Réunion d'hiver SMC 2020

Montréal, 4 - 7 décembre 2020

Horaires        

Horaire - par sessions

Les horaires détaillés des sessions seront publiés sur le site Web à partir du fin-octobre. Dès que les organisateurs nous les remettront, nous les publierons le plus rapidement possible. Veuillez prendre note que les horaires peuvent changer sans préavis. Toutes les heures ci-dessous sont exprimées en temps normal de l'est.

Combinatoire Additive et Géométrie Discrète
Org: Malabika Pramanik et Josh Zahl (UBC)
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Orit Raz (The Hebrew University of Jerusalem), Dimension-expanding polynomials and the discretized Elekes-R\'onyai theorem
11:30 - 12:00 Alexia Yavicoli (University of St Andrews), Patterns in thick compact sets
12:00 - 12:30 Sophie Stevens (Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics), The Elekes-Szabó Problem and the Uniformity Conjecture
13:00 - 13:30 Brandon Hanson (University of Georgia), A better-than-Plunnecke bound for $A + 2A$
13:30 - 14:00 Daniel Di Benedetto (University of British Columbia), Discretised point-line incidences and the dimension of Besicovitch sets
14:00 - 14:30 Jongchon Kim (University of British Columbia), Estimates for some geometric maximal functions associated with a set of directions
14:30 - 15:00 Jonathan Tidor (Massachusetts Institute of Technology), Joints of Varieties
16:00 - 16:30 Tongou Yang (University of British Columbia), Uniform decoupling in l2 for polynomials
16:30 - 17:00 Caroline Terry (Ohio State University), A stable arithmetic regularity lemma in finite abelian groups
17:00 - 17:30 Weikun He (Korea Institute of Advanced Study), Sum-product in representations of Lie groups
 
Combinatoire AlgébriXX (Les Femmes en Combinatoire Algébrique)
Org: Angele Foley (Laurier) et Steph van Willigenburg (UBC)
 
vendredi 4 décembre
14:00 - 14:30 Rosa Orellana (Dartmouth College), Restricting Howe Duality
14:30 - 15:00 Sophie Spirkl (University of Waterloo), A complete multipartite basis for the chromatic symmetric function
15:30 - 16:00 Samantha Dahlberg (Arizona State University), Diameters of Graphs of Reduced Words of Permutations
16:00 - 16:30 Megumi Harada (McMaster University), Permutation bases for the cohomology rings of regular semisimple Hessenberg varieties.
17:00 - 18:00 Women in Algebraic Combinatorics Social
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Pamela Harris (Williams College), Kostant's partition function and magic multiplex juggling sequences
14:30 - 15:00 Lucy Martinez (Stockton University), Minimum Rank of Regular Bipartite Graphs
15:00 - 15:30 Sunita Chepuri (University of Michigan), Kazhdan-Lusztig Immanants for $k$-Positive Matrices
15:30 - 16:00 Nancy Wallace (UQAM), Toward a Schurification of Schröder path formulas.
16:00 - 16:30 Anna Pun (University of Virginia), Distribution properties for t-hooks in partitions
16:30 - 17:00 Olya Mandelshtam (Brown University), The multispecies TAZRP and modified Macdonald polynomials
 
Géométrie Algébrique des Systèmes Intégrables
Org: Michael Groechenig (Toronto) et Steven Rayan (Saskatchewan)
 
vendredi 4 décembre
13:30 - 14:00 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Moduli spaces of stable bundles on complex nilmanifolds
14:00 - 14:30 Jack Ding (University of Toronto), Equivariant multiplicities of Schubert Varieties in the Based Loop Group
14:30 - 15:00 Davesh Maulik (MIT), Cohomology of the moduli of Higgs bundles and the Hausel-Thaddeus conjecture
15:30 - 16:00 Junliang Shen (MIT), Cohomological $\chi$-independence for moduli of 1-dimensional sheaves and moduli of Higgs bundles
16:00 - 16:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Lagrangian correspondences in Schubert calculus
 
samedi 5 décembre
10:00 - 10:30 Eloise Hamilton (IMJ-PRG, University of Paris), Moduli spaces for unstable Higgs bundles of rank 2 and their geometry
10:30 - 11:00 Peter Crooks (Northeastern University), Hessenberg varieties and Poisson slices
13:30 - 14:00 Alexei Oblomkov (UMass Amherst), 3D sigma models with defects and knot homology
14:00 - 14:30 Olivia Dumitrescu (UNC Chapel Hill), Mirror curve of orbifold Hurwitz numbers
14:30 - 15:00 Ana Balibanu (Harvard University), Steinberg slices in quasi-Poisson varieties
15:00 - 15:30 Lisa Jeffrey (University of Toronto), The triple reduced product and Higgs bundles
15:30 - 16:00 Brent Pym (McGill University), Beauville-Bogomolov-Weinstein splitting for Poisson varieties
16:00 - 16:30 Shiyu Shen (University of Toronto), Topological mirror symmetry for parabolic Higgs bundles
16:30 - 17:00 Jacques Hurtubise (McGill University), Moduli of bundles and degenerations of curves.
 
Applications et Avancées Récentes dans la Théorie des Systèmes Dynamiques Manifestant des Discontinuités
Org: Kevin Church (McGill) et Stacey Smith? (Ottawa)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Stacey Smith? (Ottawa), Using non-smooth models to determine thresholds for microbial pest management
14:30 - 15:00 Everaldo de Mello Bonotto (Universidade de Sau Paulo), Impulsive semidynamical systems
15:30 - 16:00 Gabriel Duchesne (McGill), Rigorous computations of periodic solutions for the pulse-harvested Hutchinson equation
16:00 - 16:30 Aili Wang (Baoji University of Arts and Sciences)
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Kexue Zhang (Calgary), A unified asymptotic stability result for time-delay systems with delayed impulses
14:30 - 15:00 Kevin Church (McGill), Spectral theory for impulsive delay differential equations
15:00 - 15:30 Elena Braverman (Calgary), Stabilization of cycles with impulse stochastic control
15:30 - 16:00 Marcia Federson (Universidade de Sau Paulo), An overview on stability results for impulsive and measure functional differential equations
16:00 - 16:30 Xinzhi Liu (Waterloo), Impulsive Formation Control of Multi-Agent Systems
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Gail Wolkowicz (McMaster), Bifurcation analysis of an impulsive system describing Partial Nitritation and Anammox in a hybrid reactor
14:30 - 15:00 Frithjof Lutscher (Ottawa), Population dynamics of discrete breeders
15:00 - 15:30 Iain Moyles (York), A model of phosphorus recycling at the plant scale
15:30 - 16:00 Marco Tosato (York), Multi-cycle Periodic Solutions of a Differential Equation with Delay that Switches Periodically
16:00 - 16:30 Tyler Meadows (University of Idaho), Self-cycling fermentation with a produced compound
 
