2021 CMS Winter Meeting

Ottawa, June 7 - 11, 2021

Sessions        

Scientific Sessions

All scientific sessions will take place online. Please note all times are in Eastern Standard Time.

"I don't write in math, I just do it": Emphasizing communication in mathematical practice
Org: Kseniya Garaschuk and Vanessa Radzimski (University of Fraser Valley)
 
Monday December 6
14:00 - 14:30 Tara Taylor (St. Francis Xavier), Helping Students Connect Math to Their Own Lives
14:30 - 15:00 Cindy Blois (University of Toronto) (Toronto)
15:00 - 15:30 Asia Matthews (Quest), Forms of dialog in the mathematics classroom
16:00 - 16:30 Fok-Shuen Leung and Pam Sargent York (UBC and York), Successors to assessments in a language-enriched program
16:30 - 17:00 Costanza Piccolo and Matthew Coles (UBC), Reflective writing in a graduate course on Mathematics teaching
17:00 - 17:30 Vanessa Radzimski and Kseniya Garaschuk (UFV), Learning Journals for Community and Communication
 
Algebraic number theory
Org: Imin Chen (Simon Fraser), Nuno Freitas (Barcelona) and Beth Malmskog (Colorado)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Luis Dieulefait (Barcelona), Potentially diagonalizable modular lifts of arbitrarily large weight
10:30 - 11:00 Alina Cojocaru (Illinois - Chicago), Bounds for the distribution of the Frobenius traces associated to abelian varieties
14:00 - 14:30 Lassina Dembele (Luxembourg), Explicit Inertial Langlands correspondence for $\mathrm{GL}_2$ and arithmetic applications
14:30 - 15:00 Fred Diamond (King's College London), Hecke correspondences and Kodaira-Spencer isomorphisms on Hilbert modular varieties
15:00 - 15:30 Benjamin Matschke (Boston), Proofs by several examples and stable combinatorial Nullstellensätze
16:00 - 16:30 Ekin Ozman (Bogazici University), Quadratic Points on Modular Curves and Fermat-type Equations
16:30 - 17:00 Anwesh Ray (UBC), Rational points on algebraic curves in infinite towers of number fields
17:00 - 17:30 Renate Scheidler (Calgary), Constructing Imaginary Quadratic Fields with Large n-Class Rank
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Valentijn Karemaker (Utrecht), Polarisations of abelian varieties over finite fields via canonical liftings
10:30 - 11:00 Filip Najman (Zagreb), Quadratic points on bielliptic modular curves $X_0(n)$
14:00 - 14:30 Rachel Newton (King's College London), Evaluating the wild Brauer group
14:30 - 15:00 Nirvana Coppola (VU Amsterdam), Reduction types of genus 3 curves
15:00 - 15:30 Padmavathi Srinivasan (University of Georgia), Computing nonsurjective primes associated to Galois representations of abelian surfaces
16:00 - 16:30 David McKinnon (Waterloo), Rational curves and rational points
16:30 - 17:00 Alex Barrios (Carleton College), Elliptic curves with non-trivial isogeny
 
Applied and Pure Analysis
Org: Chunhua Ou and Jie Xiao (Memorial)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Wengu Chen (Institute of Applied Physics and Computational Mathematics), Reconstruction of Signals and Images by Prior Information
10:30 - 11:00 Renjin Jiang (Tianjin University), Some recent progress on Riesz transform on manifolds
14:00 - 14:30 Zhongwei Shen (Alberta University), Long transient dynamics in stochastic systems
14:30 - 15:00 Goong Chen (Texas A&M University), Modeling and Computation of Modal Analysis of Coronavirus
15:00 - 15:30 Dave Amundsen (Carleton University), Analysis of Transitions Across Distinct Resonant Regimes
16:00 - 16:30 Yunhui He (University of British Columbia), A closed-form multigrid smoothing factor for an additive Vanka-type smoother applied to the Poisson equation
16:30 - 17:00 Lin Wang (University of New Brunswick), Dynamics of Intraguild Predation Models
17:00 - 17:30 Nguyen Lam (Memorial University, Grenfell), Best constants, optimizers and the stability of Uncertainty Principles
17:30 - 18:00 Ming Mei (McGill University), Subsonic / supersonic / transonic steady-states for Euler-Poisson equations with sonic boundary
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Wen Yuan (Beijing Normal University), Brezis--Van Schaftingen--Yung Formulae in Ball Banach Function Spaces
10:30 - 11:00 Lia Bronsard (McMaster University), Patterns in tri-block copolymers: droplets, double-bubbles and core-shells
14:00 - 14:30 Juncheng Wei (University of British Columbia), Stability of Sobolev Inequality
14:30 - 15:00 Michael Ward (University of British Columbia), Localized Spot Patterns for Reaction-Diffusion Systems in 3-D
15:00 - 15:30 Theodore Kolokolnikov (Dalhousie University), Modelling of disease spread through heterogeneous population
16:00 - 16:30 Mohammad El Smaily (University of Northern British Columbia), Optimal initial data for an RD model with drift
16:30 - 17:00 Deping Ye (Memorial University), The $L_p$ Minkowski problem for log-concave functions
17:00 - 17:30 Kexue Zhang (Queen's University), Event-Triggered Impulsive Control for Nonlinear Systems
17:30 - 18:00 Erik Talvila (University of the Fraser Valley), The continuous primitive integral
 
Approximation Theory in Function Spaces
Org: Javad Mashreghi (Laval) and Pierre-Olivier Parise (University of Hawai'i at Manoa)
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Adem Limani (Lund University), Approximation problems in model spaces
10:30 - 11:00 Bartosz Malman (KTH Royal Institute of Technology), Smooth Cauchy transforms and constructive approximations in H(b)
14:00 - 14:30 Kelly Bickel (Bucknel University), Bounded Rational Functions on the Bidisk
14:30 - 15:00 William Ross (University of Richmond), The square root of the Cesaro operator
15:00 - 15:30 Thomas Ransford (Laval University), Weakly multiplicative distributions and weighted Dirichlet spaces
 
Tuesday December 7
10:00 - 10:30 Alan Sola (Stockholm University), Optimal approximants in the ball and the bidisk: a case study
10:30 - 11:00 Emmanuel Fricain (Université de Lille), Orthonormal Polynomial Basis in local Dirichlet spaces
11:00 - 11:30 Mohammad Shirazi (McGill University), Boundary properties of harmonic functions on starlike domains in $\mathbb R^n$
13:30 - 14:00 Mahishanka Withanachchi (Université Laval), Approximation by Polynomials in Weighted Dirichlet Spaces
14:00 - 14:30 Christopher Felder (University of Washington at St. Louis), Approximating analogues of Blaschke products
14:30 - 15:00 Ludovick Bouthat (Université Laval), The Hilbert $L$-matrix and its generalizations
 
