Réunion d'été SMC 2016
Université de l’Alberta, 24 - 27 juin 2016
Les horaires détaillés des sessions seront publiés sur le site Web à
partir du fin-mai. Dès que les organisateurs nous les remettront,
nous les publierons le plus rapidement possible. Veuillez prendre note que les horaires peuvent changer sans préavis. Toutes les séances scientifiques auront lieu au l’Université de l’Alberta.
Percées dans les fonctions de Lyapunov en biologie mathématique | |
Org: Hongbin Guo (Ottawa) et Connell McCluskey (Wilfred Laurier) | |
samedi 25 juin (Education Building 164) | |
8:30 - 9:00 | Connell McCluskey (Laurier), Lyapunov functionals for delay equations with vector borne transmission |
9:00 - 9:30 | Jinliang Wang (Heilongjiang University), Dynamics of a PDE viral infection model incorporating cell-to-cell transmission |
9:30 - 10:00 | Yoichi Enatsu (Univeristy of Tokyo), Effect of waning immunity on asymptotic behavior of epidemic models |
15:30 - 16:00 | Yasuhiro Takeuchi (Aoyama Gakuin University), Maturation delay for the predators can enhance stable coexistence in prey-predator model with Allee effect |
16:00 - 16:30 | Haitao Song (Shanxi University/York), Global dynamics of two heterogeneous SIR models with nonlinear incidence rate and delays |
16:30 - 17:00 | Yanyu Xiao (University of Cincinnati), Application of Lyapunov Functions to some vector-borne disease models |
17:00 - 17:30 | Zhisheng Shuai (University of Central Florida), Applications of the graph-theoretic approach to heterogeneous cholera models |
dimanche 26 juin (Education Building 164) | |
8:30 - 9:00 | Michael Li (Alberta), Global Stability Problems in Heterogeneous Models for Vector-Borne Diseases |
9:00 - 9:30 | Hongbin Guo (Ottawa), Global stability of stage-structured epidemic models |
9:30 - 10:00 | Toshikazu Kuniya (Kobe University), Global stability analysis for an age-structured multi-group SIR epidemic model |
Théorie de la conception algébrique | |
Org: Hadi Kharigani (Lethbridge) | |
samedi 25 juin (Education Building 221) | |
15:30 - 16:15 | Karol Zyczkowski (Institute of Physics, Jagiellonian University), On complex Hadamard matrices with special properties |
16:15 - 16:45 | Rostam Sabeti (Olivet College), On classes of periodic parametrized circulant complex Hadamard matrices |
16:45 - 17:15 | Ilias Kotsireas (WLU), Cyclic $(v;k_1,k_2,k_3;\lambda)$ difference families with $v = 3 \mod 4$ a prime |
dimanche 26 juin (Education Building 221) | |
15:30 - 16:00 | Lucia Moura (Ottawa), Finite Field Constructions of Combinatorial Arrays |
16:00 - 16:30 | Steve Wang (Carleton), Some recent progress on Costas arrays |
16:30 - 17:00 | David Pike (MUN), On the chromatic index of STS block intersection graphs |
17:00 - 17:30 | Asiyeh Sanaei (Kwantlen Polytechnic University), Skolem Sequences and Graph Labelling |
lundi 27 juin (Education Building 221) | |
8:30 - 9:00 | Sho Suda (Aichi University - Japan), Linked systems of symmetric group divisible designs |
9:00 - 9:30 | Ferenc SZÖLLŐSI (Aalto University - Finland), Classification algorithms for Butson-type Hadamard matrices |
9:30 - 10:00 | Will Orrick (Indiana University), Maximal determinants, sequence pairs, and cyclotomy |
14:00 - 14:30 | Brett Stevens (Carleton), Ordered orthognal arrays, LFSRs and hypergraph homomorphisms |
14:30 - 15:00 | Rob Craigen (Manitoba), Synthetic Orthogonality Theory |
