|
Thursday September 21 | |
9:30 - 10:20 | Francisco Gonzalez Acuña, Plenary Speaker |
|
11:30 - 12:00 | Srikanth Iyengar, Algebra |
11:30 - 12:00 | Bruce Reed, Graph Theory & Combinatorics |
11:30 - 12:00 | Dale Rolfsen, Low-Dimensional Topology |
11:30 - 12:10 | Jesus Gonzalez, Topology |
11:30 - 12:20 | Luis Cisneros, Localization & Partial Differential Equations |
11:30 - 12:20 | Donald Dawson, Probability |
11:30 - 12:20 | Niky Kamran, Differential Geometry |
11:30 - 12:20 | Ricardo Weder, Mathematical Physics |
11:30 - 12:30 | Salvador Pérez Esteva, Functional Analysis |
11:30 - 12:30 | Bernard R. Hodgson, Mathematics Education |
|
12:00 - 12:30 | Lorena Armas, Low-Dimensional Topology |
|
12:05 - 12:35 | Eduardo Rivera Campo, Graph Theory & Combinatorics |
|
12:15 - 12:45 | Kee Lam, Topology |
12:15 - 12:45 | Shiping Liu, Algebra |
|
12:30 - 13:00 | Gabriel Indurskis, Low-Dimensional Topology |
12:30 - 13:00 | J. Alfredo López-Mimbela, Probability |
12:30 - 13:00 | Nico Spronk, Functional Analysis |
12:30 - 13:20 | Jeremy Quastel, Mathematical Physics |
12:30 - 13:30 | Alejandro Diaz-Barriga, Mathematics Education |
12:30 - 13:30 | Jorge Fujioka, Localization & Partial Differential Equations |
12:30 - 13:30 | Raul Quiroga, Differential Geometry |
|
12:40 - 13:10 | L. Bruce Richmond, Graph Theory & Combinatorics |
|
12:50 - 13:30 | Samuel Gitler, Topology |
|
13:00 - 13:30 | Zhiguo Hu, Functional Analysis |
13:00 - 13:30 | Edgar Jasso, Low-Dimensional Topology |
13:00 - 13:30 | Graham Leuschke, Algebra |
13:00 - 13:30 | Edwin Perkins, Probability |
13:00 - 13:30 | Petr Zhevandrov, Mathematical Physics |
|
13:15 - 13:45 | Luis Montejano, Graph Theory & Combinatorics |
|
16:00 - 16:20 | Gordon Slade, Mathematical Physics |
16:00 - 16:30 | Carlos Bosch, Functional Analysis |
16:00 - 16:30 | Xavier Gómez Mont, Algebra |
16:00 - 16:30 | Bruno Rémillard, Probability |
16:00 - 16:30 | Marty Scharlemann, Low-Dimensional Topology |
16:00 - 16:40 | Ian Hambleton, Topology |
16:00 - 16:50 | Charles Boyer, Differential Geometry |
16:00 - 16:50 | Mari Carmen Jorge, Localization & Partial Differential Equations |
16:00 - 17:00 | Florence Glanfield, Mathematics Education |
|
16:15 - 16:45 | Petr Lisonek, Graph Theory & Combinatorics |
|
16:30 - 16:50 | David Brydges, Mathematical Physics |
16:30 - 17:00 | Armando García, Functional Analysis |
16:30 - 17:00 | Daniel Hernández-Hernández, Probability |
16:30 - 17:00 | Mercedes Jordan-Santana, Low-Dimensional Topology |
|
16:45 - 17:15 | Ernesto Lupercio, Topology |
16:45 - 17:15 | Roberto Martinez, Algebra |
|
16:55 - 17:25 | Miguel Angel Pizaña, Graph Theory & Combinatorics |
|
17:00 - 17:20 | Jaime Cruz Sampedro, Mathematical Physics |
17:00 - 17:30 | Mariel Vazquez, Low-Dimensional Topology |
17:00 - 17:30 | John Walsh, Probability |
17:00 - 17:30 | Antoni Wawrzyncyk, Functional Analysis |
17:00 - 18:00 | Rachel Kuske, Localization & Partial Differential Equations |
17:00 - 18:00 | Adolfo Sanchez, Differential Geometry |
17:00 - 18:00 | Marcela Santillan, Mathematics Education |
|
17:30 - 18:00 | Antonio Hernandez, Mathematical Physics |
17:30 - 18:00 | Ana Meda, Probability |
17:30 - 18:00 | Victor Nuñez, Low-Dimensional Topology |
17:30 - 18:00 | Francisco Javier Zaragoza Martínez, Graph Theory & Combinatorics |
|
18:00 - 18:30 | Dieter Vossieck, Algebra |
