2020 CMS Winter Meeting

Montreal, December 4 - 7, 2020

Schedules        

Schedule - by day

Detailed session schedules will be posted on the web site beginning in late April. Once the schedules are made available to us by the organizers, we will post them as quickly as possible. Please note that schedules are subject to change without notice. All scientific sessions will be held Online. All times listed below are Eastern Standard Time (EST).

 
Tuesday December 1
13:00 - 17:00 CMS Executive Committee
 
Thursday December 3
9:30 - 10:00 Marc Masdeu (Universitat Autònoma de Barcelona), Computations with Arithmetic Groups, Quaternionic rigid meromorphic cocycles

10:00 - 10:30 Graham Ellis (National University of Ireland, Galway), Computations with Arithmetic Groups, An algorithm for computing Hecke operators

10:45 - 11:15 Angelica Babei (Centre de recherches mathématiques), Computations with Arithmetic Groups, Zeros of period polynomials for Hilbert modular forms

11:00 - 12:00 CMS Development Group Meeting

11:15 - 11:45 Ben Breen (Clemson University), Computations with Arithmetic Groups, A trace formula for Hilbert modular forms

12:00 - 12:30 Avner Ash (Boston College), Computations with Arithmetic Groups, Cohomology of congruence subgroups of $SL_3(Z)$ and real quadratic fields

12:30 - 17:30 CMS Board of Directors Meeting
 
Friday December 4
1:36 - 2:06 Marina Iliopoulou (Kent), Discrete Analysis, A discrete Kakeya-type inequality

2:12 - 2:42 Aled Walker (CRM Montreal), Discrete Analysis, Effective results on the structure of sumsets

2:48 - 3:18 Sarah Peluse (IAS), Discrete Analysis, Modular zeros in the character table of the symmetric group

3:24 - 3:54 Fernando Shao (University of Kentucky), Discrete Analysis, Gowers uniformity of primes in arithmetic progressions

12:45 - 13:00 Break
12:45 - 13:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - COVID19 Panel Discussion

13:00 - 13:20 Fernando Peruani (CY Cergy Paris Université), Mathematical biology, A mathematical approach to bacterial infections: models for bacterial exploration and infection
13:00 - 13:30 Kristine Bauer (University of Calgary), Homotopy Theory
13:00 - 13:30 Sam Chow (Warwick), Discrete Analysis, Bohr sets in diophantine approximation
13:00 - 13:30 Craig Fraser (IHSPT-Toronto), History and Philosophy of Mathematics, Henri Poincaré's Development of Hamilton-Jacobi Theory
13:00 - 13:30 Stefan Glock (ETH Zurich), Combinatorial Designs, Approximate Steiner triple systems of large girth
13:00 - 13:30 Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), Probability in Number Theory, How concentrated can the divisors of a typical integer be?
13:00 - 13:30 Lucas Mol (University of Winnipeg), Graph Theory, The Threshold Dimension of a Graph
13:00 - 13:30 Alexei Oblomkov (UMass Amherst), Algebraic Geometry of Integrable Systems, 3D sigma models with defects and knot homology
13:00 - 13:30 Romain Petrides (Université Paris Diderot), Geometric and Computational Spectral Theory, Free boundary minimal surfaces of any topological type in euclidean balls via shape optimization (Part 1)
13:00 - 13:30 Neha Prabhu (Chennai Mathematical Instittue), Arithmetic Statistics, A joint distribution theorem with applications to extremal primes for elliptic curves
13:00 - 13:40 Zhang Jun (Montreal), Symplectic Topology, Quantitative Lagrangian embeddings
13:00 - 14:00 Alan Thompson (Loughborough University), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

13:20 - 13:40 Grant Lythe (University of Leeds), Mathematical biology, How many TCR clonotypes does a body maintain?

13:30 - 14:00 Ricardo Alonso (Texas A&M University at Qatar, Qatar), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Brief Intro to Dissipative Particle Systems and the role of self-similarity
13:30 - 14:00 Emma Bailey (CUNY), Probability in Number Theory, Random matrices and $L$-functions: moments of moments, branching, and log-correlation
13:30 - 14:00 Curtis Bright (Waterloo), Combinatorial Designs, A Resolution of Lam's Problem via Satisfiability Solvers
13:30 - 14:00 Ben Cameron (Guelph), Graph Theory, The mean subtree order of a graph under edge addition
13:30 - 14:00 Anup Dixit (Chennai Mathematical Institute), Arithmetic Statistics, On the classification problem for general Dirichlet series
13:30 - 14:00 Henrik Mathiesen (Chicago), Geometric and Computational Spectral Theory, Free boundary minimal surfaces of any topological type in Euclidean balls via shape optimization (Part 2)
13:30 - 14:00 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Moduli spaces of stable bundles on complex nilmanifolds
13:30 - 14:00 Apurva Nakade (University of Western Ontario), Homotopy Theory, Discrete Chern-Simons via 2-group bundles on elliptic curves
13:30 - 14:00 Yelda Nasifoglu (Oxford), History and Philosophy of Mathematics, The changing nature of mathematical diagrams in the seventeenth century

13:40 - 14:00 Bard Ermentrout (University of Pittsburgh), Mathematical biology, A model for the the inflammatory response to SARS-CoV-2 in the upper- and lower-respiratory tracts.

14:00 - 14:20 Sam Jamaleddine (McGill University), Mathematical biology, Investigating the effects of T cell avidity distributions on acute vs. chronic viral infection dynamics
14:00 - 14:30 Iain Beaton (Dalhousie University), Graph Theory, The Average Order of Dominating Sets of a Graph
14:00 - 14:30 Francesco Cellarosi (Queens), Probability in Number Theory
14:00 - 14:30 Gong Chen (Fields Institute and University of Toronto, Canada), Nonlinear PDEs and kinetic problems
14:00 - 14:30 Iren Darijani (Memorial), Combinatorial Designs, Colourings of star systems
14:00 - 14:30 Lucile Devin (Chalmers University of Technology and University of Gothenburg), Arithmetic Statistics, Chebyshev’s bias and sums of two squares
14:00 - 14:30 Jack Ding (University of Toronto), Algebraic Geometry of Integrable Systems
14:00 - 14:30 Juan Fernández González and Dirk Schlimm (McGill), History and Philosophy of Mathematics, From a doodle to a theorem: a case study in mathematical discovery
14:00 - 14:30 Sacha Ikonicoff (University of Calgary), Homotopy Theory, Unstable algebras over an operad
14:00 - 14:30 Rosa Orellana (Dartmouth College), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
14:00 - 14:30 Jeffrey Ovall (Portland State U.), Geometric and Computational Spectral Theory, Exploring Eigenvector Localization Using Filtered Subspace Iteration (FEAST)
14:00 - 15:00 Elana Kalashnikov (Harvard University), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

14:10 - 14:50 Marcelo Atallah (Montreal), Symplectic Topology, Hamiltonian no-torsion

14:20 - 14:40 Jürgen Reingruber (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Mathematical biology, Monitoring and predicting the Covid-19 epidemic and its implications for hospitals

