2012 CMS Winter Meeting
Fairmont Queen Elizabeth (Montreal), December 7 - 10, 2012
Detailed session schedules will be posted on the web site beginning in
late October. Once the schedules are made available to us by the
organizers, we will post them as quickly as possible. Please note that schedules are subject to change without notice.
Thursday December 6 | |
9:15 - 9:45 | Daniel Fiorilli (Ann Arrbor), Number Theory Satellite Session, Elliptic curves of unbounded rank and Chebyshev's bias, Ramezay |
9:55 - 10:15 | Vorrapan Chandee (CRM), Number Theory Satellite Session, Simple zeros of primitive Dirichlet L-functions and the asymptotic large sieve, Ramezay |
9:55 - 10:15 | Rob Noble (Dalhousie), Number Theory Satellite Session, Minimal polynomials of algebraic numbers with rational parameters, Yamaska |
10:20 - 10:40 | Jim Parks (Concordia), Number Theory Satellite Session, An upper bound for the average number of amicable pairs, Ramezay |
10:20 - 10:40 | Simon Rubinstein-Salzedo (Dartmouth), Number Theory Satellite Session, The Cohen-Lenstra heuristics and roots of unity, Yamaska |
11:15 - 11:35 | Adela Gherga (McMaster), Number Theory Satellite Session, Brauer-Kuroda Relations for Higher Class Numbers, Yamaska |
11:15 - 11:35 | Jing-Jing Huang (Toronto), Number Theory Satellite Session, Metric Diophantine approximation on planar curves, Ramezay |
11:40 - 12:00 | Zebediah Engberg (Dartmouth), Number Theory Satellite Session, Sporadic balanced subgroups, Ramezay |
11:40 - 12:00 | Patrick Walls (Toronto), Number Theory Satellite Session, The Theta Correspondence and Periods of Automorphic Forms, Yamaska |
12:05 - 12:25 | Chih-Yun Chuang (McGill), Number Theory Satellite Session, Theta series of imaginary quadratic global function fields, Yamaska |
12:05 - 12:25 | Karyn McLellan (Dalhousie), Number Theory Satellite Session, Two Growth Rates of Random Fibonacci Sequences, Ramezay |
13:45 - 14:15 | Jennifer Park (MIT), Number Theory Satellite Session, A symmetric version of Chabauty's method on families of hyperelliptic curves, Ramezay |
14:25 - 14:45 | Ce Bian (Calgary), Number Theory Satellite Session, Introduction to the methods of computing GL(n) automorphic forms, Yamaska |
14:25 - 14:45 | Nathan McNew (Dartmouth), Number Theory Satellite Session, Radically weakening the Lehmer and Carmichael conditions, Ramezay |
14:50 - 15:10 | Andrew Fiori (McGill), Number Theory Satellite Session, Characterization of Special Points on Orthogonal Shimura Varieties, Yamaska |
14:50 - 15:10 | Brandon Hanson (Toronto), Number Theory Satellite Session, A Ramsey Theory Problem in Finite Fields, Ramezay |
15:45 - 16:05 | Mohammad Bardestani (Montréal), Number Theory Satellite Session, Product free sets in profinite groups, Ramezay |
15:45 - 16:05 | Sandro Bettin (Concordia), Number Theory Satellite Session, Moments of derivatives of L-Functions, Yamaska |
16:10 - 16:30 | Timothy Caley (Waterloo), Number Theory Satellite Session, A new algorithm for the Prouhet-Tarry-Escott problem, Yamaska |
16:10 - 16:30 | Nataliya Laptyeva (Toronto), Number Theory Satellite Session, A Variant of Lehmers Conjecture in the CM Case, Ramezay |
18:00 - 22:00 | CMS Executive Committee, St-Charles |
Friday December 7 | |
8:00 - 20:00 | Registration, Duluth |
8:40 - 9:10 | Adam Harper (CRM and Cambridge), Number Theory Satellite Session, Inverse questions for the large sieve, Ramezay |
9:00 - 12:00 | Student Lecture, Yvan Saint-Aubin (Montréal), St-François |
9:00 - 11:00 | Advancement of Math Committee, Mackenzie |
9:20 - 9:40 | Luca Candelori (McGill), Number Theory Satellite Session, Harmonic weak Maass forms: a geometric approach., Yamaska |
9:20 - 9:40 | Peter Cho (Toronto), Number Theory Satellite Session, Logarithmic Derivatives of Artin L-functions, Ramezay |
9:45 - 10:05 | Ngoc Ai Van Nguyen (Ottawa), Number Theory Satellite Session, A new small value estimate on $\mathbb{C} \times \mathbb{C}^*$, Yamaska |
9:45 - 10:05 | Asif Zaman (Toronto), Number Theory Satellite Session, Escape of Mass on Hilbert Modular Varieties, Ramezay |
10:40 - 11:00 | Nathan Grieve (Queen's), Number Theory Satellite Session, Groups and line bundles associated to abelian varieties, Yamaska |
10:40 - 11:00 | Maksym Radziwill (Stanford), Number Theory Satellite Session, The distribution of the zeros of $\zeta(s)$, of $\zeta'(s)$ and the non-existence of Siegel zeros, Ramezay |
11:00 - 13:00 | CMS Development Group Luncheon, Mackenzie |
11:05 - 11:25 | Carmen Bruni (UBC), Number Theory Satellite Session, Twisted extensions of Fermat's Last Theorem, Yamaska |
11:05 - 11:25 | Adam Felix (Lethbridge), Number Theory Satellite Session, Variations of Artin's conjecture, Ramezay |
11:30 - 11:50 | Brian Cook (UBC), Number Theory Satellite Session, Many Variable Forms in the Primes, Ramezay |
11:30 - 11:50 | Michael Lipnowski (Stanford), Number Theory Satellite Session, On the asymptotic growth of torsion in the cohomology of arithmetic groups, Yamaska |
11:55 - 12:15 | Aaron Christie (Calgary), Number Theory Satellite Session, An Example of Geometrization in the Context of the Langlands Program, Yamaska |
11:55 - 12:15 | Kevin Henriot (Montréal), Number Theory Satellite Session, Arithmetic progressions in sumsets, Ramezay |
12:30 - 14:00 | Launch of MPE2013 Table Ronde (In French) (Université de Montréal), University of Montreal |
13:00 - 17:00 | CMS Board of Directors Meeting, Mackenzie |
13:30 - 14:00 | Dong quan ngoc Nguyen (UBC), Number Theory Satellite Session, Generalized Mordell curves, generalized Fermat curves, and the Hasse principle, Ramezay |
14:05 - 14:25 | Seyed Lavasani (Calgary), Number Theory Satellite Session, The inside-out of cover attack, Yamaska |
14:05 - 14:25 | Majid Shahabi (Lethbridge), Number Theory Satellite Session, Limiting Distributions, Ramezay |
14:30 - 14:50 | Eric Naslund (UBC), Number Theory Satellite Session, Primitive Points in Polygons, Ramezay |
14:30 - 14:50 | Colin Weir (Calgary), Number Theory Satellite Session, Constructing and Tabulating Function Fields, Yamaska |
15:25 - 15:45 | Amir Ghadermarzi (UBC), Number Theory Satellite Session, Integral points on Mordell's curves, Yamaska |
15:25 - 15:45 | Tatchai Titichetrakun (UBC), Number Theory Satellite Session, Corners in dense subset of $\mathbb{P}^d$, Ramezay |
15:50 - 16:10 | Sebastien Lindner (Calgary), Number Theory Satellite Session, Divisor Arithmetic Over Low Genus Hyperelliptic Curves, Yamaska |
15:50 - 16:10 | Matt Rogers (Montréal), Number Theory Satellite Session, Spanning trees and Mahler measure, Ramezay |
16:30 - 18:00 | Mathematical Science Investigation (MSI): The Anatomy of Integers and Permutations, St-François |
18:00 - 19:30 | Welcome Reception, Duluth |
19:30 - 20:30 | Ivar Ekeland (UBC; Paris-Dauphine), Public Lecture, Une longue histoire: la planète Terre et les mathématiques, St-François |
Saturday December 8 | |
8:00 - 16:00 | Student Poster Session, Duluth |
8:00 - 20:00 | Registration, Duluth |
8:30 - 9:00 | Opening Address, St-François |
8:45 - 16:00 | CMS-CRM-ISM CEGEP Session, Ramezay |
9:00 - 9:50 | Graciela Chichilnisky (Columbia), Plenary Speakers, "The Foundations of Probability and Statistics with Black Swans", St-François |
9:30 - 16:00 | Exhibits, Duluth |
10:00 - 10:30 | Break, Duluth/Mackenzie |
10:00 - 12:00 | CMS Publication Meeting, Cap-Chat |
