Year:
The 2021 Canadian Open Mathematics Challenge -- Oct 28/29

The 2021 Canadian Open Mathematics Challenge — Oct 28/29

Canada

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were --/80 or more for an invitation to write the CMO and --/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of --/80.

Canadian Champions
Open to students at schools in Canada or Canadian citizens/PR anywhere.
     Gold Award: Warren Bei
   Vancouver Learning Network, Vancouver, BC
Evan Lu
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Léo Vanciu
   Marianopolis College, Westmount, QC
Kaixin Wang
   Magee S.S., Vancouver, BC
Haozhe Yang
   Walter Murray Collegiate, Saskatoon, SK
Ming Yang
   Brophy College Preparatory, Phoenix, AZ
Zixiang Zhou
   London Central Secondary School, London, ON
    
     Silver Award: Marvin Mao
   Bergen County Academies, United States
Kevin Min
   SpringLight Education Institute, United States
Jason Zhang
   ICAE, United States
    
     Bronze Award: Grace Xu
   Ivy Golden Union, Vancouver, BC
Joey Zou
   Woodlands School, Mississauga, ON
    
     Honour Roll: Jiarui Cao
   Abbey Park H.S., Oakville, ON
William Dai
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Jiang Xu (Justin) Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Xuezhi Wang
   Royal St. George's College, Toronto, ON
Daniel Yang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
James Yang
   Iroquois Ridge High School, Oakville, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 12 or Cégep
     Gold Award: Léo Vanciu
   Marianopolis College, Westmount, QC
Zixiang Zhou
   London Central Secondary School, London, ON
    
     Silver Award: Kevin Min
   SpringLight Education Institute, United States
    
     Bronze Award: Joey Zou
   Woodlands School, Mississauga, ON
    
     Honour Roll: Jiarui Cao
   Abbey Park H.S., Oakville, ON
Heming Huang
   Marianopolis College, Westmount, QC
Yi-Hong Huang
   R.C. Palmer S.S., Richmond, BC
Arnav Kumar
   Webber Academy, Calgary, AB
Jiang Xu (Justin) Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Daniel Yang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
James Yang
   Iroquois Ridge High School, Oakville, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 11
     Gold Award: Evan Lu
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Kaixin Wang
   Magee S.S., Vancouver, BC
Haozhe Yang
   Walter Murray Collegiate, Saskatoon, SK
    
     Silver Award: Yuehan Hu
   Bayview Secondary School, Richmond Hill, ON
Grace Xu
   Ivy Golden Union, Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Andrew Wen
   Phillips Academy, United States
Lawrence Wu
   Upper Canada College, Toronto, ON
    
     Honour Roll: Kunaal Chandrashekar
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Justin Guo
   Rdfz Icc, China
Sirui Hang
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Kaylee Ji
   Bergen County Academies, United States
Xintong Ji
   Rdfz Chaoyang Branch School, China
Eric Shao
   Semiahmoo Secondary School, Surrey, BC
Kellen Sun
   Earl of March S.S., Kanata, ON
Yizhou Wang
   Collège Jean-de-Brébeuf, Montreal, QC
HaoNan Zhao
   Olympiads School, North York, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 10
     Gold Award: Jason Zhang
   ICAE, United States
    
     Silver Award: William Dai
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
    
     Bronze Award: Xuezhi Wang
   Royal St. George's College, Toronto, ON
    
     Honour Roll: Manasseh Ahmed
   Montreal Math Circle, Montreal, QC
Nina Geng
   Collège Jean-de-Brèbeuf, Montreal, QC
George Hu
   Farragut High School, United States
Luca Tu
   Earl of March Secondary School, Ottawa, ON
Tony Guo Feng Tung
   Shanghai High School International Division, China
Cloris Xu
   Baulkham Hills High School, China
Iris Xu
   Baulkham Hills High School, China
    
Best in Canadian Division
Grade 9
     Gold Award: Ming Yang
   Brophy College Preparatory, Phoenix, AZ
    
     Silver Award: Marvin Mao
   Bergen County Academies, United States
    
     Bronze Award: William Zhao
   Dougherty Valley High School, San Ramon, CA
    
     Honour Roll: Yuzhong (WeiWei) Luo
   Port Moody Secondary School, Port Moody, BC
Skyler Mao
   SpringLight Education Institute, United States
Yifan Tang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Robert Yang
   Walter Murray Collegiate, Saskatoon, SK
    
Best in Canadian Division
Grade 8 or under
     Gold Award: Warren Bei
   Vancouver Learning Network, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Mark Raspopov
   Competitive Kids STEM, Brampton, ON
    
     Bronze Award: Emil Wang
   Ottawa Carleton Virtual School, Ottawa, ON
    
     Honour Roll: Yuxin Fu
   TTMath School, Markham, ON
Jack Jin
   The Bishop's School, United States
Christopher Li
   TTMath School, Markham, ON
Jialin Liu
   Halifax Grammar School, Halifax, NS
Andrew Ma
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Seabert Mao
   SpringLight Education Institute, United States
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.