14:30 - 15:00 Katharine Adamyk (University of Western Ontario), Homotopy Theory, Lifting A(1)-Modules
14:30 - 15:00 Yakine Bahri (University of Victoria, Canada), Nonlinear PDEs and kinetic problems
14:30 - 15:00 Graham Cox (Memorial), Geometric and Computational Spectral Theory, Defining the spectral position of a Neumann domain
14:30 - 15:00 Alexandra Florea (Columbia University), Arithmetic Statistics, Non-vanishing for cubic $L$-functions
14:30 - 15:00 Jeannette Janssen (Dalhousie University), Graph Theory, Simultaneous embeddings of nested interval graphs
14:30 - 15:00 Sacha Mangerel (CRM), Probability in Number Theory, Arrangements of Consecutive Values of Real Multiplicative Functions
14:30 - 15:00 Davesh Maulik (MIT), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Cohomology of the moduli of Higgs bundles and the Hausel-Thaddeus conjecture
14:30 - 15:00 Margaret E. Schotte (York), History and Philosophy of Mathematics, ‘Demonstrate all this with diagrams’: Recovering mathematical practice from early modern navigation exams
14:30 - 15:00 Sophie Spirkl (University of Waterloo), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics), A complete multipartite basis for the chromatic symmetric function

14:40 - 15:00 Becca Asquith (Imperial College London), Mathematical biology

15:00 - 15:30 Break

15:30 - 16:00 Samantha Dahlberg (Arizona State University), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
15:30 - 16:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Probability in Number Theory, Counting tangencies of nodal domains
15:30 - 16:00 Daniel Horsley (Monash), Combinatorial Designs, An Evans-style result for block designs
15:30 - 16:00 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison), Graph Theory, Reconfiguration for Dominating Sets
15:30 - 16:00 Boris Mordukhovich (Wayne State), Variational Analysis: Theory and Applications, A Generalized Newton Method for Subgradient Systems
15:30 - 16:00 Nathan Ng (University of Lethbridge), Arithmetic Statistics, Mean values of long Dirichlet polynomials
15:30 - 16:00 Iosif Polterovich (Montréal), Geometric and Computational Spectral Theory, The Dirichlet-to-Neumann map, the boundary Laplacian and an unpublished paper of Hörmander
15:30 - 16:00 Dayton Preissl (University of Victoria, Canada), Nonlinear PDEs and kinetic problems, The Hot, Magnetized Relativistic Maxwell Vlasov System
15:30 - 16:00 Junliang Shen (MIT), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Cohomological $\chi$-independence for moduli of 1-dimensional sheaves and moduli of Higgs bundles
15:30 - 16:00 David Waszek (McGill), History and Philosophy of Mathematics
15:30 - 16:30 Daniel Lopez (IMPA), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

16:00 - 16:30 Robert Bailey (Grenfell Campus, MUN), Graph Theory, On the 486-vertex distance-regular graphs of Koolen--Riebeek and Soicher
16:00 - 16:30 William Dou (University of Hawaii-Manoa), History and Philosophy of Mathematics, What Does "Aligning" Mean? Practices of Justification across Chinese Logic and Mathematics
16:00 - 16:30 Tao Feng (BJTU), Combinatorial Designs, Nov\'{a}k's conjecture on cyclic Steiner triple systems and its generalization
16:00 - 16:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Lagrangian correspondences in Schubert calculus
16:00 - 16:30 Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Arithmetic Statistics, Mean squares of long Dirichlet polynomials with the divisor function $\tau_2(n)$
16:00 - 16:30 Megumi Harada (McMaster University), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
16:00 - 16:30 Walaa Moursi (Waterloo), Variational Analysis: Theory and Applications
16:00 - 16:30 Aled Walker (CRM & Cambridge), Probability in Number Theory, Triple correlations of dilates squares modulo 1

16:30 - 17:30 Alicia Carriquiry (Iowa State University), Public Lecture
16:30 - 17:30 Tokio Sasaki (University of Miami), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

17:30 - 18:30 Student Social

19:00 - 19:30 Hiroaki Kikuchi (Tsuda University, Japan), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Existence of a ground state and blowup problem for a class of nonlinear Schr\"{o}dinger equations

19:30 - 20:00 Takafumi Akahori (Shizuoka University, Japan), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Uniqueness of ground states for combined power-type nonlinear scalar field equations

20:00 - 20:30 Kai Koike (Kyoto University, Japan), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Refined pointwise estimates for the solutions to a system of a 1D viscous compressible fluid and a moving point mass

20:30 - 21:00 Tong Yang (City University of Hong Kong, Hong Kong), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Some recent progress on the Boltzmann equation without angular cutoff

21:00 - 21:30 I-Kun Chen (National Taiwan University, Taiwan), Nonlinear PDEs and kinetic problems
 
Saturday December 5
1:30 - 2:00 Oleksiy Klurman (Bristol), Discrete Analysis, Zeros of Fekete polynomials

2:00 - 2:30 Matthew Colbrook (Cambridge University), Spectral Methods and Singular Integral Equations, A Mathieu function boundary spectral method for acoustic scattering

2:06 - 2:36 Zane Li (Indiana University), Discrete Analysis, Connections between decoupling and efficient congruencing

2:30 - 3:00 Travis Askham (NJIT), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Fast multipole methods for continuous charge distributions

2:42 - 3:12 Larry Guth (MIT), Discrete Analysis, Incidence estimates for well spaced rectangles

3:00 - 3:30 Dan Fortunato (Harvard University), Spectral Methods and Singular Integral Equations, The ultraspherical spectral element method

3:18 - 3:48 Hong Wang (IAS), Discrete Analysis, Small cap decouplings

3:30 - 4:00 Andrew Horning (Cornell University), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Twice is enough for dangerous eigenvalues

3:54 - 4:24 Ruxiang Zhang (IAS), Discrete Analysis, Local smoothing for the wave equation in 2+1 dimensions

4:00 - 4:30 Jim Bremer (UC Davis), Spectral Methods and Singular Integral Equations, A fast algorithm for simulating scattering from a radially symmetric potential

4:30 - 5:00 Dominique Kemp (Indiana University), Discrete Analysis
4:30 - 5:00 Nilima Nigam (Simon Fraser University), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Steklov eigenfunctions: how and why to compute them

9:00 - 9:30 Karen Strung (Czech Academy of Sciences), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Constructions in minimal amenable dynamics and applications to classification of C*-algerbas.