Arithmetic Statistics
Org: Chantal David (Concordia), Matilde Lalin (Universite de Montreal) and Wanlin Li (CRM)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Alvaro Lozano Robledo (University of Connecticut), ell-adic Galois representations attached to elliptic curves with CM
10:30 - 11:00 Peng-Jie Wong (NCTS Taiwan), Square-free orders for elliptic curves modulo $p$
14:00 - 14:30 Stelios Sachpazis (Université de Montréal), Prime values of divisor-bounded multiplicative functions with small partial sums
14:30 - 15:00 Valeriya Kovaleva (Oxford), Correlations of Riemann Zeta on the critical line
15:00 - 15:30 Stephanie Chan (University of Michigan), Integral points on the congruent number curves
16:00 - 16:30 Patrick Meisner (Concordia), Lower Order Terms in the Katz-Sarnak Philosophy
16:30 - 17:00 Martin Čech (Concordia), Ratios Conjectures and Multiple Dirichlet Series
17:00 - 17:30 Siegfred Baluyot (AIM), Sign changes of the error term in the Piltz divisor problem
17:30 - 18:00 Alexandra Florea (UC Irvine), The Ratios Conjecture over function fields
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Robert Lemke Oliver (Tufts University), The average size of 3-torsion in class groups of 2-extensions
10:30 - 11:00 Pranendu Darbar (ISI Kolkata), Correlation of L-functions over function fields
14:00 - 14:30 Alexander Dunn (Caltech), Bias in cubic Gauss sums
14:30 - 15:00 Sergio Ceballos (Western), Distribution of the p-Torsion of Jacobian Groups of Regular Matroids
15:00 - 15:30 Yu-Ru Liu (Waterloo), On the local solubility of multidimensional Hilbert-Kamke's problem
16:00 - 16:30 Frank Thorne (South Carolina), Fourier Analysis in Bhargava's Averaging Method
16:30 - 17:00 Peter Koymans (University of Michigan), The negative Pell equation and applications
17:00 - 17:30 Alia Hamieh (UNBC), Value-Distribution of Logarithmic Derivatives of Quadratic Twists of Automorphic $L$-functions
 
Monday December 6
14:00 - 14:30 Ezra Waxman (University of Haifa), A Hardy Littlewood Conjecture for Artin Primes
14:30 - 15:00 Allysa Lumley (CRM), Selberg's Central Limit Theorem for Quadratic Dirichlet L-functions over Function Fields
15:00 - 15:30 Peter Zenz (McGill), Quantum variance restriction problem for holomorphic Hecke cusp forms
16:00 - 16:30 Lea Beneish (UC Berkeley), On the proportion of everywhere locally soluble superelliptic curves
16:30 - 17:00 Soumya Sankar (Ohio State), Counting Elliptic curves with a rational N isogeny
17:00 - 17:30 Nathan Ng (Lethbridge), The eighth moment of the Riemann zeta function
17:30 - 18:00 Ila Varma (Toronto), Geometry of Numbers Methods for Counting in the Cusp
 
Asymptotic Analysis, Orthogonal Polynomials, and Special Functions
Org: Dr. Yu-Tian Li (The Chinese University of Hong Kong), Dr. Zilong Song (Utah State University) and Dr. Xiang-Sheng Wang (University of Louisiana at Lafayette)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Arno Kuijlaars (KU Leuven), Asymptotics of matrix valued orthogonal polynomials
10:30 - 11:00 Walter Van Assche (KU Leuven), Multiple orthogonal polynomials and the number $\pi$
16:00 - 16:30 Roberto S. Costas-Santos (Universidad de Alcalá), Multi-integral representations for associated Legendre and Ferrers functions
16:30 - 17:00 Howard Cohl (National Institute of Standards and Technology), Special values for continuous q-Jacobi polynomials and applications
17:00 - 17:30 T. Mark Dunster (San Diego State University), Computation of parabolic cylinder functions with complex argument
17:30 - 18:00 Gergő Nemes (Alfréd Rényi Institute of Mathematics), A proof of a conjecture of Elbert and Laforgia on the zeros of cylinder functions
 
Sunday December 5
10:30 - 11:00 Abey López-García (University of Central Florida), Spectral properties of random banded Hessenberg matrices
16:00 - 16:30 Luc Vinet (Université de Montréal), Sklyanin algebras and orthogonal polynomials
16:30 - 17:00 Mourad Ismail (University of Central Florida), New Orthogonal Polynomials of Askey--Wilson Type
17:00 - 17:30 George E. Andrews (Pennsylvania State University), Chebyshev polynomials and compositions
17:30 - 18:00 Bruce C. Berndt (University of Illinois), Infinite Series Identities Involving a Large Class of Arithmetical Functions and Bessel Functions
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Diego Dominici (SUNY New Paltz), Mehler-Heine type asymptotic formulas for discrete semiclassical orthogonal polynomials
10:30 - 11:00 Xiang-Sheng Wang (University of Louisiana at Lafayette), Error bounds for the asymptotic expansions of the Hermite polynomials
 
Combinatorial Game Theory
Org: Melissa Huggan (Mount Allison University) and Rebecca Milley (Memorial)
 
Saturday December 4
14:30 - 15:00 Melissa Huggan (Mount Allison University), No number avoidance here
15:00 - 15:30 Svenja Huntemann (Concordia University of Edmonton), Temperature of Placement Games
16:00 - 16:30 Richard Nowakowski (Dalhousie University), A Survey of Ordinal Sums
16:30 - 17:00 Neil McKay (University of New Brunswick), Sums of games where the players have the same incentives
 
Sunday December 5
14:30 - 15:00 Rebecca Milley (Memorial University of Newfoundland, Grenfell Campus), The invertible dead-ending positions
15:00 - 15:30 Carlos Santos (University of Lisbon & ISEL--IPL), Affine normal play: a complete analysis of Whackenbush
16:00 - 16:30 Alex Meadows (St. Mary's College of Maryland), A version of Gale's Nim on four heaps
16:30 - 17:00 Michael Fisher (West Chester University), Blocking Pebbles
17:00 - 17:30 Kyle Burke (Plymouth State University), Computational Hardness of Undirected Geography Nimbers
 