15:00 - 15:30 | Bill Martin (Worcester Polytechnic Institute), Linked systems of symmetric designs and real mutually unbiased bases |
Théorie des graphes algébrique: graphes de Cayley, actions de groupe sur les graphes, valeurs propres d'un graphe, graphes et matrices | |
Org: Joy Morris (Lethbridge) | |
samedi 25 juin (Education Building 170) | |
9:00 - 9:30 | Nathan Lindzey (Waterloo), Intersecting Families of Perfect Matchings |
9:30 - 10:00 | Harmony Zhan (Waterloo), Spectra of Discrete Quantum Walks |
15:30 - 16:00 | Robert Bailey (Memorial), On the metric dimension of incidence graphs |
16:00 - 16:30 | Cathy Kriloff (Idaho State University), Spectra of Cayley graphs of complex reflection groups |
16:30 - 17:00 | Shonda Gosselin (Winnipeg), The metric dimension of circulant graphs |
17:00 - 17:30 | Joy Morris (Lethbridge), Cyclic $m$-cycle systems of near-complete graphs |
dimanche 26 juin (Education Building 170) | |
8:30 - 9:00 | Karen Meagher (Regina), Derangement graphs for 2-transitive groups |
9:00 - 9:30 | Sean McGuinness (Thompson Rivers University), Hamilton Paths in the Cayley Graph of a Dihedral Group |
9:30 - 10:00 | Dave Witte Morris (Lethbridge), Infinitely many nonsolvable groups whose Cayley graphs are hamiltonian |
10:30 - 11:00 | Joel Friedman (UBC), Sheaves on Graphs and Applications |
11:00 - 11:30 | Adrián Pastine (Michigan Technological University), Abelian Groups are R-Sequenceable |
Analyse et applications d'équations différentielles utilisant des symétries, les lois de la conservation et l'intégrabilité | |
Org: Stephen Anco (Brock) et Alexei Cheviakov (Saskatchewan) | |
dimanche 26 juin (Education Building 170) | |
15:30 - 16:00 | George Bluman (UBC), Nonclassical analysis of the nonlinear Kompaneets equation |
16:00 - 16:30 | Alexei Cheviakov (Saskatchewan), Conservation law construction for the incompressible Mooney-Rivlin hyperelasticity model |
16:30 - 17:00 | Dmitry Pshenitsin (Brock), Conservation laws of incompressible magnetohydrodynamics |
lundi 27 juin (Education Building 170) | |
8:30 - 9:00 | Alexander Odesski (Brock), Integrable structures in 3D hydrodynamic-type systems and differential geometry |
9:00 - 9:30 | Thomas Wolf (Brock), Computing Symmetries and Recursion Operators of Evolutionary Super-Sytstems |
9:30 - 10:00 | Andy Wan (McGill), Conservative discretization and long term stability |
14:00 - 14:30 | Stephen Anco (Brock) |
14:30 - 15:00 | Elena Recio (Brock), Multi-peakon solutions in a family of generalized Camassa-Holm equations |
Analyse et applications d'équations différentielles utilisant des symétries, les lois de la conservation et l'intégrabilité | |
Org: Michael Bennett (UBC) et Patrick Ingram (Colorado State University) | |
samedi 25 juin (Education Building 228) | |
8:30 - 9:00 | Matilde Lalin (Montréal), Polylogarithms and multizeta values in Mahler measure |
9:00 - 9:30 | Allysa Lumley (York), A Zero Density Result for the Riemann Zeta Function |
9:30 - 10:00 | Greg Martin (UBC) |
15:30 - 16:00 | Nils Bruin (Simon Fraser), Obstructions for primitive solutions to $Ax^3+By^3=Cz^2$ |
16:00 - 16:30 | Katherine Stange (University of Colorado), Arithmetic properties of the Frobenius traces defined by a rational abelian variety |
16:30 - 17:00 | Amy Feaver (The King's University) |
17:00 - 17:30 | James Parks (KTH Royal Institute of Technology), Low-lying zeros of quadratic Dirichlet L-functions |
dimanche 26 juin (Education Building 228) | |