|
18:20 - 19:10 | Pengfei Guan, Plenary Speaker |
|
Friday September 22 | |
9:30 - 10:20 | Maciej Zworski, Plenary Speaker |
|
10:50 - 11:20 | Vladimir Chernousov, Algebra |
10:50 - 11:20 | Rustum Choksi, Variational Methods in Partial Differential Equations |
10:50 - 11:20 | Marc Culler, Low-Dimensional Topology |
10:50 - 11:20 | Daniel Juan Pineda, Topology |
10:50 - 11:20 | Rafael Villarreal, Graph Theory & Combinatorics |
10:50 - 11:40 | Jingyi Chen, Differential Geometry |
10:50 - 11:40 | Luis Gorostiza, Probability |
10:50 - 11:40 | Robert Moody, Mathematical Physics |
10:50 - 11:50 | Jonathan Borwein, Functional Analysis |
10:50 - 11:50 | Carolyn Kieran, Mathematics Education |
|
11:20 - 11:50 | Hans Boden, Low-Dimensional Topology |
11:20 - 11:50 | Antonmaria Minzoni, Variational Methods in Partial Differential Equations |
|
11:25 - 11:55 | Veselin Jungic, Graph Theory & Combinatorics |
11:25 - 11:55 | Fernando Szetchman, Algebra |
|
11:30 - 12:00 | Alejandro Adem, Topology |
|
11:50 - 12:10 | Pierre Bayard, Differential Geometry |
11:50 - 12:10 | Rafael del Rio, Mathematical Physics |
11:50 - 12:20 | Michelle Boué, Probability |
11:50 - 12:20 | Ivar Ekeland, Variational Methods in Partial Differential Equations |
11:50 - 12:20 | Rubén Martínez Avendaño, Functional Analysis |
11:50 - 12:20 | Genevieve Walsh, Low-Dimensional Topology |
11:50 - 12:40 | Theodore Kolokolnikov, Localization & Partial Differential Equations |
11:50 - 12:50 | Tenoch Cedillo, Mathematics Education |
|
12:00 - 12:30 | Hortensia Galeana, Graph Theory & Combinatorics |
12:00 - 12:30 | Arturo Pianzola, Algebra |
|
12:05 - 12:35 | Enrique Torres-Giese, Topology |
|
12:20 - 12:40 | Richard Froese, Mathematical Physics |
12:20 - 12:50 | Wolfgang Heil, Low-Dimensional Topology |
12:20 - 12:50 | Laurent Marcoux, Functional Analysis |
12:20 - 12:50 | Panayotis Panayotaros, Variational Methods in Partial Differential Equations |
12:20 - 12:50 | Eliane Rodrigues, Probability |
12:20 - 13:10 | Federico Sanchez, Differential Geometry |
|
12:40 - 13:10 | Michael Barot, Algebra |
12:40 - 13:10 | Jacques Verstraete, Graph Theory & Combinatorics |
|
12:45 - 13:15 | Sergey Antonyan, Topology |
|
12:50 - 13:10 | Luis Silva, Mathematical Physics |
12:50 - 13:20 | Walter Craig, Variational Methods in Partial Differential Equations |
12:50 - 13:20 | Slavisa Djorjevich, Functional Analysis |
12:50 - 13:20 | J Carlos Gómez Larrañaga, Low-Dimensional Topology |
12:50 - 13:20 | Byron Schmuland, Probability |
12:50 - 13:50 | Fernando Hitt, Mathematics Education |
|
13:15 - 13:45 | Isidoro Gitler, Graph Theory & Combinatorics |
|
13:20 - 13:50 | Yuly Billig, Algebra |
13:20 - 13:50 | Hugo Cabrera Ibarra, Low-Dimensional Topology |
13:20 - 13:50 | Kenneth Chu, Differential Geometry |
13:20 - 13:50 | Richard Kane, Topology |
13:20 - 13:50 | Michael Lamoureux, Functional Analysis |
13:20 - 13:50 | Hector Lomeli, Variational Methods in Partial Differential Equations |
13:20 - 13:50 | Victor Pérez-Abreu, Probability |
13:20 - 13:50 | Julio Toloza, Mathematical Physics |
|
16:00 - 16:20 | Dimitri Jakobsen, Mathematical Physics |
16:00 - 16:30 | Mario Eudave, Low-Dimensional Topology |
16:00 - 16:30 | Ivan Gutman, Algebra |
16:00 - 16:30 | Gail Ivanoff, Probability |
16:00 - 16:30 | Mehdi Sangani Monfared, Functional Analysis |