Combinatorial methods in algebraic geometry and commutative algebra
Org: Megumi Harada, Jenna Rajchgot and Jay Yang (McMaster)
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Fatemeh Mohammadi (Ghent University), Toric degenerations of Grassmannians and their associated polytopes
10:30 - 11:00 Chris Manon (University of Kentucky), The combinatorics of toric flag bundles and the Mori dream space property
14:00 - 14:30 Leonardo Mihalcea (Virginia Tech) (Virginia Tech), Positivity and log concavity conjectures in Cotangent Schubert Calculus
14:30 - 15:00 Sergio Da Silva (McMaster University), Two approaches to geometric vertex decomposition
15:00 - 15:30 Patricia Klein (University of Minnesota), Bumpless pipe dreams encode Gröbner geometry of Schubert polynomials
 
Tuesday December 7
10:00 - 10:30 Keller VandeBogert (University of Notre Dame), On Constructions Related to the Generalized Taylor Complex
10:30 - 11:00 Elisa Gorla (University of Neuchatel), Sparse determinantal ideals: Groebner bases and Rees algebras
11:00 - 11:30 Ayah Almousa (University of Minnesota), Root polytopes, tropical types, and toric edge ideals
13:30 - 14:00 Jake Levinson (Simon Fraser University), Springer fibers and the Delta Conjecture at t=0
14:00 - 14:30 Juliette Bruce (University of California Berkeley), Multigraded regularity on products of projective spaces
14:30 - 15:00 Andrew Newman (Carnegie Mellon University), Random subcomplexes and Betti numbers of random edge ideals
 
Combinatorics and geometry of moduli of curves
Org: Renzo Cavalieri (Colorado State), Maria Gillespie (Colorado State) and Jake Levinson (SFU)
 
Friday December 3
13:00 - 14:00 Emily Clader (San Francisco State University), Permutohedral Complexes and Rational Curves With Cyclic Action
14:00 - 14:30 Hannah Larson (Stanford University), Brill--Noether theory over the Hurwitz space
14:30 - 15:00 Samir Canning (University of California, San Diego), The Chow rings of moduli spaces of elliptic surfaces
15:30 - 16:00 Steven Karp (Université du Québec à Montréal), Wronskians, total positivity, and real Schubert calculus
16:00 - 16:30 Chiara Damiolini (University of Pennsylvania), Conformal blocks from vertex algebras on $\overline{\mathcal{M}}_{g,n}$
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Rob Silversmith (University of Warwick), Cross-ratios and perfect matchings
10:30 - 11:00 Adam Afandi (Muenster Universitaat), Combinatorial Structures of Hyperelliptic Hodge Integrals
14:00 - 15:00 Oliver Pechenik (University of Waterloo), A web basis of invariant polynomials from noncrossing partitions
15:00 - 15:30 Colleen Robichaux (University of Illinois at Urbana-Champaign), Castelnuovo-Mumford regularity of ladder determinantal ideals via Grothendieck polynomials
16:00 - 16:30 Federico Castillo (Universidad Católica de Chile), When are multidegrees positive?
16:30 - 17:00 Iva Halacheva (Northeastern University), Restricting Schubert classes, puzzles, and Lagrangian correspondences
 
Tuesday December 7
13:30 - 14:30 José González (University of California, Riverside), The Fulton-MacPherson compactification is not a Mori dream space
14:30 - 15:00 Sean Griffin (University of California Davis), Slide rules and tournaments for $\omega$ and $\psi$ class products on $\overline{M}_{0,n}$
15:30 - 16:00 Andy Fry (Pacific College), Moduli Spaces of Rational Graphically Stable Curves
16:00 - 16:30 Shiyue Li (Brown University), Simple connectivity and intersection theory of moduli spaces of tropical weighted stable curves
 
Commutative Algebra
Org: Susan Cooper (Manitoba) and Sarah Mayes-Tang (Toronto)
 
Monday December 6
10:00 - 10:20 Chris Francisco (Oklahoma State University), Unique sets of graded Betti numbers and forbidden cancellations
10:20 - 10:40 Ashwini Bhat (Kennesaw State University), Invariants of Q-Borel Ideals
10:40 - 11:00 Benjamin Noteboom (North Dakota State University), Decompositions of Symbolic Powers
14:00 - 14:20 Sankhaneel Bisui (University of Manitoba), Containment and Lower Bounds on Waldschmidt Constant
14:20 - 14:40 Craig Kohne (McMaster University), The Waldschmidt constant for some monomial ideals
14:40 - 15:00 Brian Harbourne (University of Nebraska-Lincoln), The concept of geproci subsets of P3
15:00 - 15:30 Question and Answer Period
 
EDI Forum
Org: Habiba Kadiri (Lethbridge) and Monica Nevins (Ottawa)
 
Friday December 3
13:00 - 14:00 Malabika Pramanik (UBC), EDI-positive programming: a perspective
 
Saturday December 4
14:00 - 15:00 David A. Pike (Memorial), A conversation about equity, diversity and inclusion
 
Sunday December 5
16:00 - 17:00 David Goldberg (Purdue), An Overview of the Math Alliance
 
Monday December 6
17:00 - 18:00 Rosalie Belanger-Rioux (McGill), The definition of a mathematician
 
Tuesday December 7
16:00 - 17:00 Mary-Catherine Kropinsky (SFU)
 
Galois representations and L-functions
Org: Antonio Lei (Laval) and Giovanni Rosso (Concordia)
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Giada Grossi (Sorbonne Paris Nord), $p$-BSD and Iwasawa theory at Eisenstein primes
10:30 - 11:00 Rob Rockwood (Warwick), Plus/Minus p-adic L-functions for GL(2n)
14:00 - 14:30 Sean Howe (Utah), Slope classicality and completed cohomology
14:30 - 15:00 Ashay Burungale (Caltech), An even parity instance of the Goldfeld conjecture
15:00 - 15:30 Anwesh Ray (UBC), Iwasawa theory and congruences for the symmetric square of a modular form
 
Tuesday December 7
10:00 - 10:30 James Newton (Oxford), Killing ramification and a relative modularity lifting theorem.
10:30 - 11:00 Juan Esteban Rodriguez Camargo (ENS Lyon), Hodge-Tate decompositions for Siegel varieties
11:00 - 11:30 Oscar Rivero (Warwick), ARTIN FORMALISM AND EULER SYSTEMS
13:30 - 14:00 Rebecca Bellovin (University of Glasgow), Modularity of trianguline Galois representations
14:00 - 14:30 Chi-Yun Hsu (UCLA), Overconvergent generalized eigenforms associated to a critical CM form
14:30 - 15:00 Maria Fox (Oregon), Supersingular Loci of Unitary Shimura Varieties
15:30 - 16:00 Antonio Cauchi (Concordia), Quaternionic diagonal cycles and explicit reciprocity laws
 