Statistique Arithmétique
Org: Chantal David (Concordia), Matilde Lalin (UdeM) et Jerry Wang (Waterloo)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Neha Prabhu (Chennai Mathematical Instittue), A joint distribution theorem with applications to extremal primes for elliptic curves
13:30 - 14:00 Anup Dixit (Chennai Mathematical Institute), On the classification problem for general Dirichlet series
14:00 - 14:30 Lucile Devin (Chalmers University of Technology and University of Gothenburg), Chebyshev’s bias and sums of two squares
14:30 - 15:00 Alexandra Florea (Columbia University), Non-vanishing for cubic $L$-functions
15:30 - 16:00 Quanli Shen (University of Lethbridge), The fourth moment of quadratic Dirichlet $L$-functions
16:00 - 16:30 Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Mean squares of long Dirichlet polynomials with the divisor function $\tau_2(n)$
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Ahmet Guloglu (Bilkent University), Non-vanishing of Cubic Twists of L-functions
14:30 - 15:00 Asif Zaman (Toronto), An approximate form of Artin's holomorphy conjecture and nonvanishing of Artin L-functions
15:00 - 15:30 Amita Malik (AIM), Bias statistics for the zeros of L-functions
15:30 - 16:00 Allysa Lumley (CRM), Primes in short intervals: Heuristics and calculations
16:00 - 16:30 Will Sawin (Columbia), Measures from moments for random groups
16:30 - 17:00 Seoyoung Kim (Queen's University), From the Birch and Swinnerton-Dyer conjecture to Nagao's conjecture
17:00 - 17:30 Stanley Xiao (University of Toronto), The number of quartic-$D_4$ fields having monogenic cubic resolvent ordered by conductor
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Arul Shankar (University of Toronto), The 2-torsion subgroups of the class groups in families of cubic fields
14:30 - 15:00 Emilia Alvarez (University of Bristol), Moments of the logarithmic derivative of characteristic polynomials from $SO(N)$ and $USp(2N)$
15:00 - 15:30 Emma Bailey (University of Bristol), Moments of Moments of $L$-functions
15:30 - 16:00 Antoine Comeau-Lapointe (Concordia University), One-level density of the family of twists of an elliptic curve over function fields
16:00 - 16:30 Martin Cech (Concordia University), Mean values of real Dirichlet characters and double Dirichlet series
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queen's University), Primes in short intervals in number fields
17:00 - 17:30 Wanlin Li (CRM), The Central Value of Dirichlet L-functions over Rational Function Fields
 
Design combinatoire
Org: Peter Dukes (UVic), Karen Meagher (Regina) et Brett Stevens (Carleton)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Stefan Glock (ETH Zurich), Approximate Steiner triple systems of large girth
13:30 - 14:00 Curtis Bright (Waterloo), A Resolution of Lam's Problem via Satisfiability Solvers
14:00 - 14:30 Iren Darijani (Memorial), Colourings of star systems
15:30 - 16:00 Daniel Horsley (Monash), An Evans-style result for block designs
16:00 - 16:30 Tao Feng (BJTU), Nov\'{a}k's conjecture on cyclic Steiner triple systems and its generalization
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Joanna Niezen (Victoria), Sarvate-Beam Group Divisible Designs
14:30 - 15:00 Kevin Halasz (SFU), Near transversals in group-based latin squares
15:00 - 15:30 Coen del Valle (Victoria), Block designs of dimension three
15:30 - 16:00 Trent Marbach (Ryerson University), The localization number of designs
16:00 - 16:30 Kirsten Nelson (Carleton), Interleaved Sequences
16:30 - 17:00 Mahsa Nasrollahi (Regina), The Erdős-Ko-Rado theorem for 2-intersecting families of perfect matchings
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Esther Lamken, Applications of incomplete pairwise balanced designs
14:30 - 15:00 David Pike (Memorial), Colourings of Group Divisible Designs
15:00 - 15:30 Mateja Sajna (Ottawa), Bipartite 2-factorizations of complete multigraphs via layering
15:30 - 16:00 Peter Danziger (Ryerson), Directed cycle decompositions of complete digraphs
16:00 - 16:30 Andrea Burgess (UNB), On the Oberwolfach Problem for single-flip 2-factors via graceful labellings
16:30 - 17:00 Hadi Kharaghani (Lethbridge), On Equiangular Tight Frames
 
Approche Calculatoire aux Groupes Arithmétiques
Org: Haluk Sengun (The University of Sheffield) et John Voight (Dartmouth)
 
jeudi 3 décembre
9:30 - 10:00 Marc Masdeu (Universitat Autònoma de Barcelona), Quaternionic rigid meromorphic cocycles
10:00 - 10:30 Graham Ellis (National University of Ireland, Galway), An algorithm for computing Hecke operators
10:45 - 11:15 Angelica Babei (Centre de recherches mathématiques), Zeros of period polynomials for Hilbert modular forms
11:15 - 11:45 Ben Breen (Clemson University), A trace formula for Hilbert modular forms
12:00 - 12:30 Avner Ash (Boston College), Cohomology of congruence subgroups of $SL_3(Z)$ and real quadratic fields
 
mardi 8 décembre
9:30 - 10:00 Cecile Armana (Université de Franche-Comté), Sturm bounds for Drinfeld-type automorphic forms over function fields
10:00 - 10:30 Neil Dummigan (University of Sheffield), Congruences involving non-parallel weight Hilbert modular forms
10:45 - 11:15 Fang-Ting Tu (Louisiana State University), A Geometric Interpretation of a Whipple's $_7F_6$ Formula
11:15 - 11:45 Mark McConnell (Princeton University)
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
 
L'Évaluation Créative au Temps de la COVID
Org: Andie Burazin (Toronto), Lauren DeDieu (Calgary) et Miroslav Lovric (McMaster)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:25 Amenda Chow and Iain Moyles (York), Choose your own adventure in a multi-variable calculus course for engineering students
14:25 - 14:50 Sean Fitzpatrick (Lethbridge), Deconstructing Exams for Remote Learning
14:50 - 15:15 Dan Wolczuk and Paul McGrath (Waterloo), Using Virtual Escape Rooms to Promote Student-Student Interactions
15:25 - 15:50 Samantha-Jo Caetano (Toronto), Trump vs. Biden - who will win?
15:50 - 16:15 Jerrod Smith (Calgary), Peer and Open-ended Assessment in Linear Algebra and Intro Proof Courses
16:15 - 16:40 Anton Mosunov (Waterloo), Let’s Think Together: Using Oral Assessments to Develop Students’ Thought Process
16:40 - 17:00 General Discussion
 
Catégories Dérivées et Géométrie Algébrique (Non) Commutative
Org: Matthew Ballard (USC), Nitin Chidambaram (Alberta) et David Favero (Alberta)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 15:00 Tony Pantev (Penn), Mirror symmetry, intersection of quadrics, and Hodge theory
15:00 - 16:00 Katrina Honigs (Oregon), An obstruction to weak approximation on some Calabi-Yau threefolds
16:00 - 17:00 Max Lieblich (Washington), Filtered derived equivalence and birational Torelli theorems
 
mardi 8 décembre
11:00 - 12:00 Ellen Kirkman (Wake Forest), Degree bounds for Hopf actions on Artin-Schelter regular algebras
13:00 - 14:00 Colin Ingalls (Carleton), Explicit coverings of families of elliptic surfaces by squares of curves
14:00 - 15:00 Alicia Lamarche (Utah), Derived Categories, Arithmetic, and Rationality
15:30 - 16:30 Dylan Allegretti (UBC), Stability conditions and cluster varieties
16:30 - 17:30 Sabin Cautis (UBC), Categorical structure of Coulomb branches of 4D N=2 gauge theories
 