10:00 - 14:00 | CMS Student Committee, Terrabonne |
10:30 - 10:55 | Amir Akbary-Majdabadno (Lethbridge), Analytic Number Theory, Artin prime producing polynomials, St-François |
10:30 - 10:55 | Julien Arino (Manitoba), Epidemiology - Infectious Diseases, On the direction of bifurcations in metapopulations, Chambly |
10:30 - 10:55 | Lennard Bakker (Brigham Young), Celestial Mechanics, The Rhomboidal Symmetric-Mass Four-Body Problem., Hochelaga 5 |
10:30 - 10:55 | Alfred Michel Grundland (CRM), Symmetries of Differential and Difference Equations, Soliton surfaces and zero-curvature representation of differential equations, Matapédia |
10:30 - 10:55 | Harold Hastings, Applied Mathematics, Can averaging stabilize complex systems?, St-Laurent |
10:30 - 10:55 | Niky Kamran (McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Local energy decay for Dirac fields in the 5-dimensional Myers-Perry black hole geometry, Chaudière |
10:30 - 10:55 | David Kerr (Texas A & M), Operator Theory and Operator Algebras, Combinatorial independence and sofic entropy, Hochelaga 6 |
10:30 - 10:55 | Jeremy Quastel (Toronto), Probability Theory and Mathematical Physics, Regularity and variational problems for Airy processes, Richelieu |
10:30 - 10:55 | Yuri Tschinkel (Courant Inst.; NYU), Geometry of Algebraic Varieties, Del Pezzo surfaces over function fields of curves, St-Charles |
10:30 - 11:00 | Jason Behrstock (CUNY), Geometrical Group Theory, Divergence, thick groups, and morse geodesics, Saint-Maurice |
10:30 - 11:00 | Manfred Kolster (McMaster), Algebraic Number Theory, The Coates-Sinnott Conjecture, Hochelaga 4 |
10:30 - 11:00 | Alfred Maquet (Pierre-Marie Curie), Quantum Imaging, Status of the time variable in quantum mechanics and the new generation of experiments with attosecond pulses of radiation, Peribonka |
10:30 - 11:00 | Christopher Sinclair (Oregon), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Kernel Asymptotics for the Mahler Ensemble of Real Polynomials, Saguenay |
10:30 - 11:00 | Driss Yakoubi (Laval), Computational Fluid Dynamics, A Hierarchical Iterative Solver and Fractional Timestepping Schemes for the Navier-Stokes Equations, Bellachasse |
10:30 - 11:20 | Hugh Thomas (UNB-Fredericton), Algebraic Combinatorics, Lexicographically first subwords in Coxeter groups and quiver representations, Gatineau |
11:00 - 11:25 | Suresh Eswarathasan (CRM;McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Lower bounds for the Weyl Remainder, Chaudière |
11:00 - 11:25 | Veronique Hussin (Montréal), Symmetries of Differential and Difference Equations, Grassmannian sigma models and constant curvature solutions, Matapédia |
11:00 - 11:25 | Richard Rand, Applied Mathematics, Disappearance of Resonant Tongues, St-Laurent |
11:00 - 11:25 | Peter Russell (McGill), Geometry of Algebraic Varieties, Forms of actions of the multiplicative group on affine 3-space, St-Charles |
11:00 - 11:25 | Renate Scheidler (Calgary), Analytic Number Theory, Distribution of Class Numbers of Function Fields, St-François |
11:00 - 11:25 | Robert Smith? (Ottawa), Epidemiology - Infectious Diseases, Controlling Malaria with Indoor Residual Spraying in Spatially Heterogeneous Environments, Chambly |
11:00 - 11:25 | Cristina Stoica (Wilfrid Laurier), Celestial Mechanics, Relative equilibria in symmetric $(2N+1)$-body problems, Hochelaga 5 |
11:00 - 11:25 | Dilian Yang (Windsor), Operator Theory and Operator Algebras, The structure of nonself-adjoint 2-graph algebras, Hochelaga 6 |
11:00 - 11:30 | John Federici (New Jersey Inst. of Technology), Quantum Imaging, Image and beam correction algorithms for THz computed Tomography Imaging, Peribonka |
11:00 - 11:30 | Mark Hagen (Michigan), Geometrical Group Theory, Thick cubulated groups, Saint-Maurice |
11:00 - 11:30 | Dmitry Korotkin (Concordia), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Baker-Akhiezer spinor and Bergman tau-function on moduli spaces of meromorphic differentials, Saguenay |
11:00 - 11:30 | Azzeddine Soulaimani (École de technologie supérieure), Computational Fluid Dynamics, The eXtended Finite Element Method for Moving interface problems, Bellachasse |
11:00 - 11:30 | John Voight (Vermont-Burlington), Algebraic Number Theory, Kronecker's Jugendtraum and power series expansions of modular forms, Hochelaga 4 |
11:30 - 12:20 | Matthew Kennedy (Carleton), Doctoral Prize, Multivariable operator theory, St-François |
12:30 - 14:00 | Launch of the Long Range Plan for the Mathematical Sciences, St-François |
14:00 - 14:25 | Serban Belinschi (Queen's), Operator Theory and Operator Algebras, Using fully matricial functions to compute distributions of polynomials in unitarily invariant random matrices, Hochelaga 6 |
14:00 - 14:25 | Lydia Bourouiba (MIT), Epidemiology - Infectious Diseases, Contact and transmission, Chambly |
14:00 - 14:25 | Bernard Brooks, Applied Mathematics, A two-population competition model for a finite natural resource, St-Laurent |
14:00 - 14:25 | Karl Dilcher (Dalhousie), Analytic Number Theory, A congruence of Emma Lehmer related to Euler numbers, St-François |
14:00 - 14:25 | Dima Khavinson (South Florida), Complex Analysis and Operator Theory, Analytic functions in Smirnov classes with real boundary values., youville |
14:00 - 14:25 | Daniel Offin (Queen's University), Celestial Mechanics, Dynamics, stability and symmetric minimization, Hochelaga 5 |
14:00 - 14:25 | Ziv Ran (California-Riverside), Geometry of Algebraic Varieties, Differential Equations in Hilbert-Mumford Calculus, St-Charles |
14:00 - 14:25 | Matt Roberts (McGill), Probability Theory and Mathematical Physics, Intermittency in branching random walk in random environment, Richelieu |
14:00 - 14:25 | Robert Seiringer (McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, A positive density analogue of the Lieb-Thirring inequality, Chaudière |
14:00 - 14:25 | Zhengzheng Yang (UBC), Symmetries of Differential and Difference Equations, Matapédia |
14:00 - 14:30 | Ian Cunningham (Western), Quantum Imaging, Advances required to improve image quality in medical radiography – a statistical problem, Peribonka |
14:00 - 14:30 | Antonio Lei (McGill), Algebraic Number Theory, Beilinson-Flach elements for the Rankin-Selberg convolution, Hochelaga 4 |
14:00 - 14:30 | Michael Mackey (McGill), Nonlinear Functional Differential Equations, Modeling chemotherapy effects on hematopoiesis, Bersimis |
14:00 - 14:30 | Andrew McIntire (Bennington), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Chern-simons invariant of infinite volume hyperbolic 3-manifolds, Saguenay |
14:00 - 14:30 | Kristjan Onu (McGill), Computational Fluid Dynamics, Objective detection of Lagrangian vortices in two-dimensional turbulence, Bellachasse |
14:00 - 14:30 | Tim Riley (Cornell), Geometrical Group Theory, Cannon-Thurston maps, hyperbolic hydra, and subgroup distortion, Saint-Maurice |
14:00 - 14:35 | Nantel Bergeron (York), Algebraic Combinatorics, Hopf monoid for supercharacter and NCSym, Gatineau |
14:30 - 16:30 | COMC Committee Meeting, Terrabone |
14:30 - 14:55 | Stephen Anco (Brock), Symmetries of Differential and Difference Equations, Symmetry analysis and exact solutions of semilinear Schrodinger equations, Matapédia |
14:30 - 14:55 | Cameron Browne (South Florida), Epidemiology - Infectious Diseases, Within-host virus model with age-structure in the infected cell compartment, Chambly |