Geometric Tomography and Microlocal Analysis
Org: Suresh Eswarathasan (Dalhousiie) and Alina Stancu (Concordia)
 
Friday December 3
13:00 - 13:40 François Monard (UC Santa Cruz), Sampling issues for the X-ray transform on simple surfaces
13:50 - 14:30 Gaik Ambartsoumian (U. of Texas at Arlington), Inversion and Symmetries of the Star Transform
14:40 - 15:20 Yiran Wang (Emory U.), Microlocal analysis in cosmological X-ray tomography
15:30 - 16:10 Jie Xiao (Memorial), $L^p$-Uncertainty Principle from Fractional Schrödinger Equation
16:20 - 17:00 Sergii Myroshnychenko (University of Alberta), On the recognition of polyhedra
17:10 - 17:50 Dmitry Ryabogin (Kent State University), On an equichordal property of a pair of convex bodies
 
Saturday December 4
9:30 - 10:10 Venkateshwaran Krishnan (Tata Inst. Bangalore, India), Higher order Reshetnyak formulas for the ray transform of symmetric tensor fields in Sobolev spaces
10:20 - 11:00 Deping Ye (Memorial), The $L_p$ Brunn-Minkowski theory for C-coconvex sets
14:00 - 14:40 Allan Greenleaf (U. Rochester, USA), Sobolev estimates for multilinear Radon transforms via partition optimization
14:50 - 15:30 Todd Quinto (Tufts U), Microlocal analysis of Fourier Integral Operators in scattering tomography
15:40 - 16:20 Joey Zou (UC Santa Cruz), The Travel Time Tomography Problem for Transversely Isotropic Elastic Media
16:30 - 17:10 Alex Koldobsky (University of Missouri), Inequalities for the Radon transform on convex sets
17:20 - 18:00 Maria Alfonseca (North Dakota State U), Solutions to the 5th and 8th Busemann-Petty problems near the ball
 
Sunday December 5
14:00 - 14:40 Andras Vasy (Stanford University), The inverse problem for the geodesic X-ray transform
14:50 - 15:30 Evangelie Zachos (Stanford University)
15:40 - 16:20 Raluca Felea (Rochester Instiute of Technology), Microlocal analysis of the dense array borehole seismic data
16:30 - 17:10 Kateryna Tatarko (Waterloo University), $L_p$ Steiner formula and its coefficients
 
Geometry and representation theory around quotients (mini-session)
Org: Lisa Jeffrey (Toronto) and Steven Rayan (Saskatchewan)
 
Saturday December 4
10:00 - 11:00 Eloise Hamilton (Cambridge), An overview of Non-Reductive Geometric Invariant Theory and its applications
14:30 - 15:30 Peter Crooks (Northeastern), Symplectic reduction along a subvariety
16:00 - 17:00 Elana Kalashnikov (Waterloo), An analogue of Greene--Plessar mirror symmetry for the Grassmannian
17:00 - 18:00 Jenna Rajchgot (McMaster), Symmetric quivers and symmetric varieties
 
Graph Searching
Org: Nancy Clarke (Acadia University), Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison University) and Bojan Mohar (Simon Fraser University)
 
Monday December 6
14:30 - 15:00 Melissa Huggan (Mount Allison University), Efficiently locating an invisible adversary
15:00 - 15:30 Nancy Clarke (Acadia University), On the Hyperopic Cops and Robber Game
16:00 - 16:30 Gary MacGillivray (University of Victoria), Eternal Roman Domination in Trees
16:30 - 17:00 Erin Meger (Concordia University), Distanced Eternal Domination on Graphs
17:00 - 17:30 Seyyed Aliasghar Hosseini (Simon Fraser University), Meyniel’s conjecture on graphs of bounded degree
 
Tuesday December 7
10:00 - 10:30 Bojan Mohar (Simon Fraser University), Cops and Robbers on geodesic spaces
10:30 - 11:00 Vesna Iršič (Simon Fraser University), Winning vs. catching in the game of Cops and Robber on manifolds
11:00 - 11:30 Anthony Bonato (Ryerson University), New and improved bounds on the burning number of a graph
14:00 - 14:30 Boting Yang (University of Regina), A Linear-Time Algorithm for the One-Visibility Cop Number of Trees
14:30 - 15:00 Stephen Finbow (St. Francis Xavier University), Eternal Domination of Grid Graphs
 
Graph Theory and its Applications
Org: Sinan Aksoy (Pacific Northwest National Laboratory), Nicole Eikmeier (Grinnell College) and Stephen J. Young (Pacific Northwest National Laboratory)
 
Sunday December 5
14:00 - 14:30 Esmeralda Năstase (Xavier University), Graphs, Codes, and Compressed Sensing
14:30 - 15:00 Philip Chodrow (UCLA), Nonbacktracking Spectral Clustering of Nonuniform Hypergraphs
15:00 - 15:30 Nikita Deniskin (Scuola Normale Superiore), Vertex distinction and interlacing with subgraph centrality
16:00 - 16:30 Ilya Amburg (Cornell University), Localization in harmonic vectors of simplicial complexes
16:30 - 17:00 Dina Mistry (Bill & Melinda Gates Foundation), Modeling the spread and impact of COVID-19 in contact networks
17:00 - 17:30 Rebecca Jones (Brigham Young University), Predicting Roles in Dynamic Social Networks
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Valerie Poulin (Tutte Institute for Mathematics and Computing), Evaluating Graph Clustering Algorithms: Beware!
10:30 - 11:00 Sophie Spirkl (Waterloo), New results on polynomial $\chi$-boundedness
14:00 - 14:30 Giovanni Petri (ISI Institute), Social contagion and norm emergence on simplicial complexes and hypergraphs
14:30 - 15:00 Jenna Pope (Pacific Northwest National Laboratory), Geometric learning for sampling atomic conformations
15:00 - 15:30 Nicholas Landry (University of Colorado, Boulder), Hypergraph assortativity: A dynamical systems perspective
16:00 - 16:30 Mari Kawakatsu (Princeton), Emergence of hierarchy in networked endorsement dynamics
16:30 - 17:00 Christian Gaetz (MIT), The hull metric, linear extensions, and Cayley graphs of Coxeter groups
17:00 - 17:30 Sandip Roy (Washington State University/ Pacific Northwest National Laboratory), Algebraic Graph Theory Techniques for Resilience in Critical Infrastructures
 