Analyse Discrète
Org: Tess Anderson (Purdue), Leo Goldmakher (Williams) et Brandon Hanson (Georgia)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Sam Chow (Warwick), Bohr sets in diophantine approximation
13:36 - 14:06 Marina Iliopoulou (Kent), A discrete Kakeya-type inequality
14:12 - 14:42 Aled Walker (CRM Montreal), Effective results on the structure of sumsets
14:48 - 15:18 Sarah Peluse (IAS), Modular zeros in the character table of the symmetric group
15:24 - 15:54 Fernando Shao (University of Kentucky), Gowers uniformity of primes in arithmetic progressions
 
samedi 5 décembre
13:30 - 14:00 Oleksiy Klurman (Bristol), Zeros of Fekete polynomials
14:06 - 14:36 Zane Li (Indiana University), Connections between decoupling and efficient congruencing
14:42 - 15:12 Larry Guth (MIT), Incidence estimates for well spaced rectangles
15:18 - 15:48 Hong Wang (IAS), Small cap decouplings
15:54 - 16:24 Ruxiang Zhang (IAS), Local smoothing for the wave equation in 2+1 dimensions
16:30 - 17:00 Dominique Kemp (Indiana University)
 
dimanche 6 décembre
13:30 - 14:00 Michael Curran (Oxford), Khovanskii's Theorem and Effective Results on Sumset Structure
14:06 - 14:36 Amita Malik (AIM), Partitions into primes in arithmetic progression
14:42 - 15:12 Jose Madrid (UCLA), Improving estimates for discrete polynomial averages and related problems
15:18 - 15:48 Felipe Ramirez (Wesleyan University), Remarks about inhomogeneous pair correlations
15:54 - 16:24 Ayla Gafni (University of Mississippi), Asymptotics of Restricted Partition Functions
16:30 - 17:00 Freddie Manners (UC San Diego), Some facts about very dense Sidon sets
 
Combinatoire Énumérative
Org: Sergi Elizalde (Dartmouth), Steven Karp (LaCIM, UQAM), Nadia Lafreniere (Dartmouth) et Alejandro Morales (UMass Amherst)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Matjaž Konvalinka (University of Ljubljana), Some natural extensions of the parking space
14:30 - 15:00 Vasu Tewari (University of Pennsylvania), Refined mixed Eulerian numbers
15:00 - 15:30 Svetlana Poznanovikj (Clemson University), Hecke insertion and maximal increasing and decreasing sequences in fillings of polyominoes
16:00 - 16:30 Colleen Robichaux (University of Illinois Urbana-Champaign), An Efficient Algorithm for Deciding the Vanishing of Schubert Polynomial Coefficients
16:30 - 17:00 David Keating (University of California, Berkeley), A Vertex Model for LLT Polynomials
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Justine Falque (Université Paris-Sud), 3-dimensional Catalan objets: a (partial) overview and a new bijection
14:30 - 15:00 Sam Hopkins (University of Minnesota), Promotion of Kreweras words
15:00 - 15:30 Maria Gillespie (Colorado State University), Parking functions and a projective embedding of $\overline{M}_{0,n}$
16:00 - 16:30 Ali Assem Mahmoud (University of Ottawa), On the Enumerative Structures in QFT
16:30 - 17:00 Nathan Williams (University of Texas, Dallas), Strange Expectations in Affine Weyl Groups
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Arvind Ayyer (Indian Institute of Science), Toppleable permutations and excedances
11:30 - 12:00 Ilse Fischer (University of Vienna), Bijective proofs of (skew) Schur polynomial factorizations
12:00 - 12:30 Helen Jenne (Université de Tours), Double-dimer condensation and the dP3 Quiver
13:00 - 13:30 Marni Mishna (Simon Fraser University), Enumerating excursions on Cayley graphs
13:30 - 14:00 Joel Lewis (George Washington University), Hurwitz numbers for reflection groups
 
Équidistributions sur les Variétés Arithémtiques
Org: Ilya Khayutin (Northwestern) et Simon Marshall (Wisconsin)
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Amir Mohammadi (University of California, San Diego), Effective results in homogeneous dynamics
14:30 - 15:00 Asaf Katz (University of Michigan), An application of Margulis’ inequality to effective equidistribution
15:00 - 15:30 Shai Evra (Princeton University), Ramanujan Conjecture and the Density Hypothesis
15:30 - 16:00 Mikolaj Fraczyk (The University of Chicago), Density hypothesis in horizontal families
16:00 - 16:30 Nicholas Miller (University of California, Berkeley), Geodesic submanifolds of hyperbolic manifolds
16:30 - 17:00 Alex Kontorovich (Rutgers University), Applications of Thin Orbits
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Lam Pham (Hebrew University), Arithmetic Groups and the Lehmer conjecture
11:30 - 12:00 Arie Levit (Yale University), Quantitative weak uniform discreteness
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
13:00 - 13:30 Will Sawin (Columbia University), The mixing conjecture over function fields
13:30 - 14:00 Junehyuk Jung (Brown University), Intersections of geodesics on the modular surface
14:00 - 14:30 Lindsay Dever (Bryn Mawr College), Ambient prime geodesic theorems on compact hyperbolic 3-manifolds
14:30 - 15:00 Matthew Young (Texas A&M University), Moments and hybrid subconvexity for symmetric-square L-functions
15:30 - 16:00 Wenyu Pan (The University of Chicago), Exponential mixing of geodesic flows for geometrically finite hyperbolic manifolds with cusps
16:00 - 16:30 Thomas Hille (Northwestern University), Bounds for the Least Solution of Homogeneous Quadratic Diophantine Inequalities.
16:30 - 17:00 Alireza Salehi Golsefidy (University of California, San Diego), Two new concepts for compact groups: Spectral independence and local randomness
 
Fibrations et Dégénérations en Géométrie Algébrique
Org: Chuck Doran (Alberta) et Andrew Harder (Lehigh)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 14:00 Jordon Kostiuk (Brown University), Geometric Variations of Local Systems
14:00 - 15:00 Elana Kalashnikov (Harvard University)
15:30 - 16:30 Daniel Lopez (IMPA), Homology supported in Lagrangian submanifolds in mirror quintic threefolds
16:30 - 17:30 Tokio Sasaki (University of Miami), Limits of geometric higher normal functions and Apéry constants
 
samedi 5 décembre
14:00 - 15:00 Matt Kerr (Washington University at St. Louis), Frobenius constants and limiting mixed Hodge structures
15:00 - 16:00 Sukjoo Lee (University of Pennsylvania), The mirror P=W conjecture from Homological Mirror Symmetry
16:00 - 17:00 Ursula Whitcher (Mathematical Reviews)
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 15:00 Alan Thompson (Loughborough University), Mirror Symmetry for Fibrations and Degenerations
15:00 - 16:00 Adrian Clingher (University of Missouri - St. Louis), On K3 surfaces of Picard rank 14
 
