2024 CMS Summer Meeting

Saskatchewan, May 30 - June 3, 2024

       

Scientific Sessions

Please note that all times are displayed in Eastern Standard Time (EST).

A Lay of the Land: Mathematics Education in Saskatchewan
Org: Egan Chernoff and Derek Postnikoff (University of Saskatchewan)
 
Sunday June 2  (ARTS 202)
15:00 - 15:30 Dan Krause (University of Saskatchewan), PISA Scores: Grounding Perspectives
15:30 - 16:00 Paul Lehmkuhl (Saskatchewan Polytechnic), Financial numeracy: A path towards standardizing financial education
16:00 - 16:30 Sandra Elliott (University of Saskatchewan), Bass Case: A Case Study of Music in the Mathematics Classroom
16:30 - 17:00 Gale Russell (University of Regina), Intersections and roadblocks: Disentangling and rebuilding pre-service teachers’ combinatoric understandings
17:00 - 17:30 Egan J Chernoff (University of Saskatchewan), The Gateway Approach to Popularizing Mathematics
 
Applied Topology: DNA topology, Material Science, Topological Data Analysis
Org: Ryan Budney (University of Victoria), Allison Moore (Virginia Commonwealth University) and Chris Soteros (University of Saskatchewan)
This session will bring together mathematicians, physicists, computational scientists and others who are studying topology and its applications. The session will emphasize the two topics of an associated mini-course: applications of knot theory to molecular biology, and persistent homology/topological data analysis. Applications of topology to materials science such as to the design of supermolecules and polymeric materials or to the study of liquid crystals are also of interest.
 
Saturday June 1  (ARTS 212)
9:00 - 9:30 Javier Arsuaga (UCDavis), Using liquid crystal models to study DNA knotting in bacteriophages
9:30 - 10:00 Koya Shimokawa (Ochanomizu University), Interlocking molecules and polyhedral links
10:00 - 10:30 E J Janse van Rensburg (York University), Knot probabilities in confined lattice knots
15:00 - 15:30 Martin Frankland (University of Regina), Multiparameter persistence modules in the large scale
15:30 - 16:00 Allison Moore (Virginia Commonwealth University), Unknotting numbers and invariants of trivalent spatial graphs
16:00 - 16:30 Peter Liu (UCDavis), Analyzing RNA structure data with tree polynomials
16:30 - 17:00 Andrew Rechnitzer (UBC), On BFACF and stick numbers
17:00 - 17:30 Kai Ishihara (Hiroshima University), Spatial graphs confined to tubes in the simple cubic lattice
 
Sunday June 2  (ARTS 212)
9:00 - 9:30 Puttipong Pongtanapaisan (Arizona State University), Random 2-component links which span a lattice tube
9:30 - 10:00 Matthew Schmirler (University of Saskatchewan), Optimizing Lattice Polygon Models to DNA Experimental Knotting Probabilities
10:00 - 10:30 Rob Scharein (Hypnagogic Software), Minimal Step Numbers for Knotted $\theta$-curves and Handcuff Graphs on the Simple Cubic Lattice
 
Association schemes and their applications
Org: Allen Herman (University of Regina), Roghayeh Maleki (University of Primorska) and Andriaherimanana Sarobidy Razafimahatratra (University of Primorska)
Association schemes are structures that can be viewed as generalizations of algebraic structures such as groups, as well as combinatorial structures such as distance-regular graphs. These structures have been applied to prove various results from a wide range of areas of mathematics which can be of algebraic aspects (representation theory of quantum groups, scaffold calculus, Terwilliger algebras) and combinatorial aspects (Erdős-Ko-Rado type theorems, design and coding theory, finite geometry). This session is dedicated to recent trends in the study of association schemes and their applications.
 
Sunday June 2  (ARTS 217)
8:30 - 9:00 Xiaohong Zhang (Université de Montréal), Multivariate $P$-polynomial association schemes and $m$-distance regular graphs
9:00 - 9:30 Paul Terwilliger (University of Wisconsin), The $S_3$-symmetric tridiagonal algebra
9:30 - 10:00 Steven Wang (Carleton University), On constructing bent functions from cyclotomic mappings
10:00 - 10:30 Luc Vinet (Université de Montréal)
15:00 - 15:30 Alyssa Sankey (University of New Brunswick), Strongly regular decompositions derived from regular two-graphs
15:30 - 16:00 Meri Zaimi (Université de Montréal), Bivariate $P$- and $Q$-polynomial structures of association schemes based on attenuated spaces
16:00 - 16:30 Owen Goff (University of Wisconsin), A new perspective on the $q$-Onsager algebra and its presentations
16:30 - 17:00 Roghayeh Maleki (University of Primorska), On the $Q$-polynomial property of the full bipartite subgraph of a Hamming graph $H(D,n)$
17:00 - 17:30 Venkata Raghu Tej Pantagui (University of Regina), Erdos-Ko-Rado type results in some Schurian Schemes
17:30 - 18:00 Andriaherimanana Sarobidy Razafimahatratra (University of Primorska), On the smallest non-diagonalizable vertex-primitive digraphs
 
Monday June 3  (ARTS 217)
8:30 - 9:00 Allen Herman (University of Regina), The Terwilliger algebras of tournament and conference graph association schemes
9:00 - 9:30 Hanmeng Zhan (Worcester Polytechnic Institute), Generating quantum uniform mixing in association schemes
9:30 - 10:00 Himanshu Gupta (University of Regina), The least Euclidean distortion constant of a distance-regular graph
10:00 - 10:30 Andrew Misseldine (Southern Utah University)
 