9:30 - 10:00 Kristin Courtney (University of Münster), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, C*-structure on images of completely positive order zero maps

10:00 - 10:30 Jamie Gabe (University of Southern Denmark), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Classification of embeddings
10:00 - 10:30 Eloise Hamilton (IMJ-PRG, University of Paris), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Moduli spaces for unstable Higgs bundles of rank 2 and their geometry

10:30 - 11:00 Peter Crooks (Northeastern University), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Hessenberg varieties and Poisson slices
10:30 - 11:00 Aaron Tikuisis (University of Ottawa), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Classification of embeddings II

11:00 - 12:00 Yvan Saint Aubin (Université de Montréal), Plenary Lecture, Teaching modeling in first year - Un cours de modélisation en première année

12:00 - 12:30 Break

12:30 - 13:30 Veselin Jungic (Simon Fraser University), Adrien Pouliot Award, Teaching and Preaching Mathematics: Reflections on the Past and Thoughts on the Future

13:30 - 14:00 Break

14:00 - 14:20 Simon Girel (Université Côte d'Azur), Mathematical biology, Mathematical modeling of the CD8 T-cells immune response
14:00 - 14:30 Montaz Ali (University of the Witwatersrand), Optimization and Data Science, Convex Formulation for Planted Quasi-Clique Recovery
14:00 - 14:30 Ana Balibanu (Harvard University), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Steinberg slices in quasi-Poisson varieties
14:00 - 14:30 Mariya Boyko (Independent scholar), History and Philosophy of Mathematics, Socialist competition and its role in Soviet mathematics education
14:00 - 14:30 Patrick Combettes (NCSU), Variational Analysis: Theory and Applications, Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form I: Theory and Algorithms
14:00 - 14:30 Brandon Doherty (University of Western Ontario), Homotopy Theory, Cubical models of (infinity,1)-categories
14:00 - 14:30 Ahmet Guloglu (Bilkent University), Arithmetic Statistics, Non-vanishing of Cubic Twists of L-functions
14:00 - 14:30 Adam Harper (Warwick), Probability in Number Theory, Large fluctuations of random multiplicative functions
14:00 - 14:30 Pamela Harris (Williams College), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics), Kostant's partition function and magic multiplex juggling sequences
14:00 - 14:30 Melissa Huggan (Ryerson), Graph Theory, The Orthogonal Colouring Game
14:00 - 14:30 Matjaž Konvalinka (University of Ljubljana), Enumerative Combinatorics, Some natural extensions of the parking space
14:00 - 14:30 Robert McCann (University of Toronto), Optimal Transport and Applications, Inscribed radius bounds for lower Ricci bounded metric measure spaces with mean convex boundary
14:00 - 14:30 Joanna Niezen (Victoria), Combinatorial Designs, Sarvate-Beam Group Divisible Designs
14:00 - 14:30 David Sher (DePaul U.), Geometric and Computational Spectral Theory, Inverse Steklov spectral problem for curvilinear polygons
14:00 - 14:40 Ilia Kirillov (Toronto), Symplectic Topology, Classification of coadjoint orbits for symplectomorphism groups of surfaces with boundary
14:00 - 15:00 Matt Kerr (Washington University at St. Louis), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

14:20 - 14:40 Jacques Bélair (Université de Montréal), Mathematical biology, Waning immunity in a two-strain disease model

14:30 - 15:00 Minh Bui (NCSU), Variational Analysis: Theory and Applications, Multivariate Monotone Inclusions in Saddle Form II: Applications
14:30 - 15:00 Claire Burrin (CRM), Probability in Number Theory, Higher moment formulas for discrete lattice orbits in the plane
14:30 - 15:00 Nancy Clarke (Acadia University), Graph Theory, Surrounding Cops and Robber
14:30 - 15:00 Luigi De Pascale (Università di Pisa), Optimal Transport and Applications, The relaxation of the Coulomb multi-marginal optimal transport cost and applications
14:30 - 15:00 Olivia Dumitrescu (UNC Chapel Hill), Algebraic Geometry of Integrable Systems
14:30 - 15:00 Suresh Eswarathasan (Dalhousie), Geometric and Computational Spectral Theory, Entropy of $\epsilon$-logarithmic quasimodes
14:30 - 15:00 Kevin Halasz (SFU), Combinatorial Designs, Near transversals in group-based latin squares
14:30 - 15:00 Lucy Martinez (Stockton University), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics), Minimum Rank of Regular Bipartite Graphs
14:30 - 15:00 Courtney Paquette (McGill University), Optimization and Data Science, Halting Time is Predictable for Large Models: A Universality Property and Average-case Analysis
14:30 - 15:00 Dorette Pronk (Dalhousie University), Homotopy Theory, Three approaches toward orbifold mapping objects
14:30 - 15:00 Vasu Tewari (University of Pennsylvania), Enumerative Combinatorics, Refined mixed Eulerian numbers
14:30 - 15:00 Maryam Vulis (St Johns University), History and Philosophy of Mathematics, The Life and Work of Zygmunt Janiszewski (1888 -1920)
14:30 - 15:00 Asif Zaman (Toronto), Arithmetic Statistics, An approximate form of Artin's holomorphy conjecture and nonvanishing of Artin L-functions

14:40 - 15:00 Eric Foxall (University of British Columbia), Mathematical biology, Bifurcation theory of well-mixed stochastic population models

15:00 - 15:20 Paul Francois (McGill University), Mathematical biology, Information in cytokine dynamics : robotic mapping and machine learning
15:00 - 15:30 Oscar Bruno (Caltech), Geometric and Computational Spectral Theory, Domains Without Dense Steklov Nodal Sets
15:00 - 15:30 Sunita Chepuri (University of Michigan), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
15:00 - 15:30 Coen del Valle (Victoria), Combinatorial Designs, Block designs of dimension three
15:00 - 15:30 Tom Drucker (University of Wisconsin-Whitewater), History and Philosophy of Mathematics
15:00 - 15:30 Hao Hu (Waterloo), Variational Analysis: Theory and Applications
15:00 - 15:30 Lisa Jeffrey (University of Toronto), Algebraic Geometry of Integrable Systems, The triple reduced product and Higgs bundles
15:00 - 15:30 Youness Lamzouri (Lorraine), Probability in Number Theory, Zeros of linear combinations of $L$-functions near the critical line
15:00 - 15:30 Tongseok Lim (Purdue University), Optimal Transport and Applications, Geometry of interaction energy minimizers
15:00 - 15:30 Zhaosong Lu (University of Minnesota), Optimization and Data Science, First-Order Augmented Lagrangian Methods for Convex Conic Programming
15:00 - 15:30 Amita Malik (AIM), Arithmetic Statistics, Bias statistics for the zeros of L-functions
15:00 - 15:30 Nicholas Meadows (Carleton University), Homotopy Theory, Spectral Sequences in $(\infty, 1)$-categories
15:00 - 15:30 Todd Mullen (University of Saskatchewan), Graph Theory, Recent Results in Diffusion
15:00 - 15:30 Svetlana Poznanovikj (Clemson University), Enumerative Combinatorics, Hecke insertion and maximal increasing and decreasing sequences in fillings of polyominoes
15:00 - 15:40 Jeremy Lane (McMaster), Symplectic Topology, Canonical bases, toric degenerations, and collective integrable systems
15:00 - 16:00 Sukjoo Lee (University of Pennsylvania), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