Théorie Spectrale Géométrique et Computationnelle
Org: Alexandre Girouard (Université Laval), Mikhail Karpukhin (California Institute of Technology), Jean Lagacé (University College London), Michael Levitin (University of Reading) et Nilima Nigam (Simon Fraser University)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Romain Petrides (Université Paris Diderot), Free boundary minimal surfaces of any topological type in euclidean balls via shape optimization (Part 1)
13:30 - 14:00 Henrik Mathiesen (Chicago), Free boundary minimal surfaces of any topological type in Euclidean balls via shape optimization (Part 2)
14:00 - 14:30 Jeffrey Ovall (Portland State U.), Exploring Eigenvector Localization Using Filtered Subspace Iteration (FEAST)
14:30 - 15:00 Graham Cox (Memorial), Defining the spectral position of a Neumann domain
15:30 - 16:00 Iosif Polterovich (Montréal), The Dirichlet-to-Neumann map, the boundary Laplacian and an unpublished paper of Hörmander
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 David Sher (DePaul U.), Inverse Steklov spectral problem for curvilinear polygons
14:30 - 15:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Entropy of $\epsilon$-logarithmic quasimodes
15:00 - 15:30 Oscar Bruno (Caltech), Domains Without Dense Steklov Nodal Sets
15:30 - 16:00 Braxton Osting (Utah), Maximal Spectral Gaps for Periodic Schroedinger Operators
16:00 - 16:30 Xuwen Zhu (North Eastern), Spectral properties of spherical conical metrics
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Mikhail Karpukhin (Caltech), Continuity of eigenvalues with applications to eigenvalue optimization
14:30 - 15:00 Jean Lagacé (UCL), Geometric homogenisation theory and spectral shape optimisation
15:00 - 15:30 Dima Jakobson (McGill), Zero and negative eigenvalues of conformally covariant operators, and nodal sets in conformal geometry
15:30 - 16:00 Emily Dryden (Bucknell), Heat content of polygons
16:00 - 16:30 Daniel Stern (Chicago), Shape optimization in spectral geometry via variational methods for harmonic maps
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Asma Hassanezhad (Bristol), Eigenvalue and multiplicity bounds for the mixed Steklov problem
14:30 - 15:00 Carolyn Gordon (Dartmouth), Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 1
15:00 - 15:30 Katie Gittins (Durham), Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 2.
15:30 - 16:00 Sebastian Dominguez (Simon Fraser), Steklov eigenvalues in linear elasticity
16:00 - 16:30 Antoine Metras (Montréal), Steklov extremal metrics in higher dimension
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Mario Schulz (Quenn Mary U. of London), Free boundary minimal surfaces in the unit ball
11:30 - 12:00 Benjamin Bogosel (Polytechnique Paris), Shape optimization of the Steklov eigenvalues under various constraints
12:00 - 12:30 Dave Hewett (UCL), Acoustic scattering by fractal screens
13:00 - 13:30 Jeffrey Galkowski (UCL), Geodesic beams and Weyl remainders
13:30 - 14:00 Chiu-Yen Kao (Claremont Mckenna College), Computation of free boundary minimal surfaces via extremal Steklov eigenvalue problems
14:00 - 14:30 Alexandre Girouard (Laval), Planar domains with prescribed perimeter and large Steklov spectral gap must collapse to a point
 
Théorie des graphes
Org: Danielle Cox (Mount Saint Vincent University), Kyle Mackeigan (Dalhousie University) et Todd Mullen (University of Saskatchewan)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Lucas Mol (University of Winnipeg), The Threshold Dimension of a Graph
13:30 - 14:00 Ben Cameron (Guelph), The mean subtree order of a graph under edge addition
14:00 - 14:30 Iain Beaton (Dalhousie University), The Average Order of Dominating Sets of a Graph
14:30 - 15:00 Jeannette Janssen (Dalhousie University), Simultaneous embeddings of nested interval graphs
15:30 - 16:00 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison), Reconfiguration for Dominating Sets
16:00 - 16:30 Robert Bailey (Grenfell Campus, MUN), On the 486-vertex distance-regular graphs of Koolen--Riebeek and Soicher
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Melissa Huggan (Ryerson), The Orthogonal Colouring Game
14:30 - 15:00 Nancy Clarke (Acadia University), Surrounding Cops and Robber
15:00 - 15:30 Todd Mullen (University of Saskatchewan), Recent Results in Diffusion
15:30 - 16:00 Danny Dyer (MUN), Gracefully labelling triangular cacti using Skolem sequences
16:00 - 16:30 Ahmad Alkasasbeh (MUN), Graceful Labellings of Variable Windmills Using Skolem Sequences
16:30 - 17:00 Kyle MacKeigan (Dalhousie University), Orthogonal Colourings of Graphs
17:00 - 17:30 Chris Duffy (University of Saskatchewan), Homomorphisms to Reflexive Oriented and Edge-Coloured Graphs
 
Passer à travers la COVID-19 : Partage d'expériences d'enseignement à distance.
Org: Judy Larsen (University of the Fraser Valley) et Miroslav Lovric (McMaster University)
CMESG Working Group
 
samedi 5 décembre
15:00 - 17:00 CMESG/CMS Working Group, Hacking COVID-19: Sharing experiences with online teaching
 
dimanche 6 décembre
15:00 - 17:00 CMESG/CMS Working Group, Hacking COVID-19: Sharing experiences with online teaching
 
Histoire et philosophie des mathématiques
Org: Maritza Branker (Niagara)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Craig Fraser (IHSPT-Toronto), Henri Poincaré's Development of Hamilton-Jacobi Theory
13:30 - 14:00 Yelda Nasifoglu (Oxford), The changing nature of mathematical diagrams in the seventeenth century
14:00 - 14:30 Juan Fernández González and Dirk Schlimm (McGill), From a doodle to a theorem: a case study in mathematical discovery
14:30 - 15:00 Margaret E. Schotte (York), ‘Demonstrate all this with diagrams’: Recovering mathematical practice from early modern navigation exams
15:30 - 16:00 David Waszek (McGill), From notational change to substantial discovery: Leibniz, Bernoulli, and the exponential notation for differentials
16:00 - 16:30 William Dou (University of Hawaii-Manoa), What Does "Aligning" Mean? Practices of Justification across Chinese Logic and Mathematics
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Mariya Boyko (Independent scholar), Socialist competition and its role in Soviet mathematics education
14:30 - 15:00 Maryam Vulis (St Johns University), The Life and Work of Zygmunt Janiszewski (1888 -1920)
15:00 - 15:30 Tom Drucker (University of Wisconsin-Whitewater), From Plato to the Jabberwocky
15:30 - 16:00 Maritza Branker (Niagara University), Euphemia Lofton Haynes: her forgotten legacy
 