Group Theory and Low Dimensional Topology
Org: Adam Clay (University of Manitoba) and Dale Rolfsen (University of British Columbia)
 
Saturday December 4
16:00 - 16:30 Allison Moore (Virginia Commonwealth University), Cosmetic crossings, cosmetic surgery and Conway spheres
16:30 - 17:00 Idrissa Ba (Manitoba), Circular orderability and 3-manifolds
17:00 - 17:30 Chenxi Wu (University of Wisconsin–Madison), Fibered cones and stable translation lengths on sphere graphs
17:30 - 18:00 Dror Bar-Natan (Toronto), Kashaev’s Signature Conjecture
 
Sunday December 5
16:00 - 16:30 Beibei Liu (Georgia Institute of Technology), Four manifolds with no smooth spines
16:30 - 17:00 Antonio Alfieri (Université du Québec à Montréal), Instanton Floer homology of almost-rational plumbings
17:00 - 17:30 Jonathan Johnson (Oklahoma State University), Bi-Orderability Techniques and Double Twist Links
17:30 - 18:00 Tyrone Ghaswala (Université du Québec à Montréal), Covers and mapping class groups of orbifolds
 
Monday December 6
16:00 - 16:30 Liam Watson (UBC), Symmetry \& Mutation
16:30 - 17:00 Thomas Koberda (University of Virginia), Hamiltonicity of graphs through cohomology of right-angled Artin groups
17:00 - 17:30 Bojun Zhao (University of Buffalo), Left orderability, foliations, and transverse $(\pi_1,\mathbb{R})$ structures for $3$-manifolds with sphere boundary
17:30 - 18:00 Sina Abbasi (University of Toronto), A Combinatorial Proof that Classical Knots Embed in Virtual Knots
 
Tuesday December 7
9:00 - 9:30 Claudius Zibrowius (University of Regensburg), Rasmussen invariants
9:30 - 10:00 Tye Lidman (North Carolina State University), Satellite operations and concordance homomorphisms
10:00 - 10:30 Cameron Gordon (University of Texas at Austin), The ADE Conjecture for links
10:30 - 11:00 Steve Boyer (Université du Québec à Montréal), The $ADE$ conjecture for hyperbolic links
11:00 - 11:30 Hannah Turner (Georgia Tech), Fractional Dehn twists and left-orders on mapping class groups
 
Harmonic analysis and fractal geometry
Org: Malabika Praminak (UBC) and Alexia Yavicoli
 
Saturday December 4
10:00 - 10:20 Ville Suomala (University of Oulu), Fractal percolation, points, and lines
10:20 - 11:00 Vjekoslav Kovač (University of Zagreb), Density theorems for anisotropic point configurations
14:00 - 14:40 Michael Hochman (The Hebrew University)
14:40 - 15:00 Marina Iliopoulou (University of Kent), Sharp $L^p$ estimates for oscillatory integral operators of arbitrary signature
16:00 - 16:40 Suresh Eswarathasan (Dalhousie University), Fractal uncertainty principle for discrete Cantor sets for random alphabets
16:40 - 17:20 Hong Wang (UCLA), Distance sets spanned by sets of dimension d/2
17:20 - 17:40 Krystal Taylor (The Ohio State University), Newhouse Thickness and Falconer-type problems
 
Sunday December 5
10:00 - 10:20 Jonathan Fraser (University of St. Andrews), Assouad dimension of distance sets
10:20 - 10:40 Jennifer Duncan (University of Birmingham), Some Global Results on Nonlinear Brascamp-Lieb Inequalities
10:40 - 11:00 Lenka Slavikova (Charles University), Local bounds for singular Brascamp-Lieb forms with cubical structure
14:00 - 14:20 Benjamin Bruce (University of British Columbia), Scale-invariant restriction estimates for some hyperbolic surfaces
14:20 - 14:40 Galia Dafni (Concordia University), Inhomogeneous cancellation conditions and Calderón–Zygmund type operators on local Hardy spaces
14:40 - 15:00 Francesco Di Plinio (Washington University), Maximal Subspace Averages
16:00 - 16:40 Joshua Zahl (University of British Columbia), The dimension of exceptional parameters for nonlinear projections, and the discretized Elekes-Rónyai theorem.
16:40 - 17:20 Dominique Maldague (MIT), Small cap decoupling for the cone in $\mathbb{R}^3$
17:20 - 18:00 Eyvindur Palsson (Virginia Tech), Triangles and the triangle averaging operator
 
History and Philosophy of Mathematics
Org: Maritza Branker (Niagara) and Nicolas Fillion (Simon Fraser University)
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Pierre Joray (Université de Rennes)
10:30 - 11:00 Mario Bacelar Valente (Pablo de Olavide University), Geometric cognition: a hub-and-spoke model of geometric concepts
16:00 - 16:30 Amy Ackerberg-Hastings (Independent Scholar), HoM Toolbox: Historiography and Methodology for Mathematicians
16:30 - 17:00 Tom Archibald (Simon Fraser University)
17:00 - 17:30 Conor Mayo-Wilson (University of Washington, Seattle)
17:30 - 18:00 David Orenstein (Independent Scholar)
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Dora Musielak (University of Texas at Arlington), The Marquise, the Philosopher, and the Mathematician: Debate over Newtonian and Leibnizian Ideas
10:30 - 11:00 Rob Corless (Western University)
16:00 - 16:30 Marissa Bennett (University of Toronto), Non-trivial Automorphism and the Metaphysics of Quantity
16:30 - 17:00 Tom Donaldson (Simon Fraser University), Abstraction and Modality
17:00 - 17:30 Maryam Vulis (St John's University/Norwalk CC), William Friedman’s Contributions to American Cryptology.
17:30 - 18:00 James Franklin (University of South Wales), Aristotelian Realist Philosophy of Mathematics
 
In-host Modelling of COVID-19
Org: Sajjad Ghaemi (National Research Council), Jane Heffeman (York) and James Ooi (National Research Council)
 
Friday December 3
13:30 - 14:00 Ashish Goyal
14:00 - 14:30 James Ooi, Mathematical modelling of COVID-19 vaccine-induced immune response
14:30 - 15:00 Thomas Hillen, Personalized virus-load curves for acute viral infections
15:30 - 16:00 Chapin Korosec, Long-term durability of immune responses to the BNT162b2 and mRNA-1273 vaccines based on dosage, age and sex
16:00 - 16:30 Morgan Craig, Quantitative approaches to understanding immunological heterogeneity in COVID-19
 