14:30 - 14:55 | Douglas Farenick (Regina), Operator Theory and Operator Algebras, Operator systems from discrete groups, Hochelaga 6 |
14:30 - 14:55 | John Friedlander (Toronto), Analytic Number Theory, Squares and Primes, St-François |
14:30 - 14:55 | Benjamin Landon (McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, The scattering length at positive temperature, Chaudière |
14:30 - 14:55 | Anna Levit (British Columbia), Probability Theory and Mathematical Physics, Ground states for mean field models with a transverse component, Richelieu |
14:30 - 14:55 | Tamas Wiandt, Applied Mathematics, Bifurcation scenarios in a system of delay differential equations, St-Laurent |
14:30 - 14:55 | Tong Zhang (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, Relative Noether inequality on fibered surfaces, St-Charles |
14:30 - 14:55 | Nina Zorboska (Manitoba), Complex Analysis and Operator Theory, Hyperbolic derivative, distortion and composition operators on the Bloch-type spaces, youville |
14:30 - 15:00 | Owen Baker (McMaster), Geometrical Group Theory, Cannon--Thurston maps do not always exist, Saint-Maurice |
14:30 - 15:00 | Anton Dzhamay (Northern Colorado), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Discrete Hamiltonian Structure of Schlesinger Transformations, Saguenay |
14:30 - 15:00 | Denis Hinz (McGill), Computational Fluid Dynamics, Statistics of the Navier--Stokes-alpha-beta regularization model for fluid turbulence, Bellachasse |
14:30 - 15:00 | Daniel Levesque (Sherbrooke), Quantum Imaging, Immersive Environment for Molecular Visualization, Peribonka |
14:30 - 15:00 | Jan Minac (Western), Algebraic Number Theory, Abel-Galois T.V. Channel D8 Interview of V.I.S.G.G., Hochelaga 4 |
14:30 - 15:00 | Jianhong Wu (York), Nonlinear Functional Differential Equations, Global dynamics of the Nicholson's blowflies equation revisited: onset and termination of nonlinear oscillations, Bersimis |
14:40 - 15:15 | Stephanie van Willigenburg (UBC), Algebraic Combinatorics, Maximal supports and Schur-positivity among connected skew shapes, Gatineau |
15:00 - 15:25 | Omer Angel (British Columbia), Probability Theory and Mathematical Physics, Half planar maps, Richelieu |
15:00 - 15:25 | Richard Fournier (Montréal), Complex Analysis and Operator Theory, A reversed triangle inequality for polynomials, youville |
15:00 - 15:25 | Leo Goldmakher (Toronto), Analytic Number Theory, L-functions with n-th order twists, St-François |
15:00 - 15:25 | Jane Heffernan (York), Epidemiology - Infectious Diseases, Vaccination programs against sexually transmitted diseases, Chambly |
15:00 - 15:25 | Abdalla Mansur (Queen's University), Celestial Mechanics, The Maslov index and Stability of Periodic Solutions, Hochelaga 5 |
15:00 - 15:25 | David McKinnon (Waterloo), Geometry of Algebraic Varieties, A Liouville Theorem for algebraic varieties, St-Charles |
15:00 - 15:25 | Roman Popovych (Brock), Symmetries of Differential and Difference Equations, Potential symmetries in dimension three, Matapédia |
15:00 - 15:25 | Chris Ramsey (Waterloo), Operator Theory and Operator Algebras, Triangular UHF algebras, Hochelaga 6 |
15:00 - 15:25 | David Sher (CRM;McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, The determinant on flat conic surfaces with excision of disks, Chaudière |
15:00 - 15:25 | Michael Yampolsky, Applied Mathematics, St-Laurent |
15:00 - 15:30 | Tucker Carrington (Queen's), Quantum Imaging, Using sparse grids to solve the vibrational Schroedinger equation, Peribonka |
15:00 - 15:30 | John Labute (McGill), Algebraic Number Theory, Linking Numbers, Mild Groups and the Fontaine-Mazur Conjecture, Hochelaga 4 |
15:00 - 15:30 | Felicia Magpantay (York), Nonlinear Functional Differential Equations, An age-structured population model with state-dependent delay: derivation and numerical integration, Bersimis |
15:00 - 15:30 | Jacek Szmigielski (Saskatoon), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Two applications of Cauchy biorthogonal polynomials, Saguenay |
15:00 - 15:30 | Svetla Vassileva (McGill), Geometrical Group Theory, The Magnus embedding is a quasi-isometry, Saint-Maurice |
15:20 - 15:55 | Chris Berg (UQAM), Algebraic Combinatorics, Strong Schur functions and down operators for the affine nilCoxeter algebra., Gatineau |
15:30 - 15:55 | Elena Braverman, Applied Mathematics, On the competition of spatially distributed populations choosing different diffusion strategies, St-Laurent |
15:30 - 15:55 | Shannon Collinson (York), Epidemiology - Infectious Diseases, Mass media effects on influenza infection, Chambly |
15:30 - 15:55 | George Elliott (Toronto), Operator Theory and Operator Algebras, What does classification mean?, Hochelaga 6 |
15:30 - 15:55 | Paul Gauthier (Montréal), Complex Analysis and Operator Theory, Zero-free polynomial approximation on trees of Jordan domains, youville |
15:30 - 15:55 | Juan Luis Garcia Guirao (Universidad Politecnica de Cartagena), Celestial Mechanics, Periodic orbits and $\mathcal{C}^1$-integrability in the planar Stark-Zeeman problem, Hochelaga 5 |
15:30 - 15:55 | Yu Ru Liu (Waterloo), Analytic Number Theory, Multidimensional Vinogradov-type estimates in function fields, St-François |
15:30 - 15:55 | Asaf Nachmias (British Columbia), Probability Theory and Mathematical Physics, Hypercube percolation, Richelieu |
15:30 - 15:55 | Frédéric Rochon (UQAM), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Compactness of relatively isospectral sets of surfaces with cusps, Chaudière |
15:30 - 15:55 | Mike Roth (Queen's), Geometry of Algebraic Varieties, Seshadri constants, diophantine approximation, and Roth's theorem for arbitrary varieties, St-Charles |
15:30 - 15:55 | Francis Valiquette (Dalhousie), Symmetries of Differential and Difference Equations, Group foliation of differential equations using moving frames, Matapédia |
15:30 - 16:00 | Payman Kassaei (King's College), Algebraic Number Theory, Modularity Lifting via Analytic continuation of Hilbert modular forms, Hochelaga 4 |
15:30 - 16:00 | Anthony Metcalfe (KTH, Sweden), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Universality classes of lozenge tilings of a polyhedron, Saguenay |
15:30 - 16:00 | Tung Nguyen (Laval), Quantum Imaging, Quantum dynamics of correlated electrons for time-resolved imaging of laser-driven molecules: Formal and computational challenge, Peribonka |
15:30 - 16:00 | Marius Paraschivoiu (Concordia), Computational Fluid Dynamics, CFD based simulation of spontaneous ignition of pressurized hydrogen release, Bellachasse |
15:30 - 16:00 | Robert Young (Toronto), Geometrical Group Theory, Lipschitz spheres in the Heisenberg groups, Saint-Maurice |
15:30 - 16:00 | Xiaoqiang Zhao (Memorial), Nonlinear Functional Differential Equations, Global Dynamics of A Time-Delayed Reaction and Diffusion Malaria Model, Bersimis |
16:00 - 16:15 | Break, Duluth/Mackenzie |
16:00 - 17:00 | Student Poster Judging, Duluth |
16:15 - 16:40 | David Gamarnik (MIT), Probability Theory and Mathematical Physics, Convergent sequences of sparse graphs: A large deviations approach, Richelieu |
16:15 - 16:40 | Gordon Heier (Houston), Geometry of Algebraic Varieties, On curvature and the structure of projective Kaehler manifolds, St-Charles |