8:30 - 9:00 | Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), Sieve weights and their smoothings |
9:00 - 9:30 | Amir Akbary (Lethbridge), Lang-Trotter conjecture for two elliptic curves |
9:30 - 10:00 | Myrto Mavraki (UBC), Simultaneous torsion points in a Weierstrass family of elliptic curves |
10:30 - 11:00 | Alia Hamieh (Lethbridge), Value-distribution of logarithmic derivatives of $L$-functions |
11:00 - 11:30 | Peter Cho Ho Lam (Simon Fraser University) |
15:30 - 16:00 | Shabnam Akhtari (University of Oregon), Many Thue equations have no solutions |
16:30 - 17:00 | Gary Walsh (Ottawa), Solving systems of simultaneous Pell equations |
17:00 - 17:30 | Karl Dilcher (Dalhousie), Derivatives and fast evaluation of the Witten zeta function |
Théorie algorithmique des nombres | |
Org: Kevin Hare (Waterloo) et Patrick Ingram (Colorado State University) | |
samedi 25 juin (Education Building 176) | |
8:30 - 9:00 | Katherine Stange (Colorado), Lattice properties of number fields and lattice-based cryptography |
9:00 - 9:30 | Charles Samuels (Christopher Newport University), Using Fibonacci numbers to solve certain extremal problems regarding the Mahler measure |
9:30 - 10:00 | Jean-François Biasse (University of Southern Florida), Quantum algorithms for number theory and their relevance to cryptography |
15:30 - 16:00 | Aurore Guillevic (Calgary), Computing discrete logarithms in non-prime finite fields |
16:00 - 16:30 | Clifton Cunningham (Calgary), Lifts of Hilbert modular forms and applications to a conjecture of Gross |
16:30 - 17:00 | Renate Scheidler (Calgary), Computing Quadratic Function Fields With High 3-Rank Via Cubic Field Tabulation |
17:00 - 17:30 | Monireh Rezai Rad (Calgary), Jacobian Versus Infrastructure in Real Hyperelliptic Curves |
dimanche 26 juin (Education Building 176) | |
9:00 - 9:30 | Eva Curry (Acadia), Computational Complexity of Addition with Multidimensional Digit Representations |
9:30 - 10:00 | Anton Mosunov (Waterloo), Some computational evidence on the heuristics of Guy and Selfridge |
10:30 - 11:00 | Mike Jacobson (Calgary), Statistical Analysis of Aliquot Sequences |
11:00 - 11:30 | Danielle Cox (Mount Saint Vincent University), A Problem on Generating Sets Containing Fibonacci Numbers |
Communications libres | |
samedi 25 juin (Education Building 377) | |
9:30 - 10:00 | Rostam Sabeti (Olivet College), 1-variable Descartes' Rule of signs and ideal of symmetric polynomials |
Géométrie convexe et discrète, et analyse géométrique | |
Org: Alexander Litvak, Anna Lytova et Vladyslav Yaskin (Alberta) | |
samedi 25 juin (Education Building 254) | |
8:30 - 9:00 | Jie Xiao (Memorial), Flux-Capacity-Mass |
9:00 - 9:30 | Arnaud Marsiglietti (IMA, Minnesota), Do Minkowski averages get progressively more convex? |
9:30 - 10:00 | Galyna Livshyts (Georgia Tech), On infinitesimal versions of Log-Brunn-Minkowski and related inequalities |
15:30 - 16:00 | Muhammad A. Khan (Calgary), The geometry of homothetic covering and illumination |
16:00 - 16:30 | Matthew Stephen (Alberta), On convex intersection bodies and unique determination problems for convex bodies |
16:30 - 17:00 | Jaegil Kim (Alberta), Distribution functions of sections and projections of convex bodies |
17:00 - 17:30 | Ning Zhang (Alberta), Grunbaum's inequality and centroid position for projections |
dimanche 26 juin (Education Building 254) | |