Théorie de l'Homotopie
Org: Agnès Beaudry (University of Colorado Boulder), Martin Frankland (University of Regina) et Donald Stanley (University of Regina)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Kristine Bauer (University of Calgary), Operads of functors with derivatives
13:30 - 14:00 Apurva Nakade (University of Western Ontario), Discrete Chern-Simons via 2-group bundles on elliptic curves
14:00 - 14:30 Sacha Ikonicoff (University of Calgary), Unstable algebras over an operad
14:30 - 15:00 Katharine Adamyk (University of Western Ontario), Lifting A(1)-Modules
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Brandon Doherty (University of Western Ontario), Cubical models of (infinity,1)-categories
14:30 - 15:00 Dorette Pronk (Dalhousie University), Three approaches toward orbifold mapping objects
15:00 - 15:30 Nicholas Meadows (Carleton University), Spectral Sequences in $(\infty, 1)$-categories
15:30 - 16:00 Niny Arcila Maya (University of British Columbia), Decomposition of topological Azumaya algebras with involution
16:00 - 16:30 Rachel Hardeman (University of Calgary), A Search for Model Structure for A-Homotopy Theory
16:30 - 17:00 Luis Scoccola (Michigan State University), Homotopy coherence in applied topology
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Sander Kupers (University of Toronto), The rational homotopy type of certain diffeomorphism groups
14:30 - 15:00 Marzieh Bayeh (University of Ottawa), Higher Equivariant and Invariant Topological Complexities
15:00 - 15:30 Ivan Limonchenko (University of Toronto), On homotopy theory of polyhedral products with Golod face rings
15:30 - 16:00 Steven Amelotte (University of Rochester), The homotopy type of the fibre of the $p^\text{th}$ power map on loop spaces of spheres
16:00 - 16:30 Kate Poirier (New York City College of Technology), Polyhedra for V-infinity algebras, string topology, and moduli spaces
 
Logique et Applications
Org: Marcin Sabok (McGill) et Anush Tserunyan (Mcgill/UIUC)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Jan Hubicka (Charles University), Big Ramsey degrees of the homogeneous universal partial order
13:30 - 14:00 Colin Jahel (Lyon), Actions of automorphism groups of Fraïssé limits on the space of linear orderings.
14:00 - 14:30 Dakota Ihli (UIUC), What generic automorphisms of the random poset look like
14:30 - 15:00 Andy Zucker (UCSD), Big Ramsey degrees via coding trees
15:30 - 16:00 Matt Bowen (McGill), Monochromatic products and sums in $\mathbb{N}$
16:00 - 16:30 Jamal Kawach (Toronto), Fraïssé and Ramsey properties of Fréchet spaces
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Deirdre Haskell (McMaster)
14:30 - 15:00 Taboka Chalebgwa (McMaster), A remark on certain Schanuel $n$-tuples for the $j$-function.
15:00 - 15:30 Claude Laflamme (Calgary), How many siblings do you have?
15:30 - 16:00 William Chan (CMU), Definable Combinatorics of the First Uncountable Cardinal
16:00 - 16:30 Saeed Ghasemi (Czech Academy of Sciences), Strongly self-absorbing C*-algebras and Fra\"\i ss\'e limits
16:30 - 17:00 Pavlos Motakis (York), Coarse Universality
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Antonina Kolokolova (Memorial)
14:30 - 15:00 Dino Rossegger (Waterloo), Degree spectra of analytic complete equivalence relations
15:00 - 15:30 Bradd Hart (McMaster), Undecidability and embedding problems in continuous logic
15:30 - 16:00 Ronnie Chen (UIUC), A universal characterization of standard Borel spaces
16:00 - 16:30 Michael Wolman (Caltech), Probabilistic Programming Semantics for Name Generation
16:30 - 17:00 Chris Kapulkin (Western Ontario), Canonicity for Homotopy Type Theory
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Tomasz Ciesla (Lancaster), On lifting invariant probability measures
14:30 - 15:00 Forte Shinko (Caltech), Lifts of Borel actions on quotient spaces
15:00 - 15:30 Jenna Zomback (UIUC), A backward ergodic theorem and its forward implications
15:30 - 16:00 Spencer Unger (Toronto), Embeddings and factor maps between $\mathbb{Z}^d$ actions
16:00 - 16:30 Riley Thornton (UCLA), Factor of i.i.d. processes and Cayley diagrams
16:30 - 17:00 Konrad Wrobel (Texas A&M), Cost of inner amenable equivalence relations
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:30 Noe de Rancourt (Vienna), Intersection-smooth equivalence relations
11:30 - 12:00 Zoltán Vidnyánszky (Caltech), Bases for Borel graphs of large chromatic number: injective case
12:00 - 12:30 Aristotelis Panagiotopoulos (Munster), Dynamical obstructions to classification by (co)homology and other TSI-group invariants.
13:00 - 13:30 Felix Weilacher (CMU), Descriptive Chromatic Numbers of Locally Finite and Everywhere Two Ended Graphs
13:30 - 14:00 Shaun Allison (CMU), Polish groups with the pinned property
14:00 - 14:30 Assaf Shani (Harvard), Classification by sequences of countable sets of reals
14:30 - 15:00 Filippo Calderoni (UIC), Descriptive set theory: order and classification
 
Biomathématiques
Org: Claire Guerrier (Université Côte d'Azur) et Anmar Khadra (McGill)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:20 Fernando Peruani (CY Cergy Paris Université), A mathematical approach to bacterial infections: models for bacterial exploration and infection
13:20 - 13:40 Grant Lythe (University of Leeds), How many TCR clonotypes does a body maintain?
13:40 - 14:00 Bard Ermentrout (University of Pittsburgh), A model for the the inflammatory response to SARS-CoV-2 in the upper- and lower-respiratory tracts.
14:00 - 14:20 Sam Jamaleddine (McGill University), Investigating the effects of T cell avidity distributions on acute vs. chronic viral infection dynamics
14:20 - 14:40 Jürgen Reingruber (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Monitoring and predicting the Covid-19 epidemic and its implications for hospitals
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:20 Simon Girel (Université Côte d'Azur), Mathematical modeling of the CD8 T-cells immune response
14:20 - 14:40 Jacques Bélair (Université de Montréal), Waning immunity in a two-strain disease model
14:40 - 15:00 Eric Foxall (University of British Columbia), Bifurcation theory of well-mixed stochastic population models
15:00 - 15:20 Paul Francois (McGill University), Information in cytokine dynamics : robotic mapping and machine learning
15:20 - 15:40 Nathanael Hozé (Institut Pasteur), Assessing virus circulation levels in the context of high serological cross-reactivity: the case of Mayaro and Chikungunya virus
15:40 - 16:00 Johannes Textor (Radboud University Medical Center), A tipping point in cancer-immune dynamics leads to divergent immunotherapy responses and hampers biomarker discovery
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:20 Arthur Sherman (National Institutes of Health), Clinical Insights from a Diabetes Progression Model
14:20 - 14:40 Anmar Khadra (McGill University), Excitable media in fish keratocytes model: Canard explosion, traveling waves and beyond
14:40 - 15:00 Thomas Hillen (University of Alberta), Non-local Models for Cellular Adhesion
15:00 - 15:20 Khoren Ponsin (McGill University), Mathematical Modeling of Cellular Phagocytosis During Embryogenesis of the Urogenital System
15:20 - 15:40 Lisanne Rens (TU Delft), Computational models for feedback between cell shape, cell signaling and extracellular matrix
15:40 - 16:00 Stephanie Portet (University of Manitoba), Intracellular transport driven by antagonistic motor proteins
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:20 Laurent Mackay (McGill University), Feedback onto cellular polarization from paxillin, implications for migrating cells.
14:20 - 14:40 Marc Roussel (University of Lethbridge), Dynamics-preserving model reduction using bipartite-graph representations of biochemical systems
14:40 - 15:00 Khanh Dao Duc (University of British Columbia), A study of stochastic dynamics of mRNA translation and their impact across biological scales
15:00 - 15:20 Brian Merchant (University of British Columbia), Using a Rho GTPase based model of cell polarization to explain group advantage in chemotaxis
15:20 - 15:40 Justin Tzou (Macquarie University), Localized patterns and narrow escape problems in more general geometries
 
mardi 8 décembre
13:00 - 13:20 John Rinzel (New York University), A neuronal model for learning to keep a rhythmic beat.
13:20 - 13:40 David Holcman (Institut de Biologie École Normale Supérieure)
13:40 - 14:00 Lawrence Oprea (McGill University), Simulation and analysis of white matter in a variably hypomyelinated transgenic mouse model
14:00 - 14:20 Charles S. Peskin (New York University – Courant), Interaction of Facilitation and Depression in Synaptic Transmission
14:20 - 14:40 Saeed Farjami (Univeristy of Surrey), Non-sequential Spike Adding in Cerebellar Stellate Cells
14:40 - 15:00 Igor Belykh (Georgia State University), When repulsive coupling promotes synchronization of bursting neurons
15:00 - 15:20 Romain Veltz (INRIA-Sophia Antipolis), Mean field study of stochastic spiking neural networks
 