CH-Thirty Years Later
Org: Xiangke Chang (AMSS, Institute of Mathematics, Chinese Academy of Sciences) and Jacek Szmigielski (University of Saskatchewan)
In 1993, Roberto Camassa and Darryl Holm, then at Los Alamos National Laboratory, published a paper, “An integrable shallow water equation with peaked solitons”, in a prime physics journal, Physical Review Letters, about a new candidate for the shallow water equation with a non-linear dispersion term. The equation they proposed is called the Camassa-Holm equation, abbreviated below as (CH). The paper has had a monumental impact on a legion of researchers in many different areas of mathematics, ranging from Analysis, Mathematical Physics, Random Matrix Theory, Approximation Theory, and Theory of Orthogonal Polynomials, to name a few. To celebrate this important discovery, our session brings together more than one generation of researchers working on many mathematical theories and problems rooted in the CH paper.
 
Friday May 31  (ARTS 106)
13:00 - 13:50 Roberto Camassa (University of North Carolina-Chapel Hill, USA), Mathematical modeling of shallow water wave propagation.
14:00 - 14:50 Alex Himonas (University of Notre Dame, USA), Analysis of the CH equation and family
15:00 - 15:50 Andrew Hone (University of Kent, UK), An elliptic analogue of the Camassa-Holm equation
16:00 - 16:50 Zhijun Qiao (University of Texas Rio Grande Valley, USA), Integrable CH hierarchy and beyond
 
Saturday June 1  (ARTS 106)
8:30 - 9:20 Darryl Holm (Imperial College, UK), Emergent singular solutions (ESS) in nonlinear wave PDEs
9:30 - 10:20 Helge Holden (Norwegian University of Science and Technology, Norway), On the stochastic Camassa—Holm equation with transport noise
15:00 - 15:50 Dmitry Pelinovsky (McMaster, Canada), Traveling waves in the Camassa-Holm equations: their stability and instability
16:00 - 16:50 Katrin Grunert (Norwegian University of Science and Technology, Norway), Uniqueness for the Camassa-Holm equation
17:00 - 17:50 Hans Lundmark (University of Linkoping, Sweden), Dynamics of peakons and antipeakons in Novikov's equation
 
Sunday June 2  (ARTS 106)
8:30 - 9:20 Michael Gekhtman (University of Notre Dame, USA), Integrable systems and cluster algebras
9:30 - 10:20 Vladimir Novikov (Loughborough University, UK), Towards the complete classification of integrable Camassa-Holm type equations
15:00 - 15:50 Bo Xue (Zhengzhou University, China)
16:00 - 16:50 Stephen Anco (Brock University, Canada), Peakons: some simple questions with unexpected answers
 
Erdos-Ko-Rado Combinatorics
Org: Karen Meagher and Venkata Raghu Tej Pantangi (University of Regina)
The famous Erdos-Ko-Rado (EKR) theorem gives the size and structure of the largest collection of intersecting k-sets. Versions of this theorem exist for many different objects, and there are many extensions and generalization of this result and n recent years the number of results in this area has grown greatly. The purpose of this session is to bring together researchers in this area to share recent results and approaches. The focus will be on algebraic method to prove EKR theorems, recent result on EKR for groups, EKR on designs and in geometry and EKR on graphs. I do not believe that there has been such a meeting in this emerging field.
 
Monday June 3  (ARTS 101)
8:00 - 8:30 Karen Meagher (University of Regina), A brief Introduction to the Erdős-Ko-Rado Theorem
8:30 - 9:00 Cody Solie (University of Regina), Database of Intersection Density for Permutation Groups
9:00 - 9:30 Lord Kavi (University of Ottawa), Optimal Polynomials for the $k$-independence Number of Graphs
9:30 - 10:00 Andrey Kupavskii (Moscow Institute of Physics and Technology), Forbidden intersections via spread approximations
10:00 - 10:30 Nathan Lindzey (Technion), Global Hypercontractivity and Forbidden Intersection Theorems
15:00 - 15:30 Sarobidy Razafimahatratra (University of Primorska), The Erdős-Ko-Rado Theorem for semidirect products of transitive groups
15:30 - 16:00 Venkata Raghu Tej Pantangi (University of Regina), Strength of some EKR-type results.
16:00 - 16:30 Mahsa Shirazi (University of Manitoba), A review on the Erdős-Ko-Rado theorem for uniform set partitions and perfect matchings
16:30 - 17:00 Brett Stevens (Carleton), Where Karen Meagher first encountered the Erdos-Ko-Rado Theorem
17:00 - 17:30 Glenn Hurlbert (Virginia Commonwealth University), Recent results on the Holroyd-Talbot Conjecture
17:30 - 18:00 Sergey Goryainov (Hebei Normal University), Erd\H{o}s-Ko-Rado combinatorics of strongly regular graphs
 
Functional and Harmonic Analysis
Org: Benjamin Anderson-Sackaney and Ebrahim Samei (University of Saskatchewan)
 