16:15 - 16:40 | Habiba Kadiri (Lethbridge), Analytic Number Theory, New explicit bounds for a prime counting function, St-François |
16:15 - 16:40 | Alexey Kokotov (Concordia), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Krein formula and S-matrix for Euclidean Surfaces with Conical Singularities, Chaudière |
16:15 - 16:40 | Herb Kunze, Applied Mathematics, Inverse boundary value problems in reflexive Banach spaces, St-Laurent |
16:15 - 16:40 | Nathan McClure (Queen's), Epidemiology - Infectious Diseases, Slowing evolution is a more effective means of managing antimicrobial resistance than enhancing drug development, Chambly |
16:15 - 16:40 | Alexey Popov (Waterloo), Operator Theory and Operator Algebras, Every operator has an almost-invariant subspace, Hochelaga 6 |
16:15 - 16:40 | Sarah Post (Univ. of Hawaii), Symmetries of Differential and Difference Equations, Contractions of superintegrable systems and limits of orthogonal polynomials, Matapédia |
16:15 - 16:40 | Manuele Santoprete (Wilfrid Laurier), Celestial Mechanics, Relative equilibria in the four-vortex problem with two pairs of equal vorticities, Hochelaga 5 |
16:15 - 16:40 | Jie Xiao (Memorial), Complex Analysis and Operator Theory, Composite Mappings between Analytic Campanato Spaces, youville |
16:15 - 16:45 | Hadi Bigdely (McGill), Geometrical Group Theory, Quasiconvex Subgroups of Relatively Hyperbolic groups, Saint-Maurice |
16:15 - 16:45 | John Harnad (Concordia), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Finite Dimensional Tau Functions, Saguenay |
16:15 - 16:45 | Jean-Marc Lina (École de Téchnologie Superieure), Quantum Imaging, Wavelet-based Localization of Oscillatory Brain Activities in Electro-Magnetic Imaging, Peribonka |
16:15 - 16:45 | Kumar Murty (Toronto), Algebraic Number Theory, Growth of the Selmer group of an Abelian variety with CM, Hochelaga 4 |
16:15 - 16:45 | Dominique Pelletier (École Polytechnique de Montréa), Computational Fluid Dynamics, Implicit Runge-Kutta time integrators for flows on deforming domains, Bellachasse |
16:15 - 16:45 | Gail Wolkowicz (McMaster), Nonlinear Functional Differential Equations, Dynamics of the chemostat and classical predator-prey models with time delay, Bersimis |
16:15 - 16:50 | Mike Zabrocki (York), Algebraic Combinatorics, Another Schur-like basis in the algebra of Non-Commutative Symmetric Functions, Gatineau |
16:45 - 17:10 | Cathérine Bénéteau (South Florida), Complex Analysis and Operator Theory, Cyclicity in the Dirichlet Space: a Constructive Approach, youville |
16:45 - 17:10 | Elsa Hansen (Harvard), Epidemiology - Infectious Diseases, The mathematics of in vitro culture for Plasmodium, Chambly |
16:45 - 17:10 | Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), Analytic Number Theory, Groups structures of elliptic curves over finite fields, St-François |
16:45 - 17:10 | Michael Kozdron (Regina), Probability Theory and Mathematical Physics, Bayes' rule for quantum random variables and positive operator valued measures, Richelieu |
16:45 - 17:10 | Jean-Philippe Lessard, Applied Mathematics, Rigorous Computations for Infinite Dimensional Dynamical Systems, St-Laurent |
16:45 - 17:10 | Steven Lu (UQAM), Geometry of Algebraic Varieties, Algebraic and analytic bubbles in algebraic varieties, St-Charles |
16:45 - 17:10 | Sarah Plosker (Guelph), Operator Theory and Operator Algebras, Private Quantum Codes, Hochelaga 6 |
16:45 - 17:10 | Gareth Roberts (College of the Holy Cross), Celestial Mechanics, Stability of Relative Equilibria in the N-Vortex Problem, Hochelaga 5 |
16:45 - 17:10 | Vitali Vougalter (Cape Town), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Existence and nonlinear stability of stationary states for the semi-relativistic Schroedinger-Poisson system, Chaudière |
16:45 - 17:10 | Thomas Wolf (Brock), Symmetries of Differential and Difference Equations, Matapédia |
16:45 - 17:15 | Matthew Greenberg (Calgary), Algebraic Number Theory, $p$-arithmetic and completed cohomology of quaternionic Shimura varieties, Hochelaga 4 |
16:45 - 17:15 | Emmanuel Lorin de la Grand Maison (Carleton), Quantum Imaging, Absorbing boundary conditions for quantum relativistic mechanics, Peribonka |
16:45 - 17:15 | Jeremy McDonald (Stevens Inst. of Technology New Jersey), Geometrical Group Theory, Algorithmic problems for groups discriminated by a locally quasi-convex hyperbolic group, Saint-Maurice |
16:45 - 17:15 | Balint Virag (Toronto), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Random operators at the edge, Saguenay |
16:45 - 17:15 | Xingfu Zou (Western), Nonlinear Functional Differential Equations, On a DDE model describing malaria transmission dynamics in a patch environment, Bersimis |
17:00 - 17:35 | Ed Richmond (UBC), Algebraic Combinatorics, Coxeter groups, palindromic Poincar\'{e} polynomials and triangle group avoidance., Gatineau |
17:15 - 17:40 | Xi Chen (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, Rational self maps of Calabi-Yau manifolds, St-Charles |
17:15 - 17:40 | Alexei Cheviakov (Saskatchewan), Symmetries of Differential and Difference Equations, On Symmetry Properties of a Class of Constitutive Models in Two-dimensional Nonlinear Elastodynamics, Matapédia |
17:15 - 17:40 | Omar El-Fallah (Univ. of Mohammed V), Complex Analysis and Operator Theory, Some Examples of composition operators in Schatten classes, youville |
17:15 - 17:40 | Renjie Feng (CRM; McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Some recent results on Gaussian random fields over Kahler manifolds, Chaudière |
17:15 - 17:40 | Jeffrey Lawson (Western Carolina), Celestial Mechanics, Saari's Conjecture on simple mechanical systems with symmetry, Hochelaga 5 |
17:15 - 17:40 | Jason Miller (MIT), Probability Theory and Mathematical Physics, Imaginary Geometry and the Gaussian Free Field, Richelieu |
17:15 - 17:40 | Michael Radin, Applied Mathematics, Eventually periodic and unbounded solutions of a non-autonomous max-type difference equation, St-Laurent |
17:15 - 17:40 | Mike Rubinstein (Waterloo), Analytic Number Theory, Applications of a summation formula to Dirichlet series, St-François |
17:15 - 17:40 | Roland Speicher (Universität des Saarlandes), Operator Theory and Operator Algebras, Sharp bounds for sums associated to graphs of matrices, Hochelaga 6 |
17:15 - 17:40 | Huaiping Zhu (York), Epidemiology - Infectious Diseases, Bifurcations and Complex Dynamics of an SIR Model with the Impact of Hospital Resources, Chambly |
17:15 - 17:45 | Ian Biringer (Boston College), Geometrical Group Theory, Growth of Betti numbers and a probabilistic take on geometric convergence, Saint-Maurice |
17:15 - 17:45 | François Fillion-Gourdeau (CRM), Quantum Imaging, Recent advances in numerical solutions of the molecular relativistic time-dependent Dirac equation, Peribonka |
17:15 - 17:45 | Glenn Stevens (Boston), Algebraic Number Theory, The Hodge-Tate sequence and overconvergent $p$-adic modular sheaves, Hochelaga 4 |
17:45 - 18:10 | Yanhong Yang (Columbia), Geometry of Algebraic Varieties, Rationality of Euler-Chow series and finite generation of Cox rings, St-Charles |
19:00 - 20:00 | Doyne Farmer (Oxford), Public Lecture, The complex challenge of sustainability, St-François |
20:00 - 22:00 | Student Social, TELUS Fire on Ice in Old Port Montreal / Les 3 Brasseurs in Old Montreal |