ÉDP non linéaires et problèmes cinétiques
Org: Slim Ibrahim (Victoria) et Weiran Sun (SFU)
 
vendredi 4 décembre
13:30 - 14:00 Ricardo Alonso (Texas A&M University at Qatar, Qatar), Brief Intro to Dissipative Particle Systems and the role of self-similarity
14:00 - 14:30 Gong Chen (Fields Institute and University of Toronto, Canada), Long-time dynamics of the sine-Gordon equation
14:30 - 15:00 Zheng Chen (University of Massachusetts Dartmouth, US), Multiscale Convergence Properties for Spectral Approximation of a Model Kinetic Equation
15:30 - 16:00 Dayton Preissl (University of Victoria, Canada), The Hot, Magnetized Relativistic Maxwell Vlasov System
19:00 - 19:30 Hiroaki Kikuchi (Tsuda University, Japan), Existence of a ground state and blowup problem for a class of nonlinear Schr\"{o}dinger equations
19:30 - 20:00 Takafumi Akahori (Shizuoka University, Japan), Uniqueness of ground states for combined power-type nonlinear scalar field equations
20:00 - 20:30 Kai Koike (Kyoto University, Japan), Refined pointwise estimates for the solutions to a system of a 1D viscous compressible fluid and a moving point mass
20:30 - 21:00 Tong Yang (City University of Hong Kong, Hong Kong), Some recent progress on the Boltzmann equation without angular cutoff
21:00 - 21:30 I-Kun Chen (National Taiwan University, Taiwan), A Revisit of the Velocity Averaging Lemma: On the Regularity of Stationary Boltzmann Equation in a bounded Convex Domain
 
samedi 5 décembre
19:00 - 19:30 Quyuan Lin (Texas A&M, US), The Inviscid Primitive Equations and the Effect of Rotation
19:30 - 20:00 Ikkei Shimizu (Kyoto University, Japan), Local well-posedness for the Landau-Lifshitz equation with helicity term
20:00 - 20:30 Yanxia Deng (Sun Yat-sen University), Global existence and singularity of the Hill’s type lunar problem
20:30 - 21:00 Yakine Bahri (University of Victoria, Canada), Self-similar blow-up profiles for slightly supercritical nonlinear Schrödinger equations
21:00 - 21:30 Razvan Fetecau (Simon Fraser University, Canada), Aggregation with intrinsic interactions on Riemannian manifolds
21:30 - 22:00 Shugo Yasuda (University of Hyogo, Japan), Numerical analysis of the instability and aggregation in a kinetic transport equation with internal state
 
Algèbres d'opérateur, (semi)groupes et dynamiques
Org: Chris Bruce (Queen Mary University of London) et Marcelo Laca (Victoria)
 
samedi 5 décembre
9:00 - 9:30 Karen Strung (Czech Academy of Sciences), Constructions in minimal amenable dynamics and applications to classification of C*-algerbas.
9:30 - 10:00 Kristin Courtney (University of Münster), C*-structure on images of completely positive order zero maps
10:00 - 10:30 Jamie Gabe (University of Southern Denmark), Classification of embeddings
10:30 - 11:00 Aaron Tikuisis (University of Ottawa), Classification of embeddings II
 
lundi 7 décembre
9:00 - 9:30 Takuya Takeishi (Kyoto Institute of Technology), Partition functions as C*-dynamical invariants and actions of congruence monoids
9:30 - 10:00 Xin Li (University of Glasgow), K-theory for semigroup C*-algebras and partial crossed products
10:00 - 10:30 Nadia Larsen (University of Oslo), Equilibrium states on C*-algebras of right lcm monoids
10:30 - 11:00 Camila Fabre Sehnem (Victoria University of Wellington), Nuclearity for partial crossed products by exact discrete groups
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (University of Waterloo), Amenability, proximality and higher order syndeticity
14:30 - 15:00 Dilian Yang (University of Windsor), Zappa-Sz\'ep Actions of Groups on Product Systems
15:00 - 15:30 Elizabeth Gillaspy (University of Montana), Homotopy of product systems, and K-theory for higher-rank graphs
15:30 - 16:00 Anna Duwenig (University of Wollongong), Cartan subalgebras for non-principal twisted groupoid C*-algebras
16:00 - 16:30 Ben Hayes (University of Virginia), A random matrix approach to the Peterson-Thom conjecture
16:30 - 17:00 Tyrone Crisp (University of Maine), An imprimitivity theorem for Hilbert modules
 
mardi 8 décembre
9:00 - 9:30 Dan Ursu (University of Waterloo), Characterizing traces on crossed products of noncommutative C*-algebras
9:30 - 10:00 Hung-Chang Liao (University of Ottawa), Almost finiteness, comparison, and tracial Z-stability
10:00 - 10:30 Maria Grazia Viola (Lakehead University), Regularities properties of Cuntz-Pimsner algebras associated to C*-correspondences over commutative C*-algebras
10:30 - 11:00 Johannes Christensen (KU Leuven), A new approach to describing KMS states on $C^{*}$-algebras.
11:00 - 11:30 Kari Eifler (Texas A&M University), Non-local games and quantum metric spaces
11:30 - 12:00 Boyu Li (University of Victoria), The Zappa-Szép product of a Fell bundle by a groupoid
 
Transport Optimal et Applications
Org: Jun Kitagawa (Michigan State) et Abbas Momeni (Carleton)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Robert McCann (University of Toronto), Inscribed radius bounds for lower Ricci bounded metric measure spaces with mean convex boundary
14:30 - 15:00 Luigi De Pascale (Università di Pisa), The relaxation of the Coulomb multi-marginal optimal transport cost and applications
15:00 - 15:30 Tongseok Lim (Purdue University), Geometry of interaction energy minimizers
15:30 - 16:00 Yash Jhaveri (Columbia University), On the (in)stability of the identity map in optimal transportation
16:00 - 16:30 Young-heon Kim (University of British Columbia), Optimal transport for dendritic structures
16:30 - 17:00 Seonghyeon Jeong (Michigan State University), Equivalence of the synthetic MTW conditions
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Alfred Galichon (New York University), Equilibrium transport with entropic regularization
14:30 - 15:00 Shuangjian Zhang (École normale supérieure, Paris), Wasserstein Control of Mirror Langevin Monte Carlo
15:00 - 15:30 Adrian Tudorascu (West Virginia University), ON THE CONVEXITY CONDITION FOR THE SEMI-GEOSTROPHIC SYSTEM
15:30 - 16:00 Farhan Abedin (Michigan State University), Exponential Convergence of Parabolic Optimal Transport on Bounded Domains
16:00 - 16:30 Katy Craig (University of California, Santa Barbara), A blob method for spatially inhomogeneous degenerate diffusion and applications to sampling and two layer neural networks.
16:30 - 17:00 René Cabrera (University of Massachusetts Amherst), The Monge-Kantorovich Optimal Transportation of Mass Problem on Rectifiable Continuous Paths
 