Sunday June 2  (ARTS 200)
15:00 - 15:30 Finlay Rankin (Carleton University), Quantum automorphisms of commuting squares
15:30 - 16:00 Pawel Sarkowicz (University of Waterloo), Embeddings of unitary groups
16:00 - 16:30 Erik Seguin (University of Waterloo), Amenability and stability for discrete groups
16:30 - 17:00 Benjamin Anderson-Sackaney (University of Saskatchewan), Tracial States on Quantum Group C*-algebras
 
Geometry and Representation Theory
Org: Mahmud Azam (University of Saskatchewan), Kuntal Banerjee (University of Saskatchewan), Robert Cornea (University of Waterloo), Ha Minh Dat (University of Saskatchewan) and Brady Ali Medina (University of Waterloo)
Interactions between representation theory and geometry have been a major driving force for both areas. These interactions have been fruitful in computing invariants of important objects in both fields, each benefiting from results obtained in the other. These interactions are mediated by functors between categories relevant to the two fields, which are often homotopically invariant given suitable notions of homotopy on both sides. It is thus no wonder that homotopy theory and homotopical algebra have been applied to geometry and representation theory to great effect resulting in the ongoing generalisation and simplification of many of the most important concepts and results. These continue to facilitate advances in moduli theory and mathematical physics. The theme of the proposed session is this collective picture of geometry, homotopy theory, representation theory, moduli theory and mathematical physics. Furthermore, many recent contributions in these areas have been made by early career researchers, and it is the purpose of this session to highlight these efforts and to encourage mathematical exchanges between these researchers.
 
Sunday June 2  (ARTS 108)
8:30 - 9:00 James Steele (University of Calgary), Cohomological Duality in the Local Langlands Correspondence for $p$-adic Groups
9:00 - 9:30 Mishty Ray (University of Calgary), Geometric analogues of local Arthur packets for $p$-adic $GL_n$
9:30 - 10:00 José Cruz (University of Calgary), On the Fourier transform and Vogan's perspective on the Local Langlands Correspondence
10:00 - 10:30 Sze Hong Kwong (University of Maryland), Conformal limit of Higgs bundles along singular upward flow
15:00 - 15:30 Jonathan Sejr Pedersen (University of Toronto), Splitting Madsen-Tillmann Spectra
15:30 - 16:00 Grisha Taroyan (University of Toronto), Equivalent models of derived stacks
16:00 - 16:30 Florian Schwarz (University of Calgary), The Lie Algebra of a group object
16:30 - 17:00 Deni Salja (Dalhousie University)
 
Monday June 3  (ARTS 108)
8:30 - 9:00 Raphaël Belliard (University of Alberta), Casimir conformal blocks from meromorphic connections over curves.
9:00 - 9:30 Evan Sundbo (University of Toronto), Twisted Quiver Varieties and Higgs Bundles
9:30 - 10:00 Christopher Mahadeo (University of Illinois at Chicago), Quantization through the tautological section
10:00 - 10:30 Matthew Koban (University of Toronto), Moduli of doubled quiver representations
15:00 - 15:30 Aidan Lindberg (University of Toronto), Picard Groups of Holomorphic Poisson Manifolds
15:30 - 16:00 Eric Boulter (University of Saskatchewan), Moduli Spaces of Sheaves on Kodaira Surfaces
16:00 - 16:30 Daniel Alvarez (University of Toronto), Symplectic groupoids and moduli spaces of flat bundles over surfaces
16:30 - 17:00 Marielle Ong (University of Pennsylvania), Multiplicative global Springer Theory
17:00 - 17:30 Caleb Ashley (Boston College), An explicit relationship between the ghost and swapping algebras
 
Integrable systems and quantization
Org: Eric Boulter (University of Saskatchewan) and Christopher Mahadeo (University of Illinois at Chicago)
This session delves into the topics of Integrable Systems and Quantization, two pivotal concepts at the forefront of contemporary mathematical research. Quantization is a fundamental process in mathematical physics that lies at the heart of translating classical systems into the language of quantum mechanics. Integrable systems, with their rich symplectic structures and conserved quantities, provide a natural bridge to the quantum realm through the process of quantization. This session will serve as a platform for mathematicians, researchers, and enthusiasts to engage in stimulating discussions, share novel insights, and foster collaboration within these dynamic fields. The goal of this session will be to discuss deep connections between geometry and modern physics that offer insight to further work in both disciplines.
 
Sunday June 2  (ARTS 206)
8:30 - 9:00 Kuntal Banerjee (University of Saskatchewan), Iterated spectral curves and Lax pairs: A brief overview
9:00 - 9:30 Evan Sundbo (University of Toronto), Cohomology of Hypertoric Hitchin Systems
9:30 - 10:00 Brady Ali Medina (University of Waterloo), Co-Higgs Bundles and Poisson Structures
15:00 - 15:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Families of maximal commutative subalgebras in quantum groups
15:30 - 16:00 Reinier Kramer (University of Alberta), How should we quantise cycles in symmetric groups?
16:00 - 16:30 Raphaël Belliard (University of Alberta), Quantum Riemann bilinear relations.
16:30 - 17:00 Aiden Suter (University of Waterloo/Perimiter Institute), Associated variety for $L_1(\mathfrak{psl}_{N|N})$ and 3d A-model Higgs Branch
17:00 - 17:30 Peter Crooks (Utah State University), Abelianization in integrable systems and quantization
 
Inverse Eigenvalue Problems and Matrix Theory
Org: Shaun Fallat and Himanshu Gupta (University of Regina)
Inverse Eigenvalue Problems encompass a vast array of topics in Matrix Theory and continue to play a significant role in many applications. Research involving various aspects of inverse eigenvalue problems spans subjects including: analysis, combinatorics, algebra, and computing.
 
