon (Dartmouth), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 1
14:30 - 15:00 Asaf Katz (University of Michigan), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, An application of Margulis’ inequality to effective equidistribution
14:30 - 15:00 Frithjof Lutscher (Ottawa), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Population dynamics of discrete breeders
14:30 - 15:00 Ram Murty (Queens), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, An "all-purpose" Erdos-Kac theorem
14:30 - 15:00 Forte Shinko (Caltech), Logique et Applications, Lifts of Borel actions on quotient spaces
14:30 - 15:00 Dilian Yang (University of Windsor), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Zappa-Sz\'ep Actions of Groups on Product Systems

14:40 - 15:00 Khanh Dao Duc (University of British Columbia), Biomathématiques, A study of stochastic dynamics of mRNA translation and their impact across biological scales

14:50 - 15:15 Dan Wolczuk and Paul McGrath (Waterloo), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Using Virtual Escape Rooms to Promote Student-Student Interactions

15:00 - 15:20 Brian Merchant (University of British Columbia), Biomathématiques, Using a Rho GTPase based model of cell polarization to explain group advantage in chemotaxis
15:00 - 15:30 Shai Evra (Princeton University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Ramanujan Conjecture and the Density Hypothesis
15:00 - 15:30 Elizabeth Gillaspy (University of Montana), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Homotopy of product systems, and K-theory for higher-rank graphs
15:00 - 15:30 Katie Gittins (Durham), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 2.
15:00 - 15:30 Warren Hare (UBC), Optimisation et Science des Données, Imaginary Derivative Free Optimization
15:00 - 15:30 Iain Moyles (York), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, A model of phosphorus recycling at the plant scale
15:00 - 15:30 Pierre-Olivier Parisé (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Cesàro summability of Taylor series in weighted Dirichlet spaces
15:00 - 15:30 Cameron Stewart (Waterloo), Applications des Probabilités en Théorie des Nombres, Counting solvable S-unit equations
15:00 - 15:30 Jenna Zomback (UIUC), Logique et Applications, A backward ergodic theorem and its forward implications
15:00 - 16:00 Katrina Honigs (Oregon), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, An obstruction to weak approximation on some Calabi-Yau threefolds

15:20 - 15:40 Justin Tzou (Macquarie University), Biomathématiques, Localized patterns and narrow escape problems in more general geometries

15:25 - 15:50 Samantha-Jo Caetano (Toronto), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Trump vs. Biden - who will win?

15:30 - 16:00 Sebastian Dominguez (Simon Fraser), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Steklov eigenvalues in linear elasticity
15:30 - 16:00 Anna Duwenig (University of Wollongong), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Cartan subalgebras for non-principal twisted groupoid C*-algebras
15:30 - 16:00 Mikolaj Fraczyk (The University of Chicago), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Density hypothesis in horizontal families
15:30 - 16:00 Larissa Richards (University of Toronto), Développements récents en analyses harmonique et complexe, On the rate of convergence of discrete interfaces to SLE.
15:30 - 16:00 Xiaoping Shi (Thompson River University), Optimisation et Science des Données, Graph-based change-point test
15:30 - 16:00 Marco Tosato (York), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Multi-cycle Periodic Solutions of a Differential Equation with Delay that Switches Periodically
15:30 - 16:00 Spencer Unger (Toronto), Logique et Applications, Embeddings and factor maps between $\mathbb{Z}^d$ actions

15:50 - 16:15 Jerrod Smith (Calgary), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Peer and Open-ended Assessment in Linear Algebra and Intro Proof Courses