9:00 - 9:30 | Deping Ye (Memorial), On the monotonicity of affine surface areas under the Steiner symmetrization |
9:30 - 10:00 | Konstantin Tikhomirov (Alberta), Randomized coverings by homothetic copies, and illumination |
10:30 - 11:00 | Elizaveta Rebrova (Michigan), Regularization of the norm of random matrices |
11:00 - 11:30 | Shardul Vikram (Concordia), A New Approach to the Planar Fractional Minkowski problem via a Curvature Flow |
15:30 - 16:00 | Yuriy Zinchenko (Calgary), On the curvature of the central path for linear programming |
16:00 - 16:30 | Sergii Myroshnychenko (Kent State University), On polytopes with congruent projections |
16:30 - 17:00 | Samuel Reid (Calgary) |
lundi 27 juin (Education Building 254) | |
8:30 - 9:00 | Karoly Bezdek (Calgary), Contact numbers for sphere packings |
9:00 - 9:30 | Kateryna Tatarko (Alberta), On the mean curvature vector of a special class of submanifolds in a Riemannian submersion |
9:30 - 10:00 | Ivan Iurchenko (Alberta), On affine invariant points |
Méthodes géométriques en mécanique et en contrôle avec applications | |
Org: Vakhtang Poutkaradze (Alberta) et Dmitry Zenkov (Math, NCSU) | |
samedi 25 juin (Education Building 380) | |
8:30 - 9:00 | Hiroaki Yoshimura, Discrete Dirac Structures and Nonholonomic Integrators for Lagrange-Dirac Systems |
9:00 - 9:30 | Melvin Leok, Interpolation on Symmetric Spaces via the Generalized Polar Decomposition |
9:30 - 10:00 | Francois Gay-Balmaz, Multisymplectic integrators for nonsmooth mechanics |
15:30 - 16:00 | Richard Cushman, The spherical pendulum |
16:00 - 16:30 | Jedrzej Sniatycki (Calgary), Quantum Spherical Pendulum |
16:30 - 17:00 | Vakhtang Putkaradze, Geometric approach to the dynamics of tubes conveying fluid |
dimanche 26 juin (Education Building 380) | |
8:30 - 9:00 | Paula Balseiro, Nonholonomic systems and the hamiltonization problem |
9:00 - 9:30 | Andrew Lewis, Tautological Control Systems |
9:30 - 10:00 | Stuart Rogers (Alberta), Optimal Control of a Nonholonomic Mechanical System |
10:30 - 11:00 | Mark Gotay |
11:00 - 11:30 | Dmitry Zenkov (North Carolina State University), The Helmholtz Conditions and the Method of Controlled Lagrangians |
15:30 - 16:00 | George Patrick |
16:00 - 16:30 | Larry Bates, An extension of the Dirac theory of constraints |
Mathématiques industrielles | |
Org: Huaxiong Huang (York), Michael Lamoureux (Calgary) et Odile Marcotte (UQAM) | |
dimanche 26 juin (Education Building 377) | |
9:00 - 9:30 | Arian Novruzi (Ottawa), Modeling, shape analysis and computation of the equilibrium pore shape near a PEM–PEM intersection |
9:30 - 10:00 | Wenyuan Liao (Calgary), A Helmholtz-decomposition based numerical method for Elastic wavefield separation |
10:30 - 11:00 | Paul McNicholas (McMaster) |
11:00 - 11:30 | Hongmei Zhu (York), Noise Analysis |
15:30 - 16:00 | Sean Bohun (University of the Ontario Institute of Technology), The Pixel Imaging Mass Spectrometer: towards reconstructing molecules |
16:00 - 16:30 | Oscar Lopez (UBC), Off-the-Grid Low-Rank Matrix Recovery: Seismic Data Reconstruction |
lundi 27 juin (Education Building 377) | |
8:30 - 9:00 | Matt Davison (Western), Operations Research and Machine Learning combine to solve a Harbour Security Problem |
9:00 - 9:30 | Anthony Ware (Calgary), Energy market modelling and asset valuation: two industry projects |
9:30 - 10:00 | Vahktang Poutkaradze (Alberta) |