Saturday June 1  (ARTS 104)
9:00 - 9:30 Shaun Fallat (Univeristy of Regina), Bordering Matrices and the Inverse Eigenvalue Problem for Graphs
9:30 - 10:00 Hristo Sendov (Western University), On the Hadamard-Fischer Inequality, the Inclusion-Exclusion Formula, and Bipartite Graphs
10:00 - 10:30 Sarah Plosker (Brandon University), Spectral Inequalities for Factor Width of a Matrix
15:00 - 15:30 Ahmad Mojallal (University of Regina), Nonregular Graphs with Three Eigenvalues
15:30 - 16:00 Hein van der Holst (Georgia State University), Digraphs with maximum stable nullity at most 1
16:00 - 16:30 Jacik Szmigielski (University of Saskatchewan), Peakon inspired spectral and inverse spectral problems
16:30 - 17:00 Chun-Hua Guo (University of Regina), On absolute value equations associated with M-matrices
17:00 - 17:30 Peter Zizler (Mount Royal University), On loading matrices with non negative entries
 
Sunday June 2  (ARTS 104)
8:30 - 9:00 Christopher Ramsey (MacEwan University), The numerical diameter of linear maps
9:00 - 9:30 Rajesh Pereira (University of Guelph), Correlation Matrices: The Inverse Eigenvalue and Other Problems.
9:30 - 10:00 Nathan Johnston (Mount Allison University), The Inverse Eigenvalue Problem for Entanglement Witnesses
10:00 - 10:30 Brendan Rooney (Rochester Institute of Technology), Sparse Graphs with $q(G)=2$
15:00 - 15:30 Himanshu Gupta (University of Regina), Matrix positivity preservers over finite fields
15:30 - 16:00 Mahsa Shirazi (University of Manitoba), Weakly Hadamard Diagonalizable Graphs
16:00 - 16:30 Steve Kirkland (University of Manitoba), Stochastic matrices and the boundary of the Karpelevich region
16:30 - 17:00 Avleen Kaur (University of British Columbia), Estimating the minimum positive eigenvalue of PSD matrices
 
Mathematical aspects of Quantum Science and Technology
Org: Jonas Fransson (Uppsala University) and Artur Sowa (University of Saskatchewan)
The session aims to bring together researchers interested in exploring innovative approaches to quantum theory, science, and technology. Of interest are all mathematical aspects of systems of bosons, generalized bosons, fermions, and qubits. Applications may include condensed matter theory, quantum measurement, quantum engineering, and postquantum cryptography.
 
Saturday June 1  (ARTS 207)
9:00 - 9:30 Jonas Fransson (Uppsala University), Current Induced Spin-Polarization in Chiral Molecules
9:30 - 10:00 Hubert De Guise (University of Calgary), The regular representation of $S_n$ in interference of fermions and bosons
10:00 - 10:30 Rainer Dick (University of Saskatchewan), Where are the photons?
15:00 - 15:30 Gordon Sarty (University of Saskatchewan), A Concept for Direct MRI using Diamonds with Nitrogen Vacancies
15:30 - 16:00 Mahta Abdollahzadehzare (University of Saskatchewan), High-performance spectrum calculation of 3d transition metals in oxide compounds
16:00 - 16:30 Mandana Bidarvand (University of Saskatchewan), Analyzing arrays of qubits via a multi-scale approach
16:30 - 17:00 Madeline Berezowski (University of Saskatchewan), How Boson Dimers Reproduce Spin Projection Operators
17:00 - 17:30 Artur Sowa (University of Saskatchewan), Wielding the Dirichlet series to analyse the physics of bosons
 
Sunday June 2  (ARTS 207)
9:00 - 9:30 Alex Zagoskin (Loughborough University), Pechukas-Yukawa approach to quantum systems with discrete energy spectra
9:30 - 10:00 Carlo Maria Scandolo (University of Calgary), Choi-Defined Resource Theories
10:00 - 10:30 Kaori Tanaka (University of Saskatchewan), Gapless topological superconductivity identified by the spectral localiser
15:00 - 15:30 Masahiro Hori (University of Saskatchewan), Multifractal and hyperuniform analysis of quasicrystalline patterns in bosonic systems with and without disorder
15:30 - 16:00 Vicky Howse (University of Saskatchewan), Vortex `molecules', a hydrodynamic analog for hadrons
16:00 - 16:30 Christopher Mahadeo (U. of Illinois at Chicago), Quantization in hyperbolic band theory
16:30 - 17:00 Mahmud Azam (University of Saskatchewan), TQFTs and Quantum Computing
17:00 - 17:30 Elias Hassani (University of Saskatchewan), A post-quantum, post-AI data encryption method
 
Mathematical Logic in Canada
Org: Ross Willard and Andy Zucker (University of Waterloo)
Mathematical logic has evolved during its 100+ year existence into a number of subfields, including set theory, model theory, and computability theory. In addition, logic interacts with several other areas of mathematics including topology, combinatorics, dynamics, ergodic theory, operator algebras, and universal algebra. This session will showcase recent research in these areas and encourage conversations across disciplines.
 
