Year:
2014 Sun Life Financial Canadian Open Math Challenge - Nov 6/7

2014 Sun Life Financial Canadian Open Math Challenge - Nov 6/7

Sun Life Financial
Canada

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were 69/80 or more for an invitation to write the CMO and 62/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of 38/80.

Canadian Champions
Open to students at schools in Canada.
     Gold Award: Sina Abbasi
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Silver Award: Jinhao Xu
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Henry Heng Xia
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
    
     Honour Roll: Bob Cui
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Yoyo Ding
   Vancouver Olympiad School Inc., Vancouver, BC
Richard (Rongxin) Du
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Seung Min Lee
   Boston Education, North Vancouver, BC
Michael Pang
   Fort Richmond Collegiate, Winnipeg, MB
Victor Wang
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
Ruiming Xiong
   Western Canada H.S., Calgary, AB
Yizhou Xu
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
Rui Zhou Yang
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
Best in Canada
Grade 12 or Cégep
     Gold Award: Sina Abbasi
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Silver Award: Richard (Rongxin) Du
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
    
     Bronze Award: Michael Pang
   Fort Richmond Collegiate, Winnipeg, MB
    
     Honour Roll: Tom Ding
   White Oaks Secondary School, Oakville, ON
James Huang
   Columbia International College, Hamilton, ON
Seung Min Lee
   Boston Education, North Vancouver, BC
Hanzhen Lin
   Markham D.H.S., Markham, ON
Dima Paramonov
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Gregory Patchell
   Sir John A Macdonald High, Upper Tantallon, NS
Yi Xiao (Ben) Zhang
   Woburn Collegiate Institute, Scarborough, ON
    
Best in Canada
Grade 11
     Gold Award: Jinhao Xu
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Henry Heng Xia
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Bob Cui
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Yoyo Ding
   Vancouver Olympiad School Inc., Vancouver, BC
Yizhou Xu
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
    
     Honour Roll: Senbo Fan
   A.N. Myer, Niagara Falls, ON
Ziyi Feng
   St. Michaels University School, Victoria, BC
William Qian
   Bayview S.S., Richmond Hill, ON
Steven (Si Yuan) Xia
   Old Scona Academic School, Edmonton, AB
Yunfan Zhou
   Oakville Trafalgar High School, Oakville, ON
Hanyu Zhu
   Glenforest Secondary School, Mississauga, ON
    
Best in Canada
Grade 10
     Gold Award: Rui Zhou Yang
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Ruiming Xiong
   Western Canada H.S., Calgary, AB
    
     Bronze Award: Leo Feng
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Tianqi Huang
   Bayview S.S., Richmond Hill, ON
    
     Honour Roll: Tim Barry
   Eric Hamber S.S., Vancouver, BC
Thinula De Silva
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Judy Fan
   Burnaby North S.S., Burnaby, BC
Jane Shi
   Sir Winston Churchill High School, Calgary, AB
Jason Yuen
   Pierre Elliott Trudeau High School, Markham, ON
Daniel Zhou
   Centennial Collegiate, Saskatoon, SK
    
Best in Canada
Grade 9
     Gold Award: Victor Wang
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
    
     Silver Award: Andrew Lin
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Peter Wu
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Bronze Award: Raymond Lu
   Bell High School, Nepean, ON
Key Ruan
   Fraser Heights S.S., Surrey, BC
    
     Honour Roll: Rongzhuo Bai
   A. B. Lucas Secondary School, London, ON
Angela Chen
   Pacific Academy, Surrey, BC
Elnaz Hessami Pilehrood
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Jeffrey Liu
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
George Bozheng Mo
   Olympiads School, North York, ON
Kai Sun
   A. B. Lucas Secondary School, London, ON
Zehao Zhou
   Olympiads School, North York, ON
    
Best in Canada
Grade 8 or under
     Gold Award: William Zhao
   Olympiads School, North York, ON
    
     Silver Award: Bill Qin
   Olympiads School, North York, ON
    
     Bronze Award: Frank Chen
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
    
     Honour Roll: Thomas Guo
   Olympiads School, North York, ON
Michael Li
   Olympiads School, North York, ON
Victor Rong
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Yun-Chi Tang
   Westminster Woods PS, Guelph, ON
Sean Wang
   Point Grey Secondary School, Vancouver, BC
Alvin Zou
   Kitsilano Secondary, Vancouver, BC
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.