20:30 - 22:00 | Mathematical Science Investigation (MSI): The Anatomy of Integers and Permutations, St-François |
Sunday December 9 | |
8:00 - 16:00 | Registration, Duluth |
8:00 - 16:00 | Student Poster Session, Duluth |
8:00 - 8:25 | Alex Bloemendal (Harvard), Probability Theory and Mathematical Physics, Spiked random matrices, Richelieu |
8:00 - 8:25 | Elias Katsoulis (East Carolina Univ.;Univ. of Athens), Operator Theory and Operator Algebras, C*-algebras and equivalences for C*-correspondences, Hochelaga 6 |
8:00 - 8:25 | James Lewis (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, Hodge Type Conjectures and the Bloch-Kato Theorem, St-Charles |
8:00 - 8:25 | Raphaël Rebelo (Montréal), Symmetries of Differential and Difference Equations, Symmetry preserving discretization of partial differential equations, Matapédia |
8:00 - 8:25 | Carley Rogers (Ottawa), Epidemiology - Infectious Diseases, Improving HPV vaccination programs across Canada, Chambly |
8:00 - 8:25 | Chunhua Shan (York), Contributed Papers, Finite cyclicity of hh-graphics with a triple nilpotent singularity of codimension 4, Bellechasse |
8:00 - 8:30 | Sue Ann Campbell (Waterloo), Nonlinear Functional Differential Equations, Plankton Models with Time Delay, Bersimis |
8:00 - 8:30 | Olga Kharlampovich (Hunter College), Geometrical Group Theory, Algorithmic problems for toral relatively hyperbolic groups, Saint-Maurice |
8:00 - 8:30 | Sujatha Ramdorai (UBC), Algebraic Number Theory, Congruences between p-adic L-values, Hochelaga 4 |
8:30 - 10:00 | Mathematics for the Life Sciences, Panel and Discussion, Ramezay |
8:30 - 8:55 | Alexander Bihlo (CRM), Symmetries of Differential and Difference Equations, Invariant discretization schemes, Matapédia |
8:30 - 8:55 | Paul Bourgade (Harvard), Probability Theory and Mathematical Physics, Universality for beta ensembles, Richelieu |
8:30 - 8:55 | Fabrice Colin (Université Laurentienne), Contributed Papers, Generalized Fountain Theorem and Application to the Semilinear Schrödinger Equation, Bellechasse |
8:30 - 8:55 | Gregory Pearlstein (Michigan State), Geometry of Algebraic Varieties, The zero locus of the infinitesimal invariant, St-Charles |
8:30 - 8:55 | Heydar Radjavi (Waterloo), Operator Theory and Operator Algebras, Semigroups of Partial Isometries, Hochelaga 6 |
8:30 - 8:55 | Robert Smith? (Ottawa), Epidemiology - Infectious Diseases, A mathematical model of Bieber Fever: the most infectious disease of our time?, Chambly |
8:30 - 9:00 | Jacques Bélair (Montréal), Nonlinear Functional Differential Equations, DISTRIBUTION OF DELAYS IN A PHARMACODYNAMIC MODEL, Bersimis |
8:30 - 9:00 | Stephen Kudla (Toronto), Algebraic Number Theory, An alternative description of Drinfeld space and applications, Hochelaga 4 |
8:30 - 9:00 | Nicholas Touikan (Marseille), Geometrical Group Theory, On the isomorphism problem for relatively hyperbolic groups. (Joint with François Dahmani), Saint-Maurice |
9:00 - 9:50 | Duong H. Phong (Columbia), Plenary Speakers, Green's functions and complex Monge-Ampere equations, St-François |
9:30 - 16:00 | Exhibits, Duluth |
10:00 - 10:30 | Break, Duluth/Mackenzie |
10:30 - 11:20 | Ted Hsu (Physicist and Federal MP), Plenary Speakers, Reflections of a new scientist-parliamentarian, St-François |
11:30 - 12:20 | Melania Alvarez ((UBC; PIMS)), Adrien Pouliot Award, Mathematics Outreach: Getting Mathematicians Involved, St-François |
14:00 - 15:30 | Institute Directors Meeting, Terrabonne |
14:00 - 14:20 | Sylvia Nickerson (Toronto), History and Philosophy of Mathematics, Mathematics and the book trade in English Canada, 1850-1925, Harricana |
14:00 - 14:25 | Line Baribeau (Laval), Complex Analysis and Operator Theory, A new necessary condition for the spectral Nevanlinna-Pick problem, youville |
14:00 - 14:25 | Ibrahima Dione (Laval), Contributed Papers, Penalty/finite element approximations of slip boundary conditions and Babuska's paradox, Bellechasse |
14:00 - 14:25 | Nassif Ghoussoub (UBC), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Stability and Regularity in elliptic systems and 4th order equations, Chaudière |
14:00 - 14:25 | Qihua Huang (Alberta), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Mathematical Risk Assessment of Contaminants on Fish Population Dynamics, Péribonka |
14:00 - 14:25 | Jacques Hurtubise (McGill), Geometry of Algebraic Varieties, Pseudo-real bundles on Kahler varieties, St-Charles |
14:00 - 14:25 | Isabella Laba (UBC), Analytic Number Theory, Buffon's needle estimates and vanishing sums of roots of unity, St-François |
14:00 - 14:25 | Marcelo Laca (Victoria), Operator Theory and Operator Algebras, Phase transitions from dilation matrices and self similar actions, Hochelaga 6 |
14:00 - 14:25 | Willard Miller Jr. (Minnesota), Symmetries of Differential and Difference Equations, Contractions of 2D 2nd order quantum superintegrable systems and the Askey scheme for hypergeometric orthogonal polynomials, Matapédia |
14:00 - 14:25 | Ed Perkins (UBC), Probability and Biology, Phase Transition for Measure-valued SIR Epidemic Processes, Richelieu |
14:00 - 14:25 | Alexandra Tcheng, Applied Mathematics, An explicit numerical method for evolving manifolds, St-Laurent |
14:00 - 14:30 | Pavel Bleher (Indiana), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Exact solution of the six-vertex model with DWBC. Critical line between disordered and antiferroelectric phases, Saguenay |
14:00 - 14:30 | Hugo Chapdelaine (Laval), Algebraic Number Theory, Archimedean Stark conjectures and real analytic Eisenstein series, Hochelaga 4 |
14:00 - 14:30 | Vadim Kaimanovich (Ottawa), Geometrical Group Theory, Boundary convergence and relative hyperbolicty, Saint-Maurice |
14:00 - 14:30 | Yuan Yuan (Memorial), Nonlinear Functional Differential Equations, Stability and Bifurcation in FDE with Distributed Delay, Bersimis |
14:00 - 14:30 | Daniel Zenklusen (Montréal), Epidemiology - Genomics, Imaging Single Transcripts Resolves Kinetics of Gene Expression Processes, Kamouraska |
14:00 - 14:35 | Christophe Reutenauer (UQAM), Algebraic Combinatorics, Constructing bases of finite index subgroups of free groups using Sturmian sequences, Gatineau |
14:00 - 16:00 | Planning Meeting, Mathematics Education: Planning for CMEF 2014, Ramezay |
14:30 - 14:50 | Tom Archibald (SFU), History and Philosophy of Mathematics, Publishing Mathematics in German 1800-1825, Harricana |
14:30 - 14:55 | Almut Burchard (Toronto), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Perimeter under multiple Steiner symmetrizations, Chaudière |
14:30 - 14:55 | Charles Doran (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Overview, St-Charles |
14:30 - 14:55 | Toshiaki Fujiwara (Kitasato), Celestial Mechanics, Saari's homographic conjecture for the planar equal-mass three-body problem under the Newton potential and a strong force potent, Hochelaga 5 |
14:30 - 14:55 | Michael Hartz (Waterloo), Operator Theory and Operator Algebras, Universal operator algebras associated to homogeneous varieties, Hochelaga 6 |
14:30 - 14:55 | Youness Lamzouri (Urbana), Analytic Number Theory, Discrepancy bounds for the distribution of the Riemann zeta function, St-François |
14:30 - 14:55 | Sophie Léger (Laval), Contributed Papers, An updated Lagrangian method for very large deformation problems, Bellechasse |