Saturday June 1  (ARTS 101)
8:30 - 9:00 Barbara Csima (University of Waterloo), Measurements of complexity of mathematical notions
9:10 - 9:40 Bo Peng (McGill University), The complexity of pointed minimal and transitive systems in different spaces
9:50 - 10:20 Jananan Arulseelan (McMaster University), Computability in Continuous Logic with Applications to Operator Algebras
15:00 - 15:50 Rahim Moosa (University of Waterloo), Permutation groups in differentially closed fields
16:00 - 16:30 Elliot Kaplan (McMaster University), Constant power maps on Hardy fields and Transseries
16:40 - 17:10 Nicolas Chavarria Gomez (University of Waterloo), Abelian structures in continuous logic
 
Sunday June 2  (ARTS 101)
8:10 - 9:00 Assaf Shani (Concordia University), Generic dichotomies for Borel homomorphisms for the finite Friedman-Stanley jumps
9:10 - 9:40 Iian Smythe (University of Winnipeg), A descriptive approach to manifold classification
9:50 - 10:20 Ross Willard (University of Waterloo), Residually finite equational theories
15:00 - 15:50 Andy Zucker (University of Waterloo), Recurrent big Ramsey structures
16:00 - 16:30 Christopher Eagle (University of Victoria), Cohomology of co-existentially closed continua
 
Mathematics of Machine Learning
Org: Simone Brugiapaglia (Concordia University), Vakhtang Putkaradze (University of Alberta) and Hamid Usefi (Memorial University of Newfoundland)
Despite the profound impact of machine learning on many different sectors including scientific research, industry, and policymaking, its mathematical foundations are still far from being well understood. By bringing together researchers with diverse backgrounds, this session explores emerging ideas aimed at reducing the gap between theory and practice in this fast-growing and exciting field.
 
Saturday June 1  (ARTS 213)
8:30 - 9:00 Maxim Bazhenov (University of California, San Diego), Sleep: from biological to artificial systems
9:00 - 9:30 Martina Neuman (University of Vienna), Efficient Learning Using Spiking Neural Networks Equipped With Affine Encoders and Decoders
9:30 - 10:00 Yifan Sun (Stony Brook University), Learning over very large graphs
10:00 - 10:30 Anastasis Kratsios (McMaster University), Pathwise Generalization bounds for Transformers
15:00 - 15:30 Sandra Zilles (University of Regina), Formal Models of Active Learning from Contrastive Examples
15:30 - 16:00 Nick Dexter (Florida State University), Sample-Efficient Active Learning Strategies for Deep Learning in Scientific Computing
16:00 - 16:30 Kamyar Khodamoradi (University of Regina), Parameterized Approximation for Robust Clustering in Discrete Geometric Spaces
16:30 - 17:00 Osama Bataineh (University of Saskatchewan), Imprecise Probabilities for Cybersecurity Applications
 
Sunday June 2  (ARTS 213)
8:30 - 9:00 Anthony Gruber (Sandia National Laboratories), Learning metriplectic systems and other bracket-based dynamics
9:00 - 9:30 Vakhtang Putkaradze (University of Alberta), Lie-Poisson Neural Networks (LPNets): Data-Based Computing of Hamiltonian Systems with Symmetries
9:30 - 10:00 Samir Karam (Concordia University), Physics-informed deep learning and compressive collocation for high-dimensional diffusion-reaction equations
10:00 - 10:30 Open problem session
 
Moduli Spaces in Complex and Algebraic Geometry: Recent Developments
Org: Robert Cornea and Ruxandra Moraru (University of Waterloo)
Moduli spaces serve as fundamental objects of study in geometry, providing a framework for understanding the space of solutions to geometric and algebraic problems. These spaces encapsulate the diverse geometric and algebraic structures that arise naturally in mathematics and physics, offering insights into their behavior. The purpose of this session is to explore recent developments in the study of moduli spaces in both complex and algebraic geometry.
 
Saturday June 1  (ARTS 211)
8:30 - 9:00 Lisa Jeffrey (University of Toronto), Character Varieties
9:00 - 9:30 Francis Bischoff (University of Regina), The derived moduli stack of logarithmic flat connections
9:30 - 10:00 Steve Rayan (University of Saskatchewan), Resolutions of finite quotient singularities and quiver varieties
10:00 - 10:30 Emily Cliff (Universite de Sherbrooke), Moduli spaces of principal 2-group bundles and a categorification of the Freed--Quinn line bundle
15:00 - 15:30 Derek Krepski (University of Manitoba), Lie 2-algebras of infinitesimal symmetries of bundle gerbes
15:30 - 16:00 Eric Boulter (University of Saskatchewan), Co-Higgs bundles on Hopf surfaces
16:00 - 16:30 Kuntal Banerjee (University of Saskatchewan), A generalized spectral correspondence
16:30 - 17:00 Christopher Mahadeo (University of Illinois at Chicago), Topological recursion and twisted Higgs bundles
17:00 - 17:30 Haggai Liu (Simon Fraser University), Moduli Spaces of Weighted Stable Curves and their Fundamental Groups
 
Sunday June 2  (ARTS 211)
8:30 - 9:00 Thomas Baird (Memorial University of Newfoundland), Anti-symplectic involutions of the Hilbert scheme of points on a symplectic surface
9:00 - 9:30 Elana Kalashnikov (University of Waterloo), Degenerations of Kronecker moduli spaces
9:30 - 10:00 Mohsen Karkheiran (University of Alberta), Heterotic-II duality from mirror symmetry.
10:00 - 10:30 Benoit Charbonneau (University of Waterloo), Deformed Hermitian-Yang-Mills on full flags
 
Number theory by early career researchers
Org: Félix Baril Boudreau (University of Lethbridge) and Nicolo Fellini (Queen's University)
This session aims to give a platform to graduating PhD students, recently graduated PhD holders and postdocs to showcase their research in the field of Number Theory. We hope that this will be a great opportunity to exchange ideas, network and gain exposure to different subjects in number theory. We plan to consider all contributions in algebraic, analytic, computational and elementary number theory, as well as arithmetic geometry.
 