15:20 - 15:40 Nathanael Hozé (Institut Pasteur), Mathematical biology

15:30 - 16:00 Yankai Cao (UBC), Optimization and Data Science, A Global Optimization Algorithm for Clustering Problems
15:30 - 16:00 Vesselin Dimitrov (Toronto), Probability in Number Theory
15:30 - 16:00 Danny Dyer (MUN), Graph Theory, Gracefully labelling triangular cacti using Skolem sequences
15:30 - 16:00 Kimon Fountoulakis (Waterloo), Variational Analysis: Theory and Applications
15:30 - 16:00 Yash Jhaveri (Columbia University), Optimal Transport and Applications, On the (in)stability of the identity map in optimal transportation
15:30 - 16:00 Allysa Lumley (CRM), Arithmetic Statistics, Primes in short intervals: Heuristics and calculations
15:30 - 16:00 Trent Marbach (Ryerson University), Combinatorial Designs, The localization number of designs
15:30 - 16:00 Niny Arcila Maya (University of British Columbia), Homotopy Theory, Decomposition of topological Azumaya algebra with involution
15:30 - 16:00 Braxton Osting (Utah), Geometric and Computational Spectral Theory, Maximal Spectral Gaps for Periodic Schroedinger Operators
15:30 - 16:00 Brent Pym (McGill University), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Beauville-Bogomolov-Weinstein splitting for Poisson varieties
15:30 - 16:00 Sandra Visokolskis (National University of Cordoba, Argentina), History and Philosophy of Mathematics, Fourier’s Resolution of the Heat Equation by Transduction: A Contemporary Approach.
15:30 - 16:00 Nancy Wallace (UQAM), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics), Toward a Schurification of Schröder path formulas.

15:40 - 16:00 Johannes Textor (Radboud University Medical Center), Mathematical biology, A tipping point in cancer-immune dynamics leads to divergent immunotherapy responses and hampers biomarker discovery

16:00 - 16:30 Ahmad Alkasasbeh (MUN), Graph Theory, Graceful Labellings of Variable Windmills Using Skolem Sequences
16:00 - 16:30 Brenda Davison (SFU), History and Philosophy of Mathematics
16:00 - 16:30 Rachel Hardeman (University of Calgary), Homotopy Theory
16:00 - 16:30 Young-heon Kim (University of British Columbia), Optimal Transport and Applications, Optimal transport for dendritic structures
16:00 - 16:30 Kirsten Nelson (Carleton), Combinatorial Designs, Interleaved Sequences
16:00 - 16:30 Ibrahim Numanagić (University of Victoria), Optimization and Data Science, Optimization in Pharmacogenomics
16:00 - 16:30 Anna Pun (University of Virginia), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
16:00 - 16:30 Colleen Robichaux (University of Illinois Urbana-Champaign), Enumerative Combinatorics, An Efficient Algorithm for Deciding the Vanishing of Schubert Polynomial Coefficients
16:00 - 16:30 Will Sawin (Columbia), Arithmetic Statistics, Measures from moments for random groups
16:00 - 16:30 Shiyu Shen (University of Toronto), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Topological mirror symmetry for parabolic Higgs bundles
16:00 - 16:30 Mohamed Tawhid (TRU), Variational Analysis: Theory and Applications, Improved Salp Swarm Optimization Algorithm for Data Clustering
16:00 - 16:30 Asif Zaman (Toronto), Probability in Number Theory, Low moments of random power series
16:00 - 16:30 Xuwen Zhu (North Eastern), Geometric and Computational Spectral Theory, Spectral properties of spherical conical metrics
16:00 - 16:40 Jordan Payette (Montreal), Symplectic Topology, Mean value inequalities for the Poisson bracket invariant
16:00 - 17:00 Ursula Whitcher (Mathematical Reviews), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

16:30 - 17:00 Salihah Alwadani (UBCO), Variational Analysis: Theory and Applications, Resolvents and Yosida approximations of displacement mappings of isometries
16:30 - 17:00 Maritza Branker (Niagara University), History and Philosophy of Mathematics, Euphemia Lofton Haynes: her forgotten legacy
16:30 - 17:00 Jacques Hurtubise (McGill University), Algebraic Geometry of Integrable Systems, Moduli of bundles and degenerations of curves.
16:30 - 17:00 Seonghyeon Jeong (Michigan State University), Optimal Transport and Applications, Equivalence of the synthetic MTW conditions
16:30 - 17:00 David Keating (University of California, Berkeley), Enumerative Combinatorics, A Vertex Model for LLT Polynomials
16:30 - 17:00 Seoyoung Kim (Queen's University), Arithmetic Statistics, From the Birch and Swinnerton-Dyer conjecture to Nagao's conjecture
16:30 - 17:00 Kyle MacKeigan (Dalhousie University), Graph Theory, Orthogonal Colourings of Graphs
16:30 - 17:00 Olya Mandelshtam (Brown University), Algebraic Combinatorixx (Women in Algebraic Combinatorics)
16:30 - 17:00 Mahsa Nasrollahi (Regina), Combinatorial Designs, The Erdős-Ko-Rado theorem for 2-intersecting families of perfect matchings
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queens), Probability in Number Theory, The distribution of sums of two squares in short intervals
16:30 - 17:00 Luis Scoccola (Michigan State University), Homotopy Theory, Homotopy coherence in applied topology
16:30 - 17:00 Jabed Tomal and Jan Ciborowski (Thompson River University, University of Calgary), Optimization and Data Science, Detection of environmental thresholds by assessing discontinuities in slopes and variances via a Bayesian regression model

17:00 - 17:30 Chris Duffy (University of Saskatchewan), Graph Theory, Homomorphisms to Reflexive Oriented and Edge-Coloured Graphs
17:00 - 17:30 Stanley Xiao (University of Toronto), Arithmetic Statistics, The number of quartic-$D_4$ fields having monogenic cubic resolvent ordered by conductor

19:00 - 19:30 Quyuan Lin (Texas A&M, US), Nonlinear PDEs and kinetic problems, The Inviscid Primitive Equations and the Effect of Rotation

19:30 - 20:00 Ikkei Shimizu (Kyoto University, Japan), Nonlinear PDEs and kinetic problems

20:00 - 20:30 Yanxia Deng (Sun Yat-sen University), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Global existence and singularity of the Hill’s type lunar problem

20:30 - 21:00 Leslie Chen (University of Massachusetts Dartmouth, US), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Multiscale Convergence Properties for Spectral Approximation of a Model Kinetic Equation

21:00 - 21:30 Razvan Fetecau (Simon Fraser University, Canada), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Aggregation with intrinsic interactions on Riemannian manifolds

21:30 - 22:00 Shugo Yasuda (University of Hyogo, Japan), Nonlinear PDEs and kinetic problems, Numerical analysis of the instability and aggregation in a kinetic transport equation with internal state
 
Sunday December 6
1:30 - 2:00 Michael Curran (Oxford), Discrete Analysis, Khovanskii's Theorem and Effective Results on Sumset Structure

2:00 - 2:30 Timon Gutleb (Imperial College London), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Computing Equilibrium Measures with Power Law Kernels

2:06 - 2:36 Amita Malik (AIM), Discrete Analysis, Partitions into primes in arithmetic progression

2:30 - 3:00 Sheehan Olver (Imperial College London), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Sparse spectral methods for singular integral and fractional differential equations

2:42 - 3:12 Jose Madrid (UCLA), Discrete Analysis, Improving estimates for discrete polynomial averages and related problems