16:00 - 16:30 Ben Hayes (University of Virginia), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, A random matrix approach to the Peterson-Thom conjecture
16:00 - 16:30 Thomas Humphries (University of Washington Bothell), Optimisation et Science des Données, Unrolled iterative algorithm for CT image reconstruction with learned penalty term
16:00 - 16:30 Tyler Meadows (University of Idaho), Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités, Self-cycling fermentation with a produced compound
16:00 - 16:30 Antoine Metras (Montréal), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Steklov extremal metrics in higher dimension
16:00 - 16:30 Nicholas Miller (University of California, Berkeley), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Geodesic submanifolds of hyperbolic manifolds
16:00 - 16:30 Riley Thornton (UCLA), Logique et Applications, Factor of i.i.d. processes and Cayley diagrams
16:00 - 16:30 Ignacio Uriarte-Tuero (Michigan State University), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Two weight norm inequalities for singular integrals in $\mathbb{R}^n$
16:00 - 17:00 Max Lieblich (Washington), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Filtered derived equivalence and birational Torelli theorems

16:15 - 16:40 Anton Mosunov (Waterloo), L'Évaluation Créative au Temps de la COVID, Let’s Think Together: Using Oral Assessments to Develop Students’ Thought Process

16:30 - 17:00 Monica Gabriela Cojocaru (University of Guelph), Optimisation et Science des Données, On Minty-variational inequalities and evolutionary stable states of generalized stable games
16:30 - 17:00 Tyrone Crisp (University of Maine), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, An imprimitivity theorem for Hilbert modules
16:30 - 17:00 Alex Kontorovich (Rutgers University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Applications of Thin Orbits
16:30 - 17:00 William Verreault (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Nonlinear Oscillatory Expansions of holomorphic functions
16:30 - 17:00 Konrad Wrobel (Texas A&M), Logique et Applications, Cost of inner amenable equivalence relations

16:40 - 17:00 General Discussion, L'Évaluation Créative au Temps de la COVID

17:00 - 18:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Panel / Social
17:00 - 17:30 James Wilson (University of Vermont), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Discretization of adapted functions

17:30 - 18:00 Scott Rodney (Cape Breton University), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Bounded Weak Solutions of Second Order Linear PDEs with Data in Orlicz Spaces

18:00 - 18:30 Jie Xiao (Memorial University), Développements récents en analyses harmonique et complexe, An optimal regularity for the planar $\bar{\partial}$-equation

18:30 - 19:00 Javad Mashreghi (Université Laval), Développements récents en analyses harmonique et complexe, Outer Functions and the Schur Class
 
mardi 8 décembre
9:00 - 9:30 Dan Ursu (University of Waterloo), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Characterizing traces on crossed products of noncommutative C*-algebras

9:30 - 10:00 Cecile Armana (Université de Franche-Comté), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Sturm bounds for Drinfeld-type automorphic forms over function fields
9:30 - 10:00 Hung-Chang Liao (University of Ottawa), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Almost finiteness, comparison, and tracial Z-stability

10:00 - 10:30 Neil Dummigan (University of Sheffield), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Congruences involving non-parallel weight Hilbert modular forms
10:00 - 10:30 Maria Grazia Viola (Lakehead University), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Regularities properties of Cuntz-Pimsner algebras associated to C*-correspondences over commutative C*-algebras

10:30 - 11:00 Johannes Christensen (KU Leuven), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, A new approach to describing KMS states on $C^{*}$-algebras.

10:45 - 11:15 Fang-Ting Tu (Louisiana State University), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, A Geometric Interpretation of a Whipple's $_7F_6$ Formula

11:00 - 13:00 Comité des concours mathématiques
11:00 - 11:30 Arvind Ayyer (Indian Institute of Science), Combinatoire Énumérative, Toppleable permutations and excedances
11:00 - 11:30 Noe de Rancourt (Vienna), Logique et Applications, Intersection-smooth equivalence relations
11:00 - 11:30 Kari Eifler (Texas A&M University), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, Non-local games and quantum metric spaces
11:00 - 11:30 Lam Pham (Hebrew University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Arithmetic Groups and the Lehmer conjecture
11:00 - 11:30 Orit Raz (The Hebrew University of Jerusalem), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Dimension-expanding polynomials and the discretized Elekes-R\'onyai theorem
11:00 - 11:30 Mario Schulz (Quenn Mary U. of London), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Free boundary minimal surfaces in the unit ball
11:00 - 11:40 Shira Tanny (Tel Aviv), Topologie Symplectique, The Poisson bracket invariant: elementary and hard approaches.
11:00 - 12:00 Ellen Kirkman (Wake Forest), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Degree bounds for Hopf actions on Artin-Schelter regular algebras