Saturday June 1  (ARTS 210)
8:30 - 9:00 Nic Fellini (Queen's University), Congruence relations for class numbers of real quadratic fields
9:00 - 9:30 Fatemeh Jalavand (University of Calgary), Geometry of log-unit lattices
9:30 - 10:00 Alexander Slamen (University of Toronto), A Twisted Variant of Malle's Conjecture
10:00 - 10:30 Naik Sunil (Queen's University), On some problems in Matsuda monoids
15:00 - 15:30 Abhishek Bharadwaj (Queen's University), On a conjecture of Erd\H{o}s
15:30 - 16:00 Enrique Nuñez Lon-wo (University of Toronto), On the Density of Quadratic Fields with Group of Units in Non-Maximal Orders
16:00 - 16:30 Zhenchao Ge (University of Waterloo), Irregularities of Dirichlet L-functions and a parity bias in gaps of zeros
16:30 - 17:00 Shuyang Shen (University of Toronto), Enumerative Galois Theory for Trinomials
17:00 - 17:30 Yuxuan Sun (University of Toronto), Approximation Constants and Curves of Best Approximation of Points on Weighted Projective Surfaces
 
Sunday June 2  (ARTS 210)
8:30 - 9:00 Jérémy Champagne (University of Waterloo), Weyl's equidistribution theorem in function fields
9:00 - 9:30 William Verreault (University of Toronto), Moments of random multiplicative functions over functions fields
9:30 - 10:00 Paul Péringuey (University of British Columbia), Refinements of Artin's primitive root conjecture
10:00 - 10:30 Greg Knapp (University of Calgary), Exponential Relations Among Algebraic Integer Conjugates
 
Numerical Methods for and with Special Functions
Org: James Bremer (University of Toronto), Timon Gutleb (University of British Columbia) and Richard Slevinsky (University of Manitoba)
Special functions are ubiquitous in mathematical applications and play a key role in many numerical algorithms. This session provides an overview of the state-of-the-art in computing special functions, hypergeometric functions and more and presents novel ways to utilize them in a computational context.
 
Saturday June 1  (ARTS 200)
8:00 - 8:30 James Bremer (University of Toronto), Frequency-indepedent solvers for linear ODEs
8:30 - 9:00 Amparo Gil (University of Cantabria (Universidad de Cantabria (UniCan))), Computation and inversion of some cumulative distribution functions
9:00 - 9:30 Javier Segura (University of Cantabria (Universidad de Cantabria (UniCan)), Computation of classical Gaussian quadratures and associated barycentric interpolation
9:30 - 10:00 Diego Ruiz-Antolín (University of Cantabria (Universidad de Cantabria (UniCan)), Asymptotic and numerical approximations to the zeros of parabolic cylinder functions
10:00 - 10:30 Richard M. Slevinsky (University of Manitoba), Fast and stable rational approximation of generalized hypergeometric functions
15:00 - 15:30 Tom Trogdon (University of Washington), Some old and new perspectives on the convergence of spectral methods
16:00 - 16:30 Cade Ballew (University of Washington), Numerical solutions of Riemann--Hilbert problems on disjoint intervals
16:30 - 17:00 Mohan Zhao (University of Toronto), The Approximation of Singular Functions by Series of Non-integer Powers
 
Sunday June 2  (ARTS 200)
8:00 - 8:30 Cecile Piret (Michigan Technological University), Computing generalized hypergeometric functions in the complex plane using an end-corrected trapezoidal rule
8:30 - 9:00 Mohammad Hamdan (University of New Brunswick), Polynomials of the Higher Derivatives of the Nield-Kuznetsov Integral Function
9:00 - 9:30 Thomas Bothner (University of Bristol), Universality for random matrices with an edge spectrum singularity
9:30 - 10:00 Timon S. Gutleb (University of British Columbia), A frame approach for equations involving the fractional Laplacian
 
Operators, Matrices, and Analytic Function Spaces
Org: Ludovick Bouthat (Université Laval), Javad Mashreghi (Université Laval) and Frédéric Morneau-Guérin (Université TÉLUQ)
The session will concentrate on topics such as composition operators between analytic spaces, Toeplitz and Hankel operators and matrices, and stochastic matrices.
 