Indigenizing University Mathematics
Org: Dr. Naomi Borwein (Windsor), Dr. Florence Glanfield (Alberta) and Dr. Veselin Jungic (Simon Fraser)
 
Tuesday December 7
9:00 - 10:25 Intro: Edward Doolittle, Hannes Edinger, Robert Megginson, with Florence Glanfield, Themes and Conversations: Indigenizing University Mathematics
10:30 - 11:00 Henry Fowler (Navajo Institute for Technology)
11:00 - 11:30 Shawn Desaulniers (University of Alberta), It Takes A Community To Raise A Scholar
13:30 - 14:00 Kori Czuy (University of Calgary), Protocols of Indigenous Mathematics
14:00 - 14:30 Melania Alvarez (University of British Columbia), Breaking cycles and Barriers
14:30 - 15:00 Broderick Causley (McGill University), Weaving Indigenous Pedagogy and Heutagogy into a Mathematics Course
15:30 - 16:00 Belin Tsinnajinnie (Santa Fe Community College), Identifying and Disrupting Settler Colonialism in Mathematics
16:00 - 16:30 Kamuela Yong (University of Hawaii), Incorporating Hawaiian knowledge, way of life, and language in math
16:30 - 17:00 Michael Donovan (Macquarie University), What does it mean to Indigenize university mathematics?
17:00 - 17:30 Final Panel: Naomi Borwein, Edward Doolittle, Florence Glanfield, and Veselin Jungic, Looking Forward: Imagining Indigenizing University Mathematics
17:00 - 17:30 Hannes Edinger (Big River Analytics), What does it mean to Indigenize university mathematics?
17:00 - 17:30 Robert Megginson (University of Michigan), Some experiences at the interface between Indigenous and Western mathematics
 
Let's replace Calculus with calculus
Org: Andrijana Burazin (University of Toronto Mississauga), Lauren DeDieu (University of Calgary), Miroslav Lovric (McMaster University) and Peter Taylor (Queen's)
 
Sunday December 5
14:05 - 14:35 Brian Silverman (MIT)
14:35 - 14:55 Darja Barr (Manitoba)
14:55 - 15:15 Andie Burazin and Lauren DeDieu (UTM and Calgary), Teaching Calculus: New Objectives
16:05 - 16:25 Richelle Marynowski (Lethbridge), Is there a difference between teaching Calculus and learning calculus?
16:25 - 16:45 Miroslav Lovric (McMaster), Old Ideas Might be New New Ideas
16:45 - 17:05 Rebecca Carter and Julie Jenkins (Queen’s)
 
Mathematical Foundations of Machine Learning
Org: Ben Adcock (Simon Fraser University) and Simone Brugiapaglia (Concordia)
 
Friday December 3
13:00 - 13:30 Claire Boyer (Sorbonne), Some ways of missing data handling in machine learning
13:30 - 14:00 Axel Flinth (Chalmers University of Technology), A universal rotation equivariant and permutation invariant neural network architecture
14:00 - 14:30 Nick Dexter (Simon Fraser), Improving efficiency of deep learning approaches for scientific machine learning
14:30 - 15:00 Bamdad Hosseini (Washington)
15:30 - 16:00 Giang Tran (Waterloo), Adaptive Group Lasso for Time-Dependent Data
16:00 - 16:30 Aaron Berk (Concordia), Sensitivity to parameter selection for LASSO programs
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Felix Voigtlaender (KU Eichstätt-Ingolstadt), Explaining the Theory-to-Practice Gap in Deep Learning via Sampling Complexity bounds for Neural Network Approximation Spaces
10:30 - 11:00 Laura Thesing (LMU Munich), Which networks can be learned by an algorithm? – Expressivity meets Turing in Deep Learning
14:00 - 14:30 Shai Ben-David (Waterloo)
14:30 - 15:00 Soledad Villar (Johns Hopkins), Equivariant machine learning structured like classical physics
15:00 - 15:30 Alex Bihlo (Memorial), A multi-model physics-informed neural network approach for solving the shallow-water equations on the sphere
16:00 - 16:30 Courtney Paquette (McGill), SGD in the Large: Average-case Analysis, Asymptotics, and Stepsize Criticality
16:30 - 17:00 Aukosh Jagannath (Waterloo), Online SGD on non-convex losses from high-dimensional inference
 
Mathematics and Mathematics Education: Two Communities in Conversation
Org: Veselin Jungic and Rina Zazkis (Simon Fraser University)
 
Saturday December 4
10:30 - 11:00 Kseniya Garaschuk (University Of Fraser Valley), Two sides of a coin
11:00 - 11:30 Xiaoheng Kitty Yan (University of Toronto), Advanced Mathematics for Teachers: Vision and Considerations of Mathematicians
14:00 - 14:30 Andrew Kercher (Simon Fraser University), Designing and Implementing Lessons That Connect Undergraduate Mathematics to Secondary Teaching
14:30 - 15:00 Andie Burazin (UTM), In the middle …
15:00 - 15:30 Lauren DeDieu and A. Paulino Preciado Babb (University of Calgary), Inside Mathematics: An Undergraduate Course for Mathematicians and Educators
16:00 - 16:30 Igor' Kontorovich (University of Auckland), Not just conversing but dialogically engaging with each other
16:30 - 17:00 Ami Mamolo (Ontario Tech University), Collaborative Adventures in OER Design for Undergraduate Mathematics
17:00 - 17:30 Brian Forrest (University of Waterloo), Mathematicians Engaging with Teachers: The Master of Mathematics for Teachers Program
17:30 - 18:00 Rina Zazkis and Veselin Jungic (Simon Fraser University), Mathematicians and Mathematics Educators: Conversation Continues
 
Mathematics of Digital Communications
Org: Jonathan Jedwab, Shuxing Li and Petr Lisonek (Simon Fraser)
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Claude Carlet (University of Paris VIII), Revisiting some results on Almost Perfect Nonlinear functions
10:30 - 11:00 Gohar Kyureghyan (University of Rostock), New and old insights on APN maps
14:00 - 14:30 Lilya Budaghyan (University of Bergen), On isotopisms of commutative semifields
14:30 - 15:00 Doug Stinson (University of Waterloo), Generalizations of All-or-Nothing Transforms
15:00 - 15:30 Nina Bindel (University of Waterloo), Post-quantum cryptography: faster, smaller, harder?
16:00 - 16:30 Daniel Panario (Carleton University), Towards constant-time probabilistic root finding for code-based cryptography
16:30 - 17:00 Thaís Idalino (Federal University of Santa Catarina), Modification-Tolerant Signature Schemes
 