3:00 - 3:30 Manas Rachh (Flatiron Institute), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Towards automatically adaptive solvers for Maxwell's equations in three dimensions

3:18 - 3:48 Felipe Ramirez (Wesleyan University), Discrete Analysis, Remarks about inhomogeneous pair correlations

3:30 - 4:00 Richard Mikael Slevinsky (University of Manitoba), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Fast associated classical orthogonal polynomial transforms

3:54 - 4:24 Ayla Gafni (University of Mississippi), Discrete Analysis, Asymptotics of Restricted Partition Functions

4:00 - 4:30 Alex Townsend (Cornell University), Spectral Methods and Singular Integral Equations, Computing the spectra of differential operators

4:30 - 5:00 Freddie Manners (UC San Diego), Discrete Analysis
4:30 - 5:00 Tom Trogdon (University of Washington), Spectral Methods and Singular Integral Equations, On arbitrary-precision enabled inverse scattering for the 1-dimensional Schr\"odinger operator

11:00 - 12:00 Irene Fonseca (Carnegie Mellon's Center for Nonlinear Analysis (CNA)), Plenary Lecture, Geometric Flows and Phase Transitions in Heterogeneous Media

12:00 - 12:30 Break

12:30 - 13:30 Jacopo De Simoi (University of Toronto), Coxeter-James Prize, Dynamical spectral rigidity and determination

13:30 - 14:00 Break

14:00 - 14:20 Arthur Sherman (National Institutes of Health), Mathematical biology, Clinical Insights from a Diabetes Progression Model
14:00 - 14:30 Paula Fermín Cueto (University of Edinburgh), Optimization and Data Science, Machine learning and statistical methods for characterising and predicting capacity degradation of Li-ion cells
14:00 - 14:30 Justine Falque (Université Paris-Sud), Enumerative Combinatorics, 3-dimensional Catalan objets: a (partial) overview and a new bijection
14:00 - 14:30 Alfred Galichon (New York University), Optimal Transport and Applications, Equilibrium transport with entropic regularization
14:00 - 14:30 Paul Gauthier (Université de Montréal), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Asymptotic first boundary value problem for holomorphic functions of several complex variables
14:00 - 14:30 Mikhail Karpukhin (Caltech), Geometric and Computational Spectral Theory, Continuity of eigenvalues with applications to eigenvalue optimization
14:00 - 14:30 Sander Kupers (University of Toronto), Homotopy Theory, The rational homotopy type of certain diffeomorphism groups
14:00 - 14:30 Esther Lamken, Combinatorial Designs, Applications of incomplete pairwise balanced designs
14:00 - 14:30 Arul Shankar (University of Toronto), Arithmetic Statistics
14:00 - 14:30 Levent Tuncel (Waterloo), Variational Analysis: Theory and Applications
14:00 - 14:40 Francisco Torres de Lizaur (Toronto), Symplectic Topology, Knots and links in Beltrami fields
14:00 - 15:00 Jordon Kostiuk (Brown University), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

14:20 - 14:40 Anmar Khadra (McGill University), Mathematical biology, Excitable media in fish keratocytes model: Canard explosion, traveling waves and beyond

14:30 - 15:00 Emilia Alvarez (University of Bristol), Arithmetic Statistics, Moments of the logarithmic derivative of characteristic polynomials from $SO(N)$ and $USp(2N)$
14:30 - 15:00 Marzieh Bayeh (University of Ottawa), Homotopy Theory, Higher Equivariant and Invariant Topological Complexities
14:30 - 15:00 Galia Dafni (Concordia University), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Extension domains for bmo
14:30 - 15:00 Gonçalo dos Reis (University of Edinburgh), Optimization and Data Science, State of Health for the capacity and internal resistance of Li-ion cells: A machine learning approach with knees and elbows
14:30 - 15:00 Sam Hopkins (University of Minnesota), Enumerative Combinatorics, Promotion of Kreweras words
14:30 - 15:00 Jean Lagacé (UCL), Geometric and Computational Spectral Theory, Geometric homogenisation theory and spectral shape optimisation
14:30 - 15:00 Michel Pain (NYU), Probability in Number Theory, Extrema of branching random walks and log-correlated fields
14:30 - 15:00 David Pike (Memorial), Combinatorial Designs, Colourings of Group Divisible Designs
14:30 - 15:00 Steve Vavasis (Waterloo), Variational Analysis: Theory and Applications
14:30 - 15:00 Shuangjian Zhang (École normale supérieure, Paris), Optimal Transport and Applications, Wasserstein Control of Mirror Langevin Monte Carlo

14:40 - 15:00 Thomas Hillen (University of Alberta), Mathematical biology, Non-local Models for Cellular Adhesion

15:00 - 15:20 Khoren Ponsin (McGill University), Mathematical biology, Mathematical Modeling of Cellular Phagocytosis During Embryogenesis of the Urogenital System
15:00 - 15:30 Emma Bailey (University of Bristol), Arithmetic Statistics
15:00 - 15:30 Paul Bourgade (NYU), Probability in Number Theory, The Fyodorov-Hiary-Keating Conjecture
15:00 - 15:30 Ryan Gibara (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Boundedness and continuity of rearrangements on spaces defined by mean oscillation
15:00 - 15:30 Maria Gillespie (Colorado State University), Enumerative Combinatorics, Parking functions and a projective embedding of $\overline{M}_{0,n}$
15:00 - 15:30 Lukasz Golab (University of Waterloo), Optimization and Data Science, Explanation Tables
15:00 - 15:30 Dima Jakobson (McGill), Geometric and Computational Spectral Theory, Zero and negative eigenvalues of conformally covariant operators, and nodal sets in conformal geometry
15:00 - 15:30 Ivan Limonchenko (University of Toronto), Homotopy Theory, On homotopy theory of polyhedral products with Golod face rings
15:00 - 15:30 Mateja Sajna (Ottawa), Combinatorial Designs, Bipartite 2-factorizations of complete multigraphs via layering
15:00 - 15:30 Hristo Sendov (Western), Variational Analysis: Theory and Applications, A unified approach to operator monotone functions
15:00 - 15:30 Adrian Tudorascu (West Virginia University), Optimal Transport and Applications, ON THE CONVEXITY CONDITION FOR THE SEMI-GEOSTROPHIC SYSTEM
15:00 - 15:40 Dominique Rathel-Fournier (Montreal), Symplectic Topology, Unobstructed Lagrangian cobordism groups of surfaces
15:00 - 16:00 Adrian Clingher (University of Missouri - St. Louis), Fibrations and Degenerations in Algebraic Geometry

15:20 - 15:40 Lisanne Rens (TU Delft), Mathematical biology, Computational models for feedback between cell shape, cell signaling and extracellular matrix

15:30 - 16:00 Farhan Abedin (Michigan State University), Optimal Transport and Applications, Exponential Convergence of Parabolic Optimal Transport on Bounded Domains
15:30 - 16:00 Steven Amelotte (University of Rochester), Homotopy Theory, The homotopy type of the fibre of the $p^\text{th}$ power map on loop spaces of spheres
15:30 - 16:00 Sedi Bartz (UM Lowell), Variational Analysis: Theory and Applications, Open questions in multi-marginal monotonicity and convex analysis
15:30 - 16:00 Antoine Comeau-Lapointe (Concordia University), Arithmetic Statistics, One-level density of the family of twists of an elliptic curve over function fields
15:30 - 16:00 Peter Danziger (Ryerson), Combinatorial Designs, Directed cycle decompositions of complete digraphs
15:30 - 16:00 Emily Dryden (Bucknell), Geometric and Computational Spectral Theory, Heat content of polygons
15:30 - 16:00 Adi Glucksam (University of Toronto), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Computability of harmonic measures
15:30 - 16:00 Maksym Radziwill (Caltech), Probability in Number Theory
15:30 - 16:00 Mark Schmidt (UBC), Optimization and Data Science, Faster Algorithms for Deep Learning?