Saturday June 1  (ARTS 108)
8:30 - 9:00 Mahishanka Withanachchi (Laval), Lebesgue Constants in Local Dirichlet Spaces
9:00 - 9:30 Ilia Binder (University of Toronto), Harmonic measure: can it be computed?
9:30 - 10:00 Poornendu Kumar (University of Manitoba), On Caratheodory’s Approximation Theorem.
10:00 - 10:30 Ludovick Bouthat (Laval), Matrix Norms Induced by Random Vectors
15:00 - 15:30 Matthew Kreitzer (University of Guelph), Matrix methods to construct De Bruijn Tori and Families
15:30 - 16:00 Douglas Farenick (University of Regina), Operator systems of Laurent polynomials of bounded degree
16:00 - 16:30 Shafiqul Islam (UPEI), Finite dimensional approximations of the Frobenius-Perron operator for piecewise convex maps with countable number of branches
16:30 - 17:00 Hridoyananda Saikia (University of Manitoba), A non-commutative boundary for the dilation order
17:00 - 17:30 Javad Mashreghi (Laval), An Application of Finite Blaschke Products in Numerical Range Studies
 
Student Research Session
Org: William Verreault (University of Toronto) and Daniel Zackon (McGill University)
This session aims to get students to present their research at the CMS Meeting. The presentations should introduce the student’s research to a general mathematical audience.
 
Sunday June 2  (ARTS 210)
15:00 - 15:30 Matthew Alexander (University of Regina), Categories Without Explicit Coherence
15:30 - 16:00 Mandana Bidarvand (University of Saskatchewan), Analyzing arrays of qubits via a multi-scale approach
16:00 - 16:30 Shane J. Crerar (University of Regina), Rank and Separability
16:30 - 17:00 Alejandro Santacruz Hidalgo (University of Western Ontario), Generalized monotone functions in measure spaces.
 
Monday June 3  (ARTS 210)
8:00 - 8:30 Arnaud Ngopnang Ngompe (University of Regina)
8:30 - 9:00 Manimugdha Saikia (University of Western Ontario), Multi-qutrit exact synthesis over Clifford+T
9:00 - 9:30 Jiahui Huang (University of Waterloo), Arc-Floer conjecture for homogeneous isolated singularities
 
Symmetry Methods and Analytical Techniques for Nonlinear Partial Differential Equations
Org: Stephen Anco (Brock University), Jean-Francois Ganghoffer (Université de Lorraine) and Alexey Shevyakov (University of Saskatchewan)
Mathematical models given by nonlinear partial differential equations (PDE) are fundamental in theoretical and applied science. The session will focus on areas of development and application of symmetry analysis, methods for conservation laws, and other analytical techniques for construction of exact and approximate solutions. Talks on both new theoretical advances and applications of novel methods to nonlinear PDE problems, in particular, in the areas of nonlinear mechanics and integrable equations, will be included.
 
Saturday June 1  (ARTS 109)
8:00 - 8:30 Shawn McAdam (Saskatchewan), Symmetry and numerical analysis of nonlinear Love wave model
8:30 - 9:00 Kostya Druzhkov (Saskatchewan), Stationary-action principle and the intrinsic geometry of PDEs
9:00 - 9:30 Nicoleta Bila (Fayetteville), Symmetry Reduction Operators for Monge-Amp\`{e}re Equations
9:30 - 10:00 George Bluman (UBC), The natural extension of Lie’s reduction of order algorithm for ODES to PDEs
10:00 - 10:30 Subhankar Sil (UBC), Revisit of differential invariant method for finding nonlocal symmetries of nonlinear partial differential equations
15:00 - 15:30 Thomas Hillen (Alberta), Symmetries in Non-local Adhesion Models
15:30 - 16:00 Cristina Stoica (Wilfrid Laurier), Super-integrable systems with stochastic perturbations
16:00 - 16:30 Alexandr Chernyavskiy (Buffalo), Dark-bright soliton perturbation theory for the Manakov system
16:30 - 17:00 Matthew Farkas (Washington)
 
Sunday June 2  (ARTS 109)
8:00 - 8:30 Philic Lam (Brock), A search for integrable evolution equations with Lax pairs over the octonions
8:30 - 9:00 Jaskaran Mann (Brock), mKdV Loop Travelling Waves and Interactions of Loop Solitons
9:00 - 9:30 Thomas Wolf (Brock), Minimal General Octonion Polynomials and Octonion Identities
9:30 - 10:00 Stephen Anco (Brock), General symmetry multi-reduction method for partial differential equations with conservation laws
10:00 - 10:30 Alexey Shevyakov (Saskatchewan), Exact spherical vortex solutions in fluid and plasma dynamics
15:00 - 15:30 Christopher Kennedy (Queen's), Interaction between long internal waves and free surface waves in deep water
 
Symplectic and Poisson geometry
Org: Lisa Jeffrey (University of Toronto) and Derek Krepski (University of Manitoba)
This session will focus on recent advances in symplectic and Poisson geometry and related areas, such as Lie theory, Lie groupoids/stacks, generalized geometry, quantization, reduction, and moment maps.
 
Sunday June 2  (ARTS 208)
9:30 - 10:00 Ethan Ross (University of Toronto), Singular Riemannian Foliations and Foliate Vector Fields
10:00 - 10:30 Dinamo Djounvouna (University of Manitoba)
15:00 - 15:30 Daniel Alvaréz (University of Toronto), Symplectic double groupoids and generalized Kähler metrics
15:30 - 16:00 Caleb Jonker (University of Toronto), Graded symplectic geometry and the generalized Kahler-Ricci flow
16:00 - 16:30 Mykola Matviichuk (Imperial College London)
16:30 - 17:00 Casey Blacker (George Mason University), Geometric and algebraic reduction of multisymplectic manifolds
17:00 - 17:30 Tatyana Barron (University of Western Ontario), Kaehler quantization and entropy
17:30 - 18:00 Saikia Manimugdha (University of Western Ontario), Restrictions of holomorphic sections to products
 