16:00 - 16:40 | Erik Pedersen, Topology |
16:00 - 16:50 | Jesús Muciño, Differential Geometry |
16:00 - 16:50 | Panayotis Panayotaros, Localization & Partial Differential Equations |
16:00 - 17:00 | Thomas Steinke, Mathematics Education |
|
16:15 - 16:45 | Kerri Webb, Graph Theory & Combinatorics |
|
16:30 - 16:50 | Carlos Villegas, Mathematical Physics |
16:30 - 17:00 | Matthias Neufang, Functional Analysis |
16:30 - 17:00 | Victor Rivero, Probability |
16:30 - 17:00 | Hector Sanchez Morgado, Variational Methods in Partial Differential Equations |
16:30 - 17:00 | DeWitt Sumners, Low-Dimensional Topology |
|
16:45 - 17:15 | Thomas Bruestle, Algebra |
16:45 - 17:15 | Jacob Mostovoy, Topology |
|
16:55 - 17:25 | Carlos Valencia, Graph Theory & Combinatorics |
|
17:00 - 17:20 | Alexander Turbiner, Mathematical Physics |
17:00 - 17:30 | Berta Gamboa de Buen, Functional Analysis |
17:00 - 17:30 | Alberto Montero Zarate, Variational Methods in Partial Differential Equations |
17:00 - 17:30 | Bálint Virág, Probability |
17:00 - 18:00 | Rafael Herrera, Differential Geometry |
17:00 - 18:00 | Arturo Ramirez, Mathematics Education |
17:00 - 18:00 | Arturo Vargas, Localization & Partial Differential Equations |
|
17:20 - 18:00 | Jose Luis Cisneros, Topology |
|
17:30 - 18:00 | María-Emilia Caballero, Probability |
17:30 - 18:00 | Penny Haxell, Graph Theory & Combinatorics |
17:30 - 18:00 | Renato Iturriaga, Variational Methods in Partial Differential Equations |
17:30 - 18:00 | Alexander Livak, Functional Analysis |
17:30 - 18:00 | Juan Rada, Algebra |
17:30 - 18:00 | Stephen Sontz, Mathematical Physics |
|
18:20 - 19:10 | Gonzalo Contreras, Plenary Speaker |
|
Saturday September 23 | |
9:30 - 10:20 | Jorge Urrutia, Plenary Speaker |
|
10:30 - 11:00 | Steven Boyer, Low-Dimensional Topology |
10:30 - 11:00 | Ragnar-Olaf Buchweitz, Algebra |
10:30 - 11:00 | Luis Goddyn, Graph Theory & Combinatorics |
10:30 - 11:00 | Marianito Rocha, Variational Methods in Partial Differential Equations |
10:30 - 11:00 | Vladimir Troitsky, Functional Analysis |
10:30 - 11:10 | Grigory Mikhalkin, Topology |
10:30 - 11:20 | Albert Chau, Differential Geometry |
10:30 - 11:20 | Michael Ward, Localization & Partial Differential Equations |
10:30 - 11:30 | Luis Radford, Mathematics Education |
10:30 - 12:30 | Discussion Group, Mathematical Physics |
|
11:00 - 11:30 | Lia Bronsard, Variational Methods in Partial Differential Equations |
11:00 - 11:30 | Fernando Galaz, Functional Analysis |
11:00 - 11:30 | Enrique Ramirez, Low-Dimensional Topology |
|
11:10 - 11:40 | Gelasio Salazar, Graph Theory & Combinatorics |
|
11:15 - 11:45 | Jose Antonio de la Peña, Algebra |
11:15 - 11:45 | Miguel Xicotencatl, Topology |
|
11:30 - 12:00 | Line Baribeau, Functional Analysis |
11:30 - 12:00 | Christian Laing, Low-Dimensional Topology |
11:30 - 12:00 | Pablo Padilla, Variational Methods in Partial Differential Equations |
11:30 - 12:30 | Olimpia Figueras, Mathematics Education |
11:30 - 12:30 | Jimmy Petean, Differential Geometry |
11:30 - 12:30 | Ralf Wittenberg, Localization & Partial Differential Equations |
|
11:50 - 12:20 | Matt Devos, Graph Theory & Combinatorics |
11:50 - 12:30 | Jose Seade, Topology |
|
12:00 - 12:30 | Raymundo Bautista, Algebra |
12:00 - 12:30 | Max Neumann, Low-Dimensional Topology |
|
12:45 - 13:35 | David Brydges, Plenary Speaker |