15:40 - 16:00 Stephanie Portet (University of Manitoba), Mathematical biology, Intracellular transport driven by antagonistic motor proteins

16:00 - 16:30 Andrea Burgess (UNB), Combinatorial Designs, On the Oberwolfach Problem for single-flip 2-factors via graceful labellings
16:00 - 16:30 Martin Cech (Concordia University), Arithmetic Statistics, Mean values of real Dirichlet characters and double Dirichlet series
16:00 - 16:30 Katy Craig (University of California, Santa Barbara), Optimal Transport and Applications, A blob method for spatially inhomogeneous degenerate diffusion and applications to sampling and two layer neural networks.
16:00 - 16:30 Tim Hoheisel (McGill), Variational Analysis: Theory and Applications, From perspective maps to epigraphical projections
16:00 - 16:30 Yu-Ru Liu (Waterloo), Probability in Number Theory, Number of Prime Factors with a Given Multiplicity
16:00 - 16:30 Ali Assem Mahmoud (University of Ottawa), Enumerative Combinatorics, On the Enumerative Structures in QFT
16:00 - 16:30 Kate Poirier (New York City College of Technology), Homotopy Theory, Polyhedra for V-infinity algebras, string topology, and moduli spaces
16:00 - 16:30 Tamon Stephen (SFU), Optimization and Data Science, Minimal Cuts Set and Computing with Monotone Boolean Functions
16:00 - 16:30 Daniel Stern (Chicago), Geometric and Computational Spectral Theory, Shape optimization in spectral geometry via variational methods for harmonic maps
16:00 - 16:30 Malik Younsi (University of Hawaii), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Holomorphic motions, capacity and conformal welding
16:00 - 16:40 Jean-Philippe Chassé (Montreal), Symplectic Topology, The impact of metric constraints on the behavior of shadow metrics

16:30 - 17:00 Alexander Brudnyi (University of Calgary), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, On nonlinear Runge approximation problems
16:30 - 17:00 René Cabrera (University of Massachusetts Amherst), Optimal Transport and Applications, The Monge-Kantorovich Optimal Transportation of Mass Problem on Rectifiable Continuous Paths
16:30 - 17:00 Karl Dilcher (Dalhousie), Probability in Number Theory, General Convolution Identities for Bernoulli and Euler Polynomials
16:30 - 17:00 Hadi Kharaghani (Lethbridge), Combinatorial Designs, On Equiangular Tight Frames
16:30 - 17:00 Brad Rodgers (Queen's University), Arithmetic Statistics, Primes in short intervals in number fields
16:30 - 17:00 Nathan Williams (University of Texas, Dallas), Enumerative Combinatorics, Strange Expectations in Affine Weyl Groups
16:30 - 17:00 Jane Ye (Victoria), Variational Analysis: Theory and Applications, Second-order optimality conditions for non-convex set-constrained optimization problems
16:30 - 17:00 Xuekui Zhang (University of Victoria), Optimization and Data Science, The Optimal Design of Clinical Trials with Potential Biomarker Effects, A Novel Computational Approach

17:00 - 17:30 Ludovick Bouthat (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, The norm of an infinite L-matrix
17:00 - 17:30 Wanlin Li (CRM), Arithmetic Statistics, The Central Value of Dirichlet L-functions over Rational Function Fields

17:30 - 18:00 Wenbo Li (University of Toronto), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Conformal dimension and minimality of stochastic objects

18:00 - 18:30 Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, La $\ast$-stabilité de l’espace pondéré des suites de carré sommable sur la somme directe de groupes abéliens finis
 
Monday December 7
9:00 - 9:30 Takuya Takeishi (Kyoto Institute of Technology), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Partition functions as C*-dynamical invariants and actions of congruence monoids

9:30 - 10:00 Xin Li (University of Glasgow), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, K-theory for semigroup C*-algebras and partial crossed products

10:00 - 10:30 Nadia Larsen (University of Oslo), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Equilibrium states on C*-algebras of right lcm monoids

10:30 - 11:00 Camila Fabre Sehnem (Victoria University of Wellington), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Nuclearity for partial crossed products by exact discrete groups

11:00 - 12:00 Nicolas Bergeron (École normale supérieure), Plenary Lecture, Linking in torus bundles and Hecke L functions

12:00 - 12:30 Break
12:00 - 12:30 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Challenges Faced by Mathematicians from Underrepresented Groups
12:00 - 12:30 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Challenges Faced by Parents of Young Children

12:30 - 13:30 Duncan Dauvergne (Princeton), Doctoral Prize, The Archimedean limit of random sorting networks

13:30 - 14:00 Break
13:30 - 14:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Supporting Early Career Researchers
13:30 - 14:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Breakout - Supporting LGBTQ+ Mathematicians

14:00 - 14:20 Laurent Mackay (McGill University), Mathematical biology
14:00 - 14:30 Amenda Chow and Iain Moyles (York), Creative Assessments in the COVID-19 times, Choose your own adventure in a multi-variable calculus course for engineering students
14:00 - 14:30 Asma Hassanezhad (Bristol), Geometric and Computational Spectral Theory, Eigenvalue and multiplicity bounds for the mixed Steklov problem
14:00 - 14:30 Winston Heap (Max Planck), Probability in Number Theory, Random multiplicative functions and a model for the Riemann zeta function
14:00 - 14:30 Abdelmonem Ibrhaim (Alzahr University), Optimization and Data Science, Binary whale optimization algorithm for feature selection
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (University of Waterloo), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Amenability, proximality and higher order syndeticity
14:00 - 14:30 Amir Mohammadi (University of California, San Diego), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Effective results in homogeneous dynamics
14:00 - 14:30 Thomas Ransford (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, A Gleason-Kahane-Żelazko theorem for reproducing kernel Hilbert spaces.
14:00 - 15:00 Tony Pantev (Penn), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

14:20 - 14:40 Marc Roussel (University of Lethbridge), Mathematical biology, Dynamics-preserving model reduction using bipartite-graph representations of biochemical systems