11:15 - 11:45 Mark McConnell (Princeton University), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques

11:30 - 12:00 Benjamin Bogosel (Polytechnique Paris), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Shape optimization of the Steklov eigenvalues under various constraints
11:30 - 12:00 Ilse Fischer (University of Vienna), Combinatoire Énumérative, Bijective proofs of (skew) Schur polynomial factorizations
11:30 - 12:00 Arie Levit (Yale University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Quantitative weak uniform discreteness
11:30 - 12:00 Boyu Li (University of Victoria), Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques, The Zappa-Szép product of a Fell bundle by a groupoid
11:30 - 12:00 Zoltán Vidnyánszky (Caltech), Logique et Applications, Bases for Borel graphs of large chromatic number: injective case
11:30 - 12:00 Alexia Yavicoli (University of St Andrews), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Patterns in thick compact sets

11:50 - 12:30 Cheng Yang (Toronto), Topologie Symplectique, Symplectic reduction and perturbation theory

12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques, Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
12:00 - 12:30 Dave Hewett (UCL), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Acoustic scattering by fractal screens
12:00 - 12:30 Helen Jenne (Université de Tours), Combinatoire Énumérative, Double-dimer condensation and the dP3 Quiver
12:00 - 12:30 Aristotelis Panagiotopoulos (Munster), Logique et Applications, Dynamical obstructions to classification by (co)homology and other TSI-group invariants.
12:00 - 12:30 Sophie Stevens (Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, The Elekes-Szabó Problem and the Uniformity Conjecture

12:30 - 13:00 Pause

13:00 - 13:20 John Rinzel (New York University), Biomathématiques, A neuronal model for learning to keep a rhythmic beat.
13:00 - 13:20 Peter Taylor (peter.taylor@queensu.ca), L'héritage de Mindstorms, Let’s invite Seymour into our calculus classroom.
13:00 - 13:30 Jeffrey Galkowski (UCL), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Geodesic beams and Weyl remainders
13:00 - 13:30 Brandon Hanson (University of Georgia), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, A better-than-Plunnecke bound for $A + 2A$
13:00 - 13:30 Marni Mishna (Simon Fraser University), Combinatoire Énumérative, Enumerating excursions on Cayley graphs
13:00 - 13:30 Will Sawin (Columbia University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, The mixing conjecture over function fields
13:00 - 13:30 Felix Weilacher (CMU), Logique et Applications, Descriptive Chromatic Numbers of Locally Finite and Everywhere Two Ended Graphs
13:00 - 14:00 Colin Ingalls (Carleton), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Explicit coverings of families of elliptic surfaces by squares of curves

13:10 - 13:50 Qun Wang (Toronto), Topologie Symplectique, Choreographies in the N-Vortex Problem

13:20 - 13:40 Alfonso Gracia-Saz (alfonso@math.toronto.edu), L'héritage de Mindstorms, Playing with Desmos in the classroom
13:20 - 13:40 David Holcman (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Biomathématiques

13:30 - 14:00 Shaun Allison (CMU), Logique et Applications, Polish groups with the pinned property
13:30 - 14:00 Daniel Di Benedetto (University of British Columbia), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Discretised point-line incidences and the dimension of Besicovitch sets
13:30 - 14:00 Junehyuk Jung (Brown University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Intersections of geodesics on the modular surface
13:30 - 14:00 Chiu-Yen Kao (Claremont Mckenna College), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Computation of free boundary minimal surfaces via extremal Steklov eigenvalue problems
13:30 - 14:00 Joel Lewis (George Washington University), Combinatoire Énumérative, Hurwitz numbers for reflection groups