Programmes de sensibilisation aux mathématiques: promouvoir les maths partout et pour tous | |
Org: Gerda de Vries (Alberta), Malgorzata Dubiel (SFU) et Veselin Jungic (SFU) | |
samedi 25 juin | |
8:30 - 9:00 | Veselin Jungic (SFU), The Math Catcher Outreach Program, Education Building 303 |
9:00 - 9:30 | Genevieve Fox (Siksika Board of Education), Integrating Siksikaitsitapi Knowledge into Lifelong Learning Education in Mathematics and Science, Education Building 303 |
9:30 - 10:00 | Melania Alvarez (PIMS), A clean slate: Let them show us their talents., Education Building 303 |
15:30 - 16:30 | Navajo Math Circles, Navajo Math Circles, ED N2 115 |
16:30 - 17:00 | Pamini Thangarajah (Mount Royal University), Explore IT: A Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Outreach for grade nine girls, ED N2 115 |
17:00 - 17:30 | Danielle Cox, Svenja Huntemann (Mount Saint Vincent University, Dalhousie), How to Develop a Mathematics Outreach Program, ED N2 115 |
Équations aux dérivées partielles | |
Org: Mostafa Fazly (Alberta) et Juncheng Wei (UBC) | |
samedi 25 juin (Education Building 276) | |
8:30 - 9:00 | Stephen Gustafson (UBC), Stability of periodic waves of 1D nonlinear Schrödinger equations |
9:00 - 9:30 | Dimitrios Roxanas (UBC), Global solutions of a focusing energy-critical heat equation |
9:30 - 10:00 | Matt Coles (UBC), Subcritical Perturbations of Energy Critical NLS |
15:30 - 16:00 | Xinwei Yu (Alberta), Regularity criteria of 3D Navier-Stokes Equations involving the pressure term |
16:00 - 16:30 | M. Niksirat (Toronto), On the existence of periodic solutions to nonlinear evolution equations |
16:30 - 17:00 | Alexei Cheviakov (Saskatchewan), Conservation laws of vorticity-type equations |
17:00 - 17:30 | Eric Sawyer (McMaster), Local boundedness and maximum principle for rough infinitely degenerate elliptic operators |
dimanche 26 juin (Education Building 276) | |
8:30 - 9:00 | Brendan Pass (Alberta), Multi - to one - dimensional transportation |
9:00 - 9:30 | Jerome Vetois (McGill), Clustering solutions for smooth perturbations of a critical elliptic equation in low dimensions |
9:30 - 10:00 | Weiwei Ao (UBC), Existence of positive solutions with a prescribed singular set of fractional Yamabe Problem |
10:30 - 11:00 | Ihsan Topaloglu (McMaster), Small volume fraction limit of a nonlocal isoperimetric problem with confinement |
11:00 - 11:30 | Eric Woolgar (Alberta), Ricci flow of partially even metrics |
15:30 - 16:00 | Cristian Rios (Calgary), Harnack's estimates for fractional powers of non-symmetric second order operators |
16:00 - 16:30 | Chunhua Ou (Memorial), Periodic steady-state solutions to the liquid film flowing model: existence and stability |
16:30 - 17:00 | Theodore Kolokolnikov (Dalhousie), Spike distribution density in a reaction-diffusion system with spatial dependence |
Points rationnels, courbes rationnelles et positivité des varietés projectives | |
Org: Xi Chen (Alberta) et Nathan Grieve (UNB) | |
samedi 25 juin (Education Building 213) | |
8:30 - 9:15 | James Lewis (Alberta), The Business of Height Pairings |
9:15 - 10:00 | Dingxin Zhang (Stony Brook), Degeneration of slopes |
15:30 - 16:15 | Roya Beheshti (Washington), Spaces of rational curves on Fano hypersurfaces |
16:15 - 17:00 | David McKinnon (Waterloo), Rational points and rational curves |
dimanche 26 juin (Education Building 213) | |