14:30 - 15:00 Aleksandr Aravkin (University of Washington), Optimization and Data Science, A Robust Risk Score for Evaluating Evidence in Global Health
14:30 - 15:00 Almaz Butaev (University of Calgary), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, On geometric preduals of jet spaces on subsets of $\mathbb{R}^n$
14:30 - 15:00 Carolyn Gordon (Dartmouth), Geometric and Computational Spectral Theory, Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 1
14:30 - 15:00 Asaf Katz (University of Michigan), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, An application of Margulis’ inequality to effective equidistribution
14:30 - 15:00 Frédéric Ouimet (Caltech), Probability in Number Theory
14:30 - 15:00 Dan Wolczuk and Paul McGrath (Waterloo), Creative Assessments in the COVID-19 times, Using Virtual Escape Rooms to Promote Student-Student Interactions
14:30 - 15:00 Dilian Yang (University of Windsor), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Zappa-Sz\'ep Actions of Groups on Product Systems

14:40 - 15:00 Khanh Dao Duc (University of British Columbia), Mathematical biology, A study of stochastic dynamics of mRNA translation and their impact across biological scales

15:00 - 15:20 Brian Merchant (University of British Columbia), Mathematical biology, Using a Rho GTPase based model of cell polarization to explain group advantage in chemotaxis
15:00 - 15:30 Shai Evra (Princeton University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Ramanujan Conjecture and the Density Hypothesis
15:00 - 15:30 Sean Fitzpatrick (Lethbridge), Creative Assessments in the COVID-19 times, Deconstructing Exams for Remote Learning
15:00 - 15:30 Elizabeth Gillaspy (University of Montana), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Homotopy of product systems, and K-theory for higher-rank graphs
15:00 - 15:30 Katie Gittins (Durham), Geometric and Computational Spectral Theory, Comparing Hodge spectra of manifolds and orbifolds: Part 2.
15:00 - 15:30 Warren Hare (UBC), Optimization and Data Science, Imaginary Derivative Free Optimization
15:00 - 15:30 Pierre-Olivier Parisé (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Cesàro summability of Taylor series in weighted Dirichlet spaces
15:00 - 15:30 Cameron Stewart (Waterloo), Probability in Number Theory, Counting solvable S-unit equations
15:00 - 16:00 Katrina Honigs (Oregon), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

15:20 - 15:40 Justin Tzou (Macquarie University), Mathematical biology, Localized patterns and narrow escape problems in more general geometries

15:30 - 16:00 Samantha-Jo Caetano (Toronto), Creative Assessments in the COVID-19 times, Trump vs. Biden - who will win?
15:30 - 16:00 Sebastian Dominguez (Simon Fraser), Geometric and Computational Spectral Theory
15:30 - 16:00 Anna Duwenig (University of Wollongong), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Cartan subalgebras for non-principal twisted groupoid C*-algebras
15:30 - 16:00 Mikolaj Fraczyk (The University of Chicago), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Density hypothesis in horizontal families
15:30 - 16:00 Richard Gottesman (Queens), Probability in Number Theory
15:30 - 16:00 Larissa Richards (University of Toronto), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, On the rate of convergence of discrete interfaces to SLE.
15:30 - 16:00 Xiaoping Shi (Thompson River University), Optimization and Data Science, Graph-based change-point test

16:00 - 16:30 Jean-Marie de Koninck (Laval), Probability in Number Theory, Consecutive integers divisible by a power of their largest prime factor
16:00 - 16:30 Ben Hayes (University of Virginia), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, A random matrix approach to the Peterson-Thom conjecture
16:00 - 16:30 Thomas Humphries (University of Washington Bothell), Optimization and Data Science, Unrolled iterative algorithm for CT image reconstruction with learned penalty term
16:00 - 16:30 Antoine Metras (Montréal), Geometric and Computational Spectral Theory, Steklov extremal metrics in higher dimension
16:00 - 16:30 Nicholas Miller (University of California, Berkeley), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Geodesic submanifolds of hyperbolic manifolds
16:00 - 16:30 Jerrod Smith (Calgary), Creative Assessments in the COVID-19 times, Peer and Open-ended Assessment in Linear Algebra and Intro Proof Courses
16:00 - 16:30 Ignacio Uriarte-Tuero (Michigan State University), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Two weight norm inequalities for singular integrals in $\mathbb{R}^n$
16:00 - 17:00 Sabin Cautis (UBC), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

16:30 - 17:00 Monica Gabriela Cojocaru (University of Guelph), Optimization and Data Science
16:30 - 17:00 Tyrone Crisp (University of Maine), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, An imprimitivity theorem for Hilbert modules
16:30 - 17:00 Alex Kontorovich (Rutgers University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Applications of Thin Orbits
16:30 - 17:00 Anton Mosunov (Waterloo), Creative Assessments in the COVID-19 times, Let’s Think Together: Using Oral Assessments to Develop Students’ Thought Process
16:30 - 17:00 Ram Murty (Queens), Probability in Number Theory, An "all-purpose" Erdos-Kac theorem
16:30 - 17:00 William Verreault (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Nonlinear Oscillatory Expansions of holomorphic functions

17:00 - 18:00 Equity, Diversity and Inclusiveness Committee Panel / Social
17:00 - 17:30 James Wilson (University of Vermont), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Discretization of adapted functions

17:30 - 18:00 Javad Mashreghi (Université Laval), Recent Advances in Harmonic and Complex Analysis, Outer Functions and the Schur Class
 
Tuesday December 8
9:00 - 9:30 Dan Ursu (University of Waterloo), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Characterizing traces on crossed products of noncommutative C*-algebras

9:30 - 10:00 Cecile Armana (Université de Franche-Comté), Computations with Arithmetic Groups, Sturm bounds for Drinfeld-type automorphic forms over function fields
9:30 - 10:00 Hung-Chang Liao (University of Ottawa), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Almost finiteness, comparison, and tracial Z-stability

10:00 - 10:30 Neil Dummigan (University of Sheffield), Computations with Arithmetic Groups, Congruences involving non-parallel weight Hilbert modular forms
10:00 - 10:30 Maria Grazia Viola (Lakehead University), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Regularities properties of Cuntz-Pimsner algebras associated to C*-correspondences over commutative C*-algebras

10:30 - 11:00 Johannes Christensen (KU Leuven), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, A new approach to describing KMS states on $C^{*}$-algebras.