Tuesday December 7
10:00 - 10:30 Antonia Wachter-Zeh (Technical University of Munich), Function-Correcting Codes
10:30 - 11:00 Yue Zhou (National University of Defense Technology), Perfect and almost perfect linear Lee codes
11:00 - 11:30 Tor Helleseth (University of Bergen), Correlation of m-sequences and their applications
13:30 - 14:00 Tuvi Etzion (Technion - Israel Institute of Technology), Diameter Perfect Codes
14:00 - 14:30 Moshe Schwartz (Ben-Gurion University), The Generalized Covering Radii of Linear Codes
14:30 - 15:00 Simeon Ball (Polytechnic University of Catalonia), Hermitian self-orthogonal codes
15:30 - 16:00 Alfred Wassermann (University of Bayreuth), Linear Codes from q-analogues in Design Theory
16:00 - 16:30 Guang Gong (University of Waterloo), M-sequences and complete complementary codes
16:30 - 17:00 Emina Soljanin (Rutgers University), Multiple Concurrent (Local) Data Access with Codes
 
Non-local PDEs in Biological Modelling
Org: Dr. Thomas Hillen (Alberta)
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Raluca Eftimie (University of Franche-Comté), Pattern formation in nonlocal mathematical models for cancer invasion
10:30 - 11:00 Jimmy Garnier (University of Savoy Mont Blanc - Chambery), Evolutionary dynamics of populations : nonlocal PDEs approaches
14:00 - 14:30 Angela Stevens (University of Münster), Attractive-Repulsive Interactions
14:30 - 15:00 Valeria Giunta (The University of Sheffield), Calculating the stable steady states of multispecies non-local advection-diffusion models using energy functionals
15:00 - 15:30 Florian Patout (Avignon Université), Ancestral lineages in mutation selection equilibria with moving optimum
16:00 - 16:30 Rishabh Gvalani (Max Planck Institute), The McKean–Vlasov equation on the torus: Stationary solutions, phase transitions, and mountain passes.
16:30 - 17:00 Vitali Vougalter (University of Toronto), Solvability of some integro-differential equations with drift
17:00 - 17:30 Andreas Buttenschoen (University of British Columbia), Non-Local Cell Adhesion Models: Symmetries and Bifurcations in 1-D
17:30 - 18:00 Razvan Fetecau (SFU), Collective behaviour with intrinsic interactions on Riemannian manifolds
 
Panel: Some snapshots of Women in Mathematical History
Org: Maritza Branker (Niagara) and Nicolas Fillion (SFU)
 
Tuesday December 7
11:30 - 13:30 Maritza M. Branker (Niagara University)
11:30 - 13:30 David E. Dunning (University of Oxford)
11:30 - 13:30 Margaret Stawiska-Friedland (Mathematical Reviews), Women mathematicians with PhD in the interwar Poland
 
Recent advancement in Nonlinear Partial Differential Equations
Org: Lia Bronsard (McMaster University) and Lorena Aguirre Salazar (VSU)
 
Monday December 6
16:00 - 16:30 Xinyang Lu (Lakehead Univ), Estimates on a convex singular potential for nematic liquid crystals
16:30 - 17:00 Lee van Brussel (McMaster Univ), An orthogonality condition for minimizers of a Ginzburg-Landau functional
17:00 - 17:30 Ihsan Topaloglu (VCU), Riesz-type inequalities and overdetermined problems for triangles and quadrilaterals
17:30 - 18:00 Chong Wang (WLU), Modeling and Analysis of Patterns in Multi-Constituent Systems with Long Range Interaction
 
Tuesday December 7
13:30 - 14:00 Szymon Sobieszek (McMaster University), Ground states in the energy-supercritical Gross-Pitaevskii equation with a harmonic potential
14:00 - 14:30 Pritpal Matharu (McMaster Univ), PDE Optimization for Theoretical and Computational Turbulence Problems
14:30 - 15:00 Yurij Salmaniw (Univ of Alberta), Habitat Loss: Bridging the gap between habitat degradation and habitat destruction in a competitive reaction-diffusion system
15:30 - 16:00 Andrew Colinet (McMaster Univ), Solutions of the Ginzburg-Landau equations with vorticity concentrating near a nondegenerate geodesic
16:00 - 16:30 Lorena Aguirre Salazar (VSU), On TFDW-type models and an Ohta-Kawasaki model
16:30 - 17:00 Raghav Venkatraman (Courant Inst), Least Wasserstein Distance Between Disjoint Shapes With Perimeter Regularization
 
Recent Developments in Complex Geometry and Geometric Analysis
Org: Albert Chau and Sebastien Picard (UBC)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Alexandra Otiman (University of Florence), New constructions in non-Kähler toric geometry
10:30 - 11:00 Michael Albanese (Universite du Quebec a Montreal), The Yamabe Invariant of Complex Surfaces
14:00 - 14:30 Julien Keller (Universite du Quebec a Montreal), Constant scalar curvature Kähler cone metrics
14:30 - 15:00 Spiro Karigiannis (University of Waterloo), Variational characterization of certain calibrated submanifolds
15:00 - 15:30 Jingyi Chen (UBC), Stability of the fibres of Hopf surfaces as harmonic maps and minimal surfaces
16:00 - 16:30 Freid Tong (Center of Mathematical Sciences and Applications), Uniform estimates for complex Monge-Ampere equations
16:30 - 17:00 Daren Cheng (U Waterloo), Existence of constant mean curvature 2-spheres
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Man Chun Lee (The Chinese University of Hong Kong), continuous metrics and scalar curvature
10:30 - 11:00 Yury Ustinovsky (Lehigh University), Variational approach to the steady Generalized Kähler-Ricci solitons
14:00 - 14:30 Tristan Collins (Massachusetts Institute of Technology), SYZ mirror symmetry for some Calabi-Yau surface pairs
14:30 - 15:00 Chao Ming Lin (University of California Irvine), The deformed Hermitian—Yang—Mills equation, the family of C-subsolutions, and the solvability
15:00 - 15:30 Ronan Conlon (University of Texas Dallas), K\"ahler-Ricci solitons
16:00 - 16:30 Bin Guo (Rutgers University Newark), Stability estimates for the complex Monge-Ampere and Hessian equations
16:30 - 17:00 Sisi Shen (Columbia University), A Chern-Calabi flow on Hermitian Manifolds
 