8:30 - 9:15 | Chuck Doran (Alberta), Picard-Fuchs Equations and Shimura Subvarieties |
9:15 - 10:00 | Jennifer Park (Michigan), A heuristic for boundedness of elliptic curves |
10:30 - 11:00 | Nathan Grieve (UNB), Approximating rational points of varieties over function fields |
11:00 - 11:30 | Xi Chen (Alberta), Log rational curves on log K3 surfaces |
Théorie des représentations | |
Org: Thomas Creutzig et Nicolas Guay (Alberta) | |
samedi 25 juin (Education Building 158) | |
8:30 - 9:00 | Yun Gao (York), Quantized GIM algebras |
9:00 - 9:30 | Mikhail Kotchetov (Memorial), Graded-simple algebras and modules via the loop construction |
9:30 - 10:00 | Allen Herman (Regina), Unitary groups over p-adic integers - the ramified case |
15:30 - 16:00 | Monica Nevins (Ottawa), On archetypes and an inertial Langlands correspondence |
16:00 - 16:30 | Curtis Wendlandt (Alberta), Finite-dimensional representations of twisted Yangians of types B,C and D |
16:30 - 17:00 | Gerald Cliff (Alberta), PBW, canonical, and crystal bases for quantized enveloping algebras |
17:00 - 17:30 | Murray Bremner (Saskatchewan), Classification of regular parametrized one-relation operads |
dimanche 26 juin (Education Building 158) | |
8:30 - 9:00 | Andrew Linshaw (University of Denver), Orbifolds and cosets via invariant theory |
9:00 - 9:30 | Kaiming Zhao (Wilfrid Laurier University), Simple $W_n^+$-modules from Weyl modules and $gl_{n}$-modules |
9:30 - 10:00 | Matthew Rupert (Alberta), Logarithmic Hopf Link Invariants for $\overline{U}_q^H(\mathfrak{sl}(2))$ |
10:30 - 11:00 | Vincent X. Genest (MIT), Multifold tensor product modules of $su_q(1,1)$, trigonometric superintegable systems, and multivariate $q$-special functions |
11:00 - 11:30 | Yvan Saint-Aubin (Montréal), The category of Temperley-Lieb algebras and their fusion product |
15:30 - 16:00 | Clifton Cunningham (Calgary), An example of Vogan's geometric description of Arthur packets for $p$-adic groups |
16:00 - 16:30 | Luc Vinet (Montréal), A Superintegrable Model on the 3-sphere with Reflections and the Rank 2 Bannai-Ito Algebra |
16:30 - 17:00 | Athena Nguyen (UBC), Local Multiplicity One Theorem for $\operatorname{GL}_n$ and L-functions |
17:00 - 17:30 | Michael Lau (Laval), Harish-Chandra modules for current algebras |
Session spéciale sur les jeux combinatoires pour célébrer le 100e anniversaire de Richard K. Guy | |
Org: Richard Nowakowski (Dalhousie) | |
dimanche 26 juin (Education Building 303) | |
8:30 - 9:00 | Richard Nowakowski (Dalhousie), Absolute Game Theory: a new context for additive combinatorial games |
9:00 - 9:30 | Rebecca Milley (Memorial), Inverses \& Reversibility: Open Problems in Partizan Misere Games |
9:30 - 10:00 | Melissa Huggan (Dalhousie), Conjoined Games: Go-Cut and Sno-Go |
10:30 - 11:00 | Aviezri Fraenkel (Weizmann Institute), Games Derived From A Generalized Thue-Morse Word |
11:00 - 11:30 | Svenja Hunteman (Dalhousie), Some Game Values of Strong Placement Games |
15:30 - 16:00 | Paul Ottaway (Capilano) |
Présentations de recherche des étudiants | |
Org: Muhammad Khan (Calgary) et Kyle MacDonald (McMaster) | |
Le comité étudiant de la Société mathématique du Canada (Studc SMC) invitent les étudiants (au premier cycle ou gradués) à présenter une conférence sur le sujet de leur choix, le 24 Juin et 25, dans la session Exposés de recherche d’étudiants, qui aura lieu lors de la Réunion d'été de la SMC 2016 à Edmonton, AB.