14:30 - 14:55 | Mark Lyon, Applied Mathematics, Spectral Fourier Continuation methods for PDE Solution, St-Laurent |
14:30 - 14:55 | Eric Schippers (Manitoba), Complex Analysis and Operator Theory, A functional-analytic proof of the conformal welding theorem, youville |
14:30 - 14:55 | Sasha Turbiner (UNAM), Symmetries of Differential and Difference Equations, $BC_2$ Lame polynomials, Matapédia |
14:30 - 14:55 | Xiaowen Zhou (Concordia), Probability and Biology, Support properties of a class of Lambda-Fleming-Viot processes with underlying Brownian motion, Richelieu |
14:30 - 14:55 | Huaiping Zhu (York), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Modeling of Mosquito Abundance and West Nile Virus Risk Using Weather and Environment Conditions, Péribonka |
14:30 - 15:00 | Uri Ascher (UBC), Nonlinear Functional Differential Equations, Stochastic algorithms for inverse problems involving PDEs and many measurements, Bersimis |
14:30 - 15:00 | Marco Bertola (Concordia), Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems, Universality in Unitary Random matrix models, Saguenay |
14:30 - 15:00 | Clifton Cunningham (Calgary), Algebraic Number Theory, A geometric and categorical description of complete Langlands parameters for quasi-split $p$-adic groups, Hochelaga 4 |
14:30 - 15:00 | Michael Mackey (McGill), Epidemiology - Genomics, Molecular distributions in gene regulatory networks, Kamouraska |
14:30 - 15:00 | Dmytro Savchuk (South Florida), Geometrical Group Theory, Self-similar groups acting essentially freely on the boundary of a rooted tree, Saint-Maurice |
14:40 - 15:15 | Drew Armstrong (Miami), Algebraic Combinatorics, Rational Catalan Combinatorics, Gatineau |
15:00 - 15:20 | Craig Fraser (Toronto), History and Philosophy of Mathematics, Zermelo`s navigation problem in the calculus of variations, Harricana |
15:00 - 15:25 | Iddo Ben-Ari (Connecticut), Probability and Biology, Diffusion with Redistribution, Richelieu |
15:00 - 15:25 | Kevin Hare (Waterloo), Analytic Number Theory, Garsia Numbers, St-François |
15:00 - 15:25 | Safouhi Hassan (Alberta), Contributed Papers, New Formulae for Differentiation and Techniques in Numerical Integration, Bellechasse |
15:00 - 15:25 | Ronald Haynes, Applied Mathematics, A Parallel Space-Time Approach for the Numerical Solution of Partial Differential Equations, St-Laurent |
15:00 - 15:25 | James Mingo (Queen's), Operator Theory and Operator Algebras, Second Order Freeness and Orthogonal Random Matrices, Hochelaga 6 |
15:00 - 15:25 | Arian Novruzi (Ottawa), Partial Differential Equations and Spectral Theory, About the regularity of optimal convex domains, Chaudière |
15:00 - 15:25 | Danilo Riglioni (CRM), Symmetries of Differential and Difference Equations, Superintegrable systems on non Euclidean spaces, Matapédia |
15:00 - 15:25 | Alan Thompson (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Elliptic Surfaces, St-Charles |
15:00 - 15:25 | Malik Younsi (Laval), Complex Analysis and Operator Theory, Computation of Analytic Capacity and applications to the Subadditivity Problem, youville |
15:00 - 15:25 | Xiaoqiang Zhao (Memorial), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, A Reaction-Diffusion Lyme Disease Model with Seasonality, Péribonka |
15:00 - 15:30 | Chung Pang Mok (McMaster), Algebraic Number Theory, Endoscopic classification of representations for quasi-split unitary groups, Hochelaga 4 |
15:00 - 15:30 | Bogdan Nica (Göttingen), Geometrical Group Theory, Proper isometric actions of hyperbolic groups on $L^p$-spaces, Saint-Maurice |
15:00 - 15:30 | Theodore Perkins (Ottawa Health Research Institute), Epidemiology - Genomics, What Do Molecules Do When We're Not Looking? State Sequence Analysis for Stochastic Chemical Systems, Kamouraska |
15:20 - 15:55 | Vivien Ripoll (UQAM), Algebraic Combinatorics, Limit points of root systems of infinite Coxeter groups, Gatineau |
15:30 - 15:50 | Laura Turner (Toronto), History and Philosophy of Mathematics, Analytic representation and the Mittag-Leffler circle: Contrasting notions of generality in the late 19th century, Harricana |
15:30 - 15:55 | Xiaowen Chang, Applied Mathematics, Why is the LLL reduction useful for solving an integer least squares problem, St-Laurent |
15:30 - 15:55 | Don Dawson (Carleton), Probability and Biology, Multitype mutation-selection-migration dynamics and a set-valued dual, Richelieu |
15:30 - 15:55 | Florin Diacu (Victoria), Celestial Mechanics, Rotopulsators of the curved N-body problem, Hochelaga 5 |
15:30 - 15:55 | Wenying Feng (Trent), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Nonlinear spectra and related maps: generalizations and applications, Chaudière |
15:30 - 15:55 | Karim Kellay (Bordeaux), Complex Analysis and Operator Theory, Sampling, interpolation and Riesz bases in small Fock spaces, youville |
15:30 - 15:55 | Patrick Lacasse (Laval), Contributed Papers, Résolution d'un problème d'élasticité avec contact sans frottement par stratégie de contraintes actives et algorithme itératif., Bellechasse |
15:30 - 15:55 | Frithjof Lutscher (Ottawa), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Modeling seasonal behavior change and disease transmission in wildlife, Péribonka |
15:30 - 15:55 | Andrey Novoseltsev (Alberta), Geometry of Algebraic Varieties, The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Toric Approach, St-Charles |
15:30 - 15:55 | Paul Skoufranis (UCLA), Operator Theory and Operator Algebras, Normal Limits of Nilpotents in C*-Algebras, Hochelaga 6 |
15:30 - 15:55 | Zora Thomova (SUNYIT), Symmetries of Differential and Difference Equations, Contact transformations for difference equations, Matapédia |
15:30 - 15:55 | Hugh Williams (Calgary), Analytic Number Theory, Monoapparitic Linear Divisibility Sequences of Order Four, St-François |
15:30 - 16:00 | Marc Roussel (Lethbridge), Epidemiology - Genomics, Stochastic effects in gene transcription, Kamouraska |
15:30 - 16:00 | Lior Silbermann (UBC), Geometrical Group Theory, Fixed points for Lipschitz actions of random groups, Saint-Maurice |
15:30 - 16:00 | Mak Trifkovic (Victoria), Algebraic Number Theory, The Bost-Connes Functor, Hochelaga 4 |
16:00 - 16:15 | Break, Duluth/Mackenzie |
16:00 - 18:00 | CMS Education Committee, Ramezay |
16:15 - 16:35 | Mathieu Bélanger (Montréal), History and Philosophy of Mathematics, Menger and pointless topology, Harricana |
16:15 - 16:40 | Matt Calder (Western), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Net Reproductive Number for a Matrix Population Model with Dispersion and an Application to Neogobius Melanostomus, Péribonka |
16:15 - 16:40 | Raphaël Clouâtre (Indiana), Complex Analysis and Operator Theory, Similarity results for operators of class $C_0$ and the algebra $H^{\infty}(T)$, youville |
16:15 - 16:40 | Layan El Hajj (McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Intersection bounds for planar Neumann eigenfunctions with interior analytic curves, Chaudière |
16:15 - 16:40 | Greg Martin (UBC), Analytic Number Theory, Inclusive prime number races, St-François |
16:15 - 16:40 | Lisa Powers, Applied Mathematics, Computing the Measure of Generalized Voronoi Regions, St-Laurent |
16:15 - 16:40 | Ahmed Sourour (Victoria), Operator Theory and Operator Algebras, Semigroups of matrices generated by a unitary orbit, Hochelaga 6 |