Monday June 3  (ARTS 208)
8:00 - 8:30 Francis Bischoff (University of Regina), Jets of foliations and $b^k$-Poisson structures
8:30 - 9:00 Dan Hudson (University of Toronto), On deformation spaces of Lie groupoids and Lie algebroids
9:00 - 9:30 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Born geometry
9:30 - 10:00 Mark Hamilton (Mount Allison University), Lagrangian fibrations, quantization, and integral-integral affine geometry
10:00 - 10:30 Peter Crooks (Utah State University), Scheme-theoretic coisotropic reduction
 
The Representation Theory and Geometry of Quantum Algebras
Org: Anne Dranowski (University of Southern California), Matthew Rupert (University of Saskatchewan), Alex Weekes (University of Saskatchewan) and Curtis Wendlandt (University of Saskatchewan)
In today’s mathematical landscape, the theory of quantum algebras is a vast area which intersects with numerous sub-branches of algebra, geometry, and mathematical physics. The goal of this scientific session is to provide a forum where mathematicians working on various problems with direct ties to quantum algebras can interact and share state-of-the-art developments. The session will put a strong emphasis on algebraic and geometric constructions arising in connection with those quantum algebras associated to Kac–Moody algebras and their generalizations.
 
Saturday June 1  (ARTS 100)
8:30 - 9:00 Manish Patnaik (University of Alberta), Metaplectic Groups and Quantum Groups
9:00 - 9:30 Peter Crooks (Utah State University), Topological quantum field theories in the Moore-Tachikawa category
9:30 - 10:00 Meng Guo (University of Illinois Urbana-Champaign), On the spectrification of Khovanov arc algebras
10:00 - 10:30 Niklas Garner (University of Washington), Raviolo vertex algebras
15:00 - 15:30 Noah Friesen (University of Saskatchewan), Braid groups and Baxter polynomials
15:30 - 16:00 Dinushi Munasinghe (University of Toronto), Schur Algebras in Type B
16:00 - 16:30 Emily Cliff (University of Sherbrooke), Quasi-universal sheaves and generic bricks
17:00 - 17:30 Mamoru Ueda (University of Alberta), Affine Yangians of type $A$ and non-rectangular $W$-algebras of type $A$
17:30 - 18:00 Nicolas Guay (University of Alberta), Orthosymplectic Yangians.
 
Sunday June 2  (ARTS 100)
8:30 - 9:00 Valerio Toledano Laredo (Northeastern University), On the Finkelberg-Ginzburg monodromy conjecture
9:00 - 9:30 Shigenori Nakatsuka (University of Alberta), On the structure of W-algebras
9:30 - 10:00 Alexis Leroux-Lapierre (McGill University), Obstructions to quantization of MV cycles using limits of characters
10:00 - 10:30 Wenjun Niu (Perimeter Institute), Yangians for Takiff Algebra and Spectral R matrix
15:00 - 15:30 Yvan Saint-Aubin (Université de Montréal), Bound quiver algebras that are Morita-equivalent to the Temperley-Lieb algebras of type B
15:30 - 16:00 Sachin Gautam (The Ohio State University), Lattice operators of quantum affine algebras
16:00 - 16:30 Harshit Yadav (University of Alberta), Rigidity of VOAs and their extensions
17:00 - 17:30 Théo Pinet (Université Paris-Cité and Université de Montréal), Inflations for representations of shifted quantum affine algebras
17:30 - 18:00 Terry Gannon (University of Alberta), The search for exotic vertex operator algebras
 
Monday June 3  (ARTS 100)
8:30 - 9:00 Jonas Hartwig (Iowa State University), Generalized reduction algebras
9:00 - 9:30 Hadi Salmasian (University of Ottawa), Mapping a quantum group into a quantum Weyl algebra and applications
9:30 - 10:00 Yorck Sommerhauser (Memorial University of Newfoundland), Hopf Algebras, Cohomology, and Mapping Class Groups
10:00 - 10:30 Surya Raghavendran (Yale University), Towards a Dolbeault AGT correspondence
15:00 - 15:30 Francis Bischoff (University of Regina), Castling Equivalence for Logarithmic Flat Connections
15:30 - 16:00 Iva Halacheva (Northeastern University), Bethe subalgebras of the Yangian Y(gl(n)), tame representations, and Gelfand-Tsetlin patterns
 
Unveiling Infinite Symmetries
Org: Abid Ali (University of Saskatchewan), Lisa Carbone (Rutgers University) and Steven Rayan (University of Saskatchewan)
Infinite-dimensional Lie algebras, including Kac-Moody algebras, Monstrous Lie algebras, and more generally, Borcherds algebras, play a crucial role in various branches of mathematics and theoretical physics. The mini-course will cover fundamental concepts related to these infinite-dimensional Lie algebras and their associated groups, share the latest developments on these topics, and discuss potential future projects on the new constructions.
 
Saturday June 1  (ARTS 102)
8:15 - 9:15 Darlayne Addabbo (University of Arizona)
9:30 - 10:30 Maryam Khaqan (University of Toronto)
15:00 - 16:00 Elizabeth Jurisich (The College of Charleston)
 
Sunday June 2  (ARTS 102)
8:15 - 9:15 Lisa Carbone (Rutgers, The State University of New Jersey)
9:30 - 10:30 Scott Murray (Rutgers, The State University of New Jersey)

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/