13:40 - 14:00 Andrew McEachern (andrewm6@yorku.ca), L'héritage de Mindstorms, Tournaments in a Proofs Class
13:40 - 14:00 Lawrence Oprea (McGill University), Biomathématiques, Simulation and analysis of white matter in a variably hypomyelinated transgenic mouse model

14:00 - 14:30 Pause
14:00 - 14:20 Bernardo Galvao-Sousa (beni@math.toronto.edu), L'héritage de Mindstorms, Open ended modelling problems
14:00 - 14:20 Charles S. Peskin (New York University – Courant), Biomathématiques, Interaction of Facilitation and Depression in Synaptic Transmission
14:00 - 14:30 Lindsay Dever (Bryn Mawr College), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Ambient prime geodesic theorems on compact hyperbolic 3-manifolds
14:00 - 14:30 Alexandre Girouard (Laval), Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle, Planar domains with prescribed perimeter and large Steklov spectral gap must collapse to a point
14:00 - 14:30 Jongchon Kim (University of British Columbia), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Estimates for some geometric maximal functions associated with a set of directions
14:00 - 14:30 Assaf Shani (Harvard), Logique et Applications, Classification by sequences of countable sets of reals
14:00 - 14:40 Xiudi Tang (Toronto), Topologie Symplectique, Symplectic ray removal
14:00 - 15:00 Alicia Lamarche (Utah), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Derived Categories, Arithmetic, and Rationality

14:20 - 14:40 Saeed Farjami (Univeristy of Surrey), Biomathématiques, Non-sequential Spike Adding in Cerebellar Stellate Cells
14:20 - 14:40 Sarah Mayes-Tang (smt@math.toronto.edu), L'héritage de Mindstorms, Using Stories to Learn Math in A First-Year Seminar

14:30 - 15:00 Filippo Calderoni (UIC), Logique et Applications, Descriptive set theory: order and classification
14:30 - 15:00 Jonathan Tidor (Massachusetts Institute of Technology), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Joints of Varieties
14:30 - 15:00 Matthew Young (Texas A&M University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Moments and hybrid subconvexity for symmetric-square L-functions

14:40 - 15:00 Igor Belykh (Georgia State University), Biomathématiques, When repulsive coupling promotes synchronization of bursting neurons
14:40 - 15:00 General Discussion, L'héritage de Mindstorms

15:00 - 15:20 Romain Veltz (INRIA-Sophia Antipolis), Biomathématiques, Mean field study of stochastic spiking neural networks

15:30 - 16:00 Wenyu Pan (The University of Chicago), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Exponential mixing of geodesic flows for geometrically finite hyperbolic manifolds with cusps
15:30 - 16:10 Pranav Chakravarthy (Western Ontario), Topologie Symplectique, Homotopy type of equivariant symplectomorphisms of rational ruled surfaces.
15:30 - 16:30 Dylan Allegretti (UBC), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Stability conditions and cluster varieties

16:00 - 16:30 Thomas Hille (Northwestern University), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Bounds for the Least Solution of Homogeneous Quadratic Diophantine Inequalities.
16:00 - 16:30 Tongou Yang (University of British Columbia), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Uniform decoupling in l2 for polynomials

16:30 - 17:00 Alireza Salehi Golsefidy (University of California, San Diego), Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques, Two new concepts for compact groups: Spectral independence and local randomness
16:30 - 17:00 Caroline Terry (Ohio State University), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, A stable arithmetic regularity lemma in finite abelian groups
16:30 - 17:30 Sabin Cautis (UBC), Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative, Categorical structure of Coulomb branches of 4D N=2 gauge theories

17:00 - 17:30 Weikun He (Korea Institute of Advanced Study), Combinatoire Additive et Géométrie Discrète, Sum-product in representations of Lie groups

© Société mathématique du Canada : http://www.smc.math.ca/