Optimisation et Science des Données
Org: Michael Friedlander (University of British Columbia), Abraham P Punnen (Simon Fraser University) et Mohamed Tawhid (Thompson Rivers University)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Montaz Ali (University of the Witwatersrand), Convex Formulation for Planted Quasi-Clique Recovery
14:30 - 15:00 Courtney Paquette (McGill University), Halting Time is Predictable for Large Models: A Universality Property and Average-case Analysis
15:00 - 15:30 Zhaosong Lu (University of Minnesota), First-Order Augmented Lagrangian Methods for Convex Conic Programming
15:30 - 16:00 Yankai Cao (UBC), A Global Optimization Algorithm for Clustering Problems
16:00 - 16:30 Ibrahim Numanagić (University of Victoria), Optimization in Pharmacogenomics
16:30 - 17:00 Jabed Tomal and Jan Ciborowski (Thompson River University, University of Calgary), Detection of environmental thresholds by assessing discontinuities in slopes and variances via a Bayesian regression model
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Paula Fermín Cueto (University of Edinburgh), Machine learning and statistical methods for characterising and predicting capacity degradation of Li-ion cells
14:30 - 15:00 Gonçalo dos Reis (University of Edinburgh), State of Health for the capacity and internal resistance of Li-ion cells: A machine learning approach with knees and elbows
15:00 - 15:30 Lukasz Golab (University of Waterloo), Explanation Tables
15:30 - 16:00 Mark Schmidt (UBC), Faster Algorithms for Deep Learning?
16:00 - 16:30 Tamon Stephen (SFU), Minimal Cuts Set and Computing with Monotone Boolean Functions
16:30 - 17:00 Xuekui Zhang (University of Victoria), The Optimal Design of Clinical Trials with Potential Biomarker Effects, A Novel Computational Approach
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Abdelmonem Ibrhaim (Alzahr University), Binary whale optimization algorithm for feature selection
14:30 - 15:00 Aleksandr Aravkin (University of Washington), A Robust Risk Score for Evaluating Evidence in Global Health
15:00 - 15:30 Warren Hare (UBC), Imaginary Derivative Free Optimization
15:30 - 16:00 Xiaoping Shi (Thompson River University), Graph-based change-point test
16:00 - 16:30 Thomas Humphries (University of Washington Bothell), Unrolled iterative algorithm for CT image reconstruction with learned penalty term
16:30 - 17:00 Monica Gabriela Cojocaru (University of Guelph), On Minty-variational inequalities and evolutionary stable states of generalized stable games
 
Applications des Probabilités en Théorie des Nombres
Org: Louis-Pierre Arguin et Andrew Granville (Université de Montréal)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:30 Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), How concentrated can the divisors of a typical integer be?
13:30 - 14:00 Emma Bailey (CUNY), Random matrices and $L$-functions: moments of moments, branching, and log-correlation
14:00 - 14:30 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Counting tangencies of nodal domains
14:30 - 15:00 Sacha Mangerel (CRM), Arrangements of Consecutive Values of Real Multiplicative Functions
15:30 - 16:00 Francesco Cellarosi (Queens), Rational Horocycle lifts and the tails of Quadratic Weyl sums
16:00 - 16:30 Aled Walker (CRM & Cambridge), Triple correlations of dilates squares modulo 1
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Adam Harper (Warwick), Large fluctuations of random multiplicative functions
14:30 - 15:00 Claire Burrin (CRM), Higher moment formulas for discrete lattice orbits in the plane
15:00 - 15:30 Youness Lamzouri (Lorraine), Zeros of linear combinations of $L$-functions near the critical line
15:30 - 16:00 Vesselin Dimitrov (Toronto), Small algebraic points and random polynomials: a distributional parallel and some recent results
16:00 - 16:30 Asif Zaman (Toronto), Low moments of random power series
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queens), The distribution of sums of two squares in short intervals
 
dimanche 6 décembre
14:30 - 15:00 Michel Pain (NYU), Extrema of branching random walks and log-correlated fields
15:00 - 15:30 Paul Bourgade (NYU), The Fyodorov-Hiary-Keating Conjecture
15:30 - 16:00 Maksym Radziwill (Caltech), Moments of the Riemann zeta function in tiny intervals
16:00 - 16:30 Yu-Ru Liu (Waterloo), Number of Prime Factors with a Given Multiplicity
16:30 - 17:00 Jean-Marie de Koninck (Laval), Consecutive integers divisible by a power of their largest prime factor
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Winston Heap (Max Planck), Random multiplicative functions and a model for the Riemann zeta function
14:30 - 15:00 Ram Murty (Queens), An "all-purpose" Erdos-Kac theorem
15:00 - 15:30 Cameron Stewart (Waterloo), Counting solvable S-unit equations
 
Développements récents en analyses harmonique et complexe
Org: Ilia Binder (Toronto), Damir Kinzebulatov (Université Laval) et Javad Mashreghi (Université Laval)
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Paul Gauthier (Université de Montréal), Asymptotic first boundary value problem for holomorphic functions of several complex variables
14:30 - 15:00 Galia Dafni (Concordia University), Extension domains for bmo
15:00 - 15:30 Ryan Gibara (Université Laval), Boundedness and continuity of rearrangements on spaces defined by mean oscillation
15:30 - 16:00 Adi Glucksam (University of Toronto), Computability of harmonic measures
16:00 - 16:30 Malik Younsi (University of Hawaii), Holomorphic motions, capacity and conformal welding
16:30 - 17:00 Alexander Brudnyi (University of Calgary), On nonlinear Runge approximation problems
17:00 - 17:30 Ludovick Bouthat (Université Laval), The norm of an infinite L-matrix
17:30 - 18:00 Wenbo Li (University of Toronto), Conformal dimension and minimality of stochastic objects
18:00 - 18:30 Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ), La $\ast$-stabilité de l’espace pondéré des suites de carré sommable sur la somme directe de groupes abéliens finis
 
lundi 7 décembre
14:00 - 14:30 Thomas Ransford (Université Laval), A Gleason-Kahane-Żelazko theorem for reproducing kernel Hilbert spaces.
14:30 - 15:00 Almaz Butaev (University of Calgary), On geometric preduals of jet spaces on subsets of $\mathbb{R}^n$
15:00 - 15:30 Pierre-Olivier Parisé (Université Laval), Cesàro summability of Taylor series in weighted Dirichlet spaces
15:30 - 16:00 Larissa Richards (University of Toronto), On the rate of convergence of discrete interfaces to SLE.
16:00 - 16:30 Ignacio Uriarte-Tuero (Michigan State University), Two weight norm inequalities for singular integrals in $\mathbb{R}^n$
16:30 - 17:00 William Verreault (Université Laval), Nonlinear Oscillatory Expansions of holomorphic functions
17:00 - 17:30 James Wilson (University of Vermont), Discretization of adapted functions
17:30 - 18:00 Scott Rodney (Cape Breton University), Bounded Weak Solutions of Second Order Linear PDEs with Data in Orlicz Spaces
18:00 - 18:30 Jie Xiao (Memorial University), An optimal regularity for the planar $\bar{\partial}$-equation
18:30 - 19:00 Javad Mashreghi (Université Laval), Outer Functions and the Schur Class
 