Ces exposés permettent de présenter la recherche effectuée par l'étudiant à un large public mathématique. Si le présenteur le désir, un mentor expérimenté sera disponible pour lui donner une rétroaction sur sa conférence. Pour toutes questions concernant la session d’édudiants, veuillez contacter les organisateurs, Muhammad Khan et Kyle MacDonald, à studc-ete16-session@smc.math.ca Pour vous inscrire à la session, contactez les organisateurs avec un brouillon du résumé avant le 30 Avril. Avis d'acceptation sera donnée avant le 2 mai. Les résumés soumis après cette date seront considérées si l'espace restant. Les présentateurs auront également à s’inscrire à la reunion. L’inscription peut être complétée en utilisant ce formulaire. Les étudiants qui sont membres de la SMC et qui présentent une affiche ou une conférence ont droit à un tarif d'inscription réduit (30\$ jusqu’au 6 mai, 45 \$; par la suite). Si vous n'êtes pas déjà membre de la SMC, demandez à la direction de votre département s'il est possible de vous parrainer afin de devenir membre étudiant universitaire et ainsi avoir accès au tarif réduit. Les fonds prévus pour couvrir les frais de voyage pour les étudiants des cycles supérieurs sont limités. La date limite pour envoyer les applications à ce soutien financier est le 30 Avril. Plus d'informations sur ce fond peuvent être trouvées sur cette page. | |
vendredi 24 juin (Education Building 206) | |
13:00 - 13:30 | Hatef Dastour (Calgary), A computational method for solving an inverse heat conduction problem |
13:30 - 14:00 | Raed Mara'Beh (Saskatchewan), Localized Spot Patterns for the Brusselator Reaction-Diffusion System |
14:00 - 14:30 | Zijia Wang (Calgary), Modelling of Variance and Volatility Swaps with Stochastic Volatility and Jumps |
15:00 - 15:30 | Aram Dermenjian (Université du Québec à Montréal), Facial Weak Order for finite Coxeter groups |
15:30 - 16:00 | Chimaobi Amadi (Brock), Generation of 7x7 Calcrostic Puzzles and Rational Solution of Highly Underdetermined Polynomial Systems |
16:00 - 16:30 | Lirong Yang (Waterloo), Generalization of two notions in group theory-associativity and order |
Méthodes théoriques et numériques en analyse non linéaire avec des applications dans le monde réel | |
Org: Fabrice Colin et Albert Nina Sandjo (Laurentian) | |
dimanche 26 juin | |
8:30 - 9:00 | Arno Berger (Alberta), Digit distributions in non-linear difference equations, Education Building 206 |
9:00 - 9:30 | Jean-Marc Belley (Sherbrooke), Anti-periodic solutions of Abel equations with state dependent discontinuities, Education Building 206 |
9:30 - 10:00 | Marlène Frigon (Montréal), Existence results for initial value problems of first-order systems of Stieltjes differential equations, Education Building 206 |
10:30 - 11:00 | Rahma Guen (Sherbrooke), Some averaging results for ordinary differential inclusions, Education Building 206 |
16:00 - 16:30 | Gerda de Vries (Alberta), Formation of Animal Groups : The Importance of Communication, Education Building 206 |
16:30 - 17:00 | Juncheng Wei (UBC), New Phases in Diblock and Triblock Copolymer Problems, Educaiton Building 206 |