10:45 - 11:15 Fang-Ting Tu (Louisiana State University), Computations with Arithmetic Groups, A Geometric Interpretation of a Whipple's $_7F_6$ Formula

11:00 - 11:30 Arvind Ayyer (Indian Institute of Science), Enumerative Combinatorics, Toppleable permutations and excedances
11:00 - 11:30 Kari Eifler (Texas A&M University), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, Non-local games and quantum metric spaces
11:00 - 11:30 Lam Pham (Hebrew University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Arithmetic Groups and the Lehmer conjecture
11:00 - 11:30 Orit Raz (The Hebrew University of Jerusalem), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Dimension-expanding polynomials and the discretized Elekes-R\'onyai theorem
11:00 - 11:30 Mario Schulz (Quenn Mary U. of London), Geometric and Computational Spectral Theory, Free boundary minimal surfaces in the unit ball
11:00 - 11:40 Xiudi Tang (Toronto), Symplectic Topology, Symplectic ray removal
11:00 - 12:00 Ellen Kirkman (Wake Forest), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry, Degree bounds for Hopf actions on Artin-Schelter regular algebras

11:15 - 11:45 Mark McConnell (Princeton University), Computations with Arithmetic Groups

11:30 - 12:00 Benjamin Bogosel (Polytechnique Paris), Geometric and Computational Spectral Theory, Shape optimization of the Steklov eigenvalues under various constraints
11:30 - 12:00 Ilse Fischer (University of Vienna), Enumerative Combinatorics, Bijective proofs of (skew) Schur polynomial factorizations
11:30 - 12:00 Arie Levit (Yale University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Quantitative weak uniform discreteness
11:30 - 12:00 Boyu Li (University of Victoria), Operator algebras, (semi)groups, and dynamics, The Zappa-Szép product of a Fell bundle by a groupoid
11:30 - 12:00 Alexia Yavicoli (University of St Andrews), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Patterns in thick compact sets

11:50 - 12:30 Lara Suarez Lopez (Bochum), Symplectic Topology, On the rigidity of Legendrian cobordisms

12:00 - 12:30 Jeffrey Galkowski (UCL), Geometric and Computational Spectral Theory, Geodesic beams and Weyl remainders
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Computations with Arithmetic Groups, Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
12:00 - 12:30 Mathilde Gerbelli-Gauthier (McGill University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Limit multiplicity of non-tempered representations and endoscopy.
12:00 - 12:30 Helen Jenne (Université de Tours), Enumerative Combinatorics, Double-dimer condensation and the dP3 Quiver
12:00 - 12:30 Sophie Stevens (Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, The Elekes-Szabó Problem and the Uniformity Conjecture

12:30 - 13:00 Break

13:00 - 13:20 John Rinzel (New York University), Mathematical biology, A neuronal model for learning to keep a rhythmic beat.
13:00 - 13:20 Peter Taylor (peter.taylor@queensu.ca), The legacy of Mindstorms, Let’s invite Seymour into our calculus classroom.
13:00 - 13:30 Daniel Di Benedetto (University of British Columbia), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Discretised point-line incidences and the dimension of Besicovitch sets
13:00 - 13:30 Dave Hewett (UCL), Geometric and Computational Spectral Theory, Acoustic scattering by fractal screens
13:00 - 13:30 Marni Mishna (Simon Fraser University), Enumerative Combinatorics, Enumerating excursions on Cayley graphs
13:00 - 13:30 Will Sawin (Columbia University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, The mixing conjecture over function fields
13:00 - 14:00 Colin Ingalls (Carleton), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry, Explicit coverings of families of elliptic surfaces by squares of curves

13:10 - 13:50 Qun Wang (Toronto), Symplectic Topology, Choreographies in the N-Vortex Problem

13:20 - 13:40 Alfonso Gracia-Saz (alfonso@math.toronto.edu), The legacy of Mindstorms, Playing with Desmos in the classroom
13:20 - 13:40 David Holcman (Institut de Biologie École Normale Supérieure), Mathematical biology

13:30 - 14:00 Brandon Hanson (University of Georgia), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, A better-than-Plunnecke bound for $A + 2A$
13:30 - 14:00 Junehyuk Jung (Brown University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Intersections of geodesics on the modular surface
13:30 - 14:00 Chiu-Yen Kao (Claremont Mckenna College), Geometric and Computational Spectral Theory, Computation of free boundary minimal surfaces via extremal Steklov eigenvalue problems
13:30 - 14:00 Joel Lewis (George Washington University), Enumerative Combinatorics, Hurwitz numbers for reflection groups

13:40 - 14:00 Andrew McEachern (andrewm6@yorku.ca), The legacy of Mindstorms, Tournaments in a Proofs Class
13:40 - 14:00 Lawrence Oprea (McGill University), Mathematical biology, Simulation and analysis of white matter in a variably hypomyelinated transgenic mouse model

14:00 - 14:30 Break
14:00 - 14:20 Bernardo Galvao-Sousa (beni@math.toronto.edu), The legacy of Mindstorms, Open ended modelling problems
14:00 - 14:20 Charles S. Peskin (New York University – Courant), Mathematical biology, Interaction of Facilitation and Depression in Synaptic Transmission
14:00 - 14:30 Lindsay Dever (Bryn Mawr College), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Ambient prime geodesic theorems on compact hyperbolic 3-manifolds
14:00 - 14:30 Alexandre Girouard (Laval), Geometric and Computational Spectral Theory, Planar domains with prescribed perimeter and large Steklov spectral gap must collapse to a point
14:00 - 14:30 Jongchon Kim (University of British Columbia), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Estimates for some geometric maximal functions associated with a set of directions
14:00 - 15:00 Alicia Lamarche (Utah), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

14:10 - 14:50 Shira Tanny (Tel Aviv), Symplectic Topology, The Poisson bracket invariant: elementary and hard approaches.

14:20 - 14:40 Saeed Farjami (Univeristy of Surrey), Mathematical biology, Non-sequential Spike Adding in Cerebellar Stellate Cells
14:20 - 14:40 Sarah Mayes-Tang (smt@math.toronto.edu), The legacy of Mindstorms, Using Stories to Learn Math in A First-Year Seminar

14:30 - 15:00 Jonathan Tidor (Massachusetts Institute of Technology), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Joints of Varieties
14:30 - 15:00 Matthew Young (Texas A&M University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Moments and hybrid subconvexity for symmetric-square L-functions

14:40 - 15:00 Igor Belykh (Georgia State University), Mathematical biology, When repulsive coupling promotes synchronization of bursting neurons
14:40 - 15:00 General Discussion, The legacy of Mindstorms

15:00 - 15:20 Romain Veltz (INRIA-Sophia Antipolis), Mathematical biology, Mean field study of stochastic spiking neural networks

15:30 - 16:00 Wenyu Pan (The University of Chicago), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Exponential mixing of geodesic flows for geometrically finite hyperbolic manifolds with cusps
15:30 - 16:10 Pranav Chakravarthy (Western Ontario), Symplectic Topology, Homotopy type of equivariant symplectomorphisms of rational ruled surfaces.
15:30 - 16:30 Dylan Allegretti (UBC), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

16:00 - 16:30 Thomas Hille (Northwestern University), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Bounds for the Least Solution of Homogeneous Quadratic Diophantine Inequalities.
16:00 - 16:30 Tongou Yang (University of British Columbia), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Uniform decoupling in l2 for polynomials

16:20 - 17:00 Cheng Yang (Toronto), Symplectic Topology, Symplectic reduction and perturbation theory

16:30 - 17:00 Alireza Salehi Golsefidy (University of California, San Diego), Equidistribution on Arithmetic Manifolds, Two new concepts for compact groups: Spectral independence and local randomness
16:30 - 17:00 Caroline Terry (Ohio State University), Additive Combinatorics and Discrete Geometry
16:30 - 17:30 Max Lieblich (Washington), Derived Categories and (Non)commutative Algebraic Geometry

17:00 - 17:30 Weikun He (Korea Institute of Advanced Study), Additive Combinatorics and Discrete Geometry, Sum-product in representations of Lie groups

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/