Méthodes Spectrales et Équations Intégrales Singulières
Org: Sheehan Olver (Imperial College London) et Richard Slevinsky (Manitoba)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Timon Gutleb (Imperial College London), Computing Equilibrium Measures with Power Law Kernels
14:30 - 15:00 Travis Askham (NJIT), Fast multipole methods for continuous charge distributions
15:00 - 15:30 Dan Fortunato (Harvard University), The ultraspherical spectral element method
15:30 - 16:00 Andrew Horning (Cornell University), Twice is enough for dangerous eigenvalues
16:00 - 16:30 Jim Bremer (UC Davis), A fast algorithm for simulating scattering from a radially symmetric potential
16:30 - 17:00 Nilima Nigam (Simon Fraser University), Steklov eigenfunctions: how and why to compute them
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Matthew Colbrook (Cambridge University), A Mathieu function boundary spectral method for acoustic scattering
14:30 - 15:00 Sheehan Olver (Imperial College London), Sparse spectral methods for singular integral and fractional differential equations
15:00 - 15:30 Manas Rachh (Flatiron Institute), Towards automatically adaptive solvers for Maxwell's equations in three dimensions
15:30 - 16:00 Richard Mikael Slevinsky (University of Manitoba), Fast associated classical orthogonal polynomial transforms
16:00 - 16:30 Alex Townsend (Cornell University), Computing the spectra of differential operators
16:30 - 17:00 Tom Trogdon (University of Washington), On arbitrary-precision enabled inverse scattering for the 1-dimensional Schr\"odinger operator
 
Session de présentations de recherche des étudiant.e.s
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:20 Sourabhashis Das (University of Lethbridge)
14:22 - 14:42 William Verreault (Université Laval)
14:44 - 15:04 Alexis Langlois-Rémillard (Ghent University)
15:06 - 15:26 Benoît Corsini (McGill University)
15:28 - 15:48 Farzaneh Nikbakhtsarvestani (University of Manitoba)
16:05 - 16:25 David Stapleton (University of Amsterdam)
16:27 - 16:47 Maiko Serizawa (University of Ottawa)
16:49 - 17:09 Tingzhou Yu (University of Victoria)
17:11 - 17:31 Damanvir Binner (Simon Fraser University)
17:33 - 17:53 Antoine Poulin (McGill University)
 
Topologie Symplectique
Org: Octav Cornea et Egor Shelukhin (Université de Montréal)
 
vendredi 4 décembre
13:00 - 13:40 Zhang Jun (Montreal), Quantitative Lagrangian embeddings
14:10 - 14:50 Marcelo Atallah (Montreal), Hamiltonian no-torsion
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:40 Ilia Kirillov (Toronto), Classification of coadjoint orbits for symplectomorphism groups of surfaces with boundary
15:00 - 15:40 Lara Suarez Lopez (Bochum), On the rigidity of Legendrian cobordisms
16:00 - 16:40 Jordan Payette (Montreal), Mean value inequalities for the Poisson bracket invariant
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:40 Francisco Torres de Lizaur (Toronto), Knots and links in Beltrami fields
15:00 - 15:40 Dominique Rathel-Fournier (Montreal), Unobstructed Lagrangian cobordism groups of surfaces
16:00 - 16:40 Jean-Philippe Chassé (Montreal), The impact of metric constraints on the behavior of shadow metrics
 
mardi 8 décembre
11:00 - 11:40 Shira Tanny (Tel Aviv), The Poisson bracket invariant: elementary and hard approaches.
11:50 - 12:30 Cheng Yang (Toronto), Symplectic reduction and perturbation theory
13:10 - 13:50 Qun Wang (Toronto), Choreographies in the N-Vortex Problem
14:00 - 14:40 Xiudi Tang (Toronto), Symplectic ray removal
15:30 - 16:10 Pranav Chakravarthy (Western Ontario), Homotopy type of equivariant symplectomorphisms of rational ruled surfaces.
 
L'héritage de Mindstorms
Org: Andrijana Burazin (Toronto) et Peter Taylor (Queen's University)
 
mardi 8 décembre
13:00 - 13:20 Peter Taylor (peter.taylor@queensu.ca), Let’s invite Seymour into our calculus classroom.
13:20 - 13:40 Alfonso Gracia-Saz (alfonso@math.toronto.edu), Playing with Desmos in the classroom
13:40 - 14:00 Andrew McEachern (andrewm6@yorku.ca), Tournaments in a Proofs Class
14:00 - 14:20 Bernardo Galvao-Sousa (beni@math.toronto.edu), Open ended modelling problems
14:20 - 14:40 Sarah Mayes-Tang (smt@math.toronto.edu), Using Stories to Learn Math in A First-Year Seminar
14:40 - 15:00 General Discussion
 
Analyse Variationnelle : Théorie et Applications
Org: Heinz Bauschke (UBC), Walaa Moursi (Waterloo), Shawn Wang (UBC) et Henry Wolkowicz (Waterloo)
 
vendredi 4 décembre
15:30 - 16:00 Boris Mordukhovich (Wayne State), A Generalized Newton Method for Subgradient Systems
16:00 - 16:30 Walaa Moursi (Waterloo)
 
samedi 5 décembre
14:00 - 14:30 Patrick Combettes (NCSU), Proximal Analysis of Deep Neural Networks
14:30 - 15:00 Minh Bui (NCSU), Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form
15:00 - 15:30 Hao Hu (Waterloo), Computing the Nearest Doubly Stochastic Matrix by a Newton-type Method
16:00 - 16:30 Mohamed Tawhid (TRU), Improved Salp Swarm Optimization Algorithm for Data Clustering
16:30 - 17:00 Salihah Alwadani (UBCO), Resolvents and Yosida approximations of displacement mappings of isometries
 
dimanche 6 décembre
14:00 - 14:30 Levent Tuncel (Waterloo), A journey from the theory of self-concordant functions and variable metrics to applications in convex optimization
14:30 - 15:00 Steve Vavasis (Waterloo), Nonlinear Conjugate Gradient for Convex Functions
15:00 - 15:30 Hristo Sendov (Western), A unified approach to operator monotone functions
15:30 - 16:00 Sedi Bartz (UM Lowell), Open questions in multi-marginal monotonicity and convex analysis
16:00 - 16:30 Tim Hoheisel (McGill), From perspective maps to epigraphical projections
16:30 - 17:00 Jane Ye (Victoria), Second-order optimality conditions for non-convex set-constrained optimization problems
17:00 - 17:30 Kimon Fountoulakis (Waterloo), p-Norm Flow Diffusion for Local Graph Clustering

© Société mathématique du Canada : http://www.smc.math.ca/