16:15 - 16:40 | J. Guadalupe Reyes Victoria (UAM), Celestial Mechanics, Hochelaga 5 |
16:15 - 16:40 | Balint Virag (Toronto), Probability Theory and Mathematical Physics, The sound of random graphs, Richelieu |
16:15 - 16:40 | Pavel Winternitz (CRM), Symmetries of Differential and Difference Equations, Symmetry preserving discretization of ordinary differential equations, Matapédia |
16:15 - 16:40 | Kirill Zaynullin (Ottawa), Geometry of Algebraic Varieties, The gamma-filtration on projective homogeneous spaces, St-Charles |
16:15 - 16:45 | Alejandro Adem (UBC), Geometrical Group Theory, Spaces of Representations for Abelian Groups, Saint-Maurice |
16:15 - 16:45 | Ernst Kani (Queen's), Algebraic Number Theory, Tensor Products of Galois Representations, Hochelaga 4 |
16:15 - 16:45 | Chunhua Ou (Memorial), Nonlinear Functional Differential Equations, Delayed reaction diffusion models and traveling waves for spatial spread of rabies in Europe: a re-visit, Bersimis |
16:15 - 16:45 | Andrew Rutenberg (Dalhousie), Epidemiology - Genomics, Stochastic Models of Plastic Development in Cyanobacterial Filaments, Kamouraska |
16:15 - 16:50 | Carolina Benedetti (York), Algebraic Combinatorics, Schubert polynomials and $k$-Schur functions, Gatineau |
16:45 - 17:10 | Yaiza Canzani (McGill), Partial Differential Equations and Spectral Theory, Distribution of randomly propagated Schrödinger eigenfunctions, Chaudière |
16:45 - 17:10 | Louis-Philippe Saumier Demers, Applied Mathematics, Optimal Transport for Particle Image Velocimetry, St-Laurent |
16:45 - 17:10 | Frédéric Guichard (McGill), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Marine reserve networks for non-equilibrium metacommunities, Péribonka |
16:45 - 17:10 | Matthew Kennedy (Carleton), Operator Theory and Operator Algebras, A universal F. \& M. Riesz theorem, Hochelaga 6 |
16:45 - 17:10 | Dana Mendelson (MIT), Probability Theory and Mathematical Physics, Rate of Convergence for Cardy's Formula, Richelieu |
16:45 - 17:10 | Nathan Ng (Lethbridge), Analytic Number Theory, Simple zeros of degree two L-functions, St-François |
16:45 - 17:10 | Samir Raouafi (Laval), Complex Analysis and Operator Theory, Pseudospectre et le comportement d'une matrice, youville |
16:45 - 17:10 | Franklin Vera Pacheco (Fields Institute; Toronto), Geometry of Algebraic Varieties, Resolving some singularities while preserving others., St-Charles |
16:45 - 17:15 | Tony Humphries (McGill), Nonlinear Functional Differential Equations, Stability and numerical stability of a model state-dependent DDE, Bersimis |
16:45 - 17:15 | Brian Ingalls (Waterloo), Epidemiology - Genomics, Sensitivity Trade-offs in Systems Biology, Kamouraska |
16:45 - 17:15 | Thomas Koberda (Yale), Geometrical Group Theory, The curve complex for a right-angled Artin group, Saint-Maurice |
16:45 - 17:15 | Soroosh Yazdani (Lethbridge), Algebraic Number Theory, Local Szpiro conjecture and rational points on $X_E(6k)$, Hochelaga 4 |
17:15 - 17:40 | Abtellatif Bourhim (Syracuse), Complex Analysis and Operator Theory, Some Problems on Linear Preservers, youville |
17:15 - 17:40 | Lydia Bourouiba (MIT), Applied Mathematics, Nonlocal energy transfers in rotating homogeneous turbulence, St-Laurent |
17:15 - 17:40 | Zhiqiang Li (Toronto), Operator Theory and Operator Algebras, On simple inductive limits of splitting interval algebras with dimension drops, Hochelaga 6 |
17:15 - 17:40 | Simon Rose (Queen's), Geometry of Algebraic Varieties, Counting hyperelliptic curves on abelian surfaces with quasi-modular forms, St-Charles |
17:15 - 17:40 | Damien Roy (Ottawa), Analytic Number Theory, Diophantine approximation with sign constraints, St-François |
17:15 - 17:45 | Michael Bennett (UBC), Algebraic Number Theory, Effective solution of norm form equations, Hochelaga 4 |
17:15 - 17:45 | Johanna Mangahas (Brown), Geometrical Group Theory, Some Schottky subgroups of mapping class groups, Saint-Maurice |
17:15 - 17:45 | David McMillen (Toronto), Epidemiology - Genomics, Design methods and constraints for biological integral control, Kamouraska |
17:45 - 18:15 | Imin Chen (Simon Fraser), Algebraic Number Theory, Ramification of Drinfeld modules, Hochelaga 4 |
19:00 - 19:30 | Banquet Reception, The Tea Lounge |
19:30 - 22:00 | Banquet, St-François |
Monday December 10 | |
8:00 - 16:00 | Registration, Duluth |
8:00 - 8:25 | Géraldine Gemieux (CIRRELT; Montréal), Operations Research, A Column Generation Approach for Demand-Driven Harvest Scheduling, Gatineau |
8:00 - 8:25 | Ruxandra Moraru (Waterloo), Enumerative Geometry and String Theory, Stable bundles on complex nilmanifolds, Harricana |
8:00 - 8:25 | Rebecca Tyson (UBC Okanagan), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, How seasonality, behavior and climate affect predator-prey cycles, Péribonka |
8:00 - 8:30 | Frantisek Marko (Pennsylvania), Algebraic Number Theory, Congruences of Ankeny-Artin-Chowla type and p-adic class number formula revisited, Hochelaga 4 |
8:00 - 8:50 | Marc Laforest, Applied Mathematics, Perturbations to non-classical shocks in non-convex systems of conservation laws, St-Laurent |
8:15 - 8:55 | Rick Durrett (Duke), Probability and Biology, A branching process model of ovarian cancer, Richelieu |
8:30 - 8:55 | Per Berglund (New Hampshire), Enumerative Geometry and String Theory, Global Embeddings for Branes at Toric Singularities and Moduli Stabilization, Harricana |
8:30 - 8:55 | Gregory Rix (CIRRELT; École Polytechnique de Montréal), Operations Research, A Tactical Transportation-Driven Harvest Planning Problem, Gatineau |
8:30 - 8:55 | Gunog Seo (Ryerson), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Effect of Temporal Variability on Persistence Conditions in Rivers, Péribonka |
8:30 - 9:00 | Francesc Castella (McGill), Algebraic Number Theory, On the $p$-adic variation of Heegner points, Hochelaga 4 |
9:00 - 9:50 | Catherine Sulem (Toronto), Plenary Speakers, The Dynamics of Ocean Waves, St-François |
10:00 - 10:30 | Break, Duluth/Mackenzie |
10:30 - 11:20 | Martin Nowak (Harvard), Plenary Speakers, Evolution of Cooperation, St-François |
11:30 - 12:20 | Roland Speicher (Universität des Saarlandes), Jeffery-Williams Prize, On the effectiveness of operator-valued free probability theory, St-François |
12:30 - 14:30 | CMS Mathematics Competitions Committee, Terrabonne |
14:00 - 14:20 | Hardy Grant (York), History and Philosophy of Mathematics, "Epistemic Cultures" and the History of Mathematics, Chaudiere |
14:00 - 14:25 | Hermann Eberl (Guelph), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, The role of spatial effects for temporally varying biofilm control strategies, Péribonka |
14:00 - 14:25 | Dmitry Kolomenskiy, Applied Mathematics, Similarity solutions for unsteady flows near front and rear stagnation points, St-Laurent |
14:00 - 14:25 | Scott McKinley (Florida-Gainesville), Probability and Biology, Sensing and Decision-Making in Random Search, Richelieu |
14:00 - 14:25 | Joel Neuheimer (Forest Products Association of Canada), Operations Research, Canadian Forest Products Industry’s Transportation Challenges Moving Forward, Gatineau |
14:00 - 14:25 | Iickho Song (Korea Advanced Inst. of Science and Technology), Contributed Papers, An Extension of the Vandermonde Convolution Formula, Bellechasse |