Spatial Dynamics of Evolution Systems in Ecology and Epidemiology
Org: Drs. Yu Jin (Nebraska-Lincoln), Shuwen Xue (Memorial) and Dr. Xiaoqiang Zhao (Memorial)
 
Saturday December 4
10:00 - 10:30 Mark Lewis (University of Alberta), Mathematical models for the neutral genetics of changing populations
10:30 - 11:00 Shigui Ruan (The University of Miami), Modeling the Growth, Invasion and Competition of Aedes Mosquitoes in Florida
14:00 - 14:30 Xingfu Zou (University of Western Ontario), Evolution and adaptation of anti-predation response of prey in a two-patchy environment
14:30 - 15:00 Adrian Lam (Ohio State University), Asymptotic spreading of KPP reactive fronts in heterogeneous shifting environments
15:00 - 15:30 Aijun Zhang (University of Louisiana at Lafayette), A Discrete-time Predator-Prey Model with Selection and Mutation
16:00 - 16:30 Wenxian Shen (Auburn University), Population dynamics under climate change: persistence criterion and effects of fluctuations
16:30 - 17:00 Kunquan Lan (X University), Fixed point index theory for r-nowhere normal-outward compact maps and logistic type population models
17:00 - 17:30 Hao Wang (University of Alberta), A new free boundary problem
17:30 - 18:00 Zhongwei Shen (University of Alberta), Spreading speeds in random environments
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Junping Shi (College of William and Mary), Spatial movement with diffusion and memory-based self-diffusion and cross-diffusion
10:30 - 11:00 Lei Zhang (Harbin Institute of Technology at Weihai, China), Propagation dynamics of reaction-diffusion equations in a time-heterogeneous shifting environment
14:00 - 14:30 Yuming Chen (Wilfrid Laurier University), Global dynamics of a diffusive SEICR HCV model with nonlinear incidences
14:30 - 15:00 Xueying Wang (Washington State University), Target reproduction numbers for reaction-diffusion population models
15:00 - 15:30 Xiangsheng Wang (University of Louisiana at Lafayette), Global analysis of a viral infection model with cell-to-cell transmission and immune chemokines
16:00 - 16:30 Xiaoxia Xie (Idaho State University), Modeling the transmission dynamics of dengue in the presence of Wolbachia with delay differential euquations
16:30 - 17:00 Rachidi Salako (University of Nevada), On the effect of lowering population's movement to control the spread of an infectious disease
17:00 - 17:30 Chayu Yang (University of Nebraska-Lincoln), Basic reproduction numbers for a class of reaction-diffusion epidemic models
17:30 - 18:00 Marco Tosato (York University), A Patchy Model for Tick-borne Disease Spread with Patch-Specific Developmental Delays
 
Monday December 6
10:00 - 10:30 Frithjof Lutscher (University of Ottawa), Population dynamics in fragmented landscapes: models, results, and future challenges
10:30 - 11:00 Jian Fang (Harbin Institute of Technology, China), Optimal dispersal strategy for a stage-structured alien species in periodic discrete habitat
14:00 - 14:30 Elena Braverman (University of Calgary), On the interplay of harvesting and various diffusion strategies for spatially heterogeneous populations
14:30 - 15:00 Lin Wang (University of New Brunswick), Effects of intraguild prey dispersal driven by intraguild predator-avoidance on species coexistence
15:00 - 15:30 Tahir Bachar Issa (San Jose State University), Pointwise persistence in full chemotaxis models with logistic source on bounded heterogeneous environments
16:00 - 16:30 Chunhua Ou (Memorial University of Newfoundland), Determinacy of the Single Spreading Speed or Multiple Spreading Speeds for a Cooperative Lotka-Volterra System
16:30 - 17:00 Ming Mei (Champlain College-Saint-Lambert), Sharper traveling waves for degenerate Burgers equations with time-delay
17:00 - 17:30 Shuwen Xue (Memorial University of Newfoundland), Persistence, spreading speeds and forced waves of Parabolic–Elliptic Chemotaxis models in shifting environments
 
Student Research Talks
Org: Alexandra Kirillova
 
Variational Analysis: Applications and Theory
Org: Walaa Moursi and Henry Wolkowicz (Waterloo)
 
Sunday December 5
10:00 - 10:30 Xinxin Li (University of Waterloo), A Restricted Dual Peaceman-Rachford Splitting Method for a Strengthened DNN Relaxation for QAP
10:30 - 11:00 Jiyoung Im (University of Waterloo), Robust Interior Point Methods for Quantum Key Rate Computation for Quantum Key Distribution
14:00 - 14:30 Henry Wolkowicz (University of Waterloo), A Strengthened Barvinok-Pataki Bound on SDP Rank
14:30 - 15:00 Dominique Orban (GERAD and Ecole Polytechnique de Montreal), A proximal quasi-Newton trust-region method for nonsmooth regularized optimization
15:00 - 15:30 Matthias Takouda (Laurentian University), Rankings and Doubly Stochastic Matrices
16:00 - 16:30 Hao Hu (Clemson University), The Linearization Problem Of A Binary Quadratic Problem And its Applications
16:30 - 17:00 Minh Bui (University of Waterloo), A Decomposition Method for Solving Multicommodity Network Equilibria
17:00 - 17:30 Zhenan Fan (University of British Columbia), Polar deconvolution of mixed signals
 
Variational Analysis: Theory and Applications
Org: Heinz Bauschke and Xianfu Wang (UBC Kelowna)
 
Saturday December 4
10:30 - 11:00 Hui Ouyang (University of British Columbia Okanagan), Weak and strong convergence of generalized proximal point algorithms
14:00 - 14:30 Jon Vanderwerff (La Sierra University), Uniformly Monotone Operators on Hilbert Spaces
14:30 - 15:00 Walaa Moursi (University of Waterloo), Uniformly monotone operators and their reflected resolvents
15:00 - 15:30 Theo Bendit (University of British Columbia Okanagan), Doubleton Projections in Real Hilbert Spaces
16:00 - 16:30 Shambhavi Singh (University of British Columbia Okanagan), Projecting onto rectangular matrices with prescribed row and column sums
16:30 - 17:00 Manish Krishan Lal (University of British Columbia Okanagan), Directional asymptotics of Fej\'er monotone sequences
17:00 - 17:30 Ziyuan Wang (University of British Columbia Okanagan), The Malitsky-Tam forward-reflected-backward splitting method for nonconvex problems
17:30 - 18:00 Matthew Saurette (Waterloo), On the convergence of Douglas-Rachford method for inconsistent optimization problems.

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/