14:00 - 14:25 | Alisha Wissanji (Alberta), Enumerative Geometry and String Theory, IIA Perspective On Cascading Gauge Theory, Harricana |
14:00 - 14:25 | David Zywina (Queen's), Analytic Number Theory, Modular function fields of genus 0, St-François |
14:00 - 14:30 | Jochen Gartner ((McGill)), Algebraic Number Theory, Arithmetic curves of type K(pi,1) and higher Massey products, Hochelaga 4 |
14:00 - 14:30 | Xin Liang (McGill University), Recent Research in Econometrics, Necessary and sufficient conditions for identification and estimability of linear parameters, Hochelaga 6 |
14:00 - 14:30 | Jason Manning (Buffalo), Geometrical Group Theory, Recognizing 3-manifold groups, Saint-Maurice |
14:00 - 14:30 | Janet Raboud (Toronto; Dalla Lana School of Public Health), Epidemiology - Genomics, Left truncation in the context of competing risks, Kamouraska |
14:30 - 14:50 | Bruce Petrie (Toronto), History and Philosophy of Mathematics, Mathematical Notations as Identifiers of Epistemic Cultures., Chaudiere |
14:30 - 14:55 | Alexander Bihlo, Applied Mathematics, Invariant subgrid-scale closure schemes for turbulence modeling, St-Laurent |
14:30 - 14:55 | Guillaume Laporte (McGill), Enumerative Geometry and String Theory, Monodromy of an Inhomogeneous Picard-Fuchs Equation, Harricana |
14:30 - 14:55 | Dave Lepage (FPInnovations), Operations Research, Challenges and opportunities in forest transportation, Gatineau |
14:30 - 14:55 | Anthony Shaheen (California State), Contributed Papers, A Brief Introduction to Expanders and Ramanujan Graphs, Bellechasse |
14:30 - 14:55 | Cameron Stewart (Waterloo), Analytic Number Theory, On divisors of binary recurrence sequences, St-François |
14:30 - 14:55 | Daniel Valesin (UBC), Probability and Biology, Extinction time of the contact process on finite trees, Richelieu |
14:30 - 14:55 | James Watmough (UNB), Ecological Dynamics Under Temporal Variation, Modelling the spread of aquatic invasives in tidal currents with both drift and maturation delay., Péribonka |
14:30 - 15:00 | Miljan Brakocevic (McGill), Algebraic Number Theory, Two variable anticyclotomic p-adic L-functions for p-adic families of modular forms, Hochelaga 4 |
14:30 - 15:00 | Dale Rolfsen (UBC), Geometrical Group Theory, Topology and ordering groups, Saint-Maurice |
14:30 - 15:00 | Mirza Trokic (McGill University), Recent Research in Econometrics, Regulated Variance Ratio Unit Root Tests, Hochelaga 6 |
14:30 - 15:00 | Yongling Xiao (INESSS), Epidemiology - Genomics, Flexible marginal structural models for estimating cumulative effect of time-varying treatment on the hazard, Kamouraska |
15:00 - 15:20 | Greg Lavers (Concordia), History and Philosophy of Mathematics, Explication and Carnap's `Empiricism, Semantics and Ontology', Chaudiere |
15:00 - 15:25 | Vincent Bouchard (Alberta), Enumerative Geometry and String Theory, Topological recursion and double Hurwitz numbers, Harricana |
15:00 - 15:25 | Jean-Marie de Koninck (Laval), Analytic Number Theory, Nouvelles méthodes permettant de construire des familles de nombres normaux, St-François |
15:00 - 15:25 | Trueman MacHenry (York), Contributed Papers, Permanents, Determinants, Integer Sequences and Isobaric Polynomials, Bellechasse |
15:00 - 15:25 | Raoul Normand (Toronto), Probability and Biology, A model of migration under constraint, Richelieu |
15:00 - 15:25 | Reino Pulkki (Lakehead), Operations Research, Modeling forest products supply chain by integrating enhanced forest inventories and merchandizing yard operations, Gatineau |
15:00 - 15:25 | Jozsef Vass, Applied Mathematics, An Exact Model of Fully Developed Turbulence, St-Laurent |
15:00 - 15:30 | Adam Clay (UQAM), Geometrical Group Theory, Graph manifolds, orderability, L-spaces and foliations, Saint-Maurice |
15:00 - 15:30 | Purevdorj Tuvaandorj (McGill University), Recent Research in Econometrics, Maximum Likelihood Estimation and Inference in Possibly Unidentified Models, Hochelaga 6 |
15:00 - 15:30 | Jessica Young (Harvard School of Public Health), Epidemiology - Genomics, Simulation from a known Cox MSM using standard parametric models for the g-formula, Kamouraska |
15:30 - 15:50 | Jean-Pierre Marquis (Montréal), History and Philosophy of Mathematics, Some remarks on the abstract method in 20th century mathematics, Chaudiere |
15:30 - 15:55 | Sanjay Dominik Jena (CIRRELT; Montréal), Operations Research, Modeling and Solving Location Problems for the Forestry Industry, Gatineau |
15:30 - 15:55 | Odile Marcotte (CRM), Contributed Papers, On the maximum orders of an induced forest, an induced tree, and a stable set, Bellechasse |
15:30 - 15:55 | Jonthan Mattingly (Duke), Probability and Biology, A Numerical Method for the SDEs from Chemical Equations, Richelieu |
15:30 - 15:55 | Jihye Seo (McGill), Enumerative Geometry and String Theory, Exactly stable non-BPS spinors in heterotic string theory on tori, Harricana |
15:30 - 15:55 | David Shirokoff, Applied Mathematics, A High Order Volume Penalty Method, St-Laurent |
15:30 - 16:00 | Steven Boyer (UQAM), Geometrical Group Theory, L-spaces, left-orderability and foliations, Saint-Maurice |
15:30 - 16:00 | Mark van der Laan (UC-Berkeley), Epidemiology - Genomics, Statistical Methods for Causal Inference In HIV Research, Kamouraska |
16:00 - 16:15 | Break, Duluth/Mackenzie |
16:15 - 16:35 | Oran Magal (McGill), History and Philosophy of Mathematics, What did we always mean?, Chaudiere |
16:15 - 16:40 | Arnaud Lepage-Jutier (McGill), Enumerative Geometry and String Theory, Smoothed Transitions in Higher Spin AdS Gravity, Harricana |
16:15 - 16:40 | Emmanuel Lorin, Applied Mathematics, Convergence issues of usual numerical schemes approximating 1-d nonconservative hyperbolic systems, St-Laurent |
16:15 - 16:40 | Stephanie Portet (Manitoba), Contributed Papers, Dynamics of length distributions of in vitro intermediate filaments, Bellechasse |
16:15 - 16:40 | Pega Sohrabi (Dalhousie), Operations Research, Using Campaigns to Control and Plan Sawmill Production, Gatineau |
16:15 - 16:45 | Raphael Fonteneau (Inria Lille - Nord Europe, France), Epidemiology - Genomics, Batch Mode Reinforcement Learning based on the Synthesis of Artificial Trajectories, Kamouraska |
16:45 - 17:10 | Shunji Matsuura (McGill), Enumerative Geometry and String Theory, Classification of gapless topological phases, Harricana |
16:45 - 17:10 | Sina Saadatyar (Dalhousie), Operations Research, Sawmill Campaign Generator as a Basis for Planning and Control, Gatineau |
16:45 - 17:10 | Ihsan Topaloglu, Applied Mathematics, An isoperimetric problem with long-range interactions related to diblock copolymers, St-Laurent |
16:45 - 17:15 | James Dai (Statistical Center for HIV/AIDS Research and Prevention), Epidemiology - Genomics, Adherence, ARV drug concentration and estimation of PrEP efficacy for HIV prevention, Kamouraska |
17:15 - 17:40 | Amira Dems (CIRRELT; École Polytechnique de Montréal), Operations Research, SOLVING AN INTEGRATED MULTI-PERIOD WOOD PROCUREMENT PROBLEM., Gatineau |
17:15 - 17:40 | Adam Oberman, Applied Mathematics, Effective approximations for nonlinear elliptic PDEs, with emphasis on the Monge-Ampère equation, St-Laurent |
17:15 - 17:45 | Katia Charland (McGill), Epidemiology - Genomics, An application of gravity models to identify factors related to community pandemic influenza A/H1N1 vaccine coverage, Kamouraska |